– Jeg har det lidt stramt over det her interview

Jacob Neestrup var ikke så glad for, at spørgsmål om målmandspositionen kom til at fylde mere end selve 2-0-sejren over Hearts, da FCK-bossen gav et interview til Viaplay efter slutfløjtet i Parken.



Efter fem kampe på bænken var Nathan Trott torsdag tilbage i startopstillingen, da FC København slog Hearts med 2-0 i Conference League.

Netop beslutningen om at bruge Nathan Trott i stedet for Theo Sander blev efter kampen et tema i flere af de interviews, Jacob Neestrup stillede op til. I et interview med Viaplay virkede FCK-bossen ikke tilfreds med, at han fik en håndfuld spørgsmål om sin beslutning på målmandspositionen.

– Som jeg har sagt tidligere, og uanset hvilken position, det er, så kan man være enig eller uenig i mine valg, uanset om man er journalist, fan, spiller eller hvad man er. Men det, som jeg i hvert fald skal forpligte mig til, det er at stille det hold, som jeg mener er bedst. Og det mente jeg var med Nathan Trott i dag, lød det indledningsvist fra Jacob Neestrup om beslutningen.

FCK-bossen blev herefter spurgt, om det er fejl fra Theo Sander, der har været udslagsgivende for beslutningen om at give Nathan Trott chancen igen.

– Nej, det er det ikke. Det er en helhedsvurdering af, at jeg stiller med det hold, som jeg mener er bedst, til den opgave, der skal løses. Og det var med Nathan i dag, lød svaret her fra Neestrup.

Intervieweren spurgte herefter Jacob Neestrup, om FCK-bossen potentielt kunne være interesseret i at hente endnu en målmand i det kommende transfervindue til januar.

– Altså, jeg ved det ikke, men jeg har det lidt stramt over det her interview lige nu. Vi står og har vundet en europæisk fodboldkamp, og det fedter du det af med at stille ét spørgsmål om den fodboldkamp, vi lige har spillet, og så går du direkte hen og spørger om vores keepersituation. Det synes jeg er lidt mærkeligt. Så hvis ikke der er flere spørgsmål til det Conference League, vi har spillet nu, så kan jeg gå hen til de 100 andre journalister og snakke om den fodboldkamp, lød svaret her fra Jacob Neestrup.

Interviewet blev herefter drejet over på Amin Chiakha og FC Københavns resterende program inden jul.

Også i Jacob Neestrups interview med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse blev udskiftningen på målmandspositionen et tema efter FC Københavns sejr over Hearts. Det kan du læse om her.





LIVE

TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

‘Han ligner en spiller for FC København’

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet

Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads

Målmand på boligjagt i København

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ingen kontakt med AGF

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Han kan erstatte Patrick Dorgu

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Medie: FC København nægter

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Kontant transfermelding fra FCK

– Et kanon sted for ham

Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

United eller Liverpool? Køb billetter her

Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!