Når FC København torsdag går på banen til Conference League-kampen mod Heidenheim, bliver det med en ny mand i målet.
23-årige Diant Ramaj får med al sandsynlighed sin officielle debut efter skiftet på transfervinduets sidste dag. Og den tyske keeper glæder sig til at vise, hvad han kan efter halvanden uge i FCK.
– Jeg trives under pres. Jeg ved, hvad jeg forventer af mig selv, og jeg ved, hvad klubben forventer af mig.
– Jeg har fået en virkelig varm velkomst i klubben. Træneren har vist mig stor tillid, og jeg glæder mig til at kunne betale tilbage på banen, siger Ramaj.
FC København har haft en periode med svingende præstationer på målmandsposten.
Det får nu konsekvenser for Nathan Trott, der i sommerens transfervindue blev købt som førstemålmand, men som allerede nu bliver degraderet i det københavnske målmandshierarki til fordel for Ramaj.
– Han er hentet ind med henblik på at være førstekeeper, og det har jeg været ærlig omkring fra “day-one”, siger cheftræner Jacob Neestrup om Ramaj.
– Det er en stærk personlighed, som er vant til det pres, der medfølger, når man står i en topklub, fortsætter cheftræneren.
Nathan Trott må derfor efter bare et halvt år som den foretrukne målmand i FCK forberede sig på at se til fra bænken, som det var tilfældet i weekenden, da Ramaj fik sin uofficielle debut i en testkamp mod AGF, der vandt 4-3.
Og som Trott nu oplever det i FCK, oplevede Ramaj selv i Ajax, at det kan gå stærkt i topfodbold. Også i den gale retning.
I størstedelen af sin tid i Ajax var det nemlig Ramaj, der måtte se til fra bænken, mens den 41-årige veteran Remko Pasveer vogtede målet.
– I sidste ende er det træneren, der bestemmer. Uanset hvor uenig man end er, er der ikke meget andet at gøre end at acceptere det og være professionel, siger FCK-keeperen.
Ramajs situation i Ajax vakte Dortmunds interesse, som hentede ham i vinterens transfervindue.
Blot få timer efter kunne FC København berette, at man var nået til enighed med den tyske storklub om at hente keeperen på en lejeaftale, der løber frem til sommer.
– Nu er jeg her, og det er det rigtige for mig lige nu. Mit fokus er at spille sæsonen færdig i FC København. Når det er gjort, og vi er danske mestre, så ser vi, hvad fremtiden bringer, siger Diant Ramaj.
Efter torsdagens Conference League-opgave på hjemmebane venter der to udekampe for FC København.
Mandag tages der hul på forårets superligaprogram ude mod Randers, inden turen går til Tyskland og returkamp mod Heidenheim i Conference League torsdag 20. februar.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Han kunne have ændret Man Utds plan
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT