Sene mål sikrer FCK 2-0-sejr

Et omsat straffespark af Kevin Diks og sen træffer blev afgørende, da FC København slog Kilmarnock 2-0.



FC København tog torsdag et stort skridt mod at opfylde sin ambition om at spille europæisk fodbold i efteråret.

I fjerde og sidste kvalifikationsrunde i Conference League slog Jacob Neestrups tropper hjemme Kilmarnock fra Skotland med 2-0 efter en scoring på straffespark af Kevin Diks efter 77 minutter, inden Rasmus Falk fremtvang en træffer i den dybe overtid.

Spillemæssigt udløser FCK's indsats næppe nogen priser. Frem til straffesparket blev der således skabt meget få og ukvalificerede chancer mod en meget defensiv og passiv modstander.

Omvendt skabte skotterne nærmest ingenting, og derfor er FCK bedømt på første opgør også klar favorit til den samlede sejr, når der er returkamp på Kilmarnocks hjemmebane med kunstgræs næste torsdag.

Den samlede sejrsherre spiller seks kampe i Conference Leagues ligaspil i løbet af efteråret.

Opgøret i Parken torsdag startede med den forventede FCK-dominans, men det var langtfra prangende, hvad københavnerne fik ud af deres boldbesiddelse.

De tekniske fejl kom som perler på en snor, og spillet var for langsomt til at flytte ret meget på den kompakte skotske defensiv.

Gæsterne havde ikke de store ambitioner offensivt og truede kun meget sporadisk på dødbolde, hvorfor det meget længe var en halvtrist affære med kun få højdepunkter.

Forsvarsspilleren Denis Vavro forsøgte sig fra distancen et par gange i de første 45 minutter, og det var ikke nok til at undgå tydelige frustrationer fra tribunerne, da der blev fløjtet til pause.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg. FCK fik lov at spille meget rundt omkring Kilmarnocks felt, men det blev i første omgang ikke særlig farligt.

Kevin Diks, der røg fra det centrale forsvar til venstre back efter en skade til norske Birger Meling, slog med højre et farligt indlæg efter godt en times spil, men ingen medspillere kom på bolden.

Lidt derefter bød Diks også ind med et nærgående langskud, og efter 77 minutter gjorde han så sig selv til målscorer på et hårdt og sikkert eksekveret straffespark.

Det havde kampens dommer tildelt efter at have konsulteret VAR og set en Kilmarnock-spiller sparke op i Mohamed Elyounoussis ben.

Øjeblikke efter slog Kilmarnocks defensiv endnu en sjælden sprække, men Elyounoussi sparkede en kæmpe chance efter et ellers glimrende indlæg af Elias Achouri forbi mål.

Kampen ebbede ud, men på stort set sidste aktion blev det 2-0 efter et hjørnespark, som Kilmarnock ikke fik clearet, inden Rasmus Falk styrede bolden mod netmaskerne.

/ritzau/

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Dyr dansk bomber til Everton?

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

– Det er meget svært for Nørgaard

FC København tjente millioner tirsdag aften



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Forventer mudderkrig mod FCM

Brøndby-transfer glippet

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Store ord om Roony Bardghji

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Kommer til AGF efter monstersæson

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Angriber meldes tæt på

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen