FC Midtjylland har nok at se til for tiden. Tirsdag stod den på et ejerskifte, da Anders Holch Povlsen havde købt Matthew Benhams aktier – og torsdag står den på en europæisk skæbnekamp for midtjyderne.
Her møder de Omonoia fra Cypern i kvalifikationen til Conference League, hvor de i den første kamp endte med et nederlag for FCM på 0-1 udebane. Nu venter hjemmekampen på MCH Arena, hvor cyprioternes cheftræner Sofronis Avgousti kom ind på midtjydernes pasningsspil.
– Jeg nævnte også i den første kamp, at modstanderen har flere dygtige og kvalificerede spillere, men vi tror på vores evner. Vi tror på, at vores spillere kan reagere, og når modstanderen forsøger at spille deres spil, skal vi være klar til at udnytte mulighederne og ramme dem på visse områder af spillet, siger han og fortsætter:
– Vi ved, at de kom rigtig godt ind i kampen i den første kamp, men vi fik skabt balance, og vi kunne have scoret et andet mål. Modstanderen havde også deres chancer, og det er noget, vi skal undgå i morgendagens kamp. Det, vi skal gøre, er at gå ind på banen, tro på vores evner og spille vores eget spil, lyder det fra Avgousti.
I den forbindelse står det klart for ham, at deres kæder skal være tætte, ligesom de er blevet klogere efter den første kamp.
– Modstanderen kom rigtig godt ind i kampen i Nicosia, men nu ved vi præcist, hvad vi gjorde forkert i den første kamp, og hvad vi skal forbedre. Det, vi skal gøre, er ikke at frygte morgendagens kamp, forklarer Omonoia-cheftræneren, men han vil dog ikke ind på, hvad FCM’s fælder i den første kamp var.
Han har dog en klar plan om, hvad han ser som afgørende for torsdagens opgør.
– Vi skal være mere aggressive i én-mod-én-situationerne. Vi skal være klar til, at modstanderen vil lægge pres på os, og vi må ikke panikke. Vi skal være klar til at udnytte mulighederne og ramme dem tilbage. Vi ved, at de er et kvalitetsfuldt hold, men da vi er her, og det er den anden kamp, vil de have deres fans med sig, og vi vil også have vores fans. Vi skal spille for dem, engagere dem i spillet og score mål, fortæller Sofronis Avgousti.
Kampen mellem FC Midtjylland og Omonoia spilles torsdag klokken 19.45. Læs mere om hvor den kan ses her.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Teemu Pukki dominerer

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Ikke sket i 8 år

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Prøvede at lokke Eriksen

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Hylder dansk debutant

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Mourinho meldes tæt på storklub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

– En stor beslutning

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Holdt på stor hemmelighed

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’
