SILKEBORG (Tipsbladet): Silkeborg IF har gjort det før: drillet hold med langt større budgetter og spillernavne.
Det gjorde de også torsdag aften, da man spillede 2-2 med Gent hjemme på JYSK Park i Conference League-kvalifikationen. Silkeborgenserne havde endda mulighederne til at vinde opgøret.
– Der er en selvtillid i holdet, som man kan mærke både på træningsbanen og i kampene. Det er sådan noget, vi tog med ind til den her kamp, og vi ved, at med lidt ydmyghed, hårdt arbejde og respekt for de andre, kan vi drille alle hold på vores bedste dage, siger Tonni Adamsen i mixed zone efter kampen.
Tonni Adamsen var selv meget involveret med sine to kasser, men han ville hellere snakke om holdkammeraten Younes Bakiz, der trak straffesparket, som førte til 1-0-målet, efter en forrygende aktion.
– Det var super fedt. Jeg vil også gerne lige skynde mig og rose Younes. Hvad laver han… to tunneler og får et straffespark? Det er høj klasse af ham.
– Selvfølgelig er jeg glad for mine mål. Om jeg nogensinde har lavet sådan et angribermål, det ved jeg ikke helt, men det føles da lidt som et angribermål.
Vil drille de store endnu mere
Tonni Adamsen er altså en ydmyg herre. Det blev slået yderligere fast, da han helt kort svarede på konstateringen af, at det må være rart at vise sig frem på dette niveau efter den karriere, han har haft.
– Ja, det er fint nok.
Men hvad så med Silkeborgs ambitioner? Kent Nielsens mandskab har som nævnt tidligere drillet flere af de store mandskaber, og det kunne godt ligne, at man også gør det flere gange i denne sæson.
– Det håber jeg da på. Vi er meget indforståede i processen, og hvordan det fungerer her i Silkeborg. Vi prøver så vidt muligt bare at spille vores spil, og vi ved også, at det kan række langt. Vi prøver hele tiden at optimere og løfte vores bundniveau, og det er det, vi arbejder.
– Så håber vi på, at vi kan blive ved med at drille de andre hold, samtidig med at vi arbejder hårdt for at være et stærkt og stabilt hold, der er svære at spille mod – især her på JYSK Park, men også gerne på udebane.
Næste opgave for Silkeborg IF er udekampen mod Randers FC søndag eftermiddag.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
HELT VILDT
Værste i 16 år
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
HELT VILDT