Gensyn med FCK’er: Selvfølgelig husker jeg ham

Det er nok ikke helt usandsynligt, at Nathan Trott og Adrian enten udveksler handsker eller målmandstrøje torsdag aften.



Man kender følelsen af at støde ind i en gammel kammerat, som man ikke har set i flere år. 

Straks bliver man nostalgisk, og fraser som "husker du dengang" og så videre bliver brugt flittigt. 

Torsdag aften er det ikke helt utænkeligt, at Nathan Trott får sig sådan en snak med rivalen i modsattte ende af banen, når FC København gæster Real Betis i Conference League-ligaspillet. 

Det er nemlig hans tidligere holdkammerat fra West Ham-dagene Adrian, som vogter buret for den spanske klub i den europæiske klubturnering, og Adrian, der stødte til i sommer fra Liverpool, kan sagtens huske FC Københavns nuværende førstekeeper, der er 12 år yngre end ham. 

Det gør han klart på onsdagens pressemøde, da Tipsbladet spørger ham til forholdet med Nathan Trott, der i sommer skiftede permanent fra West Ham til FC København.

– Selvfølgelig husker jeg ham. Han trænede med os på førsteholdet. Jeg har et godt forhold til Nathan. Jeg var en af de erfarne, og han var en af de yngre, som altid trænede med.

– Han har et stort potentiale, og jeg fulgte ham, da han var udlejet. Nu spiller han for en stor klub som FCK, hvor han er førstemålmand. Han har udnyttet muligheden for at blive bedre som målmand. Han er stadig meget ung, og han gør det så godt, lyder det fra Adrian, som også glæder sig til torsdagens reunion mellem de to.

– Vi mødes igen efter lang tid, og jeg ønsker ham alt det bedste, siger han med et smil. 

Det var fra 2016 til 2019, at Adrian og Nathan Trotts tid i West Ham overlappede.  

279756

Adrian var indtil i sommer tredjemålmand for Liverpool. Nu er han reserve i Betis, men spiller de europæiske kampe. Foto: Alamy

FCK er et svært hold
På pressemødet er der ingen tvivl om, at Real Betis tager morgendagens kamp dybt seriøs. Flere gange påpeger Adrian og cheftræner Manuel Pellegrini, at FC København bliver et vanskeligt hold at slå, og derfor slår Pellegrini også fast, at de har gjort deres forarbejde.

– Vi har set alle deres kampe, og det er et stort og svært hold, og vi er nødt til at spille godt, hvis ikke vi vil have problemer med dem.

– Vi skal vise, hvorfor vi er med i den her turnering, og vi skal slå FCK hjemme, siger han målrettet. 

Begge hold indledte Conference League-ligaspillet med nederlag, så der er altså masser på spil torsdag aften. 

Det er klokken 21, at der er kampstart.







LIVE

LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Færdig: Nu er han rejst til København

Fortryder FC Barcelona-transfer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Hold nu kæft, hvor er han god!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

– Niels Frederiksen er en legende!