,

Neestrup om Chelsea: En tand bedre end Man United

Jacob Neestrup har stor respekt for torsdagens modstander, Chelsea.



Aalborg Portland Park (Tipsbladet) FC København vil torsdag tage imod Chelsea i Conference Leagues 1/8-finaler, og cheftræner Jacob Neestrup har i den forgangne uge selv besigtiget det engelske storhold på første parket.

Det gjorde han tirsdag på sin fridag, hvor Chelsea bankede Southampton med 4-0, så han ved, hvad der venter sit hold – nemlig et klassemandskab.

– Det er vel ikke forkert at sige, at det er et Champions League-hold i Conference League, siger Jacob Neestrup og tilføjer:

– I frisk erindring er de vel en lille tand bedre end det Manchester United-hold, vi mødte sidste sæson, forklarer FCK-træneren, inden han sætter ord på, hvad han kunne bruge udflugten til England til.

– Du får lige mærket tempoet. Når de lige træder på gaspedalen, går det altså hurtigt fremover, så det var en god mulighed for at se dem på en træningsfri dag, siger han og slår fast, at selv om Chelsea er Chelsea, så går FCK ind til kampen for andet end oplevelsens skyld.  

– Vi spiller for at vinde, uanset hvem vi møder. Det interesserer mig ikke, om I synes, om vi er favoritter eller underdogs. 

Senest mod Heidenheim skiftede Neestrup ud på hele otte spillere i startopstillingen, og også denne gang ved han allerede på forhånd, hvad det skal være for et FCK-hold, der går på banen i Parken.

– Vi har siddet og kigget på det kamprul, vi kommer ind i, så jeg har en god idé om det, men der er ikke noget, der er sat. Nu skal vi have set på, hvordan vi kan løse Chelsea, samtidig med at vi har Sønderjyske i baghovedet i forhold til den startopstilling og slutopstilling, der skal være dér, pointerer Neestrup, der har sine prioriteter i forhold til de to turneringer:

– Superligaen er altid vigtigst. Men derfor kan du godt spille med de samme spillere hver gang eller rotere, men Superligaen er det vigtigste for FC København hver gang. 

FC København går ind til kampen mod Chelsea med en frisk 0-0’er fra kampen mod AaB i erindringen.





LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FCK sigter stadig efter 15. juni

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Kommer med frækt bud på dansk mester

FCK-træner roser Felix Beijmo



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Giver transferopdatering



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

AGF kan ende med millionregning, men…

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Brighton – Manchester United

Cristiano Ronaldo i optur

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub