Snydt sent: Danskere misser europæisk finale

Fiorentina ramte træværket tre gange, inden man sent sikrede sig 1-1 og samlet 3-2 over Club Brugge.



Italienske Fiorentina er klar til finalen i Conference League efter 1-1 onsdag og dermed samlet 3-2 over den belgiske danskerklub Club Brugge.

Club Brugge kom tidligt foran 1-0 og havde dermed udlignet dysten samlet, men Fiorentina pressede i stigende grad på og fik meget fortjent sikret sig finalebilletten.

Hjemmeholdet smed de danske midtbanespillere Philip Zinckernagel og Casper Nielsen i aktion i løbet af anden halvleg, mens den tidligere OB-keeper Oliver Christensen så hele kampen fra gæsternes bænk.

Andreas Skov Olsen var ikke i truppen for Club Brugge.

Det er andet år i træk, at Firenze-klubben når finalen i den tredjebedste europæiske turnering. Sidste år tabte man finalen 1-2 til West Ham.

Fiorentinas finalemodstander på Agia Sophia Stadium i Athen 29. maj kan meget vel blive Olympiakos.

Athen-holdet spiller torsdag returkamp mod Aston Villa og fører 4-2 efter en overraskende sejr i Birmingham for en uge siden.

Den rutinerede midtbanespiller Hans Vanaken sendte efter 20 minutters spil onsdag Brugge i front med 1-0, da hans bold i feltet fik lov at passere Fiorentina-keeper Pietro Terracciano.

I det hele taget spillede hjemmeholdet en godkendt første halvleg, men italienerne overtog i stigende grad kampen og havde flere bud på en udligning.

Tættest på kom angriberen Christian Kouame på et hug på undersiden af overliggeren.

Kouame headede også på overliggeren i anden halvleg, hvor Cristiano Biraghi desuden traf stolpen med et nærgående frispark, inden der efter 85 minutter omsider var gevinst.

Den argentinske midtbanespiller Lucas Beltran omsatte sikkert et straffespark og afgjorde på den måde en til tider ophedet semifinale.

I overtiden var Vanaken meget tæt på at sende opgøret i forlænget spilletid, men Terracciano diskede op med en fantomredning.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

10. gang i træk

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCK lurer på landsholdsspiller

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Manchester United – Liverpool

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Et markant problem for Silkeborg

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig