Snydt sent: Danskere misser europæisk finale

Fiorentina ramte træværket tre gange, inden man sent sikrede sig 1-1 og samlet 3-2 over Club Brugge.



Italienske Fiorentina er klar til finalen i Conference League efter 1-1 onsdag og dermed samlet 3-2 over den belgiske danskerklub Club Brugge.

Club Brugge kom tidligt foran 1-0 og havde dermed udlignet dysten samlet, men Fiorentina pressede i stigende grad på og fik meget fortjent sikret sig finalebilletten.

Hjemmeholdet smed de danske midtbanespillere Philip Zinckernagel og Casper Nielsen i aktion i løbet af anden halvleg, mens den tidligere OB-keeper Oliver Christensen så hele kampen fra gæsternes bænk.

Andreas Skov Olsen var ikke i truppen for Club Brugge.

Det er andet år i træk, at Firenze-klubben når finalen i den tredjebedste europæiske turnering. Sidste år tabte man finalen 1-2 til West Ham.

Fiorentinas finalemodstander på Agia Sophia Stadium i Athen 29. maj kan meget vel blive Olympiakos.

Athen-holdet spiller torsdag returkamp mod Aston Villa og fører 4-2 efter en overraskende sejr i Birmingham for en uge siden.

Den rutinerede midtbanespiller Hans Vanaken sendte efter 20 minutters spil onsdag Brugge i front med 1-0, da hans bold i feltet fik lov at passere Fiorentina-keeper Pietro Terracciano.

I det hele taget spillede hjemmeholdet en godkendt første halvleg, men italienerne overtog i stigende grad kampen og havde flere bud på en udligning.

Tættest på kom angriberen Christian Kouame på et hug på undersiden af overliggeren.

Kouame headede også på overliggeren i anden halvleg, hvor Cristiano Biraghi desuden traf stolpen med et nærgående frispark, inden der efter 85 minutter omsider var gevinst.

Den argentinske midtbanespiller Lucas Beltran omsatte sikkert et straffespark og afgjorde på den måde en til tider ophedet semifinale.

I overtiden var Vanaken meget tæt på at sende opgøret i forlænget spilletid, men Terracciano diskede op med en fantomredning.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: DBU-boss stopper

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kræver flere hold i Superligaen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’