Når FC Nordsjælland torsdag aften går på banen mod Ludogorets, vil en sejr eller et uafgjort resultat være nok til at sende danskerne videre i Conference League.
Men der er trods alt flere gode grund til at gå efter sejren frem for at spille uafgjort.
Først og fremmest vil en sejr sikre FC Nordsjælland førstepladsen i puljen, og den betyder, at de vil springe en knockoutrunde over. Gruppevinderne går nemlig direkte i ottendedelsfinalerne, mens gruppetoerne skal i en såkaldt knockoutrunde mod treerne fra Europa Leagues gruppespil.
Og derudover vil en sejr torsdag også sikre FC Nordsjælland en ordentlig pose penge.
Hvis FC Nordsjælland besejrer Ludogorets, vil Superliga-klubben tjene godt og vel 13,1 millioner kroner – 3,75 millioner alene for sejren, 4,87 millioner for at vinde puljen og 4,5 millioner for at nå ottendedelsfinalerne.
Skulle FC Nordsjælland spille uafgjort torsdag aften, mens Fenerbahce besejrer Spartak Trnava andetsteds, vil den danske klub score lige under halvdelen, nemlig godt seks millioner kroner. I det tilfælde vil FC Nordsjælland nemlig få 1,25 millioner for at spille uafgjort, 2,44 millioner for at blive nummer to i sin pulje samt 2,25 for at nå knockoutrunden.
Helt slemt kan det blive, hvis FC Nordsjælland taber til Ludogorets, og Fenerbahce vinder deres kamp. Så vil FC Nordsjælland ende på tredjepladsen bag Ludogorets og Fenerbahce, og det udløser ikke en pengepræmie. Det gør et nederlag af åbenlyse årsager heller ikke.
Har allerede tjent millioner
Uanset hvad udfaldet af torsdagens kampe bliver, har FC Nordsjælland dog tjent godt med millioner grundet deres præstationer i Conference League hidtil.
Ved at kvalificere sig til turneringens gruppespil sikrede Superliga-klubben sig 22 millioner kroner, mens klubben via sine resultater i gruppespillet hidtil har indkasseret yderligere 12,5 millioner kroner.
Det giver 34,5 millioner kroner.
Oveni det kommer der et vist beløb fra den såkaldte koefficientpulje og den såkaldte markedspulje, og det løber formentlig også op i nogle millioner. Og entre, merchandise, sponsorindtægter og des lignende er heller ikke medregnet.
Sådan ser FC Nordsjællands gruppe ud før torsdagens kampe, der sparkes i gang klokken 18.45:
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Belgien – Iran
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT