Når FC København torsdag går på banen til Conference League-kampen mod Heidenheim, bliver det med en ny mand i målet.
23-årige Diant Ramaj får med al sandsynlighed sin officielle debut efter skiftet på transfervinduets sidste dag. Og den tyske keeper glæder sig til at vise, hvad han kan efter halvanden uge i FCK.
– Jeg trives under pres. Jeg ved, hvad jeg forventer af mig selv, og jeg ved, hvad klubben forventer af mig.
– Jeg har fået en virkelig varm velkomst i klubben. Træneren har vist mig stor tillid, og jeg glæder mig til at kunne betale tilbage på banen, siger Ramaj.
FC København har haft en periode med svingende præstationer på målmandsposten.
Det får nu konsekvenser for Nathan Trott, der i sommerens transfervindue blev købt som førstemålmand, men som allerede nu bliver degraderet i det københavnske målmandshierarki til fordel for Ramaj.
– Han er hentet ind med henblik på at være førstekeeper, og det har jeg været ærlig omkring fra “day-one”, siger cheftræner Jacob Neestrup om Ramaj.
– Det er en stærk personlighed, som er vant til det pres, der medfølger, når man står i en topklub, fortsætter cheftræneren.
Nathan Trott må derfor efter bare et halvt år som den foretrukne målmand i FCK forberede sig på at se til fra bænken, som det var tilfældet i weekenden, da Ramaj fik sin uofficielle debut i en testkamp mod AGF, der vandt 4-3.
Og som Trott nu oplever det i FCK, oplevede Ramaj selv i Ajax, at det kan gå stærkt i topfodbold. Også i den gale retning.
I størstedelen af sin tid i Ajax var det nemlig Ramaj, der måtte se til fra bænken, mens den 41-årige veteran Remko Pasveer vogtede målet.
– I sidste ende er det træneren, der bestemmer. Uanset hvor uenig man end er, er der ikke meget andet at gøre end at acceptere det og være professionel, siger FCK-keeperen.
Ramajs situation i Ajax vakte Dortmunds interesse, som hentede ham i vinterens transfervindue.
Blot få timer efter kunne FC København berette, at man var nået til enighed med den tyske storklub om at hente keeperen på en lejeaftale, der løber frem til sommer.
– Nu er jeg her, og det er det rigtige for mig lige nu. Mit fokus er at spille sæsonen færdig i FC København. Når det er gjort, og vi er danske mestre, så ser vi, hvad fremtiden bringer, siger Diant Ramaj.
Efter torsdagens Conference League-opgave på hjemmebane venter der to udekampe for FC København.
Mandag tages der hul på forårets superligaprogram ude mod Randers, inden turen går til Tyskland og returkamp mod Heidenheim i Conference League torsdag 20. februar.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADET SPECIAL