Omonoia-træner: Det er planen mod FCM

I Omonoia har de lært en del af det første opgør mod FC Midtjylland, fortæller klubbens cheftræner Sofronis Avgousti.



FC Midtjylland har nok at se til for tiden. Tirsdag stod den på et ejerskifte, da Anders Holch Povlsen havde købt Matthew Benhams aktier – og torsdag står den på en europæisk skæbnekamp for midtjyderne.

Her møder de Omonoia fra Cypern i kvalifikationen til Conference League, hvor de i den første kamp endte med et nederlag for FCM på 0-1 udebane. Nu venter hjemmekampen på MCH Arena, hvor cyprioternes cheftræner Sofronis Avgousti kom ind på midtjydernes pasningsspil.

– Jeg nævnte også i den første kamp, at modstanderen har flere dygtige og kvalificerede spillere, men vi tror på vores evner. Vi tror på, at vores spillere kan reagere, og når modstanderen forsøger at spille deres spil, skal vi være klar til at udnytte mulighederne og ramme dem på visse områder af spillet, siger han og fortsætter:

– Vi ved, at de kom rigtig godt ind i kampen i den første kamp, men vi fik skabt balance, og vi kunne have scoret et andet mål. Modstanderen havde også deres chancer, og det er noget, vi skal undgå i morgendagens kamp. Det, vi skal gøre, er at gå ind på banen, tro på vores evner og spille vores eget spil, lyder det fra Avgousti.

I den forbindelse står det klart for ham, at deres kæder skal være tætte, ligesom de er blevet klogere efter den første kamp.

– Modstanderen kom rigtig godt ind i kampen i Nicosia, men nu ved vi præcist, hvad vi gjorde forkert i den første kamp, og hvad vi skal forbedre. Det, vi skal gøre, er ikke at frygte morgendagens kamp, forklarer Omonoia-cheftræneren, men han vil dog ikke ind på, hvad FCM’s fælder i den første kamp var.

Han har dog en klar plan om, hvad han ser som afgørende for torsdagens opgør.

– Vi skal være mere aggressive i én-mod-én-situationerne. Vi skal være klar til, at modstanderen vil lægge pres på os, og vi må ikke panikke. Vi skal være klar til at udnytte mulighederne og ramme dem tilbage. Vi ved, at de er et kvalitetsfuldt hold, men da vi er her, og det er den anden kamp, vil de have deres fans med sig, og vi vil også have vores fans. Vi skal spille for dem, engagere dem i spillet og score mål, fortæller Sofronis Avgousti.

Kampen mellem FC Midtjylland og Omonoia spilles torsdag klokken 19.45. Læs mere om hvor den kan ses her.



Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Peter Schmeichel taget på sengen

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Dansk bomber med vildt mål i England

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Andreas Christensen skriver snart under

Nyt nederlag til Thomas Frank

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Går langt ned i løn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Rangers rundbarberer Dons igen

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit