Aalborg Portland Park (Tipsbladet) FC København vil torsdag tage imod Chelsea i Conference Leagues 1/8-finaler, og cheftræner Jacob Neestrup har i den forgangne uge selv besigtiget det engelske storhold på første parket.
Det gjorde han tirsdag på sin fridag, hvor Chelsea bankede Southampton med 4-0, så han ved, hvad der venter sit hold – nemlig et klassemandskab.
– Det er vel ikke forkert at sige, at det er et Champions League-hold i Conference League, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– I frisk erindring er de vel en lille tand bedre end det Manchester United-hold, vi mødte sidste sæson, forklarer FCK-træneren, inden han sætter ord på, hvad han kunne bruge udflugten til England til.
– Du får lige mærket tempoet. Når de lige træder på gaspedalen, går det altså hurtigt fremover, så det var en god mulighed for at se dem på en træningsfri dag, siger han og slår fast, at selv om Chelsea er Chelsea, så går FCK ind til kampen for andet end oplevelsens skyld.
– Vi spiller for at vinde, uanset hvem vi møder. Det interesserer mig ikke, om I synes, om vi er favoritter eller underdogs.
Senest mod Heidenheim skiftede Neestrup ud på hele otte spillere i startopstillingen, og også denne gang ved han allerede på forhånd, hvad det skal være for et FCK-hold, der går på banen i Parken.
– Vi har siddet og kigget på det kamprul, vi kommer ind i, så jeg har en god idé om det, men der er ikke noget, der er sat. Nu skal vi have set på, hvordan vi kan løse Chelsea, samtidig med at vi har Sønderjyske i baghovedet i forhold til den startopstilling og slutopstilling, der skal være dér, pointerer Neestrup, der har sine prioriteter i forhold til de to turneringer:
– Superligaen er altid vigtigst. Men derfor kan du godt spille med de samme spillere hver gang eller rotere, men Superligaen er det vigtigste for FC København hver gang.
FC København går ind til kampen mod Chelsea med en frisk 0-0’er fra kampen mod AaB i erindringen.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Rangerer AGF over Lech Poznan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Brøndby henter keeper – her er planen
TransferLIVE: Koster 900 millioner
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED