Overrasket over Nicklas Bendtner: Kom bag på mig

I denne uge er Nicklas Bendtner på besøg i den norske klub Ranheim under sin tidligere træner Kåre Ingebrigtsen. Danske Gustav Mogensen havde ikke lige regnet med at se den tidligere landsholdsangriber i klubben.



Ranheim har fint besøg i denne uge.

Den tidligere danske landsholdsspiller Nicklas Bendtner er nemlig på træningsbanen i den norske klub, hvor han er flankeret af sin tidligere træner fra Rosenborg-tiden Kåre Ingebrigtsen.

Danske Gustav Mogensen spiller til dagligt i den norske klub, og han har svært ved at få hænderne ned.

– Jeg synes, at det er mega-fedt, at han er kommet på besøg. Jeg er den eneste dansker i klubben, og jeg er også selv angriber. Nicklas kan dele ud af sine erfaringer og give nogle tips. Det er bare en gave, siger Gustav Mogensen i et interview med Tipsbladet.

Har du snakket meget med Nicklas Bendtner?

– Vi har snakket en del sammen, da vi er de eneste danskere. Det er lidt automatisk, at man finder sammen. Vi har snakket sammen, og det har været mega-fedt at snakke med én, der har spillet på så højt niveau og været en af de bedste angribere i Danmark.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Overrasket
Bendtner havde første træningsdag onsdag, og han skal være i klubben indtil søndag.

– Han står ikke for træningerne. Han er mere som en flue på væggen til træningerne, og så kommer han med et lidt input individuelt. Jeg har snakket med ham under træningerne, og uden for banen er det mere casual-snak. Vi har snakket om angrebstips, og han kan give mig også tips i forhold til positioneringsspil.

Den danske Ranheim-spiller fortæller, at han naturligvis har fulgt Bendtners karriere, men han havde alligevel ikke troet, at Bendtner ville ende i Ranheim.

– Jeg var selvfølgelig overrasket. Jeg forventede ikke, at han ville komme på besøg. Men jeg vidste godt, at han var i Rosenborg og kender vores træner Kåre.

– De har et rigtig godt forhold. Det kom bag på mig, men det er også naturligt. Han er bare stille og rolig og nede på jorden. Man kan godt mærke, at han har en stor karriere bag sig, afslutter Mogensen.

Ranheim er lige nummer ni i den næstbedste række OBOS-Ligaen. Tiden må vise, om Bendtner kan give lidt magi til holdet, så mandskabet kan komme længere op i tabellen.

23-årige Mogensen er i hvert fald klar til at suge til sig.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”