Sene mål sikrer FCK 2-0-sejr

Et omsat straffespark af Kevin Diks og sen træffer blev afgørende, da FC København slog Kilmarnock 2-0.



FC København tog torsdag et stort skridt mod at opfylde sin ambition om at spille europæisk fodbold i efteråret.

I fjerde og sidste kvalifikationsrunde i Conference League slog Jacob Neestrups tropper hjemme Kilmarnock fra Skotland med 2-0 efter en scoring på straffespark af Kevin Diks efter 77 minutter, inden Rasmus Falk fremtvang en træffer i den dybe overtid.

Spillemæssigt udløser FCK's indsats næppe nogen priser. Frem til straffesparket blev der således skabt meget få og ukvalificerede chancer mod en meget defensiv og passiv modstander.

Omvendt skabte skotterne nærmest ingenting, og derfor er FCK bedømt på første opgør også klar favorit til den samlede sejr, når der er returkamp på Kilmarnocks hjemmebane med kunstgræs næste torsdag.

Den samlede sejrsherre spiller seks kampe i Conference Leagues ligaspil i løbet af efteråret.

Opgøret i Parken torsdag startede med den forventede FCK-dominans, men det var langtfra prangende, hvad københavnerne fik ud af deres boldbesiddelse.

De tekniske fejl kom som perler på en snor, og spillet var for langsomt til at flytte ret meget på den kompakte skotske defensiv.

Gæsterne havde ikke de store ambitioner offensivt og truede kun meget sporadisk på dødbolde, hvorfor det meget længe var en halvtrist affære med kun få højdepunkter.

Forsvarsspilleren Denis Vavro forsøgte sig fra distancen et par gange i de første 45 minutter, og det var ikke nok til at undgå tydelige frustrationer fra tribunerne, da der blev fløjtet til pause.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg. FCK fik lov at spille meget rundt omkring Kilmarnocks felt, men det blev i første omgang ikke særlig farligt.

Kevin Diks, der røg fra det centrale forsvar til venstre back efter en skade til norske Birger Meling, slog med højre et farligt indlæg efter godt en times spil, men ingen medspillere kom på bolden.

Lidt derefter bød Diks også ind med et nærgående langskud, og efter 77 minutter gjorde han så sig selv til målscorer på et hårdt og sikkert eksekveret straffespark.

Det havde kampens dommer tildelt efter at have konsulteret VAR og set en Kilmarnock-spiller sparke op i Mohamed Elyounoussis ben.

Øjeblikke efter slog Kilmarnocks defensiv endnu en sjælden sprække, men Elyounoussi sparkede en kæmpe chance efter et ellers glimrende indlæg af Elias Achouri forbi mål.

Kampen ebbede ud, men på stort set sidste aktion blev det 2-0 efter et hjørnespark, som Kilmarnock ikke fik clearet, inden Rasmus Falk styrede bolden mod netmaskerne.

/ritzau/

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Medie: FC København jagter Michael Parker

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

LIVE: DR Congo – Danmark

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

De 10 største stjerner, der misser VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-træner tilknytter agent

Jagter tidligere AGF’er