(Tipsbladet i Sevilla) FC København står i disse dage foran to meget vigtige kampe, når der først torsdag skal spille Conference League-kamp mod Betis og derefter søndag derby mod Brøndby.
Opgøret i Sevilla bliver spillet sent torsdag aften med kampstart klokken 21.00, mens derbyet mod Brøndby bliver spillet allerede klokken 12.00 på søndag, og det giver rundt regnet blot to og en halv dag for FC København mellem to nøglekampe, og der er derfor blevet spekuleret i blandt FC Københavns fans, om ikke holdet ville gøre det rigtige i at 'smide' kampen mod spanierne, men den løsning vil Jacob Neestrup, FC Københavns cheftræner, på ingen måde acceptere.
– Jeg kan ikke forstå udtrykket at smide en kamp. Det kan jeg ikke. Så kunne vi lige så godt lade være med at tage herned, og så levede vi ikke op til vores forpligtelser. Vi vil godt spille de her kampe, og det kan sagtens gå hånd i hånd. Vi skal levere en god præstation i morgen og på søndag, det er dét, vi går efter. Den udfordring kommer vi til at løse, siger Jacob Neestrup, der endnu ikke vil forholde sig til, at kampen på søndag er programsat til at blive spillet allerede tidlig eftermiddag.
Men at han har en holdning, det lå skjult i svaret, ligesom han erkender, at det får betydning for hans valg af spillere til de to kampe. Men han ville ikke tale om dilemmaet omkring kamptidspunktet for Brøndby. Endnu.

– Jeg vil helst ikke snakke om det (tidspunktet, red.), det kan vi tage på et andet tidspunkt. Som træner skal du selvfølgelig gøre dig dine overvejelser, når du spiller to vigtige kampe på to og en halv dag. Det skal du. For det er meget, meget, meget sjældent, at det sker, hvis det overhovedet er sket før, forklarer FCK-bossen, som bemærker, at det ikke er en helt fremmed situation, holdet står i.
– Det er mit derby nummer ni på søndag, og i syv af de ni har vi spillet en kamp i midtugen før derbyet. Og guess what – i en af de kampe, vi tabte, havde vi spillet midtugekamp forinden. Forrige gang, vi mødte Brøndby, spillede vi torsdag sen aften i Skotland på en forfærdelig kunstgræsbane, hvor spillerne blev fysisk og mentalt belastet efter en meget, meget hård kamp, forklarer han, inden han for sidste gang svarede på et spørgsmål om kampen mod ærkerivalerne fra Brøndby.
– Vi har en kamp i morgen, hvor vi skal spille foran 50.000 tilskuere, og hvor vi er tvunget til at få et point eller tre for at få lov til at spille europæisk efter jul, og det er dér, jeg er. Og så kan vi snakke om derby derefter. Hvis jeg svarer på flere derby-spørgsmål, kommer vi helt sikkert ikke til at vinde i morgen.
FC København tabte første kamp i Conference League-gruppespillet, da man i Parken rendte ind i et nederlag til Bialystok.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
Brøndby får stor bøde
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
Kæmpe nyhed i udlandet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job