Jan Bech langer ud: Ikke i orden

Brøndbys formand Jan Bech Andersen er i et svar på Instagram særdeles utilfreds med Brøndbys manglende sommerindkøb efter torsdagens exit fra Conference League.



Torsdag aften røg Brøndby IF ud af Conference League efter to dramatiske og hektiske kampe mod Legia Warszawa.

Efter at have domineret hjemmekampen for en uge siden og tabt 2-3 var Brøndby igen tæt på i Warszawa, men det endte 1-1 trods en række gode tilbud og lange perioder med godt Brøndby-spil.

Der var sammenstød på banen mellem de to holds spillere og ledere efter kampen, og på det sociale medie Instagram har Jan Bech Andersen tændt yderligere op under diskussionen om Brøndby IF. 

Her går Brøndby-formanden ind i diskussion med en fan, der blandt andet ærger sig over manglende Brøndby-indkøb forud for de afgørende kvalifikationskampe i Conference League, og i sit svar ærgrer Jan Bech Andersen sig i meget tydelige vendinger også over, at Brøndby-truppen ikke blev yderligere forstærket.

– Jeg kan i hvert fald sige med hånden på hjertet, at jeg har råbt og skreget på forstærkninger og presset alle, da denne mulighed for gruppespil var markant større end normalt – det er meget skuffende og ikke i orden, skriver Jan Bech Andersen i en privat kommentar fra hans personlige Instagram-profil, der ligeledes er privat, men har knapt 7000 følgere.

Tipsbladet har kontaktet Jan Bech Andersen for at få uddybet kommentaren, hvilket Brøndby-formanden gør her.

– Mange frustrerede fans og en meget skuffet trup og trænerstab. Naturligt nok, da denne mulighed for at gå videre til et gruppespil var stor. Det er jo, som CV [sportsdirektør Carsten V. Jensen] har sagt ved flere lejligheder, at vi har været i markedet og aktivt kigger på forstærkninger, men har ikke lykkedes med det endnu, samtidig med at vi er ramt af skader. Så det er meget uheldig timing. Det ansvar er fælles, og vi har meget arbejde foran os på træningsbanen og lige så meget med hensyn til at gøre vores trup mere konkurrencedygtig, skriver Jan Bech Andersen i et skriftligt svar til Tipsbladet.

Brøndby IF har denne sommer vekslet lejemålet af Patrick Pentz til en permanent kontrakt efter at have betalt et betydeligt millionbeløb til Bayer Leverkusen, mens Christian Cappis er solgt til FK Viking og Mateusz Kowalczyk og Jonathan Ægidius er blevet udlejet.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Zorniger i chok: Er det en joke?

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

– Hold nu kæft med Arsenal!

Hård dom over Franks fremtid

‘Kontraktchok’ i Manchester United



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

– Det var en skuffelse

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Dansk målsluger skifter til topklub

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Nægtet Brøndby-skifte

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Forventer kæmpe jobtilbud

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

‘Ronaldo vinder kampen’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Thomas Frank fyret

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring