Efter fem kampe på bænken var Nathan Trott torsdag tilbage i startopstillingen, da FC København slog Hearts med 2-0 i Conference League.
Netop beslutningen om at bruge Nathan Trott i stedet for Theo Sander blev efter kampen et tema i flere af de interviews, Jacob Neestrup stillede op til. I et interview med Viaplay virkede FCK-bossen ikke tilfreds med, at han fik en håndfuld spørgsmål om sin beslutning på målmandspositionen.
– Som jeg har sagt tidligere, og uanset hvilken position, det er, så kan man være enig eller uenig i mine valg, uanset om man er journalist, fan, spiller eller hvad man er. Men det, som jeg i hvert fald skal forpligte mig til, det er at stille det hold, som jeg mener er bedst. Og det mente jeg var med Nathan Trott i dag, lød det indledningsvist fra Jacob Neestrup om beslutningen.
FCK-bossen blev herefter spurgt, om det er fejl fra Theo Sander, der har været udslagsgivende for beslutningen om at give Nathan Trott chancen igen.
– Nej, det er det ikke. Det er en helhedsvurdering af, at jeg stiller med det hold, som jeg mener er bedst, til den opgave, der skal løses. Og det var med Nathan i dag, lød svaret her fra Neestrup.
Intervieweren spurgte herefter Jacob Neestrup, om FCK-bossen potentielt kunne være interesseret i at hente endnu en målmand i det kommende transfervindue til januar.
– Altså, jeg ved det ikke, men jeg har det lidt stramt over det her interview lige nu. Vi står og har vundet en europæisk fodboldkamp, og det fedter du det af med at stille ét spørgsmål om den fodboldkamp, vi lige har spillet, og så går du direkte hen og spørger om vores keepersituation. Det synes jeg er lidt mærkeligt. Så hvis ikke der er flere spørgsmål til det Conference League, vi har spillet nu, så kan jeg gå hen til de 100 andre journalister og snakke om den fodboldkamp, lød svaret her fra Jacob Neestrup.
Interviewet blev herefter drejet over på Amin Chiakha og FC Københavns resterende program inden jul.
Også i Jacob Neestrups interview med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse blev udskiftningen på målmandspositionen et tema efter FC Københavns sejr over Hearts. Det kan du læse om her.
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Stor profil glad for Brøndby
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Sendt hjem fra FC København-træning
– Det er et møghold!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Her begynder næste sæson i Superligaen
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER