– Jeg har det lidt stramt over det her interview

Jacob Neestrup var ikke så glad for, at spørgsmål om målmandspositionen kom til at fylde mere end selve 2-0-sejren over Hearts, da FCK-bossen gav et interview til Viaplay efter slutfløjtet i Parken.



Efter fem kampe på bænken var Nathan Trott torsdag tilbage i startopstillingen, da FC København slog Hearts med 2-0 i Conference League.

Netop beslutningen om at bruge Nathan Trott i stedet for Theo Sander blev efter kampen et tema i flere af de interviews, Jacob Neestrup stillede op til. I et interview med Viaplay virkede FCK-bossen ikke tilfreds med, at han fik en håndfuld spørgsmål om sin beslutning på målmandspositionen.

– Som jeg har sagt tidligere, og uanset hvilken position, det er, så kan man være enig eller uenig i mine valg, uanset om man er journalist, fan, spiller eller hvad man er. Men det, som jeg i hvert fald skal forpligte mig til, det er at stille det hold, som jeg mener er bedst. Og det mente jeg var med Nathan Trott i dag, lød det indledningsvist fra Jacob Neestrup om beslutningen.

FCK-bossen blev herefter spurgt, om det er fejl fra Theo Sander, der har været udslagsgivende for beslutningen om at give Nathan Trott chancen igen.

– Nej, det er det ikke. Det er en helhedsvurdering af, at jeg stiller med det hold, som jeg mener er bedst, til den opgave, der skal løses. Og det var med Nathan i dag, lød svaret her fra Neestrup.

Intervieweren spurgte herefter Jacob Neestrup, om FCK-bossen potentielt kunne være interesseret i at hente endnu en målmand i det kommende transfervindue til januar.

– Altså, jeg ved det ikke, men jeg har det lidt stramt over det her interview lige nu. Vi står og har vundet en europæisk fodboldkamp, og det fedter du det af med at stille ét spørgsmål om den fodboldkamp, vi lige har spillet, og så går du direkte hen og spørger om vores keepersituation. Det synes jeg er lidt mærkeligt. Så hvis ikke der er flere spørgsmål til det Conference League, vi har spillet nu, så kan jeg gå hen til de 100 andre journalister og snakke om den fodboldkamp, lød svaret her fra Jacob Neestrup.

Interviewet blev herefter drejet over på Amin Chiakha og FC Københavns resterende program inden jul.

Også i Jacob Neestrups interview med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse blev udskiftningen på målmandspositionen et tema efter FC Københavns sejr over Hearts. Det kan du læse om her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Neestrup jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

AGF jagter hollandsk talent

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Chelsea – Tottenham

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Hold nu kæft, hvor er han god!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger