Neestrup med stor beslutning: Vil vi ikke risikere

Jacob Neestrup må se bort fra stjernen Mohamed Elyounoussi mod Chelsea.



PARKEN (Tipsbladet): FC København mangler formentlig Thomas Delaney, når holdet går på banen mod Chelsea torsdag aften.

Helt sikkert er det, at “løverne” mangler Mohamed Elyounoussi.

FC København-stjernen indgår ikke i truppen til kampen, og dermed må danskerne klare sig uden én af sine bedste spillere – måske den allerbedste.

Det er en konsekvens af en kalkule, som Jacob Neestrup har måttet tage med tanke på, at hele verden trods alt ikke drejer sig om kampene mod Chelsea.

– Han er ikke skadet, men vi kommer ikke til at tage en chance med en af vores absolut bedste spillere. Han vil potentielt i morgen kunne løbe ind i en skade, der kan holde ham ude i fem, seks, syv, otte uger, og den risiko vil vi ikke løbe, siger Jacob Neestrup og tilføjer:

– Han kommer efter planen til at træne fuldt med fredag og lørdag og forventes 100 procent klar til søndagens kamp i Superligaen.

Jacob Neestrup fastslår imidlertid, at det ikke skal ses som en nedprioritering af Conference League, at Mohamed Elyounoussi ikke er med mod Chelsea. Derfor er det også vigtigt for han at understrege, at det er en forkert betragtning, hvis man omtaler nordmanden som en spiller, der bliver sparet.

– Vi sparer ikke nogen. Vi kan alle blive enige om, at Elyounoussi har været en af vores vigtigste spillere, men han har ikke haft en opstart, fordi han fik en baglårsskade. Så det her er en risikovurdering. Er vi klar til at lade ham sprinte rundt i den mest højintense kamp, vi kommer til at spille i år?

Det er FC København ikke.

Et nyt FC København i Europa
Andre spillere må altså løse opgaven mod Chelsea, og FC København har gjort det før mod de store hold i Parken. Flere gange.

Klarest i erindringen står 4-3-sejren over Manchester United i sidste sæson, men Chelsea er et andet hold end Manchester United. Og FC København er et helt andet hold end det, der slog “De Røde Djævle”.

– Det bliver en meget stor test, for da vi mødte Manchester United, var det på et tidspunkt, hvor det FCK-hold peakede. Nu skal vi igen spille mod en Champions League-modstander – bare med en anden hymne.

– Det bliver en spændende test for det her nye hold, som selvfølgelig ikke er så nyt mere, men er nyt i europæisk forstand. Hvor står vi henne? Jeg glæder mig til at se, hvor vi står som hold i forhold til en stor europæisk kamp, siger Jacob Neestrup.

FC København skal en tur til London i næste uge, og derfor er der en returkamp, som også er nødt til at spille ind i overvejelserne. Jacob Neestrup fastslår imidlertid, at der ikke fedtspilles det mindste i Parken torsdag aften.

– Vi lærte sidste år i Champions League, at man ikke kan fedte noget hjem over to kampe. Så vi kan ikke fedte den hjem i morgen, slutter FCK-træneren.

Parken er udsolgt til opgøret, der fløjtes i gang 18.45 torsdag.





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Ruben Amorim på vej til ny storklub?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Angriber meldes tæt på

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Brøndby præsenterer stor profil

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

– Et gigantisk problem for Danmark

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Norwich har budt på stor dansk profil

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Brøndby vil holde på stjerne

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Dansk klub har ham på radaren

Højlund roser FC Københavns fans

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Dansker bomber løs mod Manchester City

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

17-årig starter for FCK mod Napoli

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Tyskere blitzer Nordlondon