Omonoia-træner: Det er planen mod FCM

I Omonoia har de lært en del af det første opgør mod FC Midtjylland, fortæller klubbens cheftræner Sofronis Avgousti.



FC Midtjylland har nok at se til for tiden. Tirsdag stod den på et ejerskifte, da Anders Holch Povlsen havde købt Matthew Benhams aktier – og torsdag står den på en europæisk skæbnekamp for midtjyderne.

Her møder de Omonoia fra Cypern i kvalifikationen til Conference League, hvor de i den første kamp endte med et nederlag for FCM på 0-1 udebane. Nu venter hjemmekampen på MCH Arena, hvor cyprioternes cheftræner Sofronis Avgousti kom ind på midtjydernes pasningsspil.

– Jeg nævnte også i den første kamp, at modstanderen har flere dygtige og kvalificerede spillere, men vi tror på vores evner. Vi tror på, at vores spillere kan reagere, og når modstanderen forsøger at spille deres spil, skal vi være klar til at udnytte mulighederne og ramme dem på visse områder af spillet, siger han og fortsætter:

– Vi ved, at de kom rigtig godt ind i kampen i den første kamp, men vi fik skabt balance, og vi kunne have scoret et andet mål. Modstanderen havde også deres chancer, og det er noget, vi skal undgå i morgendagens kamp. Det, vi skal gøre, er at gå ind på banen, tro på vores evner og spille vores eget spil, lyder det fra Avgousti.

I den forbindelse står det klart for ham, at deres kæder skal være tætte, ligesom de er blevet klogere efter den første kamp.

– Modstanderen kom rigtig godt ind i kampen i Nicosia, men nu ved vi præcist, hvad vi gjorde forkert i den første kamp, og hvad vi skal forbedre. Det, vi skal gøre, er ikke at frygte morgendagens kamp, forklarer Omonoia-cheftræneren, men han vil dog ikke ind på, hvad FCM’s fælder i den første kamp var.

Han har dog en klar plan om, hvad han ser som afgørende for torsdagens opgør.

– Vi skal være mere aggressive i én-mod-én-situationerne. Vi skal være klar til, at modstanderen vil lægge pres på os, og vi må ikke panikke. Vi skal være klar til at udnytte mulighederne og ramme dem tilbage. Vi ved, at de er et kvalitetsfuldt hold, men da vi er her, og det er den anden kamp, vil de have deres fans med sig, og vi vil også have vores fans. Vi skal spille for dem, engagere dem i spillet og score mål, fortæller Sofronis Avgousti.

Kampen mellem FC Midtjylland og Omonoia spilles torsdag klokken 19.45. Læs mere om hvor den kan ses her.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

José Mourinho vil have dansk stjerne

Lyon forhandler med dansk profil

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!