Neestrup afviser: Der skal ikke eksperimenteres

Jacob Neestrup har ingen planer om at lave en masse eksperimenter i torsdagens returkamp mod Bruno's Magpies. FC Københavns cheftræner har fokus på at få sit hold spillet sammen.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København går ind til torsdagens returkamp mod Bruno's Magpies med en 3-0-føring i bagagen fra den første kamp, men Jacob Neestrup ser ikke umiddelbart opgøret som en oplagt mulighed for at eksperimentere. 

Det gjorde FCK's cheftræner meget klart forud for onsdagens træning. 

– Der skal ikke eksperimenteres med noget som helst i morgen. Der er et fodboldhold, der skal spilles sammen, og der er nogle spillere, der skal have en mulighed for at vise sig frem. Men der skal ikke eksperimenteres med noget som helst, lød det her fra Jacob Neestrup. 

Returkampen mod holdet fra Gibraltar må siges at være en overkommelig opgave for FC København, men kampen skal selvsagt tages seriøst alligevel. 

– Det er en opgave som alle andre, forstået på den måde, at der er en fodboldkamp, der skal vindes. Vi spiller på hjemmebane i Parken foran omkring 20.000 tilskuere, så det glæder vi os til. Det er en kamp, der skal vindes. Der er en opgave, der skal løses, og den har så en lidt anderledes karakter i morgen. Men vi går ud for at præstere ordentligt og vinde en fodboldkamp, lød det fra Jacob Neestrup. 

Har du en idé om, hvor mange ændringer du planlægger?

– Det har jeg, men det vil jeg ikke (sige noget om, red.). Nu skal vi ud at træne, og så må vi tage den derfra. Men det er hele tiden en balance. Jeg kommer ikke til at skifte på 11 positioner overhovedet.

– Jeg kommer til at spille med en stamme af spillere, der kommer til at løse den opgave. Og så kan det godt være, at der er en enkelt eller to eller tre, der får muligheden for at vise sig frem, lød det fra Jacob Neestrup. 

Det er torsdag klokken 19.00, at FC København og Bruno's Magpies mødes i Parken. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Danske klubber scorer millioner på VM

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ståle revser Skotland

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Danskerne har stor tiltro til Norge

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’