Neestrup afviser: Der skal ikke eksperimenteres

Jacob Neestrup har ingen planer om at lave en masse eksperimenter i torsdagens returkamp mod Bruno's Magpies. FC Københavns cheftræner har fokus på at få sit hold spillet sammen.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København går ind til torsdagens returkamp mod Bruno's Magpies med en 3-0-føring i bagagen fra den første kamp, men Jacob Neestrup ser ikke umiddelbart opgøret som en oplagt mulighed for at eksperimentere. 

Det gjorde FCK's cheftræner meget klart forud for onsdagens træning. 

– Der skal ikke eksperimenteres med noget som helst i morgen. Der er et fodboldhold, der skal spilles sammen, og der er nogle spillere, der skal have en mulighed for at vise sig frem. Men der skal ikke eksperimenteres med noget som helst, lød det her fra Jacob Neestrup. 

Returkampen mod holdet fra Gibraltar må siges at være en overkommelig opgave for FC København, men kampen skal selvsagt tages seriøst alligevel. 

– Det er en opgave som alle andre, forstået på den måde, at der er en fodboldkamp, der skal vindes. Vi spiller på hjemmebane i Parken foran omkring 20.000 tilskuere, så det glæder vi os til. Det er en kamp, der skal vindes. Der er en opgave, der skal løses, og den har så en lidt anderledes karakter i morgen. Men vi går ud for at præstere ordentligt og vinde en fodboldkamp, lød det fra Jacob Neestrup. 

Har du en idé om, hvor mange ændringer du planlægger?

– Det har jeg, men det vil jeg ikke (sige noget om, red.). Nu skal vi ud at træne, og så må vi tage den derfra. Men det er hele tiden en balance. Jeg kommer ikke til at skifte på 11 positioner overhovedet.

– Jeg kommer til at spille med en stamme af spillere, der kommer til at løse den opgave. Og så kan det godt være, at der er en enkelt eller to eller tre, der får muligheden for at vise sig frem, lød det fra Jacob Neestrup. 

Det er torsdag klokken 19.00, at FC København og Bruno's Magpies mødes i Parken. 



Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Bayern München på plads til Superliga-brag

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges



Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Randers FC – Silkeborg IF

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil ikke juble i Parken

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Gaveregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller