Kevin Diks blev redningsmanden for FC København, der torsdag aften kom på pointtavlen i denne sæsons Conference League. Københavnerne kæmpede sig til 1-1 på en svær udebane mod spanske Real Betis.
FCK-backen sørgede for point i anden halvleg, da han 13 minutter før tid udlignede på et straffespark, som han selv havde fremtvunget.
Værternes Abde Ezzalzouli havde ellers gjort opgaven svær for københavnerne, da han i det ottende minut trykkede af et godt stykke uden for feltet. Det knækkende spark snød Nathan Trott i FCK-kassen.
Scoringen tog ikke modet fra FCK, der var godt med i en jævnbyrdig første halvleg, men efter pausen satte Betis sig mere på spillet.
Flere gode indgreb fra Trott holdte dog københavnerne inde i kampen, inden Diks slog til i den anden ende.
FCK tabte i første runde på hjemmebane mod den polske mester Jagiellonia Bialystok, og dermed var pointet i Sevilla det første for FCK i Conference Leagues 36 hold store ligaspil. I næste runde tager FCK imod Istanbul Basaksehir i Parken.
Københavnerne startede kampen i Spanien opportunistisk med et højt pres og kom i flere farlige situationer, men alligevel var det værterne, der kom i front i det ottende minut med Ezzalzoulis langskudsdrøn.
Efter føringsmålet var det en jævnbyrdig halvleg, hvor de to mandskaber skiftedes til at have gode perioder.
FCK havde defensivt styr på spanierne, der kun blev farlige, når københavnerne havde et par dumme boldtab i opspillet.
Offensivt havde Robert fået genvalg på kanten efter den stærke præstation mod Vejle, og den brasilianske tekniker var flere gange årsag til uro i den spanske defensiv.
Robert og resten af FCK-offensiven led dog under, at den sidste afgørende aflevering eller dribling tæt på Betis-målet ofte slog fejl.
De gode FCK-takter ændrede sig efter pausen. Betis satte sig tungere på spillet, og der var væsentligt længere mellem FCK's besøg på værternes halvdel.
Samtidig kom Betis tættere på en ny scoring, men Nathan Trott stod i vejen med flere fine redninger. Særligt 20 minutter før tid hev FCK-keeperen en flot redning frem, da han fra nært hold viste sine stærke reaktionsevner.
Trotts redning skulle vise sig at blive pointgivende, da Kevin Diks få minutter senere blev nedlagt af den tidligere Arsenal-back Hector Bellerin i Betis-feltet.
FCK-backen tog sig efterfølgende selv af sparket fra 11-meterpletten, hvor han i sikker stil udplacerede Adrian i Betis-målet.
Betis trykkede på i den resterende del af opgøret, men en flok hårdt kæmpende københavnerne holdt værterne fra fadet.
/ritzau/
TOPNYHED Han er også færdig i FC København
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Melder ud om Kasper Hjulmand
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Sendt hjem fra FC København-træning
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Stor profil glad for Brøndby
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Vild stime før Danmark-brag
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Ser I med, Brøndby?
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk