Snydt sent: Danskere misser europæisk finale

Fiorentina ramte træværket tre gange, inden man sent sikrede sig 1-1 og samlet 3-2 over Club Brugge.



Italienske Fiorentina er klar til finalen i Conference League efter 1-1 onsdag og dermed samlet 3-2 over den belgiske danskerklub Club Brugge.

Club Brugge kom tidligt foran 1-0 og havde dermed udlignet dysten samlet, men Fiorentina pressede i stigende grad på og fik meget fortjent sikret sig finalebilletten.

Hjemmeholdet smed de danske midtbanespillere Philip Zinckernagel og Casper Nielsen i aktion i løbet af anden halvleg, mens den tidligere OB-keeper Oliver Christensen så hele kampen fra gæsternes bænk.

Andreas Skov Olsen var ikke i truppen for Club Brugge.

Det er andet år i træk, at Firenze-klubben når finalen i den tredjebedste europæiske turnering. Sidste år tabte man finalen 1-2 til West Ham.

Fiorentinas finalemodstander på Agia Sophia Stadium i Athen 29. maj kan meget vel blive Olympiakos.

Athen-holdet spiller torsdag returkamp mod Aston Villa og fører 4-2 efter en overraskende sejr i Birmingham for en uge siden.

Den rutinerede midtbanespiller Hans Vanaken sendte efter 20 minutters spil onsdag Brugge i front med 1-0, da hans bold i feltet fik lov at passere Fiorentina-keeper Pietro Terracciano.

I det hele taget spillede hjemmeholdet en godkendt første halvleg, men italienerne overtog i stigende grad kampen og havde flere bud på en udligning.

Tættest på kom angriberen Christian Kouame på et hug på undersiden af overliggeren.

Kouame headede også på overliggeren i anden halvleg, hvor Cristiano Biraghi desuden traf stolpen med et nærgående frispark, inden der efter 85 minutter omsider var gevinst.

Den argentinske midtbanespiller Lucas Beltran omsatte sikkert et straffespark og afgjorde på den måde en til tider ophedet semifinale.

I overtiden var Vanaken meget tæt på at sende opgøret i forlænget spilletid, men Terracciano diskede op med en fantomredning.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

10. gang i træk

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Færdig i Real Madrid

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade