Aalborg Portland Park (Tipsbladet) FC København vil torsdag tage imod Chelsea i Conference Leagues 1/8-finaler, og cheftræner Jacob Neestrup har i den forgangne uge selv besigtiget det engelske storhold på første parket.
Det gjorde han tirsdag på sin fridag, hvor Chelsea bankede Southampton med 4-0, så han ved, hvad der venter sit hold – nemlig et klassemandskab.
– Det er vel ikke forkert at sige, at det er et Champions League-hold i Conference League, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– I frisk erindring er de vel en lille tand bedre end det Manchester United-hold, vi mødte sidste sæson, forklarer FCK-træneren, inden han sætter ord på, hvad han kunne bruge udflugten til England til.
– Du får lige mærket tempoet. Når de lige træder på gaspedalen, går det altså hurtigt fremover, så det var en god mulighed for at se dem på en træningsfri dag, siger han og slår fast, at selv om Chelsea er Chelsea, så går FCK ind til kampen for andet end oplevelsens skyld.
– Vi spiller for at vinde, uanset hvem vi møder. Det interesserer mig ikke, om I synes, om vi er favoritter eller underdogs.
Senest mod Heidenheim skiftede Neestrup ud på hele otte spillere i startopstillingen, og også denne gang ved han allerede på forhånd, hvad det skal være for et FCK-hold, der går på banen i Parken.
– Vi har siddet og kigget på det kamprul, vi kommer ind i, så jeg har en god idé om det, men der er ikke noget, der er sat. Nu skal vi have set på, hvordan vi kan løse Chelsea, samtidig med at vi har Sønderjyske i baghovedet i forhold til den startopstilling og slutopstilling, der skal være dér, pointerer Neestrup, der har sine prioriteter i forhold til de to turneringer:
– Superligaen er altid vigtigst. Men derfor kan du godt spille med de samme spillere hver gang eller rotere, men Superligaen er det vigtigste for FC København hver gang.
FC København går ind til kampen mod Chelsea med en frisk 0-0’er fra kampen mod AaB i erindringen.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT