PARKEN (Tipsbladet): Kampen mellem FC København og FC Bruno’s Magpies torsdag fik en vaskeægte chokstart, da “pubholdet” fra Gibraltar kom foran på en stor målmandsfejl af Alex Runarsson efter godt et kvarters spil.
FC København fik dog rettet op på den skuffende start og endte med at vinde med hele 5-1.
– Vi kommer bagud på en fejl, som stresser tingene lidt, hvilket kan ske i en fodboldkamp. Så kommer vi tilbage og scorer de mål, der skal til, og viser den forskel, der skal være, siger Jacob Neestrup til den fremmødte presse efter kampen.
Trods det fornemme slutresultat var første halvleg ikke imponerende fra “løverne”, der måtte nøjes med 1-1 ved pausen. Spurgt ind til, om at den skuffende første halvleg ikke var god nok, var svaret dog klart fra Jacob Neestrup.
– Jeg kommer ikke til at stå og hoppe med på den der. Jeg er også ambitiøs, men den er svær på sin egen måde. Sidste år spillede vi en kamp mod Breidablik, der var 100 gange dårligere end den her, og vi kvalificerede os til Champions League.
– Selvfølgelig skal det være bedre, men kampens præmis er bare anderledes, og det er selvfølgelig en ærgerlig måde at komme bagud på. Men vi viser over to kampe – og som denne kamp skrider frem – forskellen på de her to hold, siger han og forklarer, hvorfor kampen mod FC Bruno’s Magpies var svær:
– Du møder noget andet, end du er vant til i Superligaen. De gav den lidt mere gas, end vi måske havde regnet med, men når de står lavt er det ofte med seks-syv i bagkæden, og det er bare noget andet at bryde ned. Det første mål afgør jo ofte, hvornår det begynder at stå stærkt, og det var det på Gibraltar og i dag,
Neestrup pointerer også, at den store rotation havde en betydning, og han erkender, at anden halvleg var bedre.
– Vi spiller med en større koncentration i nogle faser og nogle situationer, og jeg havde da gerne set, at vi havde været foran med et par mål allerede i første halvleg, for det var der vist også chancer til.
FC København skal nu møde Banik Ostrava fra Tjekkiet i næste kvalifikationsrunde til Conference League.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
OPTAKT
New Zealand – Belgien
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT