Sene mål sikrer FCK 2-0-sejr

Et omsat straffespark af Kevin Diks og sen træffer blev afgørende, da FC København slog Kilmarnock 2-0.



FC København tog torsdag et stort skridt mod at opfylde sin ambition om at spille europæisk fodbold i efteråret.

I fjerde og sidste kvalifikationsrunde i Conference League slog Jacob Neestrups tropper hjemme Kilmarnock fra Skotland med 2-0 efter en scoring på straffespark af Kevin Diks efter 77 minutter, inden Rasmus Falk fremtvang en træffer i den dybe overtid.

Spillemæssigt udløser FCK's indsats næppe nogen priser. Frem til straffesparket blev der således skabt meget få og ukvalificerede chancer mod en meget defensiv og passiv modstander.

Omvendt skabte skotterne nærmest ingenting, og derfor er FCK bedømt på første opgør også klar favorit til den samlede sejr, når der er returkamp på Kilmarnocks hjemmebane med kunstgræs næste torsdag.

Den samlede sejrsherre spiller seks kampe i Conference Leagues ligaspil i løbet af efteråret.

Opgøret i Parken torsdag startede med den forventede FCK-dominans, men det var langtfra prangende, hvad københavnerne fik ud af deres boldbesiddelse.

De tekniske fejl kom som perler på en snor, og spillet var for langsomt til at flytte ret meget på den kompakte skotske defensiv.

Gæsterne havde ikke de store ambitioner offensivt og truede kun meget sporadisk på dødbolde, hvorfor det meget længe var en halvtrist affære med kun få højdepunkter.

Forsvarsspilleren Denis Vavro forsøgte sig fra distancen et par gange i de første 45 minutter, og det var ikke nok til at undgå tydelige frustrationer fra tribunerne, da der blev fløjtet til pause.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg. FCK fik lov at spille meget rundt omkring Kilmarnocks felt, men det blev i første omgang ikke særlig farligt.

Kevin Diks, der røg fra det centrale forsvar til venstre back efter en skade til norske Birger Meling, slog med højre et farligt indlæg efter godt en times spil, men ingen medspillere kom på bolden.

Lidt derefter bød Diks også ind med et nærgående langskud, og efter 77 minutter gjorde han så sig selv til målscorer på et hårdt og sikkert eksekveret straffespark.

Det havde kampens dommer tildelt efter at have konsulteret VAR og set en Kilmarnock-spiller sparke op i Mohamed Elyounoussis ben.

Øjeblikke efter slog Kilmarnocks defensiv endnu en sjælden sprække, men Elyounoussi sparkede en kæmpe chance efter et ellers glimrende indlæg af Elias Achouri forbi mål.

Kampen ebbede ud, men på stort set sidste aktion blev det 2-0 efter et hjørnespark, som Kilmarnock ikke fik clearet, inden Rasmus Falk styrede bolden mod netmaskerne.

/ritzau/

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Napoli og Fiorentina LIVE

TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Historisk finale! Han er verdens bedste

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

De er interesseret i Christian Eriksen

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Supercomputer: De rykker op i Superligaen