Pryder aviserne – Højlund amok på holdkammerat

Rasmus Højlund var rasende på Diogo Dalot under Manchester Uniteds Europa League-opgør mod Real Sociedad torsdag aften.



Manchester United måtte rejse hjem fra San Sebastian torsdag aften efter uafgjort mod Real Sociedad i Europa League.

Men det kunne faktisk være blevet til en sejr og en ende på Rasmus Højlunds måltørke.

Diogo Dalot blev nemlig sendt afsted på højrekanten, imens Rasmus Højlund tog et løb centralt og faktisk havde slået sin forsvarsspiller. I stedet for at sende bolden på tværs til en helt fri Rasmus Højlund, trak portugiseren ind i banen, og chancen endte i ingenting.

Rasmus Højlund var efterfølgende rødglødende og tydeligt frustreret over sin holdkammerats beslutning.

Flere engelske aviser har dagen derpå Rasmus Højlund til at pryde forsiderne med ordlyden “Højlund rasende som hans måltørke fortsætter” og “Amorim advaret efter sammenstød mellem holdkammerater.”

– De burde have været i front. Dalot burde have afleveret til Højlund. De har farlige spillere, men er ingen trussel. Det er kriminelt, at Dalot ikke ser det. I moderne fodbold er enhver højrebacks opgave at se sådan en aflevering. Det gør han ikke, og det er kriminelt, siger Paul Scholes til TNT Sports.

På det efterfølgende pressemøde var Rasmus Højlunds vredesudbrud mod Diogo Dalot også på dagsordenen.

– Jeg forestiller mig, at han ikke var klar over, at Rasmus havde en fordel foran mål. Jeg er tilgengæld sikker på, at de gerne vil score mål og vinde kampe, men nogle gange bliver beslutningen ikke den rigtige. Både Rasmus og Dalot gjorde det godt i situationen, men beslutningen var den forkerte. Vi skal ikke fokusere på skænderiet, men i stedet se fremad, siger Ruben Amorim.

Havde Diogo Dalot langt kuglen på tværs til Rasmus Højlund, så havde han alletiders mulighed for at slukke tre måneders måltørke. Angriberens seneste scoring er tilbage fra 12. december i Europa League mod Viktoria Plzen.

Herunder kan du se situationen:







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Millionregn over ‘PC’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt