Sene mål sikrer FCK 2-0-sejr

Et omsat straffespark af Kevin Diks og sen træffer blev afgørende, da FC København slog Kilmarnock 2-0.



FC København tog torsdag et stort skridt mod at opfylde sin ambition om at spille europæisk fodbold i efteråret.

I fjerde og sidste kvalifikationsrunde i Conference League slog Jacob Neestrups tropper hjemme Kilmarnock fra Skotland med 2-0 efter en scoring på straffespark af Kevin Diks efter 77 minutter, inden Rasmus Falk fremtvang en træffer i den dybe overtid.

Spillemæssigt udløser FCK's indsats næppe nogen priser. Frem til straffesparket blev der således skabt meget få og ukvalificerede chancer mod en meget defensiv og passiv modstander.

Omvendt skabte skotterne nærmest ingenting, og derfor er FCK bedømt på første opgør også klar favorit til den samlede sejr, når der er returkamp på Kilmarnocks hjemmebane med kunstgræs næste torsdag.

Den samlede sejrsherre spiller seks kampe i Conference Leagues ligaspil i løbet af efteråret.

Opgøret i Parken torsdag startede med den forventede FCK-dominans, men det var langtfra prangende, hvad københavnerne fik ud af deres boldbesiddelse.

De tekniske fejl kom som perler på en snor, og spillet var for langsomt til at flytte ret meget på den kompakte skotske defensiv.

Gæsterne havde ikke de store ambitioner offensivt og truede kun meget sporadisk på dødbolde, hvorfor det meget længe var en halvtrist affære med kun få højdepunkter.

Forsvarsspilleren Denis Vavro forsøgte sig fra distancen et par gange i de første 45 minutter, og det var ikke nok til at undgå tydelige frustrationer fra tribunerne, da der blev fløjtet til pause.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg. FCK fik lov at spille meget rundt omkring Kilmarnocks felt, men det blev i første omgang ikke særlig farligt.

Kevin Diks, der røg fra det centrale forsvar til venstre back efter en skade til norske Birger Meling, slog med højre et farligt indlæg efter godt en times spil, men ingen medspillere kom på bolden.

Lidt derefter bød Diks også ind med et nærgående langskud, og efter 77 minutter gjorde han så sig selv til målscorer på et hårdt og sikkert eksekveret straffespark.

Det havde kampens dommer tildelt efter at have konsulteret VAR og set en Kilmarnock-spiller sparke op i Mohamed Elyounoussis ben.

Øjeblikke efter slog Kilmarnocks defensiv endnu en sjælden sprække, men Elyounoussi sparkede en kæmpe chance efter et ellers glimrende indlæg af Elias Achouri forbi mål.

Kampen ebbede ud, men på stort set sidste aktion blev det 2-0 efter et hjørnespark, som Kilmarnock ikke fik clearet, inden Rasmus Falk styrede bolden mod netmaskerne.

/ritzau/

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Højlund stjæler overskrifter

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn

Jakob Poulsen med dyster melding

Medie: Alt peger på, at han er færdig

– Han fik et lortetilbud fra OB

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

AaB i vildt comeback

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Spotpris – så billig er Højbjerg

FC København – Silkeborg IF

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Vejle Boldklub – Randers FC

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

FC Midtjylland – Sønderjyske

Transferpres på Albert Grønbæk

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

‘Hvem fanden ringer man til?’

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

FCK bød på landsholdsmålmand