Kontroversiel FCK-kamp: Spillerne er gidsler

EU og Danmarks regering har anbefalet, at belarussiske sportshold som Dinamo Minsk ikke får lov at spille internationale turneringer. Så hvordan skal FCK håndtere det?



Stod det til Danmarks regering og til EU, skulle kampen mellem Dinamo Minsk og FC København i Conference League slet ikke spilles.

Da Rusland i februar 2022 invaderede Ukraine, brugte de russiske styrker blandt andet nabolandet Belarus som base og port til at angribe Ukraine, og belarussiske sportshold blev hurtigt forbudt at spille kampe på hjemmebane i landet.

Men trods anbefaling fra EU og regeringer som den danske valgte FIFA og UEFA ikke at udelukke belarussiske hold fra internationale fodboldturneringer, som russiske hold blev.

Derfor spiller FC København her til aften Conference League-kamp mod Dinamo Minsk, en kamp Minsk er værter for i Aserbajdsjans hovedstad Baku, adskillige tusinde kilometer fra København.

Det er nok ikke trænerstaben og spillernes favoritkamp eller rejse i sæsonen 2024/25.

Men hvordan tackler man den situation?

Tipsbladet har kontaktet Belarusian Sport Solidarity Foundation, en organisation af belarussiske sportsudøvere i eksil uden for Belarus, der har været nødt til at forlade hjemlandet, hvor sportsudøvere er blevet frosset ude og i nogle tilfælde fængslet for at gå imod regimets ønsker.

Og her er man i udgangspunktet glade for, at kampe som aftenens opgør i Conference League bliver spillet, så det belarussiske regime ikke får yderligere undskyldninger for at isolere sig og følge Vladimir Putins Rusland i alle politiske sammenhænge.

– Belarus er del af europæisk kultur og civilisation. Men landet er kontrolleret af et diktatur, der er høj grad er afhængig af Kreml. Mange lande som Polen, Ungarn og Østtyskland har haft lignende regimer i fortiden. At overvinde et sådant undertrykkende system er ikke så ligetil, som man kunne tro, og det kan tage årtiers kamp, lyder det i et skriftligt svar til Tipsbladet.

– Det er vigtigt at huske, at fodboldspillere bare er almindelige mennesker. De repræsenterer ikke Lukasjenko, og de støtter ikke krigen i Ukraine. I mange tilfælde har de familie og venner hjemme i Belarus. Disse spillere er, på en måde, gidsler af systemet, og de spiller ikke fodbold for at styrke regimet men simpelthen fordi, det er deres arbejde og levebrød.

– FC Københavns spillere og trænere kan gøre det, at de går til situationen med empati og opmærksomhed. Ved at spille mod Dinamo Minsk er de i kontakt med individer fra det belarussiske samfund, der i det store hele håber på demokratiske forandringer. De kan bruge kampen som en mulighed for at vise solidaritet med hviderussere og se dem som nogle andre end regimet, og anerkende de komplekse realiteter, disse spillere lever under.

FC København-lejren har op til opgøret ikke ønsket at udtale sig om de politiske spørgsmål omkring kampen mod Dinamo Minsk.

Det belarussiske regime styret af præsident Aleksandar Lukasjenko har i årevis slået hårdt ned på den demokratiske opposition i landet med vilkårlige fængslinger, og Belarus får meget alvorlig kritik af menneskeretsorganisationer og EU for systematiske og alvorlige brud på en lang række menneskerettigheder.







LIVE

TransferLIVE: City-legende i chokskifte?

Meldes varm på ung Superliga-profil

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

LIVE: FCK smider sejren

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

FCN taber i Europa-comeback

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

FC København – Lyngby BK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Jagter kæmpe Premier League-stjerne