‘Kan være, jeg gør det nede i omklædningsrummet’

Amin Chiakha kom ikke for at få en oplevelse mod Chelsea, som han ellers har holdt med hele livet.



Parken (Tipsbladet) Amin Chiakha har ikke lagt skjul på, at Chelsea er en klub, han altid har fulgt og holdt med, og torsdag skete der så det, at han selv spillede mod klubben i Conference League.

Men da først kampen var i gang, var det ikke til at se på Amin Chiakha, at han havde noget ekstra for Chelsea.

– Jeg går ud for at smadre til dem og få en sejr. Det handler ikke om oplevelser, siger Amin Chiakha, som heller ikke lige med det samme efter kampen var henne for at bytte trøje, selv om det var store Premier League-stjerner fra hans yndlingsklub, han lige havde mødt.

– Jeg spiller fodbold for at vinde, og det kan godt være, at jeg gør det nede i omklædningsrummet, men lige efter kampen er jeg så ærgerlig over, at vi taber kampen, at jeg bare ville takke fansene for deres støtte, og så kan det være, at jeg tager en trøje nu, forklarer han og bemærker, at det nu var ekstra specielt at møde netop Chelsea, der vandt med 2-1 i Parken.

– Det var lidt federe at spille mod Chelsea end andre kampe, men jeg synes, at vi kommer godt fra det som gruppe, og det var ikke, fordi jeg kom ind for at få én på opleveren. Jeg kom ind for at prøve at vinde kampen.

– Især i første halvleg er vi klart det bedste hold. Det arbejde, vi lægger for dagen, er utroligt godt. I anden halvleg får vi en mavepuster, men det er dejligt, at Gabriel (Pereira, red.) lige får den headet ind, forklarer han om det reducerende mål, der gør, at alt stadig er i spil på torsdag.

Her venter en ny stor oplevelse for Amin Chiakha, når det danske mandskab tropper op på Stamford Bridge.







LIVE

LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle