Filip Jørgensen stod en ægte brandkamp torsdag aften for Chelsea.
Londonklubben vandt med 2-0 over Heidenheim, og æren for sejren skal blandt andet tilskrives den danske keeper, der leverede ikke færre end 11 redninger og havde en "Expected Goals Against" på 2,18, men holdt altså buret rent.
De engelske medier er også faldet i svimer over præstationen, hvor danskeren høster topkarakterer flere steder, mens andre peger på, at det er Filip Jørgensens tur til at blive klubbens førstekeeper.
Den holdning deler den engelske angrebslegende Peter Crouch, der er ekspert hos TNT Sports.
– Chelsea kunne ikke gøre det i aften, de blev nødt til at stole på Jørgensen en del gange. Jeg synes, det er hans tur (til at være førstekeeper, red.), må jeg sige. Der har været snakket meget om (Robert) Sanchez, som har lavet nogle fejl og virket nervøs i perioder. Hver gang jeg har set Jørgensen spille, har han ikke sat en fod forkert.

Filip Jørgensen står fast i alle andre turneringer end Premier League, hvor Robert Sanchez er det foretrukne valg.
Men danskeren ånder altså spanieren i nakken.
– Han er en af de målmænd, som ikke rigtig stikker snuden frem. Han gør bare sit arbejde. Selvom Chelsea er strøget igennem Conference League, er det alligevel interessant, at han har skulle redde en del skud. Så han er blevet testet, positionerer sig godt og vil presse på for pladsen som førstekeeper, siger Chelseas tidligere stjerne Joe Cole om Filip Jørgensen.
Også Chelseas cheftræner Enzo Maresca var glad for at se danskeren stråle mellem stængerne.
– Han var fantastisk. Det er det her, han skal gøre, når han får chancen, fordi man ved aldrig, hvornår den kommer igen, lød det fra italieneren efter opgøret.
U21-landsholdsspilleren kom til Chelsea denne sommer fra Villarreal. Londonklubben har maksimumpoint i Conference League efter fire kampe.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
OPTAKT
Belgien – Iran
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
OPTAKT