Neestrup afviser: Der skal ikke eksperimenteres

Jacob Neestrup har ingen planer om at lave en masse eksperimenter i torsdagens returkamp mod Bruno's Magpies. FC Københavns cheftræner har fokus på at få sit hold spillet sammen.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København går ind til torsdagens returkamp mod Bruno's Magpies med en 3-0-føring i bagagen fra den første kamp, men Jacob Neestrup ser ikke umiddelbart opgøret som en oplagt mulighed for at eksperimentere. 

Det gjorde FCK's cheftræner meget klart forud for onsdagens træning. 

– Der skal ikke eksperimenteres med noget som helst i morgen. Der er et fodboldhold, der skal spilles sammen, og der er nogle spillere, der skal have en mulighed for at vise sig frem. Men der skal ikke eksperimenteres med noget som helst, lød det her fra Jacob Neestrup. 

Returkampen mod holdet fra Gibraltar må siges at være en overkommelig opgave for FC København, men kampen skal selvsagt tages seriøst alligevel. 

– Det er en opgave som alle andre, forstået på den måde, at der er en fodboldkamp, der skal vindes. Vi spiller på hjemmebane i Parken foran omkring 20.000 tilskuere, så det glæder vi os til. Det er en kamp, der skal vindes. Der er en opgave, der skal løses, og den har så en lidt anderledes karakter i morgen. Men vi går ud for at præstere ordentligt og vinde en fodboldkamp, lød det fra Jacob Neestrup. 

Har du en idé om, hvor mange ændringer du planlægger?

– Det har jeg, men det vil jeg ikke (sige noget om, red.). Nu skal vi ud at træne, og så må vi tage den derfra. Men det er hele tiden en balance. Jeg kommer ikke til at skifte på 11 positioner overhovedet.

– Jeg kommer til at spille med en stamme af spillere, der kommer til at løse den opgave. Og så kan det godt være, at der er en enkelt eller to eller tre, der får muligheden for at vise sig frem, lød det fra Jacob Neestrup. 

Det er torsdag klokken 19.00, at FC København og Bruno's Magpies mødes i Parken. 





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Monsterbud på vej

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Brasiliansk VM-mavepuster



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

De jagter Henrik Meister

Afslører dansk toptræners millionløn

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Arsenal-dansker vender hjem