Pas på, FCK: Engang kostede han 260 millioner

FC København skal møde et Istanbul Basaksehir-mandskab, der ikke har vundet i seks kampe. På ét punkt er tyrkerne dog livsfarlige, fortæller Jacob Neestrup.



PARKEN (Tipsbladet): Istanbul Basaksehir, som er FC Københavns modstander i Conference League torsdag aften, er ikke specielt godt kørende i denne sæson.

Tyrkerne har dog én spiller, der overstråler alle sine holdkammerater.

Polakken Krzysztof Piatek har scoret 11 mål i 18 kampe i denne sæson, og hans imponerende CV tæller klubber som Hertha Berlin, Genoa og AC Milan – sidstnævnte købte ham for godt 260 millioner kroner i 2019. Derudover har han scoret 12 mål i 32 landskampe for Polen.

Torsdag aften er 29-årige Piatek manden, FC København skal stoppe, og Istanbul Basaksehir er dygtige til at sætte polakken i scene.

– Jeg sagde til spillerne i dag, at deres indlægsspil og den måde, de sætter det op med primært indadskruede indlæg fra to kanter, der trækker ind i banen, er måske det bedste indlægsspil, vi har spillet imod i min tid. Der har de så Piatek i boksen, og lige præcis det moment rent defensivt er en nøgle, siger FCK-træner Jacob Neestrup. 

Nu vil den opmærksomme læser måske tænke; er der ikke et eller andet med Krzysztof Piatek og FC København? Svaret er jo. 

I sommeren 2022 kunne B.T. afsløre, at polakken var en drømmespiller for FC København at få til klubben sent i transfervinduet. "Løverne" endte med at hente Andreas Cornelius hjem fra Tyrkiet. 

– Det har jeg ingen kommentarer til, siger Jacob Neestrup, når han bliver foreholdt den mere end to år gamle historie. 

Første sejr skal i hus
FC København har fået en blandet start på ligaspillet i Conference League. Nederlaget på hjemmebane til Jagiellonia Białystok i første runde var en kæmpe streg i regningen, men "løverne" slog fint tilbage med et point på en svær udebane mod Real Betis i seneste runde. 

Nu venter Istanbul Basaksehir i Parken, og det opgør skal kaste den første sejr af sig, lyder det fra Jacob Neestrup.

– Det er en vigtig kamp, som vi helst skal vinde. Vi vil gøre alt for at tage tre point, men hvis det ikke lykkes, er det jo ikke sådan, at vi giver op. Men der skal ikke være nogen tvivl om, at vi går efter den første sejr i ligaspillet, siger Neestrup og tilføjer:

– Vi har spillet nok kampe i denne sæson, hvor vi har præsteret rigtig godt uden at vinde. Det handler om den berømte kynisme i de to felter, og det er det, der tæller. 

FC København og Istanbul Basaksehir mødte senest hinanden i ottendedelsfinalen i Europa League tilbage i 2020. Her tabte FCK – ledet af Ståle Solbakken – 0-1 i den tyrkiske hovedstad, mens man slog tilbage og vandt 3-0 i Parken i returkampen.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

De vil have Martin Braithwaite

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Spændende OB-nyhed



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

FC Midtjylland – FC København

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

‘De går amok!’

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Medier fælder hård dom

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

AGF – OB

– Jeg tror de vinder Superligaen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Silkeborg IF – Viborg FF

“De havde det bedste transfervindue”

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Stjernetransfer på plads alligevel

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Tottenham boykotter Viaplay

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

– Han virker frustreret!