For første gang nogensinde har et færøsk fodboldhold vundet en kamp i en af de europæiske klubturneringer.
KÍ Klaksvík tog torsdag aften imod Olimpija Ljubljana i Conference League og sendte slovenerne hjem igen med et klart nederlag på 0-3.
Det er første gang i historien, at et færøsk hold har nået et europæisk gruppespil, og Klaksvík er tydeligvis ikke bare kommet for at være med.
Godt nok indledte klubben gruppespillet med et nederlag til Slovan Bratislava, men i anden runde blev franske Lille paralyseret og fik kun 0-0 med hjem fra Færøerne.
Klaksvík, som er færøsk mester, var en af sommerens helt store overraskelser i de europæiske kvalifikationsturneringer. Klubben nåede helt til næstsidste runde i Champions League-kvalifikationen og var dermed sikker på et europæisk gruppespil.
I torsdagens kamp var det en gammel kending af dansk fodbold, der åbnede målscoringen.
René Joensen var i sine unge år en del af Brøndbys talentafdeling og fik en enkelt førsteholdskamp for de blågule, inden han tog hjem til Færøerne. Senere i karrieren spillede han 39 kampe i den danske 1. division for Vendsyssel FF.
Torsdag kom han buldrende ind i feltet efter en halv time og sparkede Klaksvik på 1-0 efter et hårdt indlæg. Pall Klettskard gjorde det til 2-0 kort før pausefløjt, da han sparkede på mål efter flere slovenske fejltacklinger.
Jákup Andreasen lukkede kampen, da han efter 53 minutter satte panden på et hjørnespark og blev dermed medforfatter på et nyt kapitel i det færøske eventyr.
Klaksvik er på tredjepladsen i gruppe A med to point op til Slovan Bratislava og tre point op til Lille.
I gruppe D er det danskerklubben Club Brugge, der fører. Torsdag vandt klubben med 3-1 over Lugano. Philip Zinckernagel lagde op til 1-0-målet, og Andreas Skov Olsen scorede til 2-0 med et brag af en afslutning fra kanten af feltet. Casper Nielsen startede også inde.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Første mål sat ind!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED