Efter fem kampe på bænken var Nathan Trott torsdag tilbage i startopstillingen, da FC København slog Hearts med 2-0 i Conference League.
Netop beslutningen om at bruge Nathan Trott i stedet for Theo Sander blev efter kampen et tema i flere af de interviews, Jacob Neestrup stillede op til. I et interview med Viaplay virkede FCK-bossen ikke tilfreds med, at han fik en håndfuld spørgsmål om sin beslutning på målmandspositionen.
– Som jeg har sagt tidligere, og uanset hvilken position, det er, så kan man være enig eller uenig i mine valg, uanset om man er journalist, fan, spiller eller hvad man er. Men det, som jeg i hvert fald skal forpligte mig til, det er at stille det hold, som jeg mener er bedst. Og det mente jeg var med Nathan Trott i dag, lød det indledningsvist fra Jacob Neestrup om beslutningen.
FCK-bossen blev herefter spurgt, om det er fejl fra Theo Sander, der har været udslagsgivende for beslutningen om at give Nathan Trott chancen igen.
– Nej, det er det ikke. Det er en helhedsvurdering af, at jeg stiller med det hold, som jeg mener er bedst, til den opgave, der skal løses. Og det var med Nathan i dag, lød svaret her fra Neestrup.
Intervieweren spurgte herefter Jacob Neestrup, om FCK-bossen potentielt kunne være interesseret i at hente endnu en målmand i det kommende transfervindue til januar.
– Altså, jeg ved det ikke, men jeg har det lidt stramt over det her interview lige nu. Vi står og har vundet en europæisk fodboldkamp, og det fedter du det af med at stille ét spørgsmål om den fodboldkamp, vi lige har spillet, og så går du direkte hen og spørger om vores keepersituation. Det synes jeg er lidt mærkeligt. Så hvis ikke der er flere spørgsmål til det Conference League, vi har spillet nu, så kan jeg gå hen til de 100 andre journalister og snakke om den fodboldkamp, lød svaret her fra Jacob Neestrup.
Interviewet blev herefter drejet over på Amin Chiakha og FC Københavns resterende program inden jul.
Også i Jacob Neestrups interview med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse blev udskiftningen på målmandspositionen et tema efter FC Københavns sejr over Hearts. Det kan du læse om her.
Afsløring: Esbjerg i dialog med Daniel Rommedahl
FCK er uden stor stjerne i testkampe
Eriksen assisterede målmandskoks i United-sejr
FCM sejrede efter vild afslutning
Euforisk AaB-direktør: ‘Har fået SÅ mange opkald’
Ærlig Superliga-direktør: ‘Kommer nok snart bud’
Sådan endte Ludogorets – FCM
Brian Priske fredes efter mirakel-resultat!
‘Alle ved, det sker’
AaB med kontrakt-forlængelse
Sådan stiller FC Midtjylland op til Europa-kamp
FCK-spiller med møgstart på 2025
Afsløring: Vejle Boldklub jagter Jelle Duin
Ronnie Schwartz i chok: Det passer ikke!
FCK henter stortalent: ‘Lidt skør på en fed måde!’
Tror på kæmpe Mikkel Damsgaard-skifte
Afsløring: Stort bud på Wessam Abou Ali
Lønhop i Brøndby? Det tjente Gavin Beavers i USA
Fanklubben: Mange spændende spørgsmål i FCM
Afsløring: Priske tæt på fyring – afløser lurer
Tidligere Superliga-profil klar på FCK-skifte
Tidligere toptræner roser Mike Tullberg
Store klubber interesseret i Abdul Daramy
Jubel i Brøndby: Profil forlænger
Afsløring: Wycombe i dialog med Randers-trænere
Alt for ringe, FCM! Dette skal Thomasberg løse nu
Ekspert: Derfor fyrer Feyenoord Brian Priske
FCK-stjerne på vej væk: ‘Ring på mandag’
FCM-veteran i comeback: Glædet mig i en måned
Transfer-misforståelse
Afsløring: Lyngby Boldklub henter Oskar Buur
Klubboss: ‘Så køber vi ham med glæde fra FCM’
Sådan gør din klub i vinterpausen
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Pascal Gregor
FCM-boss forklarer farvel til dyr angriber
Carragher slagter City: ‘Drenge mod mænd’
Bekræfter selv: Skal arbejde for Jesper Sørensen
Hylder fyringstruet Priske efter tæsk
Inden stort skifte: Vil sikre Superliga-eventyr
Erstatning for Biereth: Jagter de denne dansker?
United deler gaver ud mod Rangers
Afsløring: Randers tæt på salg af angriber
Dansker jubler: ‘Fankulturen er nok bedre i Norge’
Transfer-travlhed: Lyngby kigger på to positioner
Jacob Friis scorer vildt job: Det var altafgørende
Tæt på fyring: Nu reagerer Brian Priske
Færdig i Real Madrid
Efter skadeshelvede: FCM melder stjerner klar
Tæt på Brøndby-farvel: ‘Josip Radosevic vil hjem’
Bekræftet: Mikkel Damsgaard forlænger
Officielt: Anders Dreyer skifter til MLS
Afsløring: Gavin Beavers på plads i Brøndby
Molde har afgivet bud på dansk midtstopper
Afsløring: Martínez ikke med FCM – salg lurer
Her er Oliver Christensens nye klub