Neestrup afviser: Der skal ikke eksperimenteres

Jacob Neestrup har ingen planer om at lave en masse eksperimenter i torsdagens returkamp mod Bruno's Magpies. FC Københavns cheftræner har fokus på at få sit hold spillet sammen.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København går ind til torsdagens returkamp mod Bruno's Magpies med en 3-0-føring i bagagen fra den første kamp, men Jacob Neestrup ser ikke umiddelbart opgøret som en oplagt mulighed for at eksperimentere. 

Det gjorde FCK's cheftræner meget klart forud for onsdagens træning. 

– Der skal ikke eksperimenteres med noget som helst i morgen. Der er et fodboldhold, der skal spilles sammen, og der er nogle spillere, der skal have en mulighed for at vise sig frem. Men der skal ikke eksperimenteres med noget som helst, lød det her fra Jacob Neestrup. 

Returkampen mod holdet fra Gibraltar må siges at være en overkommelig opgave for FC København, men kampen skal selvsagt tages seriøst alligevel. 

– Det er en opgave som alle andre, forstået på den måde, at der er en fodboldkamp, der skal vindes. Vi spiller på hjemmebane i Parken foran omkring 20.000 tilskuere, så det glæder vi os til. Det er en kamp, der skal vindes. Der er en opgave, der skal løses, og den har så en lidt anderledes karakter i morgen. Men vi går ud for at præstere ordentligt og vinde en fodboldkamp, lød det fra Jacob Neestrup. 

Har du en idé om, hvor mange ændringer du planlægger?

– Det har jeg, men det vil jeg ikke (sige noget om, red.). Nu skal vi ud at træne, og så må vi tage den derfra. Men det er hele tiden en balance. Jeg kommer ikke til at skifte på 11 positioner overhovedet.

– Jeg kommer til at spille med en stamme af spillere, der kommer til at løse den opgave. Og så kan det godt være, at der er en enkelt eller to eller tre, der får muligheden for at vise sig frem, lød det fra Jacob Neestrup. 

Det er torsdag klokken 19.00, at FC København og Bruno's Magpies mødes i Parken. 





LIVE

VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

De vil have Victor Nelsson

Stolt over dansk transfer

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

TV-ekspert chokerer på direkte tv



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Tyskland – Curacao

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lurer på PSG-stjerne

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Bizart: Tyveri i VM-lejr