Efter fem kampe på bænken var Nathan Trott torsdag tilbage i startopstillingen, da FC København slog Hearts med 2-0 i Conference League.
Netop beslutningen om at bruge Nathan Trott i stedet for Theo Sander blev efter kampen et tema i flere af de interviews, Jacob Neestrup stillede op til. I et interview med Viaplay virkede FCK-bossen ikke tilfreds med, at han fik en håndfuld spørgsmål om sin beslutning på målmandspositionen.
– Som jeg har sagt tidligere, og uanset hvilken position, det er, så kan man være enig eller uenig i mine valg, uanset om man er journalist, fan, spiller eller hvad man er. Men det, som jeg i hvert fald skal forpligte mig til, det er at stille det hold, som jeg mener er bedst. Og det mente jeg var med Nathan Trott i dag, lød det indledningsvist fra Jacob Neestrup om beslutningen.
FCK-bossen blev herefter spurgt, om det er fejl fra Theo Sander, der har været udslagsgivende for beslutningen om at give Nathan Trott chancen igen.
– Nej, det er det ikke. Det er en helhedsvurdering af, at jeg stiller med det hold, som jeg mener er bedst, til den opgave, der skal løses. Og det var med Nathan i dag, lød svaret her fra Neestrup.
Intervieweren spurgte herefter Jacob Neestrup, om FCK-bossen potentielt kunne være interesseret i at hente endnu en målmand i det kommende transfervindue til januar.
– Altså, jeg ved det ikke, men jeg har det lidt stramt over det her interview lige nu. Vi står og har vundet en europæisk fodboldkamp, og det fedter du det af med at stille ét spørgsmål om den fodboldkamp, vi lige har spillet, og så går du direkte hen og spørger om vores keepersituation. Det synes jeg er lidt mærkeligt. Så hvis ikke der er flere spørgsmål til det Conference League, vi har spillet nu, så kan jeg gå hen til de 100 andre journalister og snakke om den fodboldkamp, lød svaret her fra Jacob Neestrup.
Interviewet blev herefter drejet over på Amin Chiakha og FC Københavns resterende program inden jul.
Også i Jacob Neestrups interview med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse blev udskiftningen på målmandspositionen et tema efter FC Københavns sejr over Hearts. Det kan du læse om her.
LIVE
LIVE: Godt FC København-nyt før derby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
UEFA med vild ændring
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
LIGE NU