PARKEN (Tipsbladet): FC København mangler formentlig Thomas Delaney, når holdet går på banen mod Chelsea torsdag aften.
Helt sikkert er det, at “løverne” mangler Mohamed Elyounoussi.
FC København-stjernen indgår ikke i truppen til kampen, og dermed må danskerne klare sig uden én af sine bedste spillere – måske den allerbedste.
Det er en konsekvens af en kalkule, som Jacob Neestrup har måttet tage med tanke på, at hele verden trods alt ikke drejer sig om kampene mod Chelsea.
– Han er ikke skadet, men vi kommer ikke til at tage en chance med en af vores absolut bedste spillere. Han vil potentielt i morgen kunne løbe ind i en skade, der kan holde ham ude i fem, seks, syv, otte uger, og den risiko vil vi ikke løbe, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– Han kommer efter planen til at træne fuldt med fredag og lørdag og forventes 100 procent klar til søndagens kamp i Superligaen.
Jacob Neestrup fastslår imidlertid, at det ikke skal ses som en nedprioritering af Conference League, at Mohamed Elyounoussi ikke er med mod Chelsea. Derfor er det også vigtigt for han at understrege, at det er en forkert betragtning, hvis man omtaler nordmanden som en spiller, der bliver sparet.
– Vi sparer ikke nogen. Vi kan alle blive enige om, at Elyounoussi har været en af vores vigtigste spillere, men han har ikke haft en opstart, fordi han fik en baglårsskade. Så det her er en risikovurdering. Er vi klar til at lade ham sprinte rundt i den mest højintense kamp, vi kommer til at spille i år?
Det er FC København ikke.

Et nyt FC København i Europa
Andre spillere må altså løse opgaven mod Chelsea, og FC København har gjort det før mod de store hold i Parken. Flere gange.
Klarest i erindringen står 4-3-sejren over Manchester United i sidste sæson, men Chelsea er et andet hold end Manchester United. Og FC København er et helt andet hold end det, der slog “De Røde Djævle”.
– Det bliver en meget stor test, for da vi mødte Manchester United, var det på et tidspunkt, hvor det FCK-hold peakede. Nu skal vi igen spille mod en Champions League-modstander – bare med en anden hymne.
– Det bliver en spændende test for det her nye hold, som selvfølgelig ikke er så nyt mere, men er nyt i europæisk forstand. Hvor står vi henne? Jeg glæder mig til at se, hvor vi står som hold i forhold til en stor europæisk kamp, siger Jacob Neestrup.
FC København skal en tur til London i næste uge, og derfor er der en returkamp, som også er nødt til at spille ind i overvejelserne. Jacob Neestrup fastslår imidlertid, at der ikke fedtspilles det mindste i Parken torsdag aften.
– Vi lærte sidste år i Champions League, at man ikke kan fedte noget hjem over to kampe. Så vi kan ikke fedte den hjem i morgen, slutter FCK-træneren.
Parken er udsolgt til opgøret, der fløjtes i gang 18.45 torsdag.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
Interessen er eksploderet på grund af FC København
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
FC København-boss reagerer på tilråb
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT