FC København tog torsdag et stort skridt mod at opfylde sin ambition om at spille europæisk fodbold i efteråret.
I fjerde og sidste kvalifikationsrunde i Conference League slog Jacob Neestrups tropper hjemme Kilmarnock fra Skotland med 2-0 efter en scoring på straffespark af Kevin Diks efter 77 minutter, inden Rasmus Falk fremtvang en træffer i den dybe overtid.
Spillemæssigt udløser FCK's indsats næppe nogen priser. Frem til straffesparket blev der således skabt meget få og ukvalificerede chancer mod en meget defensiv og passiv modstander.
Omvendt skabte skotterne nærmest ingenting, og derfor er FCK bedømt på første opgør også klar favorit til den samlede sejr, når der er returkamp på Kilmarnocks hjemmebane med kunstgræs næste torsdag.
Den samlede sejrsherre spiller seks kampe i Conference Leagues ligaspil i løbet af efteråret.
Opgøret i Parken torsdag startede med den forventede FCK-dominans, men det var langtfra prangende, hvad københavnerne fik ud af deres boldbesiddelse.
De tekniske fejl kom som perler på en snor, og spillet var for langsomt til at flytte ret meget på den kompakte skotske defensiv.
Gæsterne havde ikke de store ambitioner offensivt og truede kun meget sporadisk på dødbolde, hvorfor det meget længe var en halvtrist affære med kun få højdepunkter.
Forsvarsspilleren Denis Vavro forsøgte sig fra distancen et par gange i de første 45 minutter, og det var ikke nok til at undgå tydelige frustrationer fra tribunerne, da der blev fløjtet til pause.
Kampbilledet fortsatte i anden halvleg. FCK fik lov at spille meget rundt omkring Kilmarnocks felt, men det blev i første omgang ikke særlig farligt.
Kevin Diks, der røg fra det centrale forsvar til venstre back efter en skade til norske Birger Meling, slog med højre et farligt indlæg efter godt en times spil, men ingen medspillere kom på bolden.
Lidt derefter bød Diks også ind med et nærgående langskud, og efter 77 minutter gjorde han så sig selv til målscorer på et hårdt og sikkert eksekveret straffespark.
Det havde kampens dommer tildelt efter at have konsulteret VAR og set en Kilmarnock-spiller sparke op i Mohamed Elyounoussis ben.
Øjeblikke efter slog Kilmarnocks defensiv endnu en sjælden sprække, men Elyounoussi sparkede en kæmpe chance efter et ellers glimrende indlæg af Elias Achouri forbi mål.
Kampen ebbede ud, men på stort set sidste aktion blev det 2-0 efter et hjørnespark, som Kilmarnock ikke fik clearet, inden Rasmus Falk styrede bolden mod netmaskerne.
/ritzau/
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED