Pas på, FCK: Engang kostede han 260 millioner

FC København skal møde et Istanbul Basaksehir-mandskab, der ikke har vundet i seks kampe. På ét punkt er tyrkerne dog livsfarlige, fortæller Jacob Neestrup.



PARKEN (Tipsbladet): Istanbul Basaksehir, som er FC Københavns modstander i Conference League torsdag aften, er ikke specielt godt kørende i denne sæson.

Tyrkerne har dog én spiller, der overstråler alle sine holdkammerater.

Polakken Krzysztof Piatek har scoret 11 mål i 18 kampe i denne sæson, og hans imponerende CV tæller klubber som Hertha Berlin, Genoa og AC Milan – sidstnævnte købte ham for godt 260 millioner kroner i 2019. Derudover har han scoret 12 mål i 32 landskampe for Polen.

Torsdag aften er 29-årige Piatek manden, FC København skal stoppe, og Istanbul Basaksehir er dygtige til at sætte polakken i scene.

– Jeg sagde til spillerne i dag, at deres indlægsspil og den måde, de sætter det op med primært indadskruede indlæg fra to kanter, der trækker ind i banen, er måske det bedste indlægsspil, vi har spillet imod i min tid. Der har de så Piatek i boksen, og lige præcis det moment rent defensivt er en nøgle, siger FCK-træner Jacob Neestrup. 

Nu vil den opmærksomme læser måske tænke; er der ikke et eller andet med Krzysztof Piatek og FC København? Svaret er jo. 

I sommeren 2022 kunne B.T. afsløre, at polakken var en drømmespiller for FC København at få til klubben sent i transfervinduet. "Løverne" endte med at hente Andreas Cornelius hjem fra Tyrkiet. 

– Det har jeg ingen kommentarer til, siger Jacob Neestrup, når han bliver foreholdt den mere end to år gamle historie. 

Første sejr skal i hus
FC København har fået en blandet start på ligaspillet i Conference League. Nederlaget på hjemmebane til Jagiellonia Białystok i første runde var en kæmpe streg i regningen, men "løverne" slog fint tilbage med et point på en svær udebane mod Real Betis i seneste runde. 

Nu venter Istanbul Basaksehir i Parken, og det opgør skal kaste den første sejr af sig, lyder det fra Jacob Neestrup.

– Det er en vigtig kamp, som vi helst skal vinde. Vi vil gøre alt for at tage tre point, men hvis det ikke lykkes, er det jo ikke sådan, at vi giver op. Men der skal ikke være nogen tvivl om, at vi går efter den første sejr i ligaspillet, siger Neestrup og tilføjer:

– Vi har spillet nok kampe i denne sæson, hvor vi har præsteret rigtig godt uden at vinde. Det handler om den berømte kynisme i de to felter, og det er det, der tæller. 

FC København og Istanbul Basaksehir mødte senest hinanden i ottendedelsfinalen i Europa League tilbage i 2020. Her tabte FCK – ledet af Ståle Solbakken – 0-1 i den tyrkiske hovedstad, mens man slog tilbage og vandt 3-0 i Parken i returkampen.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show