Aalborg Portland Park (Tipsbladet) FC København vil torsdag tage imod Chelsea i Conference Leagues 1/8-finaler, og cheftræner Jacob Neestrup har i den forgangne uge selv besigtiget det engelske storhold på første parket.
Det gjorde han tirsdag på sin fridag, hvor Chelsea bankede Southampton med 4-0, så han ved, hvad der venter sit hold – nemlig et klassemandskab.
– Det er vel ikke forkert at sige, at det er et Champions League-hold i Conference League, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– I frisk erindring er de vel en lille tand bedre end det Manchester United-hold, vi mødte sidste sæson, forklarer FCK-træneren, inden han sætter ord på, hvad han kunne bruge udflugten til England til.
– Du får lige mærket tempoet. Når de lige træder på gaspedalen, går det altså hurtigt fremover, så det var en god mulighed for at se dem på en træningsfri dag, siger han og slår fast, at selv om Chelsea er Chelsea, så går FCK ind til kampen for andet end oplevelsens skyld.
– Vi spiller for at vinde, uanset hvem vi møder. Det interesserer mig ikke, om I synes, om vi er favoritter eller underdogs.
Senest mod Heidenheim skiftede Neestrup ud på hele otte spillere i startopstillingen, og også denne gang ved han allerede på forhånd, hvad det skal være for et FCK-hold, der går på banen i Parken.
– Vi har siddet og kigget på det kamprul, vi kommer ind i, så jeg har en god idé om det, men der er ikke noget, der er sat. Nu skal vi have set på, hvordan vi kan løse Chelsea, samtidig med at vi har Sønderjyske i baghovedet i forhold til den startopstilling og slutopstilling, der skal være dér, pointerer Neestrup, der har sine prioriteter i forhold til de to turneringer:
– Superligaen er altid vigtigst. Men derfor kan du godt spille med de samme spillere hver gang eller rotere, men Superligaen er det vigtigste for FC København hver gang.
FC København går ind til kampen mod Chelsea med en frisk 0-0’er fra kampen mod AaB i erindringen.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TOPNYHED
Rekorddyr lejeaftale
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TRANSFER