Pryder aviserne – Højlund amok på holdkammerat

Rasmus Højlund var rasende på Diogo Dalot under Manchester Uniteds Europa League-opgør mod Real Sociedad torsdag aften.



Manchester United måtte rejse hjem fra San Sebastian torsdag aften efter uafgjort mod Real Sociedad i Europa League.

Men det kunne faktisk være blevet til en sejr og en ende på Rasmus Højlunds måltørke.

Diogo Dalot blev nemlig sendt afsted på højrekanten, imens Rasmus Højlund tog et løb centralt og faktisk havde slået sin forsvarsspiller. I stedet for at sende bolden på tværs til en helt fri Rasmus Højlund, trak portugiseren ind i banen, og chancen endte i ingenting.

Rasmus Højlund var efterfølgende rødglødende og tydeligt frustreret over sin holdkammerats beslutning.

Flere engelske aviser har dagen derpå Rasmus Højlund til at pryde forsiderne med ordlyden “Højlund rasende som hans måltørke fortsætter” og “Amorim advaret efter sammenstød mellem holdkammerater.”

– De burde have været i front. Dalot burde have afleveret til Højlund. De har farlige spillere, men er ingen trussel. Det er kriminelt, at Dalot ikke ser det. I moderne fodbold er enhver højrebacks opgave at se sådan en aflevering. Det gør han ikke, og det er kriminelt, siger Paul Scholes til TNT Sports.

På det efterfølgende pressemøde var Rasmus Højlunds vredesudbrud mod Diogo Dalot også på dagsordenen.

– Jeg forestiller mig, at han ikke var klar over, at Rasmus havde en fordel foran mål. Jeg er tilgengæld sikker på, at de gerne vil score mål og vinde kampe, men nogle gange bliver beslutningen ikke den rigtige. Både Rasmus og Dalot gjorde det godt i situationen, men beslutningen var den forkerte. Vi skal ikke fokusere på skænderiet, men i stedet se fremad, siger Ruben Amorim.

Havde Diogo Dalot langt kuglen på tværs til Rasmus Højlund, så havde han alletiders mulighed for at slukke tre måneders måltørke. Angriberens seneste scoring er tilbage fra 12. december i Europa League mod Viktoria Plzen.

Herunder kan du se situationen:





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Silkeborg IF – Randers FC

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

FC Fredericia – OB

Oddset styrtdykker

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Han er færdig i Brøndby

Bayern München laver vildt comeback

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid