FC København tog torsdag et stort skridt mod at opfylde sin ambition om at spille europæisk fodbold i efteråret.
I fjerde og sidste kvalifikationsrunde i Conference League slog Jacob Neestrups tropper hjemme Kilmarnock fra Skotland med 2-0 efter en scoring på straffespark af Kevin Diks efter 77 minutter, inden Rasmus Falk fremtvang en træffer i den dybe overtid.
Spillemæssigt udløser FCK's indsats næppe nogen priser. Frem til straffesparket blev der således skabt meget få og ukvalificerede chancer mod en meget defensiv og passiv modstander.
Omvendt skabte skotterne nærmest ingenting, og derfor er FCK bedømt på første opgør også klar favorit til den samlede sejr, når der er returkamp på Kilmarnocks hjemmebane med kunstgræs næste torsdag.
Den samlede sejrsherre spiller seks kampe i Conference Leagues ligaspil i løbet af efteråret.
Opgøret i Parken torsdag startede med den forventede FCK-dominans, men det var langtfra prangende, hvad københavnerne fik ud af deres boldbesiddelse.
De tekniske fejl kom som perler på en snor, og spillet var for langsomt til at flytte ret meget på den kompakte skotske defensiv.
Gæsterne havde ikke de store ambitioner offensivt og truede kun meget sporadisk på dødbolde, hvorfor det meget længe var en halvtrist affære med kun få højdepunkter.
Forsvarsspilleren Denis Vavro forsøgte sig fra distancen et par gange i de første 45 minutter, og det var ikke nok til at undgå tydelige frustrationer fra tribunerne, da der blev fløjtet til pause.
Kampbilledet fortsatte i anden halvleg. FCK fik lov at spille meget rundt omkring Kilmarnocks felt, men det blev i første omgang ikke særlig farligt.
Kevin Diks, der røg fra det centrale forsvar til venstre back efter en skade til norske Birger Meling, slog med højre et farligt indlæg efter godt en times spil, men ingen medspillere kom på bolden.
Lidt derefter bød Diks også ind med et nærgående langskud, og efter 77 minutter gjorde han så sig selv til målscorer på et hårdt og sikkert eksekveret straffespark.
Det havde kampens dommer tildelt efter at have konsulteret VAR og set en Kilmarnock-spiller sparke op i Mohamed Elyounoussis ben.
Øjeblikke efter slog Kilmarnocks defensiv endnu en sjælden sprække, men Elyounoussi sparkede en kæmpe chance efter et ellers glimrende indlæg af Elias Achouri forbi mål.
Kampen ebbede ud, men på stort set sidste aktion blev det 2-0 efter et hjørnespark, som Kilmarnock ikke fik clearet, inden Rasmus Falk styrede bolden mod netmaskerne.
/ritzau/
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Iran kommer med krav før VM
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
EKSKLUSIVT