Ranheim har fint besøg i denne uge.
Den tidligere danske landsholdsspiller Nicklas Bendtner er nemlig på træningsbanen i den norske klub, hvor han er flankeret af sin tidligere træner fra Rosenborg-tiden Kåre Ingebrigtsen.
Danske Gustav Mogensen spiller til dagligt i den norske klub, og han har svært ved at få hænderne ned.
– Jeg synes, at det er mega-fedt, at han er kommet på besøg. Jeg er den eneste dansker i klubben, og jeg er også selv angriber. Nicklas kan dele ud af sine erfaringer og give nogle tips. Det er bare en gave, siger Gustav Mogensen i et interview med Tipsbladet.
Har du snakket meget med Nicklas Bendtner?
– Vi har snakket en del sammen, da vi er de eneste danskere. Det er lidt automatisk, at man finder sammen. Vi har snakket sammen, og det har været mega-fedt at snakke med én, der har spillet på så højt niveau og været en af de bedste angribere i Danmark.
Artiklen fortsætter under billedet.
Overrasket
Bendtner havde første træningsdag onsdag, og han skal være i klubben indtil søndag.
– Han står ikke for træningerne. Han er mere som en flue på væggen til træningerne, og så kommer han med et lidt input individuelt. Jeg har snakket med ham under træningerne, og uden for banen er det mere casual-snak. Vi har snakket om angrebstips, og han kan give mig også tips i forhold til positioneringsspil.
Den danske Ranheim-spiller fortæller, at han naturligvis har fulgt Bendtners karriere, men han havde alligevel ikke troet, at Bendtner ville ende i Ranheim.
– Jeg var selvfølgelig overrasket. Jeg forventede ikke, at han ville komme på besøg. Men jeg vidste godt, at han var i Rosenborg og kender vores træner Kåre.
– De har et rigtig godt forhold. Det kom bag på mig, men det er også naturligt. Han er bare stille og rolig og nede på jorden. Man kan godt mærke, at han har en stor karriere bag sig, afslutter Mogensen.
Ranheim er lige nummer ni i den næstbedste række OBOS-Ligaen. Tiden må vise, om Bendtner kan give lidt magi til holdet, så mandskabet kan komme længere op i tabellen.
23-årige Mogensen er i hvert fald klar til at suge til sig.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
OPTAKT