Neestrup med stor beslutning: Vil vi ikke risikere

Jacob Neestrup må se bort fra stjernen Mohamed Elyounoussi mod Chelsea.



PARKEN (Tipsbladet): FC København mangler formentlig Thomas Delaney, når holdet går på banen mod Chelsea torsdag aften.

Helt sikkert er det, at “løverne” mangler Mohamed Elyounoussi.

FC København-stjernen indgår ikke i truppen til kampen, og dermed må danskerne klare sig uden én af sine bedste spillere – måske den allerbedste.

Det er en konsekvens af en kalkule, som Jacob Neestrup har måttet tage med tanke på, at hele verden trods alt ikke drejer sig om kampene mod Chelsea.

– Han er ikke skadet, men vi kommer ikke til at tage en chance med en af vores absolut bedste spillere. Han vil potentielt i morgen kunne løbe ind i en skade, der kan holde ham ude i fem, seks, syv, otte uger, og den risiko vil vi ikke løbe, siger Jacob Neestrup og tilføjer:

– Han kommer efter planen til at træne fuldt med fredag og lørdag og forventes 100 procent klar til søndagens kamp i Superligaen.

Jacob Neestrup fastslår imidlertid, at det ikke skal ses som en nedprioritering af Conference League, at Mohamed Elyounoussi ikke er med mod Chelsea. Derfor er det også vigtigt for han at understrege, at det er en forkert betragtning, hvis man omtaler nordmanden som en spiller, der bliver sparet.

– Vi sparer ikke nogen. Vi kan alle blive enige om, at Elyounoussi har været en af vores vigtigste spillere, men han har ikke haft en opstart, fordi han fik en baglårsskade. Så det her er en risikovurdering. Er vi klar til at lade ham sprinte rundt i den mest højintense kamp, vi kommer til at spille i år?

Det er FC København ikke.

Et nyt FC København i Europa
Andre spillere må altså løse opgaven mod Chelsea, og FC København har gjort det før mod de store hold i Parken. Flere gange.

Klarest i erindringen står 4-3-sejren over Manchester United i sidste sæson, men Chelsea er et andet hold end Manchester United. Og FC København er et helt andet hold end det, der slog “De Røde Djævle”.

– Det bliver en meget stor test, for da vi mødte Manchester United, var det på et tidspunkt, hvor det FCK-hold peakede. Nu skal vi igen spille mod en Champions League-modstander – bare med en anden hymne.

– Det bliver en spændende test for det her nye hold, som selvfølgelig ikke er så nyt mere, men er nyt i europæisk forstand. Hvor står vi henne? Jeg glæder mig til at se, hvor vi står som hold i forhold til en stor europæisk kamp, siger Jacob Neestrup.

FC København skal en tur til London i næste uge, og derfor er der en returkamp, som også er nødt til at spille ind i overvejelserne. Jacob Neestrup fastslår imidlertid, at der ikke fedtspilles det mindste i Parken torsdag aften.

– Vi lærte sidste år i Champions League, at man ikke kan fedte noget hjem over to kampe. Så vi kan ikke fedte den hjem i morgen, slutter FCK-træneren.

Parken er udsolgt til opgøret, der fløjtes i gang 18.45 torsdag.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Jagter Christian Nørgaard

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

FC København – FC Nordsjælland

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Stort Brøndby-boost



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

– Enten FCK eller også stopper han?

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Neestrup må undvære profil igen

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

FC København-boss reagerer på tilråb

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Godt nyt – nu er han landet i København

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?