Efter et fodbolddrama af de helt store gik FC København torsdag aften videre til ottendedelsfinalerne i Conference League.
FCK vandt 3-1 ude over tyske Heidenheim efter forlænget spilletid. FCK gik dermed videre med en samlet sejr på 4-3.
I den forlængede spilletid scorede den indskiftede back Rodrigo Huescas det afgørende mål i det 114. minut.
Inden da var kampen bølget frem og tilbage, og det var hele tiden på vippen, hvem der skulle gå videre.
FCK-træner Jacob Neestrup havde foretaget otte ændringer i forhold til den første kamp mod tyskerne. Blandt andre var Viktor Claesson slet ikke med i truppen på grund af en kommende familieforøgelse.
Trods de mange ændringer i startopstillingen spillede FCK som et sammentømret hold i kontrol og med masser af selvtillid i første halvleg.
Heidenheim havde bolden mest, men lignede ikke et hold, der vidste, hvad det skulle gøre med den.
FCK fik mere ud af det, når udeholdet havde bolden, og det førte flere store chancer med sig.
Elias Achouri fik den største, men FCK-kantspilleren sparkede lige på Heidenheim-keeper Frank Feller.
Kort efter fik Achouri endnu en chance, men igen brændte tuneseren.
Efter 37 minutter kom så det FCK-mål, der skabte balance i det samlede regnskab.
1-0-målet blev sat ind på et hovedstød af angriberen Amin Chiakha efter et perfekt indlæg fra Kevin Diks. FCK-teenageren har nu lavet fire mål i fem kampe i turneringen.
Chiakha havde kort forinden headet over mål, så det havde for alvor trukket op til et mål fra københavnerne.
Heidenheim havde omvendt svært ved at skabe chancer, og de få afslutninger, der kom fra tyskerne, tog FCK-keeper Diant Ramaj sig sikkert af.
Otte minutter inde i anden halvleg fik FCK tildelt et straffespark, da Giorgi Gocholeishvili blev nedlagt i feltet.
Diks tog ansvaret fra pletten og eksekverede sikkert til 2-0. Med den føring var tyskerne ude.
Måske det faktum fik Heidenheim til at vågne op. For resten af anden halvleg blev pludselig en forsvarskamp for FCK.
Ramaj diskede op med en god redning på et hovedstød af Heidenheim-angriberen Budu Zivzivadze.
Nervøsiteten bredte sig på FCK-mandskabet, og der gik panik i udeholdet.
Munashe Garananga, der ellers havde spillet godt indtil da, mistede bolden i egen forsvarszone. Men stopperen kom selv ned og reddede et forsøg på selve målstregen.
Heidenheim blev ved med at presse på, og FCK-stopperen Gabriel Pereira lavede en nødbremse lige uden for feltet og slap med gult kort.
Den indskiftede Heidenheim-angriber Leo Scienza udnyttede frisparket til at kringle bolden op i det ene målhjørne. Igen var der balance i det samlede regnskab.
Trængslerne fortsatte for FCK. Scienza banken bolden på stolpen med få minutter tilbage. Bolden gik via stolpen ind i baghovedet på Ramaj og røg over mål. Det var marginalerne, der reddede FCK i den situation.
I den forlængede spilletid rakte begge hold ud efter den samlede sejr, men det blev en indskiftet mexicaner, der blev den store helt for FCK.
Bolden havnede lidt tilfældigt for fødderne af Huescas, som udnyttede gaven til at sparke FCK videre.
FCK ramte desuden stolpen til slut, men det var ikke nødvendigt med flere mål. Der blev fløjtet af, og københavnerne er dermed med i fredagens lodtrækning.
Det står allerede på forhånd klart, at FCK i ottendedelsfinalen enten skal møde engelske Chelsea eller portugisiske Vitoria.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
OPTAKT