– Kampen er svær på sin egen måde

FC København-træneren erkender, at første halvleg mod FC Bruno's Magpies kunne være bedre, men kalder også kampen svær på sin egen måde.



PARKEN (Tipsbladet): Kampen mellem FC København og FC Bruno’s Magpies torsdag fik en vaskeægte chokstart, da “pubholdet” fra Gibraltar kom foran på en stor målmandsfejl af Alex Runarsson efter godt et kvarters spil.

FC København fik dog rettet op på den skuffende start og endte med at vinde med hele 5-1. 

– Vi kommer bagud på en fejl, som stresser tingene lidt, hvilket kan ske i en fodboldkamp. Så kommer vi tilbage og scorer de mål, der skal til, og viser den forskel, der skal være, siger Jacob Neestrup til den fremmødte presse efter kampen.

Trods det fornemme slutresultat var første halvleg ikke imponerende fra “løverne”, der måtte nøjes med 1-1 ved pausen. Spurgt ind til, om at den skuffende første halvleg ikke var god nok, var svaret dog klart fra Jacob Neestrup.

– Jeg kommer ikke til at stå og hoppe med på den der. Jeg er også ambitiøs, men den er svær på sin egen måde. Sidste år spillede vi en kamp mod Breidablik, der var 100 gange dårligere end den her, og vi kvalificerede os til Champions League.

– Selvfølgelig skal det være bedre, men kampens præmis er bare anderledes, og det er selvfølgelig en ærgerlig måde at komme bagud på. Men vi viser over to kampe – og som denne kamp skrider frem – forskellen på de her to hold, siger han og forklarer, hvorfor kampen mod FC Bruno’s Magpies var svær:

– Du møder noget andet, end du er vant til i Superligaen. De gav den lidt mere gas, end vi måske havde regnet med, men når de står lavt er det ofte med seks-syv i bagkæden, og det er bare noget andet at bryde ned. Det første mål afgør jo ofte, hvornår det begynder at stå stærkt, og det var det på Gibraltar og i dag,

Neestrup pointerer også, at den store rotation havde en betydning, og han erkender, at anden halvleg var bedre.

– Vi spiller med en større koncentration i nogle faser og nogle situationer, og jeg havde da gerne set, at vi havde været foran med et par mål allerede i første halvleg, for det var der vist også chancer til.

FC København skal nu møde Banik Ostrava fra Tjekkiet i næste kvalifikationsrunde til Conference League.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

FC København – FC Nordsjælland

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Stort Brøndby-boost



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

– Enten FCK eller også stopper han?



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Neestrup må undvære profil igen

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Godt nyt – nu er han landet i København

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub

Snestorm kan udfordre OB