SIF-helt måtte storrose holdkammeraten: Høj klasse

Tonni Adamsen trak overskrifterne med sine to mål mod Gent, men ville hellere snakke om Younes Bakiz.



SILKEBORG (Tipsbladet): Silkeborg IF har gjort det før: drillet hold med langt større budgetter og spillernavne.

Det gjorde de også torsdag aften, da man spillede 2-2 med Gent hjemme på JYSK Park i Conference League-kvalifikationen. Silkeborgenserne havde endda mulighederne til at vinde opgøret.

– Der er en selvtillid i holdet, som man kan mærke både på træningsbanen og i kampene. Det er sådan noget, vi tog med ind til den her kamp, og vi ved, at med lidt ydmyghed, hårdt arbejde og respekt for de andre, kan vi drille alle hold på vores bedste dage, siger Tonni Adamsen i mixed zone efter kampen.

Tonni Adamsen var selv meget involveret med sine to kasser, men han ville hellere snakke om holdkammeraten Younes Bakiz, der trak straffesparket, som førte til 1-0-målet, efter en forrygende aktion.

– Det var super fedt. Jeg vil også gerne lige skynde mig og rose Younes. Hvad laver han… to tunneler og får et straffespark? Det er høj klasse af ham.

– Selvfølgelig er jeg glad for mine mål. Om jeg nogensinde har lavet sådan et angribermål, det ved jeg ikke helt, men det føles da lidt som et angribermål. 

Vil drille de store endnu mere
Tonni Adamsen er altså en ydmyg herre. Det blev slået yderligere fast, da han helt kort svarede på konstateringen af, at det må være rart at vise sig frem på dette niveau efter den karriere, han har haft.

– Ja, det er fint nok.

Men hvad så med Silkeborgs ambitioner? Kent Nielsens mandskab har som nævnt tidligere drillet flere af de store mandskaber, og det kunne godt ligne, at man også gør det flere gange i denne sæson.

– Det håber jeg da på. Vi er meget indforståede i processen, og hvordan det fungerer her i Silkeborg. Vi prøver så vidt muligt bare at spille vores spil, og vi ved også, at det kan række langt. Vi prøver hele tiden at optimere og løfte vores bundniveau, og det er det, vi arbejder.

– Så håber vi på, at vi kan blive ved med at drille de andre hold, samtidig med at vi arbejder hårdt for at være et stærkt og stabilt hold, der er svære at spille mod – især her på JYSK Park, men også gerne på udebane.

Næste opgave for Silkeborg IF er udekampen mod Randers FC søndag eftermiddag.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

‘Han tisser isterninger’

Nu er Dreyer historisk

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Bo Henriksen lander TV-job

631 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Grundspillets hold i Superligaen 25/26



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Medier revser Real Madrid-træner

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

‘Det er tæt på uforklarligt’

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet