SIF-helt måtte storrose holdkammeraten: Høj klasse

Tonni Adamsen trak overskrifterne med sine to mål mod Gent, men ville hellere snakke om Younes Bakiz.



SILKEBORG (Tipsbladet): Silkeborg IF har gjort det før: drillet hold med langt større budgetter og spillernavne.

Det gjorde de også torsdag aften, da man spillede 2-2 med Gent hjemme på JYSK Park i Conference League-kvalifikationen. Silkeborgenserne havde endda mulighederne til at vinde opgøret.

– Der er en selvtillid i holdet, som man kan mærke både på træningsbanen og i kampene. Det er sådan noget, vi tog med ind til den her kamp, og vi ved, at med lidt ydmyghed, hårdt arbejde og respekt for de andre, kan vi drille alle hold på vores bedste dage, siger Tonni Adamsen i mixed zone efter kampen.

Tonni Adamsen var selv meget involveret med sine to kasser, men han ville hellere snakke om holdkammeraten Younes Bakiz, der trak straffesparket, som førte til 1-0-målet, efter en forrygende aktion.

– Det var super fedt. Jeg vil også gerne lige skynde mig og rose Younes. Hvad laver han… to tunneler og får et straffespark? Det er høj klasse af ham.

– Selvfølgelig er jeg glad for mine mål. Om jeg nogensinde har lavet sådan et angribermål, det ved jeg ikke helt, men det føles da lidt som et angribermål. 

Vil drille de store endnu mere
Tonni Adamsen er altså en ydmyg herre. Det blev slået yderligere fast, da han helt kort svarede på konstateringen af, at det må være rart at vise sig frem på dette niveau efter den karriere, han har haft.

– Ja, det er fint nok.

Men hvad så med Silkeborgs ambitioner? Kent Nielsens mandskab har som nævnt tidligere drillet flere af de store mandskaber, og det kunne godt ligne, at man også gør det flere gange i denne sæson.

– Det håber jeg da på. Vi er meget indforståede i processen, og hvordan det fungerer her i Silkeborg. Vi prøver så vidt muligt bare at spille vores spil, og vi ved også, at det kan række langt. Vi prøver hele tiden at optimere og løfte vores bundniveau, og det er det, vi arbejder.

– Så håber vi på, at vi kan blive ved med at drille de andre hold, samtidig med at vi arbejder hårdt for at være et stærkt og stabilt hold, der er svære at spille mod – især her på JYSK Park, men også gerne på udebane.

Næste opgave for Silkeborg IF er udekampen mod Randers FC søndag eftermiddag.



AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bekræftet: Færdig

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvittig Victor Froholdt-historie

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

FCM taber til AS Roma i Europa League

Belønnes af FC København

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Spørger på Jonas Wind

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne