Neestrup afviser: Der skal ikke eksperimenteres

Jacob Neestrup har ingen planer om at lave en masse eksperimenter i torsdagens returkamp mod Bruno's Magpies. FC Københavns cheftræner har fokus på at få sit hold spillet sammen.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København går ind til torsdagens returkamp mod Bruno's Magpies med en 3-0-føring i bagagen fra den første kamp, men Jacob Neestrup ser ikke umiddelbart opgøret som en oplagt mulighed for at eksperimentere. 

Det gjorde FCK's cheftræner meget klart forud for onsdagens træning. 

– Der skal ikke eksperimenteres med noget som helst i morgen. Der er et fodboldhold, der skal spilles sammen, og der er nogle spillere, der skal have en mulighed for at vise sig frem. Men der skal ikke eksperimenteres med noget som helst, lød det her fra Jacob Neestrup. 

Returkampen mod holdet fra Gibraltar må siges at være en overkommelig opgave for FC København, men kampen skal selvsagt tages seriøst alligevel. 

– Det er en opgave som alle andre, forstået på den måde, at der er en fodboldkamp, der skal vindes. Vi spiller på hjemmebane i Parken foran omkring 20.000 tilskuere, så det glæder vi os til. Det er en kamp, der skal vindes. Der er en opgave, der skal løses, og den har så en lidt anderledes karakter i morgen. Men vi går ud for at præstere ordentligt og vinde en fodboldkamp, lød det fra Jacob Neestrup. 

Har du en idé om, hvor mange ændringer du planlægger?

– Det har jeg, men det vil jeg ikke (sige noget om, red.). Nu skal vi ud at træne, og så må vi tage den derfra. Men det er hele tiden en balance. Jeg kommer ikke til at skifte på 11 positioner overhovedet.

– Jeg kommer til at spille med en stamme af spillere, der kommer til at løse den opgave. Og så kan det godt være, at der er en enkelt eller to eller tre, der får muligheden for at vise sig frem, lød det fra Jacob Neestrup. 

Det er torsdag klokken 19.00, at FC København og Bruno's Magpies mødes i Parken. 





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Oddset styrtdykker

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

Spår stor transferaktivitet i FC København

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde