Kæmpe færøsk optur i historisk sejr

KÍ Klaksvík var overbevisende mod Olimpija Ljubljana, da klubben skrev færøsk historie i Conference League.



For første gang nogensinde har et færøsk fodboldhold vundet en kamp i en af de europæiske klubturneringer.

KÍ Klaksvík tog torsdag aften imod Olimpija Ljubljana i Conference League og sendte slovenerne hjem igen med et klart nederlag på 0-3.

Det er første gang i historien, at et færøsk hold har nået et europæisk gruppespil, og Klaksvík er tydeligvis ikke bare kommet for at være med.

Godt nok indledte klubben gruppespillet med et nederlag til Slovan Bratislava, men i anden runde blev franske Lille paralyseret og fik kun 0-0 med hjem fra Færøerne.

Klaksvík, som er færøsk mester, var en af sommerens helt store overraskelser i de europæiske kvalifikationsturneringer. Klubben nåede helt til næstsidste runde i Champions League-kvalifikationen og var dermed sikker på et europæisk gruppespil.

I torsdagens kamp var det en gammel kending af dansk fodbold, der åbnede målscoringen.

René Joensen var i sine unge år en del af Brøndbys talentafdeling og fik en enkelt førsteholdskamp for de blågule, inden han tog hjem til Færøerne. Senere i karrieren spillede han 39 kampe i den danske 1. division for Vendsyssel FF.

Torsdag kom han buldrende ind i feltet efter en halv time og sparkede Klaksvik på 1-0 efter et hårdt indlæg. Pall Klettskard gjorde det til 2-0 kort før pausefløjt, da han sparkede på mål efter flere slovenske fejltacklinger.

Jákup Andreasen lukkede kampen, da han efter 53 minutter satte panden på et hjørnespark og blev dermed medforfatter på et nyt kapitel i det færøske eventyr.

Klaksvik er på tredjepladsen i gruppe A med to point op til Slovan Bratislava og tre point op til Lille.

I gruppe D er det danskerklubben Club Brugge, der fører. Torsdag vandt klubben med 3-1 over Lugano. Philip Zinckernagel lagde op til 1-0-målet, og Andreas Skov Olsen scorede til 2-0 med et brag af en afslutning fra kanten af feltet. Casper Nielsen startede også inde.

/ritzau/






Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen




LIVE

TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Stor ændring i AGF?

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen

Dansker scorer mod Barcelona

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ingen klausul i FC København-aftale

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FC Midtjylland – AC Horsens

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

FC Nordsjælland – Randers FC

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Eriksen spottet – nu er der nyt

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Silkeborg IF – FC København



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent