Kevin Diks sikrer FCK vigtigt point i Spanien

Godt hjulpet af Kevin Diks fik FC København torsdag 1-1 på udebane mod spanske Real Betis i Conference League.



Kevin Diks blev redningsmanden for FC København, der torsdag aften kom på pointtavlen i denne sæsons Conference League. Københavnerne kæmpede sig til 1-1 på en svær udebane mod spanske Real Betis.

FCK-backen sørgede for point i anden halvleg, da han 13 minutter før tid udlignede på et straffespark, som han selv havde fremtvunget.

Værternes Abde Ezzalzouli havde ellers gjort opgaven svær for københavnerne, da han i det ottende minut trykkede af et godt stykke uden for feltet. Det knækkende spark snød Nathan Trott i FCK-kassen.

Scoringen tog ikke modet fra FCK, der var godt med i en jævnbyrdig første halvleg, men efter pausen satte Betis sig mere på spillet.

Flere gode indgreb fra Trott holdte dog københavnerne inde i kampen, inden Diks slog til i den anden ende.

FCK tabte i første runde på hjemmebane mod den polske mester Jagiellonia Bialystok, og dermed var pointet i Sevilla det første for FCK i Conference Leagues 36 hold store ligaspil. I næste runde tager FCK imod Istanbul Basaksehir i Parken.

Københavnerne startede kampen i Spanien opportunistisk med et højt pres og kom i flere farlige situationer, men alligevel var det værterne, der kom i front i det ottende minut med Ezzalzoulis langskudsdrøn.

Efter føringsmålet var det en jævnbyrdig halvleg, hvor de to mandskaber skiftedes til at have gode perioder.

FCK havde defensivt styr på spanierne, der kun blev farlige, når københavnerne havde et par dumme boldtab i opspillet.

Offensivt havde Robert fået genvalg på kanten efter den stærke præstation mod Vejle, og den brasilianske tekniker var flere gange årsag til uro i den spanske defensiv.

Robert og resten af FCK-offensiven led dog under, at den sidste afgørende aflevering eller dribling tæt på Betis-målet ofte slog fejl.

De gode FCK-takter ændrede sig efter pausen. Betis satte sig tungere på spillet, og der var væsentligt længere mellem FCK's besøg på værternes halvdel.

Samtidig kom Betis tættere på en ny scoring, men Nathan Trott stod i vejen med flere fine redninger. Særligt 20 minutter før tid hev FCK-keeperen en flot redning frem, da han fra nært hold viste sine stærke reaktionsevner.

Trotts redning skulle vise sig at blive pointgivende, da Kevin Diks få minutter senere blev nedlagt af den tidligere Arsenal-back Hector Bellerin i Betis-feltet.

FCK-backen tog sig efterfølgende selv af sparket fra 11-meterpletten, hvor han i sikker stil udplacerede Adrian i Betis-målet.

Betis trykkede på i den resterende del af opgøret, men en flok hårdt kæmpende københavnerne holdt værterne fra fadet.

/ritzau/



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FC Midtjylland kan score gode penge

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Bo Svensson favorit til stort job 

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Superliga-legende stråler som 41-årig

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Kæmpe nedtur for AaB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

I svime over German Onugkha

Her er Kamil Wilczek i dag

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

FC København – Brøndby IF

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Liverpool ydmyget

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Newcastle spænder ben for Manchester City

– Agger og Kahlenberg var specielt

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

– Den her sidder dybt i sjælen

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Randers FC – OB

Kongesæson – de køber Pep Biel

Pogba kan få comeback

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?