Lovpriser tilliden fra Jacob Neestrup

Amin Chiakha glæder sig over, at Jacob Neestrup valgte ham at bruge ham fra start i torsdagens opgør i Conference League-kvalifikationen.



PARKEN (Tipsbladet): 

18-årige Amin Chiakha var i startopstillingen for FCK i opgøret mod Bruno's Magpies i torsdagens opgør i Conference League-kvalifikationen. 

Efter opgøret sagde den unge FCK-angriber til Tipsbladet og resten af den skrevne presse, at han var glad for tilliden.

– Det er noget, jeg har arbejdet for i lang tid og har set frem til, og jeg synes, at jeg spiller udmærket og viser mig frem, som jeg skal. Det var godt, siger Amin Chiakha og tilføjer med et grin.

– Jeg ville gerne være blevet lidt ekstra på banen, for jeg følte, at de var ved at blive lidt trætte, og hvis jeg spillede lidt ekstra, ville der måske komme en ekstra chance, men sådan er det jo. Jeg må bare score på den næste chance.

FCK-spillleren jubler over, at Jacob Neestrup har set hans vej, og han synes, at han har meget at byde ind med. 

– Det har været utrolig fedt. Jeg har kunnet mærke støtten fra træneren. Han viser mig tillid ved at skifte mig ind i Superligaen og en startplads i aften. Jeg synes, at det er fedt med den support. Jeg forventer, at jeg kan komme ind og få de her indhop, hvor jeg kan komme ind og byde mig til i presset og så videre.

Det hjælper også den unge FCK'er, at han kan tale med flere af de unge spillere.

– Man havde måske tænkt lidt mere over det, hvis man var den eneste eller kun var to, men der er ikke en opdeling mellem unge og gamle på holdet. Alle snakker med hinanden. Selvfølgelig er det fedt, at der er nogle på ens egen alder. 

FC København vandt samlet med 8-1 over holdet fra Gibraltar. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-klub tæt på FCK’er

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Holland – Marokko

Kryptisk transfermelding

Tyskland – Paraguay

Afviste Premier League-klubber

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Elfenbenskysten – Norge

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

FC København-farvel rykker nærmere

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Storroser 18-årig FCK-spiller