Omonoia-træner: Det er planen mod FCM

I Omonoia har de lært en del af det første opgør mod FC Midtjylland, fortæller klubbens cheftræner Sofronis Avgousti.



FC Midtjylland har nok at se til for tiden. Tirsdag stod den på et ejerskifte, da Anders Holch Povlsen havde købt Matthew Benhams aktier – og torsdag står den på en europæisk skæbnekamp for midtjyderne.

Her møder de Omonoia fra Cypern i kvalifikationen til Conference League, hvor de i den første kamp endte med et nederlag for FCM på 0-1 udebane. Nu venter hjemmekampen på MCH Arena, hvor cyprioternes cheftræner Sofronis Avgousti kom ind på midtjydernes pasningsspil.

– Jeg nævnte også i den første kamp, at modstanderen har flere dygtige og kvalificerede spillere, men vi tror på vores evner. Vi tror på, at vores spillere kan reagere, og når modstanderen forsøger at spille deres spil, skal vi være klar til at udnytte mulighederne og ramme dem på visse områder af spillet, siger han og fortsætter:

– Vi ved, at de kom rigtig godt ind i kampen i den første kamp, men vi fik skabt balance, og vi kunne have scoret et andet mål. Modstanderen havde også deres chancer, og det er noget, vi skal undgå i morgendagens kamp. Det, vi skal gøre, er at gå ind på banen, tro på vores evner og spille vores eget spil, lyder det fra Avgousti.

I den forbindelse står det klart for ham, at deres kæder skal være tætte, ligesom de er blevet klogere efter den første kamp.

– Modstanderen kom rigtig godt ind i kampen i Nicosia, men nu ved vi præcist, hvad vi gjorde forkert i den første kamp, og hvad vi skal forbedre. Det, vi skal gøre, er ikke at frygte morgendagens kamp, forklarer Omonoia-cheftræneren, men han vil dog ikke ind på, hvad FCM’s fælder i den første kamp var.

Han har dog en klar plan om, hvad han ser som afgørende for torsdagens opgør.

– Vi skal være mere aggressive i én-mod-én-situationerne. Vi skal være klar til, at modstanderen vil lægge pres på os, og vi må ikke panikke. Vi skal være klar til at udnytte mulighederne og ramme dem tilbage. Vi ved, at de er et kvalitetsfuldt hold, men da vi er her, og det er den anden kamp, vil de have deres fans med sig, og vi vil også have vores fans. Vi skal spille for dem, engagere dem i spillet og score mål, fortæller Sofronis Avgousti.

Kampen mellem FC Midtjylland og Omonoia spilles torsdag klokken 19.45. Læs mere om hvor den kan ses her.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Glem 4-4-4-4-0

Dansker drillet af Mourinho

Alexander Lind blæst bagover

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

– Presset er på Danmark!

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Viser målform før vigtig landskamp

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Topchef får nyt job i FCK



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Rasmus Højlund revser konkurrent

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers