FC Midtjylland har nok at se til for tiden. Tirsdag stod den på et ejerskifte, da Anders Holch Povlsen havde købt Matthew Benhams aktier – og torsdag står den på en europæisk skæbnekamp for midtjyderne.
Her møder de Omonoia fra Cypern i kvalifikationen til Conference League, hvor de i den første kamp endte med et nederlag for FCM på 0-1 udebane. Nu venter hjemmekampen på MCH Arena, hvor cyprioternes cheftræner Sofronis Avgousti kom ind på midtjydernes pasningsspil.
– Jeg nævnte også i den første kamp, at modstanderen har flere dygtige og kvalificerede spillere, men vi tror på vores evner. Vi tror på, at vores spillere kan reagere, og når modstanderen forsøger at spille deres spil, skal vi være klar til at udnytte mulighederne og ramme dem på visse områder af spillet, siger han og fortsætter:
– Vi ved, at de kom rigtig godt ind i kampen i den første kamp, men vi fik skabt balance, og vi kunne have scoret et andet mål. Modstanderen havde også deres chancer, og det er noget, vi skal undgå i morgendagens kamp. Det, vi skal gøre, er at gå ind på banen, tro på vores evner og spille vores eget spil, lyder det fra Avgousti.
I den forbindelse står det klart for ham, at deres kæder skal være tætte, ligesom de er blevet klogere efter den første kamp.
– Modstanderen kom rigtig godt ind i kampen i Nicosia, men nu ved vi præcist, hvad vi gjorde forkert i den første kamp, og hvad vi skal forbedre. Det, vi skal gøre, er ikke at frygte morgendagens kamp, forklarer Omonoia-cheftræneren, men han vil dog ikke ind på, hvad FCM’s fælder i den første kamp var.
Han har dog en klar plan om, hvad han ser som afgørende for torsdagens opgør.
– Vi skal være mere aggressive i én-mod-én-situationerne. Vi skal være klar til, at modstanderen vil lægge pres på os, og vi må ikke panikke. Vi skal være klar til at udnytte mulighederne og ramme dem tilbage. Vi ved, at de er et kvalitetsfuldt hold, men da vi er her, og det er den anden kamp, vil de have deres fans med sig, og vi vil også have vores fans. Vi skal spille for dem, engagere dem i spillet og score mål, fortæller Sofronis Avgousti.
Kampen mellem FC Midtjylland og Omonoia spilles torsdag klokken 19.45. Læs mere om hvor den kan ses her.
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: SL-klub udlejer udlænding
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
FC København bekræfter transfer
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
