Omonoia-træner: Det er planen mod FCM

I Omonoia har de lært en del af det første opgør mod FC Midtjylland, fortæller klubbens cheftræner Sofronis Avgousti.



FC Midtjylland har nok at se til for tiden. Tirsdag stod den på et ejerskifte, da Anders Holch Povlsen havde købt Matthew Benhams aktier – og torsdag står den på en europæisk skæbnekamp for midtjyderne.

Her møder de Omonoia fra Cypern i kvalifikationen til Conference League, hvor de i den første kamp endte med et nederlag for FCM på 0-1 udebane. Nu venter hjemmekampen på MCH Arena, hvor cyprioternes cheftræner Sofronis Avgousti kom ind på midtjydernes pasningsspil.

– Jeg nævnte også i den første kamp, at modstanderen har flere dygtige og kvalificerede spillere, men vi tror på vores evner. Vi tror på, at vores spillere kan reagere, og når modstanderen forsøger at spille deres spil, skal vi være klar til at udnytte mulighederne og ramme dem på visse områder af spillet, siger han og fortsætter:

– Vi ved, at de kom rigtig godt ind i kampen i den første kamp, men vi fik skabt balance, og vi kunne have scoret et andet mål. Modstanderen havde også deres chancer, og det er noget, vi skal undgå i morgendagens kamp. Det, vi skal gøre, er at gå ind på banen, tro på vores evner og spille vores eget spil, lyder det fra Avgousti.

I den forbindelse står det klart for ham, at deres kæder skal være tætte, ligesom de er blevet klogere efter den første kamp.

– Modstanderen kom rigtig godt ind i kampen i Nicosia, men nu ved vi præcist, hvad vi gjorde forkert i den første kamp, og hvad vi skal forbedre. Det, vi skal gøre, er ikke at frygte morgendagens kamp, forklarer Omonoia-cheftræneren, men han vil dog ikke ind på, hvad FCM’s fælder i den første kamp var.

Han har dog en klar plan om, hvad han ser som afgørende for torsdagens opgør.

– Vi skal være mere aggressive i én-mod-én-situationerne. Vi skal være klar til, at modstanderen vil lægge pres på os, og vi må ikke panikke. Vi skal være klar til at udnytte mulighederne og ramme dem tilbage. Vi ved, at de er et kvalitetsfuldt hold, men da vi er her, og det er den anden kamp, vil de have deres fans med sig, og vi vil også have vores fans. Vi skal spille for dem, engagere dem i spillet og score mål, fortæller Sofronis Avgousti.

Kampen mellem FC Midtjylland og Omonoia spilles torsdag klokken 19.45. Læs mere om hvor den kan ses her.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Sønderjyske – Brøndby IF

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Silkeborg IF – Randers FC

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC Fredericia – OB

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bayern München laver vildt comeback

Spår stor transferaktivitet i FC København

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’