(Tipsbladet i Sevilla) FC København står i disse dage foran to meget vigtige kampe, når der først torsdag skal spille Conference League-kamp mod Betis og derefter søndag derby mod Brøndby.
Opgøret i Sevilla bliver spillet sent torsdag aften med kampstart klokken 21.00, mens derbyet mod Brøndby bliver spillet allerede klokken 12.00 på søndag, og det giver rundt regnet blot to og en halv dag for FC København mellem to nøglekampe, og der er derfor blevet spekuleret i blandt FC Københavns fans, om ikke holdet ville gøre det rigtige i at 'smide' kampen mod spanierne, men den løsning vil Jacob Neestrup, FC Københavns cheftræner, på ingen måde acceptere.
– Jeg kan ikke forstå udtrykket at smide en kamp. Det kan jeg ikke. Så kunne vi lige så godt lade være med at tage herned, og så levede vi ikke op til vores forpligtelser. Vi vil godt spille de her kampe, og det kan sagtens gå hånd i hånd. Vi skal levere en god præstation i morgen og på søndag, det er dét, vi går efter. Den udfordring kommer vi til at løse, siger Jacob Neestrup, der endnu ikke vil forholde sig til, at kampen på søndag er programsat til at blive spillet allerede tidlig eftermiddag.
Men at han har en holdning, det lå skjult i svaret, ligesom han erkender, at det får betydning for hans valg af spillere til de to kampe. Men han ville ikke tale om dilemmaet omkring kamptidspunktet for Brøndby. Endnu.

– Jeg vil helst ikke snakke om det (tidspunktet, red.), det kan vi tage på et andet tidspunkt. Som træner skal du selvfølgelig gøre dig dine overvejelser, når du spiller to vigtige kampe på to og en halv dag. Det skal du. For det er meget, meget, meget sjældent, at det sker, hvis det overhovedet er sket før, forklarer FCK-bossen, som bemærker, at det ikke er en helt fremmed situation, holdet står i.
– Det er mit derby nummer ni på søndag, og i syv af de ni har vi spillet en kamp i midtugen før derbyet. Og guess what – i en af de kampe, vi tabte, havde vi spillet midtugekamp forinden. Forrige gang, vi mødte Brøndby, spillede vi torsdag sen aften i Skotland på en forfærdelig kunstgræsbane, hvor spillerne blev fysisk og mentalt belastet efter en meget, meget hård kamp, forklarer han, inden han for sidste gang svarede på et spørgsmål om kampen mod ærkerivalerne fra Brøndby.
– Vi har en kamp i morgen, hvor vi skal spille foran 50.000 tilskuere, og hvor vi er tvunget til at få et point eller tre for at få lov til at spille europæisk efter jul, og det er dér, jeg er. Og så kan vi snakke om derby derefter. Hvis jeg svarer på flere derby-spørgsmål, kommer vi helt sikkert ikke til at vinde i morgen.
FC København tabte første kamp i Conference League-gruppespillet, da man i Parken rendte ind i et nederlag til Bialystok.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER