Jan Bech langer ud: Ikke i orden

Brøndbys formand Jan Bech Andersen er i et svar på Instagram særdeles utilfreds med Brøndbys manglende sommerindkøb efter torsdagens exit fra Conference League.



Torsdag aften røg Brøndby IF ud af Conference League efter to dramatiske og hektiske kampe mod Legia Warszawa.

Efter at have domineret hjemmekampen for en uge siden og tabt 2-3 var Brøndby igen tæt på i Warszawa, men det endte 1-1 trods en række gode tilbud og lange perioder med godt Brøndby-spil.

Der var sammenstød på banen mellem de to holds spillere og ledere efter kampen, og på det sociale medie Instagram har Jan Bech Andersen tændt yderligere op under diskussionen om Brøndby IF. 

Her går Brøndby-formanden ind i diskussion med en fan, der blandt andet ærger sig over manglende Brøndby-indkøb forud for de afgørende kvalifikationskampe i Conference League, og i sit svar ærgrer Jan Bech Andersen sig i meget tydelige vendinger også over, at Brøndby-truppen ikke blev yderligere forstærket.

– Jeg kan i hvert fald sige med hånden på hjertet, at jeg har råbt og skreget på forstærkninger og presset alle, da denne mulighed for gruppespil var markant større end normalt – det er meget skuffende og ikke i orden, skriver Jan Bech Andersen i en privat kommentar fra hans personlige Instagram-profil, der ligeledes er privat, men har knapt 7000 følgere.

Tipsbladet har kontaktet Jan Bech Andersen for at få uddybet kommentaren, hvilket Brøndby-formanden gør her.

– Mange frustrerede fans og en meget skuffet trup og trænerstab. Naturligt nok, da denne mulighed for at gå videre til et gruppespil var stor. Det er jo, som CV [sportsdirektør Carsten V. Jensen] har sagt ved flere lejligheder, at vi har været i markedet og aktivt kigger på forstærkninger, men har ikke lykkedes med det endnu, samtidig med at vi er ramt af skader. Så det er meget uheldig timing. Det ansvar er fælles, og vi har meget arbejde foran os på træningsbanen og lige så meget med hensyn til at gøre vores trup mere konkurrencedygtig, skriver Jan Bech Andersen i et skriftligt svar til Tipsbladet.

Brøndby IF har denne sommer vekslet lejemålet af Patrick Pentz til en permanent kontrakt efter at have betalt et betydeligt millionbeløb til Bayer Leverkusen, mens Christian Cappis er solgt til FK Viking og Mateusz Kowalczyk og Jonathan Ægidius er blevet udlejet.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

‘De har grinet deres røv i laser’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Nu er han pludselig syg

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-klub bedst i hele verden

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Danmark har aldrig haft så mange før

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Thomas Frank er favorit til jobbet

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Glem det, Leicester!

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Gift Links hylder FCK-legende

Det betyder intet mod Liverpool

Barcelona – Atletico

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Real Madrid – Bayern

Har været uenig med Steve Cooper

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’