Pas på, FCK: Engang kostede han 260 millioner

FC København skal møde et Istanbul Basaksehir-mandskab, der ikke har vundet i seks kampe. På ét punkt er tyrkerne dog livsfarlige, fortæller Jacob Neestrup.



PARKEN (Tipsbladet): Istanbul Basaksehir, som er FC Københavns modstander i Conference League torsdag aften, er ikke specielt godt kørende i denne sæson.

Tyrkerne har dog én spiller, der overstråler alle sine holdkammerater.

Polakken Krzysztof Piatek har scoret 11 mål i 18 kampe i denne sæson, og hans imponerende CV tæller klubber som Hertha Berlin, Genoa og AC Milan – sidstnævnte købte ham for godt 260 millioner kroner i 2019. Derudover har han scoret 12 mål i 32 landskampe for Polen.

Torsdag aften er 29-årige Piatek manden, FC København skal stoppe, og Istanbul Basaksehir er dygtige til at sætte polakken i scene.

– Jeg sagde til spillerne i dag, at deres indlægsspil og den måde, de sætter det op med primært indadskruede indlæg fra to kanter, der trækker ind i banen, er måske det bedste indlægsspil, vi har spillet imod i min tid. Der har de så Piatek i boksen, og lige præcis det moment rent defensivt er en nøgle, siger FCK-træner Jacob Neestrup. 

Nu vil den opmærksomme læser måske tænke; er der ikke et eller andet med Krzysztof Piatek og FC København? Svaret er jo. 

I sommeren 2022 kunne B.T. afsløre, at polakken var en drømmespiller for FC København at få til klubben sent i transfervinduet. "Løverne" endte med at hente Andreas Cornelius hjem fra Tyrkiet. 

– Det har jeg ingen kommentarer til, siger Jacob Neestrup, når han bliver foreholdt den mere end to år gamle historie. 

Første sejr skal i hus
FC København har fået en blandet start på ligaspillet i Conference League. Nederlaget på hjemmebane til Jagiellonia Białystok i første runde var en kæmpe streg i regningen, men "løverne" slog fint tilbage med et point på en svær udebane mod Real Betis i seneste runde. 

Nu venter Istanbul Basaksehir i Parken, og det opgør skal kaste den første sejr af sig, lyder det fra Jacob Neestrup.

– Det er en vigtig kamp, som vi helst skal vinde. Vi vil gøre alt for at tage tre point, men hvis det ikke lykkes, er det jo ikke sådan, at vi giver op. Men der skal ikke være nogen tvivl om, at vi går efter den første sejr i ligaspillet, siger Neestrup og tilføjer:

– Vi har spillet nok kampe i denne sæson, hvor vi har præsteret rigtig godt uden at vinde. Det handler om den berømte kynisme i de to felter, og det er det, der tæller. 

FC København og Istanbul Basaksehir mødte senest hinanden i ottendedelsfinalen i Europa League tilbage i 2020. Her tabte FCK – ledet af Ståle Solbakken – 0-1 i den tyrkiske hovedstad, mens man slog tilbage og vandt 3-0 i Parken i returkampen.





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Jakob Poulsen maner til ro

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Verdensstjerne roser Højlund

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FC Nordsjælland – Brøndby IF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Færdig i Manchester City

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Kasper Dolberg i choktransfer?

Superliga-ekspert i svime over FCK

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Sejr sender AGF på guldkurs

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Blandt dette årtusindes bedste

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Han kan meget vel ende som en lille legende

I tvivl om Bo Svenssons FCK

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Viborg FF – AGF

Simeone fatter det ikke

Juventus tager vigtig skalp

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’