Jacob Neestrup vil ikke tale om Brøndby-dilemma

FC København har kun to og en halv dag mellem mødet med Betis og Brøndby.



(Tipsbladet i Sevilla) FC København står i disse dage foran to meget vigtige kampe, når der først torsdag skal spille Conference League-kamp mod Betis og derefter søndag derby mod Brøndby.

Opgøret i Sevilla bliver spillet sent torsdag aften med kampstart klokken 21.00, mens derbyet mod Brøndby bliver spillet allerede klokken 12.00 på søndag, og det giver rundt regnet blot to og en halv dag for FC København mellem to nøglekampe, og der er derfor blevet spekuleret i blandt FC Københavns fans, om ikke holdet ville gøre det rigtige i at 'smide' kampen mod spanierne, men den løsning vil Jacob Neestrup, FC Københavns cheftræner, på ingen måde acceptere.

– Jeg kan ikke forstå udtrykket at smide en kamp. Det kan jeg ikke. Så kunne vi lige så godt lade være med at tage herned, og så levede vi ikke op til vores forpligtelser. Vi vil godt spille de her kampe, og det kan sagtens gå hånd i hånd. Vi skal levere en god præstation i morgen og på søndag, det er dét, vi går efter. Den udfordring kommer vi til at løse, siger Jacob Neestrup, der endnu ikke vil forholde sig til, at kampen på søndag er programsat til at blive spillet allerede tidlig eftermiddag.

Men at han har en holdning, det lå skjult i svaret, ligesom han erkender, at det får betydning for hans valg af spillere til de to kampe. Men han ville ikke tale om dilemmaet omkring kamptidspunktet for Brøndby. Endnu.    

2WP3DKH

Foto: Alamy

– Jeg vil helst ikke snakke om det (tidspunktet, red.), det kan vi tage på et andet tidspunkt. Som træner skal du selvfølgelig gøre dig dine overvejelser, når du spiller to vigtige kampe på to og en halv dag. Det skal du. For det er meget, meget, meget sjældent, at det sker, hvis det overhovedet er sket før, forklarer FCK-bossen, som bemærker, at det ikke er en helt fremmed situation, holdet står i. 

– Det er mit derby nummer ni på søndag, og i syv af de ni har vi spillet en kamp i midtugen før derbyet. Og guess what – i en af de kampe, vi tabte, havde vi spillet midtugekamp forinden. Forrige gang, vi mødte Brøndby, spillede vi torsdag sen aften i Skotland på en forfærdelig kunstgræsbane, hvor spillerne blev fysisk og mentalt belastet efter en meget, meget hård kamp, forklarer han, inden han for sidste gang svarede på et spørgsmål om kampen mod ærkerivalerne fra Brøndby.

– Vi har en kamp i morgen, hvor vi skal spille foran 50.000 tilskuere, og hvor vi er tvunget til at få et point eller tre for at få lov til at spille europæisk efter jul, og det er dér, jeg er. Og så kan vi snakke om derby derefter. Hvis jeg svarer på flere derby-spørgsmål, kommer vi helt sikkert ikke til at vinde i morgen.

FC København tabte første kamp i Conference League-gruppespillet, da man i Parken rendte ind i et nederlag til Bialystok.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Nedtur for Højlund og Napoli

FCN vinder brag om bronzemedaljer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Fifa kritiserer transportpriser under

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden