Lovpriser tilliden fra Jacob Neestrup

Amin Chiakha glæder sig over, at Jacob Neestrup valgte ham at bruge ham fra start i torsdagens opgør i Conference League-kvalifikationen.



PARKEN (Tipsbladet): 

18-årige Amin Chiakha var i startopstillingen for FCK i opgøret mod Bruno's Magpies i torsdagens opgør i Conference League-kvalifikationen. 

Efter opgøret sagde den unge FCK-angriber til Tipsbladet og resten af den skrevne presse, at han var glad for tilliden.

– Det er noget, jeg har arbejdet for i lang tid og har set frem til, og jeg synes, at jeg spiller udmærket og viser mig frem, som jeg skal. Det var godt, siger Amin Chiakha og tilføjer med et grin.

– Jeg ville gerne være blevet lidt ekstra på banen, for jeg følte, at de var ved at blive lidt trætte, og hvis jeg spillede lidt ekstra, ville der måske komme en ekstra chance, men sådan er det jo. Jeg må bare score på den næste chance.

FCK-spillleren jubler over, at Jacob Neestrup har set hans vej, og han synes, at han har meget at byde ind med. 

– Det har været utrolig fedt. Jeg har kunnet mærke støtten fra træneren. Han viser mig tillid ved at skifte mig ind i Superligaen og en startplads i aften. Jeg synes, at det er fedt med den support. Jeg forventer, at jeg kan komme ind og få de her indhop, hvor jeg kan komme ind og byde mig til i presset og så videre.

Det hjælper også den unge FCK'er, at han kan tale med flere af de unge spillere.

– Man havde måske tænkt lidt mere over det, hvis man var den eneste eller kun var to, men der er ikke en opdeling mellem unge og gamle på holdet. Alle snakker med hinanden. Selvfølgelig er det fedt, at der er nogle på ens egen alder. 

FC København vandt samlet med 8-1 over holdet fra Gibraltar. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Et ‘angreb’ på Superligaen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Schweiz – Algeriet

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser monsterbud på Simsir

Argentina – Kap Verde

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Colombia – Ghana

Steve Cooper med stor beslutning

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Rooney: Her er Englands store problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Australien – Egypten