Parken (Tipsbladet) Amin Chiakha har ikke lagt skjul på, at Chelsea er en klub, han altid har fulgt og holdt med, og torsdag skete der så det, at han selv spillede mod klubben i Conference League.
Men da først kampen var i gang, var det ikke til at se på Amin Chiakha, at han havde noget ekstra for Chelsea.
– Jeg går ud for at smadre til dem og få en sejr. Det handler ikke om oplevelser, siger Amin Chiakha, som heller ikke lige med det samme efter kampen var henne for at bytte trøje, selv om det var store Premier League-stjerner fra hans yndlingsklub, han lige havde mødt.
– Jeg spiller fodbold for at vinde, og det kan godt være, at jeg gør det nede i omklædningsrummet, men lige efter kampen er jeg så ærgerlig over, at vi taber kampen, at jeg bare ville takke fansene for deres støtte, og så kan det være, at jeg tager en trøje nu, forklarer han og bemærker, at det nu var ekstra specielt at møde netop Chelsea, der vandt med 2-1 i Parken.
– Det var lidt federe at spille mod Chelsea end andre kampe, men jeg synes, at vi kommer godt fra det som gruppe, og det var ikke, fordi jeg kom ind for at få én på opleveren. Jeg kom ind for at prøve at vinde kampen.
– Især i første halvleg er vi klart det bedste hold. Det arbejde, vi lægger for dagen, er utroligt godt. I anden halvleg får vi en mavepuster, men det er dejligt, at Gabriel (Pereira, red.) lige får den headet ind, forklarer han om det reducerende mål, der gør, at alt stadig er i spil på torsdag.
Her venter en ny stor oplevelse for Amin Chiakha, når det danske mandskab tropper op på Stamford Bridge.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion