Brøndby IF’s europæiske skæbne afgøres i Warszawa torsdag aften.
Efter sidste uges nedtur på hjemmebane, hvor Jesper Sørensens mandskab tabte 3-2 trods to føringer, skal Brøndby IF nemlig besejre Legia Warszawa på udebane for at spille sig videre i Conference League-kvalifikationen.
Og hvis det lykkes, ja, så bryder Brøndby IF en lang og ærgerlig stime.
Brøndby IF har nemlig ikke vundet en eneste af deres seneste 11 kampe på udebane i Europa. Deres seneste sejr på udebane i en officiel europæisk turnering var mod serbiske Spartak Subotica i Europa League-kvalifikationen i 2018.
Kun Josip Radosevic fra den nuværende trup var med i den kamp.
Det er ellers ikke, fordi Brøndby udelukkende har mødt sværvægtere i perioden. Selvom klubben fra Vestegnen godtnok har været på svære opgaver mod hold som RB Salzburg, Lyon og Rangers FC, har der også været på papiret mere overkommelige opgaver som mod finske FC Inter Turku og KF Llapi fra Kosovo i sidste uge.
Det er også værd at nævne, at Brøndby IF har spillet sig videre i flere omgange trods disse nederlag, men det har selvsagt været på baggrund af hjemmesejre. Sådan en har Brøndby IF som bekendt ikke med i baggagen til udebanekampen mod Legia Warszawa.
Legia Warszawa er stærke hjemme
Legia Warszawa er samtidig kendt for at have en vild fanskare og en stærk hjemmebane, og kigger man på deres hjemmekampe i Europa, er der da også flere imponerende resultater.
I sidste sæson besejrede den polske klub eksempelvis AZ Alkmaar og Aston Villa på hjemmebane, ligesom FC Midtjylland måtte nøjes med en nulløsning i Polen sidste efterår.
Dog skal man heller ikke forfærdeligt langt tilbage for at finde deres seneste nederlag på hjemmebane.
Det var i foråret, hvor Legia Warszawa tabte med hele 0-3 til Molde FK i knockoutkampene i Conference League.
Uanset hvad så har Daniel Wass planen klar. Det gjorde han klart over for den skrevne presse efter sidste uges nederlag til den polske klub.
- Jeg synes, vi skal komme med samme udtryk som i dag. I store perioder spiller vi en rigtig fin kamp og får trykket dem ned og får scoret de mål, der skal til for at vinde sådan en kamp,
- Vi skal bare ned og have kuglen, sagde Brøndby-stjernen.
Kampen mellem Legia Warszawa og Brøndby IF spilles torsdag klokken 18.00.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
Knuser transferrekord
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TRANSFER