Stod det til Danmarks regering og til EU, skulle kampen mellem Dinamo Minsk og FC København i Conference League slet ikke spilles.
Da Rusland i februar 2022 invaderede Ukraine, brugte de russiske styrker blandt andet nabolandet Belarus som base og port til at angribe Ukraine, og belarussiske sportshold blev hurtigt forbudt at spille kampe på hjemmebane i landet.
Men trods anbefaling fra EU og regeringer som den danske valgte FIFA og UEFA ikke at udelukke belarussiske hold fra internationale fodboldturneringer, som russiske hold blev.
Derfor spiller FC København her til aften Conference League-kamp mod Dinamo Minsk, en kamp Minsk er værter for i Aserbajdsjans hovedstad Baku, adskillige tusinde kilometer fra København.
Det er nok ikke trænerstaben og spillernes favoritkamp eller rejse i sæsonen 2024/25.
Men hvordan tackler man den situation?
Tipsbladet har kontaktet Belarusian Sport Solidarity Foundation, en organisation af belarussiske sportsudøvere i eksil uden for Belarus, der har været nødt til at forlade hjemlandet, hvor sportsudøvere er blevet frosset ude og i nogle tilfælde fængslet for at gå imod regimets ønsker.
Og her er man i udgangspunktet glade for, at kampe som aftenens opgør i Conference League bliver spillet, så det belarussiske regime ikke får yderligere undskyldninger for at isolere sig og følge Vladimir Putins Rusland i alle politiske sammenhænge.
– Belarus er del af europæisk kultur og civilisation. Men landet er kontrolleret af et diktatur, der er høj grad er afhængig af Kreml. Mange lande som Polen, Ungarn og Østtyskland har haft lignende regimer i fortiden. At overvinde et sådant undertrykkende system er ikke så ligetil, som man kunne tro, og det kan tage årtiers kamp, lyder det i et skriftligt svar til Tipsbladet.
– Det er vigtigt at huske, at fodboldspillere bare er almindelige mennesker. De repræsenterer ikke Lukasjenko, og de støtter ikke krigen i Ukraine. I mange tilfælde har de familie og venner hjemme i Belarus. Disse spillere er, på en måde, gidsler af systemet, og de spiller ikke fodbold for at styrke regimet men simpelthen fordi, det er deres arbejde og levebrød.
– FC Københavns spillere og trænere kan gøre det, at de går til situationen med empati og opmærksomhed. Ved at spille mod Dinamo Minsk er de i kontakt med individer fra det belarussiske samfund, der i det store hele håber på demokratiske forandringer. De kan bruge kampen som en mulighed for at vise solidaritet med hviderussere og se dem som nogle andre end regimet, og anerkende de komplekse realiteter, disse spillere lever under.
FC København-lejren har op til opgøret ikke ønsket at udtale sig om de politiske spørgsmål omkring kampen mod Dinamo Minsk.
Det belarussiske regime styret af præsident Aleksandar Lukasjenko har i årevis slået hårdt ned på den demokratiske opposition i landet med vilkårlige fængslinger, og Belarus får meget alvorlig kritik af menneskeretsorganisationer og EU for systematiske og alvorlige brud på en lang række menneskerettigheder.
LIVE
LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Sænker prisen mod Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
David Nielsen har sagt op
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
FC København skriver kontrakt med juvel
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
I forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
OPTAKT