– Kampen er svær på sin egen måde

FC København-træneren erkender, at første halvleg mod FC Bruno's Magpies kunne være bedre, men kalder også kampen svær på sin egen måde.



PARKEN (Tipsbladet): Kampen mellem FC København og FC Bruno’s Magpies torsdag fik en vaskeægte chokstart, da “pubholdet” fra Gibraltar kom foran på en stor målmandsfejl af Alex Runarsson efter godt et kvarters spil.

FC København fik dog rettet op på den skuffende start og endte med at vinde med hele 5-1. 

– Vi kommer bagud på en fejl, som stresser tingene lidt, hvilket kan ske i en fodboldkamp. Så kommer vi tilbage og scorer de mål, der skal til, og viser den forskel, der skal være, siger Jacob Neestrup til den fremmødte presse efter kampen.

Trods det fornemme slutresultat var første halvleg ikke imponerende fra “løverne”, der måtte nøjes med 1-1 ved pausen. Spurgt ind til, om at den skuffende første halvleg ikke var god nok, var svaret dog klart fra Jacob Neestrup.

– Jeg kommer ikke til at stå og hoppe med på den der. Jeg er også ambitiøs, men den er svær på sin egen måde. Sidste år spillede vi en kamp mod Breidablik, der var 100 gange dårligere end den her, og vi kvalificerede os til Champions League.

– Selvfølgelig skal det være bedre, men kampens præmis er bare anderledes, og det er selvfølgelig en ærgerlig måde at komme bagud på. Men vi viser over to kampe – og som denne kamp skrider frem – forskellen på de her to hold, siger han og forklarer, hvorfor kampen mod FC Bruno’s Magpies var svær:

– Du møder noget andet, end du er vant til i Superligaen. De gav den lidt mere gas, end vi måske havde regnet med, men når de står lavt er det ofte med seks-syv i bagkæden, og det er bare noget andet at bryde ned. Det første mål afgør jo ofte, hvornår det begynder at stå stærkt, og det var det på Gibraltar og i dag,

Neestrup pointerer også, at den store rotation havde en betydning, og han erkender, at anden halvleg var bedre.

– Vi spiller med en større koncentration i nogle faser og nogle situationer, og jeg havde da gerne set, at vi havde været foran med et par mål allerede i første halvleg, for det var der vist også chancer til.

FC København skal nu møde Banik Ostrava fra Tjekkiet i næste kvalifikationsrunde til Conference League.



Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Kæmpe forløsning for FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

I dialog med Brøndby

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

En kæmpe sejr

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Set i København – de leder efter ny sportschef

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone