Kontroversiel FCK-kamp: Spillerne er gidsler

EU og Danmarks regering har anbefalet, at belarussiske sportshold som Dinamo Minsk ikke får lov at spille internationale turneringer. Så hvordan skal FCK håndtere det?



Stod det til Danmarks regering og til EU, skulle kampen mellem Dinamo Minsk og FC København i Conference League slet ikke spilles.

Da Rusland i februar 2022 invaderede Ukraine, brugte de russiske styrker blandt andet nabolandet Belarus som base og port til at angribe Ukraine, og belarussiske sportshold blev hurtigt forbudt at spille kampe på hjemmebane i landet.

Men trods anbefaling fra EU og regeringer som den danske valgte FIFA og UEFA ikke at udelukke belarussiske hold fra internationale fodboldturneringer, som russiske hold blev.

Derfor spiller FC København her til aften Conference League-kamp mod Dinamo Minsk, en kamp Minsk er værter for i Aserbajdsjans hovedstad Baku, adskillige tusinde kilometer fra København.

Det er nok ikke trænerstaben og spillernes favoritkamp eller rejse i sæsonen 2024/25.

Men hvordan tackler man den situation?

Tipsbladet har kontaktet Belarusian Sport Solidarity Foundation, en organisation af belarussiske sportsudøvere i eksil uden for Belarus, der har været nødt til at forlade hjemlandet, hvor sportsudøvere er blevet frosset ude og i nogle tilfælde fængslet for at gå imod regimets ønsker.

Og her er man i udgangspunktet glade for, at kampe som aftenens opgør i Conference League bliver spillet, så det belarussiske regime ikke får yderligere undskyldninger for at isolere sig og følge Vladimir Putins Rusland i alle politiske sammenhænge.

– Belarus er del af europæisk kultur og civilisation. Men landet er kontrolleret af et diktatur, der er høj grad er afhængig af Kreml. Mange lande som Polen, Ungarn og Østtyskland har haft lignende regimer i fortiden. At overvinde et sådant undertrykkende system er ikke så ligetil, som man kunne tro, og det kan tage årtiers kamp, lyder det i et skriftligt svar til Tipsbladet.

– Det er vigtigt at huske, at fodboldspillere bare er almindelige mennesker. De repræsenterer ikke Lukasjenko, og de støtter ikke krigen i Ukraine. I mange tilfælde har de familie og venner hjemme i Belarus. Disse spillere er, på en måde, gidsler af systemet, og de spiller ikke fodbold for at styrke regimet men simpelthen fordi, det er deres arbejde og levebrød.

– FC Københavns spillere og trænere kan gøre det, at de går til situationen med empati og opmærksomhed. Ved at spille mod Dinamo Minsk er de i kontakt med individer fra det belarussiske samfund, der i det store hele håber på demokratiske forandringer. De kan bruge kampen som en mulighed for at vise solidaritet med hviderussere og se dem som nogle andre end regimet, og anerkende de komplekse realiteter, disse spillere lever under.

FC København-lejren har op til opgøret ikke ønsket at udtale sig om de politiske spørgsmål omkring kampen mod Dinamo Minsk.

Det belarussiske regime styret af præsident Aleksandar Lukasjenko har i årevis slået hårdt ned på den demokratiske opposition i landet med vilkårlige fængslinger, og Belarus får meget alvorlig kritik af menneskeretsorganisationer og EU for systematiske og alvorlige brud på en lang række menneskerettigheder.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Brøndby vil holde på stjerne

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Brøndby har IKKE budt

FC København byder på kantspiller

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby forhandler om stor transfer

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

‘Det er ret let at se’

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

– Det er forfærdeligt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

I chok over Tottenham

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Storklub lurer på Jonas Wind

Tyskere blitzer Nordlondon

Manchester City køber landsholdsspiller

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?