Gensyn med FCK’er: Selvfølgelig husker jeg ham

Det er nok ikke helt usandsynligt, at Nathan Trott og Adrian enten udveksler handsker eller målmandstrøje torsdag aften.



Man kender følelsen af at støde ind i en gammel kammerat, som man ikke har set i flere år. 

Straks bliver man nostalgisk, og fraser som "husker du dengang" og så videre bliver brugt flittigt. 

Torsdag aften er det ikke helt utænkeligt, at Nathan Trott får sig sådan en snak med rivalen i modsattte ende af banen, når FC København gæster Real Betis i Conference League-ligaspillet. 

Det er nemlig hans tidligere holdkammerat fra West Ham-dagene Adrian, som vogter buret for den spanske klub i den europæiske klubturnering, og Adrian, der stødte til i sommer fra Liverpool, kan sagtens huske FC Københavns nuværende førstekeeper, der er 12 år yngre end ham. 

Det gør han klart på onsdagens pressemøde, da Tipsbladet spørger ham til forholdet med Nathan Trott, der i sommer skiftede permanent fra West Ham til FC København.

– Selvfølgelig husker jeg ham. Han trænede med os på førsteholdet. Jeg har et godt forhold til Nathan. Jeg var en af de erfarne, og han var en af de yngre, som altid trænede med.

– Han har et stort potentiale, og jeg fulgte ham, da han var udlejet. Nu spiller han for en stor klub som FCK, hvor han er førstemålmand. Han har udnyttet muligheden for at blive bedre som målmand. Han er stadig meget ung, og han gør det så godt, lyder det fra Adrian, som også glæder sig til torsdagens reunion mellem de to.

– Vi mødes igen efter lang tid, og jeg ønsker ham alt det bedste, siger han med et smil. 

Det var fra 2016 til 2019, at Adrian og Nathan Trotts tid i West Ham overlappede.  

279756

Adrian var indtil i sommer tredjemålmand for Liverpool. Nu er han reserve i Betis, men spiller de europæiske kampe. Foto: Alamy

FCK er et svært hold
På pressemødet er der ingen tvivl om, at Real Betis tager morgendagens kamp dybt seriøs. Flere gange påpeger Adrian og cheftræner Manuel Pellegrini, at FC København bliver et vanskeligt hold at slå, og derfor slår Pellegrini også fast, at de har gjort deres forarbejde.

– Vi har set alle deres kampe, og det er et stort og svært hold, og vi er nødt til at spille godt, hvis ikke vi vil have problemer med dem.

– Vi skal vise, hvorfor vi er med i den her turnering, og vi skal slå FCK hjemme, siger han målrettet. 

Begge hold indledte Conference League-ligaspillet med nederlag, så der er altså masser på spil torsdag aften. 

Det er klokken 21, at der er kampstart.






AGF køber dansk profil




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

I dialog om Albert Grønbæk

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’