Jacob Neestrup vil ikke tale om Brøndby-dilemma

FC København har kun to og en halv dag mellem mødet med Betis og Brøndby.



(Tipsbladet i Sevilla) FC København står i disse dage foran to meget vigtige kampe, når der først torsdag skal spille Conference League-kamp mod Betis og derefter søndag derby mod Brøndby.

Opgøret i Sevilla bliver spillet sent torsdag aften med kampstart klokken 21.00, mens derbyet mod Brøndby bliver spillet allerede klokken 12.00 på søndag, og det giver rundt regnet blot to og en halv dag for FC København mellem to nøglekampe, og der er derfor blevet spekuleret i blandt FC Københavns fans, om ikke holdet ville gøre det rigtige i at 'smide' kampen mod spanierne, men den løsning vil Jacob Neestrup, FC Københavns cheftræner, på ingen måde acceptere.

– Jeg kan ikke forstå udtrykket at smide en kamp. Det kan jeg ikke. Så kunne vi lige så godt lade være med at tage herned, og så levede vi ikke op til vores forpligtelser. Vi vil godt spille de her kampe, og det kan sagtens gå hånd i hånd. Vi skal levere en god præstation i morgen og på søndag, det er dét, vi går efter. Den udfordring kommer vi til at løse, siger Jacob Neestrup, der endnu ikke vil forholde sig til, at kampen på søndag er programsat til at blive spillet allerede tidlig eftermiddag.

Men at han har en holdning, det lå skjult i svaret, ligesom han erkender, at det får betydning for hans valg af spillere til de to kampe. Men han ville ikke tale om dilemmaet omkring kamptidspunktet for Brøndby. Endnu.    

2WP3DKH

Foto: Alamy

– Jeg vil helst ikke snakke om det (tidspunktet, red.), det kan vi tage på et andet tidspunkt. Som træner skal du selvfølgelig gøre dig dine overvejelser, når du spiller to vigtige kampe på to og en halv dag. Det skal du. For det er meget, meget, meget sjældent, at det sker, hvis det overhovedet er sket før, forklarer FCK-bossen, som bemærker, at det ikke er en helt fremmed situation, holdet står i. 

– Det er mit derby nummer ni på søndag, og i syv af de ni har vi spillet en kamp i midtugen før derbyet. Og guess what – i en af de kampe, vi tabte, havde vi spillet midtugekamp forinden. Forrige gang, vi mødte Brøndby, spillede vi torsdag sen aften i Skotland på en forfærdelig kunstgræsbane, hvor spillerne blev fysisk og mentalt belastet efter en meget, meget hård kamp, forklarer han, inden han for sidste gang svarede på et spørgsmål om kampen mod ærkerivalerne fra Brøndby.

– Vi har en kamp i morgen, hvor vi skal spille foran 50.000 tilskuere, og hvor vi er tvunget til at få et point eller tre for at få lov til at spille europæisk efter jul, og det er dér, jeg er. Og så kan vi snakke om derby derefter. Hvis jeg svarer på flere derby-spørgsmål, kommer vi helt sikkert ikke til at vinde i morgen.

FC København tabte første kamp i Conference League-gruppespillet, da man i Parken rendte ind i et nederlag til Bialystok.



‘Mohamed Salah er et ikon’

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Kartago-Ørne tæver Traner

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen