Når FC Nordsjælland torsdag aften går på banen mod Ludogorets, vil en sejr eller et uafgjort resultat være nok til at sende danskerne videre i Conference League.
Men der er trods alt flere gode grund til at gå efter sejren frem for at spille uafgjort.
Først og fremmest vil en sejr sikre FC Nordsjælland førstepladsen i puljen, og den betyder, at de vil springe en knockoutrunde over. Gruppevinderne går nemlig direkte i ottendedelsfinalerne, mens gruppetoerne skal i en såkaldt knockoutrunde mod treerne fra Europa Leagues gruppespil.
Og derudover vil en sejr torsdag også sikre FC Nordsjælland en ordentlig pose penge.
Hvis FC Nordsjælland besejrer Ludogorets, vil Superliga-klubben tjene godt og vel 13,1 millioner kroner – 3,75 millioner alene for sejren, 4,87 millioner for at vinde puljen og 4,5 millioner for at nå ottendedelsfinalerne.
Skulle FC Nordsjælland spille uafgjort torsdag aften, mens Fenerbahce besejrer Spartak Trnava andetsteds, vil den danske klub score lige under halvdelen, nemlig godt seks millioner kroner. I det tilfælde vil FC Nordsjælland nemlig få 1,25 millioner for at spille uafgjort, 2,44 millioner for at blive nummer to i sin pulje samt 2,25 for at nå knockoutrunden.
Helt slemt kan det blive, hvis FC Nordsjælland taber til Ludogorets, og Fenerbahce vinder deres kamp. Så vil FC Nordsjælland ende på tredjepladsen bag Ludogorets og Fenerbahce, og det udløser ikke en pengepræmie. Det gør et nederlag af åbenlyse årsager heller ikke.
Har allerede tjent millioner
Uanset hvad udfaldet af torsdagens kampe bliver, har FC Nordsjælland dog tjent godt med millioner grundet deres præstationer i Conference League hidtil.
Ved at kvalificere sig til turneringens gruppespil sikrede Superliga-klubben sig 22 millioner kroner, mens klubben via sine resultater i gruppespillet hidtil har indkasseret yderligere 12,5 millioner kroner.
Det giver 34,5 millioner kroner.
Oveni det kommer der et vist beløb fra den såkaldte koefficientpulje og den såkaldte markedspulje, og det løber formentlig også op i nogle millioner. Og entre, merchandise, sponsorindtægter og des lignende er heller ikke medregnet.
Sådan ser FC Nordsjællands gruppe ud før torsdagens kampe, der sparkes i gang klokken 18.45:
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Jordan – Argentina
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
AaB dæmper superligaforventninger
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil