PARKEN (Tipsbladet): FC København mangler formentlig Thomas Delaney, når holdet går på banen mod Chelsea torsdag aften.
Helt sikkert er det, at “løverne” mangler Mohamed Elyounoussi.
FC København-stjernen indgår ikke i truppen til kampen, og dermed må danskerne klare sig uden én af sine bedste spillere – måske den allerbedste.
Det er en konsekvens af en kalkule, som Jacob Neestrup har måttet tage med tanke på, at hele verden trods alt ikke drejer sig om kampene mod Chelsea.
– Han er ikke skadet, men vi kommer ikke til at tage en chance med en af vores absolut bedste spillere. Han vil potentielt i morgen kunne løbe ind i en skade, der kan holde ham ude i fem, seks, syv, otte uger, og den risiko vil vi ikke løbe, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– Han kommer efter planen til at træne fuldt med fredag og lørdag og forventes 100 procent klar til søndagens kamp i Superligaen.
Jacob Neestrup fastslår imidlertid, at det ikke skal ses som en nedprioritering af Conference League, at Mohamed Elyounoussi ikke er med mod Chelsea. Derfor er det også vigtigt for han at understrege, at det er en forkert betragtning, hvis man omtaler nordmanden som en spiller, der bliver sparet.
– Vi sparer ikke nogen. Vi kan alle blive enige om, at Elyounoussi har været en af vores vigtigste spillere, men han har ikke haft en opstart, fordi han fik en baglårsskade. Så det her er en risikovurdering. Er vi klar til at lade ham sprinte rundt i den mest højintense kamp, vi kommer til at spille i år?
Det er FC København ikke.

Et nyt FC København i Europa
Andre spillere må altså løse opgaven mod Chelsea, og FC København har gjort det før mod de store hold i Parken. Flere gange.
Klarest i erindringen står 4-3-sejren over Manchester United i sidste sæson, men Chelsea er et andet hold end Manchester United. Og FC København er et helt andet hold end det, der slog “De Røde Djævle”.
– Det bliver en meget stor test, for da vi mødte Manchester United, var det på et tidspunkt, hvor det FCK-hold peakede. Nu skal vi igen spille mod en Champions League-modstander – bare med en anden hymne.
– Det bliver en spændende test for det her nye hold, som selvfølgelig ikke er så nyt mere, men er nyt i europæisk forstand. Hvor står vi henne? Jeg glæder mig til at se, hvor vi står som hold i forhold til en stor europæisk kamp, siger Jacob Neestrup.
FC København skal en tur til London i næste uge, og derfor er der en returkamp, som også er nødt til at spille ind i overvejelserne. Jacob Neestrup fastslår imidlertid, at der ikke fedtspilles det mindste i Parken torsdag aften.
– Vi lærte sidste år i Champions League, at man ikke kan fedte noget hjem over to kampe. Så vi kan ikke fedte den hjem i morgen, slutter FCK-træneren.
Parken er udsolgt til opgøret, der fløjtes i gang 18.45 torsdag.
LIVE
TransferLIVE: På vej mod chokskifte?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
Danskerklub fyrer træneren
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen