FC København tog torsdag et stort skridt mod at opfylde sin ambition om at spille europæisk fodbold i efteråret.
I fjerde og sidste kvalifikationsrunde i Conference League slog Jacob Neestrups tropper hjemme Kilmarnock fra Skotland med 2-0 efter en scoring på straffespark af Kevin Diks efter 77 minutter, inden Rasmus Falk fremtvang en træffer i den dybe overtid.
Spillemæssigt udløser FCK's indsats næppe nogen priser. Frem til straffesparket blev der således skabt meget få og ukvalificerede chancer mod en meget defensiv og passiv modstander.
Omvendt skabte skotterne nærmest ingenting, og derfor er FCK bedømt på første opgør også klar favorit til den samlede sejr, når der er returkamp på Kilmarnocks hjemmebane med kunstgræs næste torsdag.
Den samlede sejrsherre spiller seks kampe i Conference Leagues ligaspil i løbet af efteråret.
Opgøret i Parken torsdag startede med den forventede FCK-dominans, men det var langtfra prangende, hvad københavnerne fik ud af deres boldbesiddelse.
De tekniske fejl kom som perler på en snor, og spillet var for langsomt til at flytte ret meget på den kompakte skotske defensiv.
Gæsterne havde ikke de store ambitioner offensivt og truede kun meget sporadisk på dødbolde, hvorfor det meget længe var en halvtrist affære med kun få højdepunkter.
Forsvarsspilleren Denis Vavro forsøgte sig fra distancen et par gange i de første 45 minutter, og det var ikke nok til at undgå tydelige frustrationer fra tribunerne, da der blev fløjtet til pause.
Kampbilledet fortsatte i anden halvleg. FCK fik lov at spille meget rundt omkring Kilmarnocks felt, men det blev i første omgang ikke særlig farligt.
Kevin Diks, der røg fra det centrale forsvar til venstre back efter en skade til norske Birger Meling, slog med højre et farligt indlæg efter godt en times spil, men ingen medspillere kom på bolden.
Lidt derefter bød Diks også ind med et nærgående langskud, og efter 77 minutter gjorde han så sig selv til målscorer på et hårdt og sikkert eksekveret straffespark.
Det havde kampens dommer tildelt efter at have konsulteret VAR og set en Kilmarnock-spiller sparke op i Mohamed Elyounoussis ben.
Øjeblikke efter slog Kilmarnocks defensiv endnu en sjælden sprække, men Elyounoussi sparkede en kæmpe chance efter et ellers glimrende indlæg af Elias Achouri forbi mål.
Kampen ebbede ud, men på stort set sidste aktion blev det 2-0 efter et hjørnespark, som Kilmarnock ikke fik clearet, inden Rasmus Falk styrede bolden mod netmaskerne.
/ritzau/
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Supercomputer: Her er VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
OPTAKT