PARKEN (Tipsbladet): FC København mangler formentlig Thomas Delaney, når holdet går på banen mod Chelsea torsdag aften.
Helt sikkert er det, at “løverne” mangler Mohamed Elyounoussi.
FC København-stjernen indgår ikke i truppen til kampen, og dermed må danskerne klare sig uden én af sine bedste spillere – måske den allerbedste.
Det er en konsekvens af en kalkule, som Jacob Neestrup har måttet tage med tanke på, at hele verden trods alt ikke drejer sig om kampene mod Chelsea.
– Han er ikke skadet, men vi kommer ikke til at tage en chance med en af vores absolut bedste spillere. Han vil potentielt i morgen kunne løbe ind i en skade, der kan holde ham ude i fem, seks, syv, otte uger, og den risiko vil vi ikke løbe, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– Han kommer efter planen til at træne fuldt med fredag og lørdag og forventes 100 procent klar til søndagens kamp i Superligaen.
Jacob Neestrup fastslår imidlertid, at det ikke skal ses som en nedprioritering af Conference League, at Mohamed Elyounoussi ikke er med mod Chelsea. Derfor er det også vigtigt for han at understrege, at det er en forkert betragtning, hvis man omtaler nordmanden som en spiller, der bliver sparet.
– Vi sparer ikke nogen. Vi kan alle blive enige om, at Elyounoussi har været en af vores vigtigste spillere, men han har ikke haft en opstart, fordi han fik en baglårsskade. Så det her er en risikovurdering. Er vi klar til at lade ham sprinte rundt i den mest højintense kamp, vi kommer til at spille i år?
Det er FC København ikke.

Et nyt FC København i Europa
Andre spillere må altså løse opgaven mod Chelsea, og FC København har gjort det før mod de store hold i Parken. Flere gange.
Klarest i erindringen står 4-3-sejren over Manchester United i sidste sæson, men Chelsea er et andet hold end Manchester United. Og FC København er et helt andet hold end det, der slog “De Røde Djævle”.
– Det bliver en meget stor test, for da vi mødte Manchester United, var det på et tidspunkt, hvor det FCK-hold peakede. Nu skal vi igen spille mod en Champions League-modstander – bare med en anden hymne.
– Det bliver en spændende test for det her nye hold, som selvfølgelig ikke er så nyt mere, men er nyt i europæisk forstand. Hvor står vi henne? Jeg glæder mig til at se, hvor vi står som hold i forhold til en stor europæisk kamp, siger Jacob Neestrup.
FC København skal en tur til London i næste uge, og derfor er der en returkamp, som også er nødt til at spille ind i overvejelserne. Jacob Neestrup fastslår imidlertid, at der ikke fedtspilles det mindste i Parken torsdag aften.
– Vi lærte sidste år i Champions League, at man ikke kan fedte noget hjem over to kampe. Så vi kan ikke fedte den hjem i morgen, slutter FCK-træneren.
Parken er udsolgt til opgøret, der fløjtes i gang 18.45 torsdag.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
Video: Her kommer AGF bagud
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
FCK-bænken var rasende!
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’