Når FC København torsdag går på banen til Conference League-kampen mod Heidenheim, bliver det med en ny mand i målet.
23-årige Diant Ramaj får med al sandsynlighed sin officielle debut efter skiftet på transfervinduets sidste dag. Og den tyske keeper glæder sig til at vise, hvad han kan efter halvanden uge i FCK.
– Jeg trives under pres. Jeg ved, hvad jeg forventer af mig selv, og jeg ved, hvad klubben forventer af mig.
– Jeg har fået en virkelig varm velkomst i klubben. Træneren har vist mig stor tillid, og jeg glæder mig til at kunne betale tilbage på banen, siger Ramaj.
FC København har haft en periode med svingende præstationer på målmandsposten.
Det får nu konsekvenser for Nathan Trott, der i sommerens transfervindue blev købt som førstemålmand, men som allerede nu bliver degraderet i det københavnske målmandshierarki til fordel for Ramaj.
– Han er hentet ind med henblik på at være førstekeeper, og det har jeg været ærlig omkring fra “day-one”, siger cheftræner Jacob Neestrup om Ramaj.
– Det er en stærk personlighed, som er vant til det pres, der medfølger, når man står i en topklub, fortsætter cheftræneren.
Nathan Trott må derfor efter bare et halvt år som den foretrukne målmand i FCK forberede sig på at se til fra bænken, som det var tilfældet i weekenden, da Ramaj fik sin uofficielle debut i en testkamp mod AGF, der vandt 4-3.
Og som Trott nu oplever det i FCK, oplevede Ramaj selv i Ajax, at det kan gå stærkt i topfodbold. Også i den gale retning.
I størstedelen af sin tid i Ajax var det nemlig Ramaj, der måtte se til fra bænken, mens den 41-årige veteran Remko Pasveer vogtede målet.
– I sidste ende er det træneren, der bestemmer. Uanset hvor uenig man end er, er der ikke meget andet at gøre end at acceptere det og være professionel, siger FCK-keeperen.
Ramajs situation i Ajax vakte Dortmunds interesse, som hentede ham i vinterens transfervindue.
Blot få timer efter kunne FC København berette, at man var nået til enighed med den tyske storklub om at hente keeperen på en lejeaftale, der løber frem til sommer.
– Nu er jeg her, og det er det rigtige for mig lige nu. Mit fokus er at spille sæsonen færdig i FC København. Når det er gjort, og vi er danske mestre, så ser vi, hvad fremtiden bringer, siger Diant Ramaj.
Efter torsdagens Conference League-opgave på hjemmebane venter der to udekampe for FC København.
Mandag tages der hul på forårets superligaprogram ude mod Randers, inden turen går til Tyskland og returkamp mod Heidenheim i Conference League torsdag 20. februar.
/ritzau/
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Anbefaler FC Midtjylland til alle
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
MEDIE
Brøndby afvist
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
FCM-helt fremhæver Duncan
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
Conrad Harder assisterer i nederlag
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
Indkalder Salah til afgørende samtale
Vildt! Dansk rekordår i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
TOPNYHED