Kevin Diks sikrer FCK vigtigt point i Spanien

Godt hjulpet af Kevin Diks fik FC København torsdag 1-1 på udebane mod spanske Real Betis i Conference League.



Kevin Diks blev redningsmanden for FC København, der torsdag aften kom på pointtavlen i denne sæsons Conference League. Københavnerne kæmpede sig til 1-1 på en svær udebane mod spanske Real Betis.

FCK-backen sørgede for point i anden halvleg, da han 13 minutter før tid udlignede på et straffespark, som han selv havde fremtvunget.

Værternes Abde Ezzalzouli havde ellers gjort opgaven svær for københavnerne, da han i det ottende minut trykkede af et godt stykke uden for feltet. Det knækkende spark snød Nathan Trott i FCK-kassen.

Scoringen tog ikke modet fra FCK, der var godt med i en jævnbyrdig første halvleg, men efter pausen satte Betis sig mere på spillet.

Flere gode indgreb fra Trott holdte dog københavnerne inde i kampen, inden Diks slog til i den anden ende.

FCK tabte i første runde på hjemmebane mod den polske mester Jagiellonia Bialystok, og dermed var pointet i Sevilla det første for FCK i Conference Leagues 36 hold store ligaspil. I næste runde tager FCK imod Istanbul Basaksehir i Parken.

Københavnerne startede kampen i Spanien opportunistisk med et højt pres og kom i flere farlige situationer, men alligevel var det værterne, der kom i front i det ottende minut med Ezzalzoulis langskudsdrøn.

Efter føringsmålet var det en jævnbyrdig halvleg, hvor de to mandskaber skiftedes til at have gode perioder.

FCK havde defensivt styr på spanierne, der kun blev farlige, når københavnerne havde et par dumme boldtab i opspillet.

Offensivt havde Robert fået genvalg på kanten efter den stærke præstation mod Vejle, og den brasilianske tekniker var flere gange årsag til uro i den spanske defensiv.

Robert og resten af FCK-offensiven led dog under, at den sidste afgørende aflevering eller dribling tæt på Betis-målet ofte slog fejl.

De gode FCK-takter ændrede sig efter pausen. Betis satte sig tungere på spillet, og der var væsentligt længere mellem FCK's besøg på værternes halvdel.

Samtidig kom Betis tættere på en ny scoring, men Nathan Trott stod i vejen med flere fine redninger. Særligt 20 minutter før tid hev FCK-keeperen en flot redning frem, da han fra nært hold viste sine stærke reaktionsevner.

Trotts redning skulle vise sig at blive pointgivende, da Kevin Diks få minutter senere blev nedlagt af den tidligere Arsenal-back Hector Bellerin i Betis-feltet.

FCK-backen tog sig efterfølgende selv af sparket fra 11-meterpletten, hvor han i sikker stil udplacerede Adrian i Betis-målet.

Betis trykkede på i den resterende del af opgøret, men en flok hårdt kæmpende københavnerne holdt værterne fra fadet.

/ritzau/





Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Dybt skuffet og trist

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Frank reddet i døende sekunder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Storklub meldes interesseret

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Har I tabt sutten, Brøndby?

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’