– Jeg har det lidt stramt over det her interview

Jacob Neestrup var ikke så glad for, at spørgsmål om målmandspositionen kom til at fylde mere end selve 2-0-sejren over Hearts, da FCK-bossen gav et interview til Viaplay efter slutfløjtet i Parken.



Efter fem kampe på bænken var Nathan Trott torsdag tilbage i startopstillingen, da FC København slog Hearts med 2-0 i Conference League.

Netop beslutningen om at bruge Nathan Trott i stedet for Theo Sander blev efter kampen et tema i flere af de interviews, Jacob Neestrup stillede op til. I et interview med Viaplay virkede FCK-bossen ikke tilfreds med, at han fik en håndfuld spørgsmål om sin beslutning på målmandspositionen.

– Som jeg har sagt tidligere, og uanset hvilken position, det er, så kan man være enig eller uenig i mine valg, uanset om man er journalist, fan, spiller eller hvad man er. Men det, som jeg i hvert fald skal forpligte mig til, det er at stille det hold, som jeg mener er bedst. Og det mente jeg var med Nathan Trott i dag, lød det indledningsvist fra Jacob Neestrup om beslutningen.

FCK-bossen blev herefter spurgt, om det er fejl fra Theo Sander, der har været udslagsgivende for beslutningen om at give Nathan Trott chancen igen.

– Nej, det er det ikke. Det er en helhedsvurdering af, at jeg stiller med det hold, som jeg mener er bedst, til den opgave, der skal løses. Og det var med Nathan i dag, lød svaret her fra Neestrup.

Intervieweren spurgte herefter Jacob Neestrup, om FCK-bossen potentielt kunne være interesseret i at hente endnu en målmand i det kommende transfervindue til januar.

– Altså, jeg ved det ikke, men jeg har det lidt stramt over det her interview lige nu. Vi står og har vundet en europæisk fodboldkamp, og det fedter du det af med at stille ét spørgsmål om den fodboldkamp, vi lige har spillet, og så går du direkte hen og spørger om vores keepersituation. Det synes jeg er lidt mærkeligt. Så hvis ikke der er flere spørgsmål til det Conference League, vi har spillet nu, så kan jeg gå hen til de 100 andre journalister og snakke om den fodboldkamp, lød svaret her fra Jacob Neestrup.

Interviewet blev herefter drejet over på Amin Chiakha og FC Københavns resterende program inden jul.

Også i Jacob Neestrups interview med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse blev udskiftningen på målmandspositionen et tema efter FC Københavns sejr over Hearts. Det kan du læse om her.





Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’




LIVE

TransferLIVE: FCM afviser bud på kæmpestjerne

FC København i intense transferforhandlinger

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Paolo Maldini lander stort job

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Tager Superliga-klub stor beslutning?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

FCM-flop i chokskifte

Stort medie: Blev Norge snydt?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer