Jan Bech langer ud: Ikke i orden

Brøndbys formand Jan Bech Andersen er i et svar på Instagram særdeles utilfreds med Brøndbys manglende sommerindkøb efter torsdagens exit fra Conference League.



Torsdag aften røg Brøndby IF ud af Conference League efter to dramatiske og hektiske kampe mod Legia Warszawa.

Efter at have domineret hjemmekampen for en uge siden og tabt 2-3 var Brøndby igen tæt på i Warszawa, men det endte 1-1 trods en række gode tilbud og lange perioder med godt Brøndby-spil.

Der var sammenstød på banen mellem de to holds spillere og ledere efter kampen, og på det sociale medie Instagram har Jan Bech Andersen tændt yderligere op under diskussionen om Brøndby IF. 

Her går Brøndby-formanden ind i diskussion med en fan, der blandt andet ærger sig over manglende Brøndby-indkøb forud for de afgørende kvalifikationskampe i Conference League, og i sit svar ærgrer Jan Bech Andersen sig i meget tydelige vendinger også over, at Brøndby-truppen ikke blev yderligere forstærket.

– Jeg kan i hvert fald sige med hånden på hjertet, at jeg har råbt og skreget på forstærkninger og presset alle, da denne mulighed for gruppespil var markant større end normalt – det er meget skuffende og ikke i orden, skriver Jan Bech Andersen i en privat kommentar fra hans personlige Instagram-profil, der ligeledes er privat, men har knapt 7000 følgere.

Tipsbladet har kontaktet Jan Bech Andersen for at få uddybet kommentaren, hvilket Brøndby-formanden gør her.

– Mange frustrerede fans og en meget skuffet trup og trænerstab. Naturligt nok, da denne mulighed for at gå videre til et gruppespil var stor. Det er jo, som CV [sportsdirektør Carsten V. Jensen] har sagt ved flere lejligheder, at vi har været i markedet og aktivt kigger på forstærkninger, men har ikke lykkedes med det endnu, samtidig med at vi er ramt af skader. Så det er meget uheldig timing. Det ansvar er fælles, og vi har meget arbejde foran os på træningsbanen og lige så meget med hensyn til at gøre vores trup mere konkurrencedygtig, skriver Jan Bech Andersen i et skriftligt svar til Tipsbladet.

Brøndby IF har denne sommer vekslet lejemålet af Patrick Pentz til en permanent kontrakt efter at have betalt et betydeligt millionbeløb til Bayer Leverkusen, mens Christian Cappis er solgt til FK Viking og Mateusz Kowalczyk og Jonathan Ægidius er blevet udlejet.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

FC København tjente millioner tirsdag aften

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Dyr dansk bomber til Everton?

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

– Det er meget svært for Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Angriber meldes tæt på

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Store ord om Roony Bardghji

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Brøndby-transfer glippet

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Forventer mudderkrig mod FCM

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig