Stod det til Danmarks regering og til EU, skulle kampen mellem Dinamo Minsk og FC København i Conference League slet ikke spilles.
Da Rusland i februar 2022 invaderede Ukraine, brugte de russiske styrker blandt andet nabolandet Belarus som base og port til at angribe Ukraine, og belarussiske sportshold blev hurtigt forbudt at spille kampe på hjemmebane i landet.
Men trods anbefaling fra EU og regeringer som den danske valgte FIFA og UEFA ikke at udelukke belarussiske hold fra internationale fodboldturneringer, som russiske hold blev.
Derfor spiller FC København her til aften Conference League-kamp mod Dinamo Minsk, en kamp Minsk er værter for i Aserbajdsjans hovedstad Baku, adskillige tusinde kilometer fra København.
Det er nok ikke trænerstaben og spillernes favoritkamp eller rejse i sæsonen 2024/25.
Men hvordan tackler man den situation?
Tipsbladet har kontaktet Belarusian Sport Solidarity Foundation, en organisation af belarussiske sportsudøvere i eksil uden for Belarus, der har været nødt til at forlade hjemlandet, hvor sportsudøvere er blevet frosset ude og i nogle tilfælde fængslet for at gå imod regimets ønsker.
Og her er man i udgangspunktet glade for, at kampe som aftenens opgør i Conference League bliver spillet, så det belarussiske regime ikke får yderligere undskyldninger for at isolere sig og følge Vladimir Putins Rusland i alle politiske sammenhænge.
– Belarus er del af europæisk kultur og civilisation. Men landet er kontrolleret af et diktatur, der er høj grad er afhængig af Kreml. Mange lande som Polen, Ungarn og Østtyskland har haft lignende regimer i fortiden. At overvinde et sådant undertrykkende system er ikke så ligetil, som man kunne tro, og det kan tage årtiers kamp, lyder det i et skriftligt svar til Tipsbladet.
– Det er vigtigt at huske, at fodboldspillere bare er almindelige mennesker. De repræsenterer ikke Lukasjenko, og de støtter ikke krigen i Ukraine. I mange tilfælde har de familie og venner hjemme i Belarus. Disse spillere er, på en måde, gidsler af systemet, og de spiller ikke fodbold for at styrke regimet men simpelthen fordi, det er deres arbejde og levebrød.
– FC Københavns spillere og trænere kan gøre det, at de går til situationen med empati og opmærksomhed. Ved at spille mod Dinamo Minsk er de i kontakt med individer fra det belarussiske samfund, der i det store hele håber på demokratiske forandringer. De kan bruge kampen som en mulighed for at vise solidaritet med hviderussere og se dem som nogle andre end regimet, og anerkende de komplekse realiteter, disse spillere lever under.
FC København-lejren har op til opgøret ikke ønsket at udtale sig om de politiske spørgsmål omkring kampen mod Dinamo Minsk.
Det belarussiske regime styret af præsident Aleksandar Lukasjenko har i årevis slået hårdt ned på den demokratiske opposition i landet med vilkårlige fængslinger, og Belarus får meget alvorlig kritik af menneskeretsorganisationer og EU for systematiske og alvorlige brud på en lang række menneskerettigheder.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT