– Jeg har det lidt stramt over det her interview

Jacob Neestrup var ikke så glad for, at spørgsmål om målmandspositionen kom til at fylde mere end selve 2-0-sejren over Hearts, da FCK-bossen gav et interview til Viaplay efter slutfløjtet i Parken.



Efter fem kampe på bænken var Nathan Trott torsdag tilbage i startopstillingen, da FC København slog Hearts med 2-0 i Conference League.

Netop beslutningen om at bruge Nathan Trott i stedet for Theo Sander blev efter kampen et tema i flere af de interviews, Jacob Neestrup stillede op til. I et interview med Viaplay virkede FCK-bossen ikke tilfreds med, at han fik en håndfuld spørgsmål om sin beslutning på målmandspositionen.

– Som jeg har sagt tidligere, og uanset hvilken position, det er, så kan man være enig eller uenig i mine valg, uanset om man er journalist, fan, spiller eller hvad man er. Men det, som jeg i hvert fald skal forpligte mig til, det er at stille det hold, som jeg mener er bedst. Og det mente jeg var med Nathan Trott i dag, lød det indledningsvist fra Jacob Neestrup om beslutningen.

FCK-bossen blev herefter spurgt, om det er fejl fra Theo Sander, der har været udslagsgivende for beslutningen om at give Nathan Trott chancen igen.

– Nej, det er det ikke. Det er en helhedsvurdering af, at jeg stiller med det hold, som jeg mener er bedst, til den opgave, der skal løses. Og det var med Nathan i dag, lød svaret her fra Neestrup.

Intervieweren spurgte herefter Jacob Neestrup, om FCK-bossen potentielt kunne være interesseret i at hente endnu en målmand i det kommende transfervindue til januar.

– Altså, jeg ved det ikke, men jeg har det lidt stramt over det her interview lige nu. Vi står og har vundet en europæisk fodboldkamp, og det fedter du det af med at stille ét spørgsmål om den fodboldkamp, vi lige har spillet, og så går du direkte hen og spørger om vores keepersituation. Det synes jeg er lidt mærkeligt. Så hvis ikke der er flere spørgsmål til det Conference League, vi har spillet nu, så kan jeg gå hen til de 100 andre journalister og snakke om den fodboldkamp, lød svaret her fra Jacob Neestrup.

Interviewet blev herefter drejet over på Amin Chiakha og FC Københavns resterende program inden jul.

Også i Jacob Neestrups interview med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse blev udskiftningen på målmandspositionen et tema efter FC Københavns sejr over Hearts. Det kan du læse om her.





Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding




LIVE

LIVE: Godt FC København-nyt før derby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Felix Beijmo er færdig i AGF