SIF-helt måtte storrose holdkammeraten: Høj klasse

Tonni Adamsen trak overskrifterne med sine to mål mod Gent, men ville hellere snakke om Younes Bakiz.



SILKEBORG (Tipsbladet): Silkeborg IF har gjort det før: drillet hold med langt større budgetter og spillernavne.

Det gjorde de også torsdag aften, da man spillede 2-2 med Gent hjemme på JYSK Park i Conference League-kvalifikationen. Silkeborgenserne havde endda mulighederne til at vinde opgøret.

– Der er en selvtillid i holdet, som man kan mærke både på træningsbanen og i kampene. Det er sådan noget, vi tog med ind til den her kamp, og vi ved, at med lidt ydmyghed, hårdt arbejde og respekt for de andre, kan vi drille alle hold på vores bedste dage, siger Tonni Adamsen i mixed zone efter kampen.

Tonni Adamsen var selv meget involveret med sine to kasser, men han ville hellere snakke om holdkammeraten Younes Bakiz, der trak straffesparket, som førte til 1-0-målet, efter en forrygende aktion.

– Det var super fedt. Jeg vil også gerne lige skynde mig og rose Younes. Hvad laver han… to tunneler og får et straffespark? Det er høj klasse af ham.

– Selvfølgelig er jeg glad for mine mål. Om jeg nogensinde har lavet sådan et angribermål, det ved jeg ikke helt, men det føles da lidt som et angribermål. 

Vil drille de store endnu mere
Tonni Adamsen er altså en ydmyg herre. Det blev slået yderligere fast, da han helt kort svarede på konstateringen af, at det må være rart at vise sig frem på dette niveau efter den karriere, han har haft.

– Ja, det er fint nok.

Men hvad så med Silkeborgs ambitioner? Kent Nielsens mandskab har som nævnt tidligere drillet flere af de store mandskaber, og det kunne godt ligne, at man også gør det flere gange i denne sæson.

– Det håber jeg da på. Vi er meget indforståede i processen, og hvordan det fungerer her i Silkeborg. Vi prøver så vidt muligt bare at spille vores spil, og vi ved også, at det kan række langt. Vi prøver hele tiden at optimere og løfte vores bundniveau, og det er det, vi arbejder.

– Så håber vi på, at vi kan blive ved med at drille de andre hold, samtidig med at vi arbejder hårdt for at være et stærkt og stabilt hold, der er svære at spille mod – især her på JYSK Park, men også gerne på udebane.

Næste opgave for Silkeborg IF er udekampen mod Randers FC søndag eftermiddag.



‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’  

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Antonsens drøm slukket

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

I chok over Nicolai Poulsen

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

– Når jeg var alene, græd jeg

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Han er IKKE i spil

Højlund i hovedrolle

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Brøndby takker nej til to spillere

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide