PARKEN (Tipsbladet): Kampen mellem FC København og FC Bruno’s Magpies torsdag fik en vaskeægte chokstart, da “pubholdet” fra Gibraltar kom foran på en stor målmandsfejl af Alex Runarsson efter godt et kvarters spil.
FC København fik dog rettet op på den skuffende start og endte med at vinde med hele 5-1.
– Vi kommer bagud på en fejl, som stresser tingene lidt, hvilket kan ske i en fodboldkamp. Så kommer vi tilbage og scorer de mål, der skal til, og viser den forskel, der skal være, siger Jacob Neestrup til den fremmødte presse efter kampen.
Trods det fornemme slutresultat var første halvleg ikke imponerende fra “løverne”, der måtte nøjes med 1-1 ved pausen. Spurgt ind til, om at den skuffende første halvleg ikke var god nok, var svaret dog klart fra Jacob Neestrup.
– Jeg kommer ikke til at stå og hoppe med på den der. Jeg er også ambitiøs, men den er svær på sin egen måde. Sidste år spillede vi en kamp mod Breidablik, der var 100 gange dårligere end den her, og vi kvalificerede os til Champions League.
– Selvfølgelig skal det være bedre, men kampens præmis er bare anderledes, og det er selvfølgelig en ærgerlig måde at komme bagud på. Men vi viser over to kampe – og som denne kamp skrider frem – forskellen på de her to hold, siger han og forklarer, hvorfor kampen mod FC Bruno’s Magpies var svær:
– Du møder noget andet, end du er vant til i Superligaen. De gav den lidt mere gas, end vi måske havde regnet med, men når de står lavt er det ofte med seks-syv i bagkæden, og det er bare noget andet at bryde ned. Det første mål afgør jo ofte, hvornår det begynder at stå stærkt, og det var det på Gibraltar og i dag,
Neestrup pointerer også, at den store rotation havde en betydning, og han erkender, at anden halvleg var bedre.
– Vi spiller med en større koncentration i nogle faser og nogle situationer, og jeg havde da gerne set, at vi havde været foran med et par mål allerede i første halvleg, for det var der vist også chancer til.
FC København skal nu møde Banik Ostrava fra Tjekkiet i næste kvalifikationsrunde til Conference League.
LIVE
VM-LIVE: Henter træner i Tottenham
NYHEDER
Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TIPSBLADET SPECIAL