Ranheim har fint besøg i denne uge.
Den tidligere danske landsholdsspiller Nicklas Bendtner er nemlig på træningsbanen i den norske klub, hvor han er flankeret af sin tidligere træner fra Rosenborg-tiden Kåre Ingebrigtsen.
Danske Gustav Mogensen spiller til dagligt i den norske klub, og han har svært ved at få hænderne ned.
– Jeg synes, at det er mega-fedt, at han er kommet på besøg. Jeg er den eneste dansker i klubben, og jeg er også selv angriber. Nicklas kan dele ud af sine erfaringer og give nogle tips. Det er bare en gave, siger Gustav Mogensen i et interview med Tipsbladet.
Har du snakket meget med Nicklas Bendtner?
– Vi har snakket en del sammen, da vi er de eneste danskere. Det er lidt automatisk, at man finder sammen. Vi har snakket sammen, og det har været mega-fedt at snakke med én, der har spillet på så højt niveau og været en af de bedste angribere i Danmark.
Artiklen fortsætter under billedet.
Overrasket
Bendtner havde første træningsdag onsdag, og han skal være i klubben indtil søndag.
– Han står ikke for træningerne. Han er mere som en flue på væggen til træningerne, og så kommer han med et lidt input individuelt. Jeg har snakket med ham under træningerne, og uden for banen er det mere casual-snak. Vi har snakket om angrebstips, og han kan give mig også tips i forhold til positioneringsspil.
Den danske Ranheim-spiller fortæller, at han naturligvis har fulgt Bendtners karriere, men han havde alligevel ikke troet, at Bendtner ville ende i Ranheim.
– Jeg var selvfølgelig overrasket. Jeg forventede ikke, at han ville komme på besøg. Men jeg vidste godt, at han var i Rosenborg og kender vores træner Kåre.
– De har et rigtig godt forhold. Det kom bag på mig, men det er også naturligt. Han er bare stille og rolig og nede på jorden. Man kan godt mærke, at han har en stor karriere bag sig, afslutter Mogensen.
Ranheim er lige nummer ni i den næstbedste række OBOS-Ligaen. Tiden må vise, om Bendtner kan give lidt magi til holdet, så mandskabet kan komme længere op i tabellen.
23-årige Mogensen er i hvert fald klar til at suge til sig.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT