Overrasket over Nicklas Bendtner: Kom bag på mig

I denne uge er Nicklas Bendtner på besøg i den norske klub Ranheim under sin tidligere træner Kåre Ingebrigtsen. Danske Gustav Mogensen havde ikke lige regnet med at se den tidligere landsholdsangriber i klubben.



Ranheim har fint besøg i denne uge.

Den tidligere danske landsholdsspiller Nicklas Bendtner er nemlig på træningsbanen i den norske klub, hvor han er flankeret af sin tidligere træner fra Rosenborg-tiden Kåre Ingebrigtsen.

Danske Gustav Mogensen spiller til dagligt i den norske klub, og han har svært ved at få hænderne ned.

– Jeg synes, at det er mega-fedt, at han er kommet på besøg. Jeg er den eneste dansker i klubben, og jeg er også selv angriber. Nicklas kan dele ud af sine erfaringer og give nogle tips. Det er bare en gave, siger Gustav Mogensen i et interview med Tipsbladet.

Har du snakket meget med Nicklas Bendtner?

– Vi har snakket en del sammen, da vi er de eneste danskere. Det er lidt automatisk, at man finder sammen. Vi har snakket sammen, og det har været mega-fedt at snakke med én, der har spillet på så højt niveau og været en af de bedste angribere i Danmark.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Overrasket
Bendtner havde første træningsdag onsdag, og han skal være i klubben indtil søndag.

– Han står ikke for træningerne. Han er mere som en flue på væggen til træningerne, og så kommer han med et lidt input individuelt. Jeg har snakket med ham under træningerne, og uden for banen er det mere casual-snak. Vi har snakket om angrebstips, og han kan give mig også tips i forhold til positioneringsspil.

Den danske Ranheim-spiller fortæller, at han naturligvis har fulgt Bendtners karriere, men han havde alligevel ikke troet, at Bendtner ville ende i Ranheim.

– Jeg var selvfølgelig overrasket. Jeg forventede ikke, at han ville komme på besøg. Men jeg vidste godt, at han var i Rosenborg og kender vores træner Kåre.

– De har et rigtig godt forhold. Det kom bag på mig, men det er også naturligt. Han er bare stille og rolig og nede på jorden. Man kan godt mærke, at han har en stor karriere bag sig, afslutter Mogensen.

Ranheim er lige nummer ni i den næstbedste række OBOS-Ligaen. Tiden må vise, om Bendtner kan give lidt magi til holdet, så mandskabet kan komme længere op i tabellen.

23-årige Mogensen er i hvert fald klar til at suge til sig.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Serie A-klubber jagter Randers-profil

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte