Kontroversiel FCK-kamp: Spillerne er gidsler

EU og Danmarks regering har anbefalet, at belarussiske sportshold som Dinamo Minsk ikke får lov at spille internationale turneringer. Så hvordan skal FCK håndtere det?



Stod det til Danmarks regering og til EU, skulle kampen mellem Dinamo Minsk og FC København i Conference League slet ikke spilles.

Da Rusland i februar 2022 invaderede Ukraine, brugte de russiske styrker blandt andet nabolandet Belarus som base og port til at angribe Ukraine, og belarussiske sportshold blev hurtigt forbudt at spille kampe på hjemmebane i landet.

Men trods anbefaling fra EU og regeringer som den danske valgte FIFA og UEFA ikke at udelukke belarussiske hold fra internationale fodboldturneringer, som russiske hold blev.

Derfor spiller FC København her til aften Conference League-kamp mod Dinamo Minsk, en kamp Minsk er værter for i Aserbajdsjans hovedstad Baku, adskillige tusinde kilometer fra København.

Det er nok ikke trænerstaben og spillernes favoritkamp eller rejse i sæsonen 2024/25.

Men hvordan tackler man den situation?

Tipsbladet har kontaktet Belarusian Sport Solidarity Foundation, en organisation af belarussiske sportsudøvere i eksil uden for Belarus, der har været nødt til at forlade hjemlandet, hvor sportsudøvere er blevet frosset ude og i nogle tilfælde fængslet for at gå imod regimets ønsker.

Og her er man i udgangspunktet glade for, at kampe som aftenens opgør i Conference League bliver spillet, så det belarussiske regime ikke får yderligere undskyldninger for at isolere sig og følge Vladimir Putins Rusland i alle politiske sammenhænge.

– Belarus er del af europæisk kultur og civilisation. Men landet er kontrolleret af et diktatur, der er høj grad er afhængig af Kreml. Mange lande som Polen, Ungarn og Østtyskland har haft lignende regimer i fortiden. At overvinde et sådant undertrykkende system er ikke så ligetil, som man kunne tro, og det kan tage årtiers kamp, lyder det i et skriftligt svar til Tipsbladet.

– Det er vigtigt at huske, at fodboldspillere bare er almindelige mennesker. De repræsenterer ikke Lukasjenko, og de støtter ikke krigen i Ukraine. I mange tilfælde har de familie og venner hjemme i Belarus. Disse spillere er, på en måde, gidsler af systemet, og de spiller ikke fodbold for at styrke regimet men simpelthen fordi, det er deres arbejde og levebrød.

– FC Københavns spillere og trænere kan gøre det, at de går til situationen med empati og opmærksomhed. Ved at spille mod Dinamo Minsk er de i kontakt med individer fra det belarussiske samfund, der i det store hele håber på demokratiske forandringer. De kan bruge kampen som en mulighed for at vise solidaritet med hviderussere og se dem som nogle andre end regimet, og anerkende de komplekse realiteter, disse spillere lever under.

FC København-lejren har op til opgøret ikke ønsket at udtale sig om de politiske spørgsmål omkring kampen mod Dinamo Minsk.

Det belarussiske regime styret af præsident Aleksandar Lukasjenko har i årevis slået hårdt ned på den demokratiske opposition i landet med vilkårlige fængslinger, og Belarus får meget alvorlig kritik af menneskeretsorganisationer og EU for systematiske og alvorlige brud på en lang række menneskerettigheder.





Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Højlund med helterolle for Napoli

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Ny kæmpe nedtur for Frank

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Hylder Manchester United-stjerne

Er han den nye Rurik Gislason?

Brøndby IF – Randers FC

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

AGF og OB var enige om at spille søndag

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Officielt: Her spilles AGF-OB

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026