For første gang nogensinde har et færøsk fodboldhold vundet en kamp i en af de europæiske klubturneringer.
KÍ Klaksvík tog torsdag aften imod Olimpija Ljubljana i Conference League og sendte slovenerne hjem igen med et klart nederlag på 0-3.
Det er første gang i historien, at et færøsk hold har nået et europæisk gruppespil, og Klaksvík er tydeligvis ikke bare kommet for at være med.
Godt nok indledte klubben gruppespillet med et nederlag til Slovan Bratislava, men i anden runde blev franske Lille paralyseret og fik kun 0-0 med hjem fra Færøerne.
Klaksvík, som er færøsk mester, var en af sommerens helt store overraskelser i de europæiske kvalifikationsturneringer. Klubben nåede helt til næstsidste runde i Champions League-kvalifikationen og var dermed sikker på et europæisk gruppespil.
I torsdagens kamp var det en gammel kending af dansk fodbold, der åbnede målscoringen.
René Joensen var i sine unge år en del af Brøndbys talentafdeling og fik en enkelt førsteholdskamp for de blågule, inden han tog hjem til Færøerne. Senere i karrieren spillede han 39 kampe i den danske 1. division for Vendsyssel FF.
Torsdag kom han buldrende ind i feltet efter en halv time og sparkede Klaksvik på 1-0 efter et hårdt indlæg. Pall Klettskard gjorde det til 2-0 kort før pausefløjt, da han sparkede på mål efter flere slovenske fejltacklinger.
Jákup Andreasen lukkede kampen, da han efter 53 minutter satte panden på et hjørnespark og blev dermed medforfatter på et nyt kapitel i det færøske eventyr.
Klaksvik er på tredjepladsen i gruppe A med to point op til Slovan Bratislava og tre point op til Lille.
I gruppe D er det danskerklubben Club Brugge, der fører. Torsdag vandt klubben med 3-1 over Lugano. Philip Zinckernagel lagde op til 1-0-målet, og Andreas Skov Olsen scorede til 2-0 med et brag af en afslutning fra kanten af feltet. Casper Nielsen startede også inde.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Oddset styrtdykker
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Arsenal vinder og lægger pres på City
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
NYHEDER