Omonoia-træner: Det er planen mod FCM

I Omonoia har de lært en del af det første opgør mod FC Midtjylland, fortæller klubbens cheftræner Sofronis Avgousti.



FC Midtjylland har nok at se til for tiden. Tirsdag stod den på et ejerskifte, da Anders Holch Povlsen havde købt Matthew Benhams aktier – og torsdag står den på en europæisk skæbnekamp for midtjyderne.

Her møder de Omonoia fra Cypern i kvalifikationen til Conference League, hvor de i den første kamp endte med et nederlag for FCM på 0-1 udebane. Nu venter hjemmekampen på MCH Arena, hvor cyprioternes cheftræner Sofronis Avgousti kom ind på midtjydernes pasningsspil.

– Jeg nævnte også i den første kamp, at modstanderen har flere dygtige og kvalificerede spillere, men vi tror på vores evner. Vi tror på, at vores spillere kan reagere, og når modstanderen forsøger at spille deres spil, skal vi være klar til at udnytte mulighederne og ramme dem på visse områder af spillet, siger han og fortsætter:

– Vi ved, at de kom rigtig godt ind i kampen i den første kamp, men vi fik skabt balance, og vi kunne have scoret et andet mål. Modstanderen havde også deres chancer, og det er noget, vi skal undgå i morgendagens kamp. Det, vi skal gøre, er at gå ind på banen, tro på vores evner og spille vores eget spil, lyder det fra Avgousti.

I den forbindelse står det klart for ham, at deres kæder skal være tætte, ligesom de er blevet klogere efter den første kamp.

– Modstanderen kom rigtig godt ind i kampen i Nicosia, men nu ved vi præcist, hvad vi gjorde forkert i den første kamp, og hvad vi skal forbedre. Det, vi skal gøre, er ikke at frygte morgendagens kamp, forklarer Omonoia-cheftræneren, men han vil dog ikke ind på, hvad FCM’s fælder i den første kamp var.

Han har dog en klar plan om, hvad han ser som afgørende for torsdagens opgør.

– Vi skal være mere aggressive i én-mod-én-situationerne. Vi skal være klar til, at modstanderen vil lægge pres på os, og vi må ikke panikke. Vi skal være klar til at udnytte mulighederne og ramme dem tilbage. Vi ved, at de er et kvalitetsfuldt hold, men da vi er her, og det er den anden kamp, vil de have deres fans med sig, og vi vil også have vores fans. Vi skal spille for dem, engagere dem i spillet og score mål, fortæller Sofronis Avgousti.

Kampen mellem FC Midtjylland og Omonoia spilles torsdag klokken 19.45. Læs mere om hvor den kan ses her.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

I chok over Manchester United

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Køber engelsk klub

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Skræmmende Chido Obi-scener

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

631 millioner kroner

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Her lander kampprogrammet for slutspillet



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

– Det vil jeg aldrig gøre!

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Nu er Dreyer historisk

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Medier revser Real Madrid-træner

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Han tisser isterninger’

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

– Burde have lukket langt tidligere!

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

VM-billetter på vild himmelflugt

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Bo Henriksen lander TV-job

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’