(Tipsbladet i Sevilla) FC København står i disse dage foran to meget vigtige kampe, når der først torsdag skal spille Conference League-kamp mod Betis og derefter søndag derby mod Brøndby.
Opgøret i Sevilla bliver spillet sent torsdag aften med kampstart klokken 21.00, mens derbyet mod Brøndby bliver spillet allerede klokken 12.00 på søndag, og det giver rundt regnet blot to og en halv dag for FC København mellem to nøglekampe, og der er derfor blevet spekuleret i blandt FC Københavns fans, om ikke holdet ville gøre det rigtige i at 'smide' kampen mod spanierne, men den løsning vil Jacob Neestrup, FC Københavns cheftræner, på ingen måde acceptere.
– Jeg kan ikke forstå udtrykket at smide en kamp. Det kan jeg ikke. Så kunne vi lige så godt lade være med at tage herned, og så levede vi ikke op til vores forpligtelser. Vi vil godt spille de her kampe, og det kan sagtens gå hånd i hånd. Vi skal levere en god præstation i morgen og på søndag, det er dét, vi går efter. Den udfordring kommer vi til at løse, siger Jacob Neestrup, der endnu ikke vil forholde sig til, at kampen på søndag er programsat til at blive spillet allerede tidlig eftermiddag.
Men at han har en holdning, det lå skjult i svaret, ligesom han erkender, at det får betydning for hans valg af spillere til de to kampe. Men han ville ikke tale om dilemmaet omkring kamptidspunktet for Brøndby. Endnu.

– Jeg vil helst ikke snakke om det (tidspunktet, red.), det kan vi tage på et andet tidspunkt. Som træner skal du selvfølgelig gøre dig dine overvejelser, når du spiller to vigtige kampe på to og en halv dag. Det skal du. For det er meget, meget, meget sjældent, at det sker, hvis det overhovedet er sket før, forklarer FCK-bossen, som bemærker, at det ikke er en helt fremmed situation, holdet står i.
– Det er mit derby nummer ni på søndag, og i syv af de ni har vi spillet en kamp i midtugen før derbyet. Og guess what – i en af de kampe, vi tabte, havde vi spillet midtugekamp forinden. Forrige gang, vi mødte Brøndby, spillede vi torsdag sen aften i Skotland på en forfærdelig kunstgræsbane, hvor spillerne blev fysisk og mentalt belastet efter en meget, meget hård kamp, forklarer han, inden han for sidste gang svarede på et spørgsmål om kampen mod ærkerivalerne fra Brøndby.
– Vi har en kamp i morgen, hvor vi skal spille foran 50.000 tilskuere, og hvor vi er tvunget til at få et point eller tre for at få lov til at spille europæisk efter jul, og det er dér, jeg er. Og så kan vi snakke om derby derefter. Hvis jeg svarer på flere derby-spørgsmål, kommer vi helt sikkert ikke til at vinde i morgen.
FC København tabte første kamp i Conference League-gruppespillet, da man i Parken rendte ind i et nederlag til Bialystok.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Han vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER