Torsdag aften røg Brøndby IF ud af Conference League efter to dramatiske og hektiske kampe mod Legia Warszawa.
Efter at have domineret hjemmekampen for en uge siden og tabt 2-3 var Brøndby igen tæt på i Warszawa, men det endte 1-1 trods en række gode tilbud og lange perioder med godt Brøndby-spil.
Der var sammenstød på banen mellem de to holds spillere og ledere efter kampen, og på det sociale medie Instagram har Jan Bech Andersen tændt yderligere op under diskussionen om Brøndby IF.
Her går Brøndby-formanden ind i diskussion med en fan, der blandt andet ærger sig over manglende Brøndby-indkøb forud for de afgørende kvalifikationskampe i Conference League, og i sit svar ærgrer Jan Bech Andersen sig i meget tydelige vendinger også over, at Brøndby-truppen ikke blev yderligere forstærket.
– Jeg kan i hvert fald sige med hånden på hjertet, at jeg har råbt og skreget på forstærkninger og presset alle, da denne mulighed for gruppespil var markant større end normalt – det er meget skuffende og ikke i orden, skriver Jan Bech Andersen i en privat kommentar fra hans personlige Instagram-profil, der ligeledes er privat, men har knapt 7000 følgere.
Tipsbladet har kontaktet Jan Bech Andersen for at få uddybet kommentaren, hvilket Brøndby-formanden gør her.
– Mange frustrerede fans og en meget skuffet trup og trænerstab. Naturligt nok, da denne mulighed for at gå videre til et gruppespil var stor. Det er jo, som CV [sportsdirektør Carsten V. Jensen] har sagt ved flere lejligheder, at vi har været i markedet og aktivt kigger på forstærkninger, men har ikke lykkedes med det endnu, samtidig med at vi er ramt af skader. Så det er meget uheldig timing. Det ansvar er fælles, og vi har meget arbejde foran os på træningsbanen og lige så meget med hensyn til at gøre vores trup mere konkurrencedygtig, skriver Jan Bech Andersen i et skriftligt svar til Tipsbladet.
Brøndby IF har denne sommer vekslet lejemålet af Patrick Pentz til en permanent kontrakt efter at have betalt et betydeligt millionbeløb til Bayer Leverkusen, mens Christian Cappis er solgt til FK Viking og Mateusz Kowalczyk og Jonathan Ægidius er blevet udlejet.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Andres Iniesta bliver cheftræner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Færdig som cheftræner i Real Madrid
OPTAKT
Manchester City – Aston Villa
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
Michael Carrick bliver i Manchester United
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
INTERVIEW