Ny spiller jubler over velkomst i FCK

Diant Ramaj passer formentlig målet, når FCK torsdag møder Heidenheim i Conference League.



Når FC København torsdag går på banen til Conference League-kampen mod Heidenheim, bliver det med en ny mand i målet.

23-årige Diant Ramaj får med al sandsynlighed sin officielle debut efter skiftet på transfervinduets sidste dag. Og den tyske keeper glæder sig til at vise, hvad han kan efter halvanden uge i FCK.

– Jeg trives under pres. Jeg ved, hvad jeg forventer af mig selv, og jeg ved, hvad klubben forventer af mig.

– Jeg har fået en virkelig varm velkomst i klubben. Træneren har vist mig stor tillid, og jeg glæder mig til at kunne betale tilbage på banen, siger Ramaj.

FC København har haft en periode med svingende præstationer på målmandsposten.

Det får nu konsekvenser for Nathan Trott, der i sommerens transfervindue blev købt som førstemålmand, men som allerede nu bliver degraderet i det københavnske målmandshierarki til fordel for Ramaj.

– Han er hentet ind med henblik på at være førstekeeper, og det har jeg været ærlig omkring fra “day-one”, siger cheftræner Jacob Neestrup om Ramaj.

– Det er en stærk personlighed, som er vant til det pres, der medfølger, når man står i en topklub, fortsætter cheftræneren.

Nathan Trott må derfor efter bare et halvt år som den foretrukne målmand i FCK forberede sig på at se til fra bænken, som det var tilfældet i weekenden, da Ramaj fik sin uofficielle debut i en testkamp mod AGF, der vandt 4-3.

Og som Trott nu oplever det i FCK, oplevede Ramaj selv i Ajax, at det kan gå stærkt i topfodbold. Også i den gale retning.

I størstedelen af sin tid i Ajax var det nemlig Ramaj, der måtte se til fra bænken, mens den 41-årige veteran Remko Pasveer vogtede målet.

– I sidste ende er det træneren, der bestemmer. Uanset hvor uenig man end er, er der ikke meget andet at gøre end at acceptere det og være professionel, siger FCK-keeperen.

Ramajs situation i Ajax vakte Dortmunds interesse, som hentede ham i vinterens transfervindue.

Blot få timer efter kunne FC København berette, at man var nået til enighed med den tyske storklub om at hente keeperen på en lejeaftale, der løber frem til sommer.

– Nu er jeg her, og det er det rigtige for mig lige nu. Mit fokus er at spille sæsonen færdig i FC København. Når det er gjort, og vi er danske mestre, så ser vi, hvad fremtiden bringer, siger Diant Ramaj.

Efter torsdagens Conference League-opgave på hjemmebane venter der to udekampe for FC København.

Mandag tages der hul på forårets superligaprogram ude mod Randers, inden turen går til Tyskland og returkamp mod Heidenheim i Conference League torsdag 20. februar.

/ritzau/



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Vild med ny Eriksen-løsning

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Storhylder Christian Nørgaard

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

FC København scorer millionbeløb

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Køber sig ind i dansk klub

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Bekræfter millionbud på dansker

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Lothar Matthaüs storroser dansker

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk