Når FC København torsdag går på banen til Conference League-kampen mod Heidenheim, bliver det med en ny mand i målet.
23-årige Diant Ramaj får med al sandsynlighed sin officielle debut efter skiftet på transfervinduets sidste dag. Og den tyske keeper glæder sig til at vise, hvad han kan efter halvanden uge i FCK.
– Jeg trives under pres. Jeg ved, hvad jeg forventer af mig selv, og jeg ved, hvad klubben forventer af mig.
– Jeg har fået en virkelig varm velkomst i klubben. Træneren har vist mig stor tillid, og jeg glæder mig til at kunne betale tilbage på banen, siger Ramaj.
FC København har haft en periode med svingende præstationer på målmandsposten.
Det får nu konsekvenser for Nathan Trott, der i sommerens transfervindue blev købt som førstemålmand, men som allerede nu bliver degraderet i det københavnske målmandshierarki til fordel for Ramaj.
– Han er hentet ind med henblik på at være førstekeeper, og det har jeg været ærlig omkring fra “day-one”, siger cheftræner Jacob Neestrup om Ramaj.
– Det er en stærk personlighed, som er vant til det pres, der medfølger, når man står i en topklub, fortsætter cheftræneren.
Nathan Trott må derfor efter bare et halvt år som den foretrukne målmand i FCK forberede sig på at se til fra bænken, som det var tilfældet i weekenden, da Ramaj fik sin uofficielle debut i en testkamp mod AGF, der vandt 4-3.
Og som Trott nu oplever det i FCK, oplevede Ramaj selv i Ajax, at det kan gå stærkt i topfodbold. Også i den gale retning.
I størstedelen af sin tid i Ajax var det nemlig Ramaj, der måtte se til fra bænken, mens den 41-årige veteran Remko Pasveer vogtede målet.
– I sidste ende er det træneren, der bestemmer. Uanset hvor uenig man end er, er der ikke meget andet at gøre end at acceptere det og være professionel, siger FCK-keeperen.
Ramajs situation i Ajax vakte Dortmunds interesse, som hentede ham i vinterens transfervindue.
Blot få timer efter kunne FC København berette, at man var nået til enighed med den tyske storklub om at hente keeperen på en lejeaftale, der løber frem til sommer.
– Nu er jeg her, og det er det rigtige for mig lige nu. Mit fokus er at spille sæsonen færdig i FC København. Når det er gjort, og vi er danske mestre, så ser vi, hvad fremtiden bringer, siger Diant Ramaj.
Efter torsdagens Conference League-opgave på hjemmebane venter der to udekampe for FC København.
Mandag tages der hul på forårets superligaprogram ude mod Randers, inden turen går til Tyskland og returkamp mod Heidenheim i Conference League torsdag 20. februar.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer