Pas på, FCK: Engang kostede han 260 millioner

FC København skal møde et Istanbul Basaksehir-mandskab, der ikke har vundet i seks kampe. På ét punkt er tyrkerne dog livsfarlige, fortæller Jacob Neestrup.



PARKEN (Tipsbladet): Istanbul Basaksehir, som er FC Københavns modstander i Conference League torsdag aften, er ikke specielt godt kørende i denne sæson.

Tyrkerne har dog én spiller, der overstråler alle sine holdkammerater.

Polakken Krzysztof Piatek har scoret 11 mål i 18 kampe i denne sæson, og hans imponerende CV tæller klubber som Hertha Berlin, Genoa og AC Milan – sidstnævnte købte ham for godt 260 millioner kroner i 2019. Derudover har han scoret 12 mål i 32 landskampe for Polen.

Torsdag aften er 29-årige Piatek manden, FC København skal stoppe, og Istanbul Basaksehir er dygtige til at sætte polakken i scene.

– Jeg sagde til spillerne i dag, at deres indlægsspil og den måde, de sætter det op med primært indadskruede indlæg fra to kanter, der trækker ind i banen, er måske det bedste indlægsspil, vi har spillet imod i min tid. Der har de så Piatek i boksen, og lige præcis det moment rent defensivt er en nøgle, siger FCK-træner Jacob Neestrup. 

Nu vil den opmærksomme læser måske tænke; er der ikke et eller andet med Krzysztof Piatek og FC København? Svaret er jo. 

I sommeren 2022 kunne B.T. afsløre, at polakken var en drømmespiller for FC København at få til klubben sent i transfervinduet. "Løverne" endte med at hente Andreas Cornelius hjem fra Tyrkiet. 

– Det har jeg ingen kommentarer til, siger Jacob Neestrup, når han bliver foreholdt den mere end to år gamle historie. 

Første sejr skal i hus
FC København har fået en blandet start på ligaspillet i Conference League. Nederlaget på hjemmebane til Jagiellonia Białystok i første runde var en kæmpe streg i regningen, men "løverne" slog fint tilbage med et point på en svær udebane mod Real Betis i seneste runde. 

Nu venter Istanbul Basaksehir i Parken, og det opgør skal kaste den første sejr af sig, lyder det fra Jacob Neestrup.

– Det er en vigtig kamp, som vi helst skal vinde. Vi vil gøre alt for at tage tre point, men hvis det ikke lykkes, er det jo ikke sådan, at vi giver op. Men der skal ikke være nogen tvivl om, at vi går efter den første sejr i ligaspillet, siger Neestrup og tilføjer:

– Vi har spillet nok kampe i denne sæson, hvor vi har præsteret rigtig godt uden at vinde. Det handler om den berømte kynisme i de to felter, og det er det, der tæller. 

FC København og Istanbul Basaksehir mødte senest hinanden i ottendedelsfinalen i Europa League tilbage i 2020. Her tabte FCK – ledet af Ståle Solbakken – 0-1 i den tyrkiske hovedstad, mens man slog tilbage og vandt 3-0 i Parken i returkampen.





Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen




LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Chok: Uruguay færdige ved VM

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Jordan – Argentina

Afslører danskers pris – så meget vil OB få