Gensyn med FCK’er: Selvfølgelig husker jeg ham

Det er nok ikke helt usandsynligt, at Nathan Trott og Adrian enten udveksler handsker eller målmandstrøje torsdag aften.



Man kender følelsen af at støde ind i en gammel kammerat, som man ikke har set i flere år. 

Straks bliver man nostalgisk, og fraser som "husker du dengang" og så videre bliver brugt flittigt. 

Torsdag aften er det ikke helt utænkeligt, at Nathan Trott får sig sådan en snak med rivalen i modsattte ende af banen, når FC København gæster Real Betis i Conference League-ligaspillet. 

Det er nemlig hans tidligere holdkammerat fra West Ham-dagene Adrian, som vogter buret for den spanske klub i den europæiske klubturnering, og Adrian, der stødte til i sommer fra Liverpool, kan sagtens huske FC Københavns nuværende førstekeeper, der er 12 år yngre end ham. 

Det gør han klart på onsdagens pressemøde, da Tipsbladet spørger ham til forholdet med Nathan Trott, der i sommer skiftede permanent fra West Ham til FC København.

– Selvfølgelig husker jeg ham. Han trænede med os på førsteholdet. Jeg har et godt forhold til Nathan. Jeg var en af de erfarne, og han var en af de yngre, som altid trænede med.

– Han har et stort potentiale, og jeg fulgte ham, da han var udlejet. Nu spiller han for en stor klub som FCK, hvor han er førstemålmand. Han har udnyttet muligheden for at blive bedre som målmand. Han er stadig meget ung, og han gør det så godt, lyder det fra Adrian, som også glæder sig til torsdagens reunion mellem de to.

– Vi mødes igen efter lang tid, og jeg ønsker ham alt det bedste, siger han med et smil. 

Det var fra 2016 til 2019, at Adrian og Nathan Trotts tid i West Ham overlappede.  

279756

Adrian var indtil i sommer tredjemålmand for Liverpool. Nu er han reserve i Betis, men spiller de europæiske kampe. Foto: Alamy

FCK er et svært hold
På pressemødet er der ingen tvivl om, at Real Betis tager morgendagens kamp dybt seriøs. Flere gange påpeger Adrian og cheftræner Manuel Pellegrini, at FC København bliver et vanskeligt hold at slå, og derfor slår Pellegrini også fast, at de har gjort deres forarbejde.

– Vi har set alle deres kampe, og det er et stort og svært hold, og vi er nødt til at spille godt, hvis ikke vi vil have problemer med dem.

– Vi skal vise, hvorfor vi er med i den her turnering, og vi skal slå FCK hjemme, siger han målrettet. 

Begge hold indledte Conference League-ligaspillet med nederlag, så der er altså masser på spil torsdag aften. 

Det er klokken 21, at der er kampstart.






Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Får afvist bud på dansk profil

De lurer på Kjærgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Lurer på varm VM-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Kroatien

FC Midtjylland får bøde på en kvart million