– Kampen er svær på sin egen måde

FC København-træneren erkender, at første halvleg mod FC Bruno's Magpies kunne være bedre, men kalder også kampen svær på sin egen måde.



PARKEN (Tipsbladet): Kampen mellem FC København og FC Bruno’s Magpies torsdag fik en vaskeægte chokstart, da “pubholdet” fra Gibraltar kom foran på en stor målmandsfejl af Alex Runarsson efter godt et kvarters spil.

FC København fik dog rettet op på den skuffende start og endte med at vinde med hele 5-1. 

– Vi kommer bagud på en fejl, som stresser tingene lidt, hvilket kan ske i en fodboldkamp. Så kommer vi tilbage og scorer de mål, der skal til, og viser den forskel, der skal være, siger Jacob Neestrup til den fremmødte presse efter kampen.

Trods det fornemme slutresultat var første halvleg ikke imponerende fra “løverne”, der måtte nøjes med 1-1 ved pausen. Spurgt ind til, om at den skuffende første halvleg ikke var god nok, var svaret dog klart fra Jacob Neestrup.

– Jeg kommer ikke til at stå og hoppe med på den der. Jeg er også ambitiøs, men den er svær på sin egen måde. Sidste år spillede vi en kamp mod Breidablik, der var 100 gange dårligere end den her, og vi kvalificerede os til Champions League.

– Selvfølgelig skal det være bedre, men kampens præmis er bare anderledes, og det er selvfølgelig en ærgerlig måde at komme bagud på. Men vi viser over to kampe – og som denne kamp skrider frem – forskellen på de her to hold, siger han og forklarer, hvorfor kampen mod FC Bruno’s Magpies var svær:

– Du møder noget andet, end du er vant til i Superligaen. De gav den lidt mere gas, end vi måske havde regnet med, men når de står lavt er det ofte med seks-syv i bagkæden, og det er bare noget andet at bryde ned. Det første mål afgør jo ofte, hvornår det begynder at stå stærkt, og det var det på Gibraltar og i dag,

Neestrup pointerer også, at den store rotation havde en betydning, og han erkender, at anden halvleg var bedre.

– Vi spiller med en større koncentration i nogle faser og nogle situationer, og jeg havde da gerne set, at vi havde været foran med et par mål allerede i første halvleg, for det var der vist også chancer til.

FC København skal nu møde Banik Ostrava fra Tjekkiet i næste kvalifikationsrunde til Conference League.





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Præsenteret i traditionsklub

De lurer på Kjærgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Får afvist bud på dansk profil

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Denne klub drømmer om Højbjerg

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

England – Kroatien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank