Pas på, FCK: Engang kostede han 260 millioner

FC København skal møde et Istanbul Basaksehir-mandskab, der ikke har vundet i seks kampe. På ét punkt er tyrkerne dog livsfarlige, fortæller Jacob Neestrup.



PARKEN (Tipsbladet): Istanbul Basaksehir, som er FC Københavns modstander i Conference League torsdag aften, er ikke specielt godt kørende i denne sæson.

Tyrkerne har dog én spiller, der overstråler alle sine holdkammerater.

Polakken Krzysztof Piatek har scoret 11 mål i 18 kampe i denne sæson, og hans imponerende CV tæller klubber som Hertha Berlin, Genoa og AC Milan – sidstnævnte købte ham for godt 260 millioner kroner i 2019. Derudover har han scoret 12 mål i 32 landskampe for Polen.

Torsdag aften er 29-årige Piatek manden, FC København skal stoppe, og Istanbul Basaksehir er dygtige til at sætte polakken i scene.

– Jeg sagde til spillerne i dag, at deres indlægsspil og den måde, de sætter det op med primært indadskruede indlæg fra to kanter, der trækker ind i banen, er måske det bedste indlægsspil, vi har spillet imod i min tid. Der har de så Piatek i boksen, og lige præcis det moment rent defensivt er en nøgle, siger FCK-træner Jacob Neestrup. 

Nu vil den opmærksomme læser måske tænke; er der ikke et eller andet med Krzysztof Piatek og FC København? Svaret er jo. 

I sommeren 2022 kunne B.T. afsløre, at polakken var en drømmespiller for FC København at få til klubben sent i transfervinduet. "Løverne" endte med at hente Andreas Cornelius hjem fra Tyrkiet. 

– Det har jeg ingen kommentarer til, siger Jacob Neestrup, når han bliver foreholdt den mere end to år gamle historie. 

Første sejr skal i hus
FC København har fået en blandet start på ligaspillet i Conference League. Nederlaget på hjemmebane til Jagiellonia Białystok i første runde var en kæmpe streg i regningen, men "løverne" slog fint tilbage med et point på en svær udebane mod Real Betis i seneste runde. 

Nu venter Istanbul Basaksehir i Parken, og det opgør skal kaste den første sejr af sig, lyder det fra Jacob Neestrup.

– Det er en vigtig kamp, som vi helst skal vinde. Vi vil gøre alt for at tage tre point, men hvis det ikke lykkes, er det jo ikke sådan, at vi giver op. Men der skal ikke være nogen tvivl om, at vi går efter den første sejr i ligaspillet, siger Neestrup og tilføjer:

– Vi har spillet nok kampe i denne sæson, hvor vi har præsteret rigtig godt uden at vinde. Det handler om den berømte kynisme i de to felter, og det er det, der tæller. 

FC København og Istanbul Basaksehir mødte senest hinanden i ottendedelsfinalen i Europa League tilbage i 2020. Her tabte FCK – ledet af Ståle Solbakken – 0-1 i den tyrkiske hovedstad, mens man slog tilbage og vandt 3-0 i Parken i returkampen.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Fattigt bundhold mod solid storklub

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Skyder Brøndby-transfer ned

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Køb, køb, køb!