Manchester United måtte rejse hjem fra San Sebastian torsdag aften efter uafgjort mod Real Sociedad i Europa League.
Men det kunne faktisk være blevet til en sejr og en ende på Rasmus Højlunds måltørke.
Diogo Dalot blev nemlig sendt afsted på højrekanten, imens Rasmus Højlund tog et løb centralt og faktisk havde slået sin forsvarsspiller. I stedet for at sende bolden på tværs til en helt fri Rasmus Højlund, trak portugiseren ind i banen, og chancen endte i ingenting.
Rasmus Højlund var efterfølgende rødglødende og tydeligt frustreret over sin holdkammerats beslutning.
Flere engelske aviser har dagen derpå Rasmus Højlund til at pryde forsiderne med ordlyden “Højlund rasende som hans måltørke fortsætter” og “Amorim advaret efter sammenstød mellem holdkammerater.”
– De burde have været i front. Dalot burde have afleveret til Højlund. De har farlige spillere, men er ingen trussel. Det er kriminelt, at Dalot ikke ser det. I moderne fodbold er enhver højrebacks opgave at se sådan en aflevering. Det gør han ikke, og det er kriminelt, siger Paul Scholes til TNT Sports.
På det efterfølgende pressemøde var Rasmus Højlunds vredesudbrud mod Diogo Dalot også på dagsordenen.
– Jeg forestiller mig, at han ikke var klar over, at Rasmus havde en fordel foran mål. Jeg er tilgengæld sikker på, at de gerne vil score mål og vinde kampe, men nogle gange bliver beslutningen ikke den rigtige. Både Rasmus og Dalot gjorde det godt i situationen, men beslutningen var den forkerte. Vi skal ikke fokusere på skænderiet, men i stedet se fremad, siger Ruben Amorim.
Havde Diogo Dalot langt kuglen på tværs til Rasmus Højlund, så havde han alletiders mulighed for at slukke tre måneders måltørke. Angriberens seneste scoring er tilbage fra 12. december i Europa League mod Viktoria Plzen.
Herunder kan du se situationen:
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
NYHEDER
Succestræner død af kræft
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
England – Kroatien
TRANSFER