Stort postyr efter mål: “Det er en del af fodbold”

Kevin Diks sætter ord på aftenens point mod Real Betis, hvor indoneseren fik en hovedrolle.



Et enkelt point blev det til for FC København, da de gæstede Real Betis torsdag aften på Spaniens solkyst. 

Her blev Kevin Diks den helt store helt med en scoring på straffespark til slutresultatet 1-1. 

Det er ikke første gang, at FCK-stjernen sparker et vigtigt straffespark, men med et sydende spansk publikum i ørene var han ikke desto mindre imponerende kølig fra pletten. 

– Jeg vil ikke være arrogant. Selvfølgelig var der stort pres, men jeg prøvede bare at zone ud. Da jeg ramte den, kunne jeg med det samme mærke, at den ville gå ind, fortæller Kevin Diks til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter kampen.

Efter scoringen var der en del postyr, da Kevin Diks løb ud og tyssede på nogle af Betis' mest inkarnerede fans. Det fik de grøn- og hvidstribede helt op i det røde felt, hvor blandt andet Pablo Fornals fik en advarsel. 

Det tager Diks dog ikke så tungt.

– Det er en del af fodbold. De piftede virkelig højt, så må jeg også svare bagefter. Man skal ikke gøre det større, end det er. 

Det var et vigtigt point, FCK høstede, med tanke på nederlaget til polske Jagellonia i Parken, og det er selvfølgelig til store glæde for FCK-lejren.

– Den første kamp var virkelig dårlig for os, så vi skulle have nogle point i dag. Det ville jo være helt perfekt, hvis vi kunne få tre, men de scorede et virkelig godt mål efter otte minutter, og så skulle vi tilbage. Det var en ret jævnbyrdig kamp, så jeg ville ikke sige, at vi skulle kæmpe. 

– I pausen snakkede vi om, at vi skulle finde Robert endnu mere, fordi deres højre back havde et gult kort. Og han er rigtig god til en-mod-en-dueller. Det var noget af det, jeg sagde til resten af holdet, fortæller Kevin Diks. 

Der er dog ikke meget tid til at slikke sårene og glæde sig over resultatet.

Allerede på søndag venter der en livsvigtig kamp for 'Løverne', når de tørner sammen med ærkerivalerne fra Brøndby IF. 

– Nu skal alle fokusere på næste kamp. Det bliver en rigtig stor kamp på søndag. Vi ved, der skal ske, afslutter Kevin Diks. 

Kampen mellem FCK og Brøndby løber af stablen på Brøndby Stadion klokken 12.00.





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Stor profil ude af Frankrig-brag

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Arbejder på Brøndby-exit

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Norges kronprins rejser til USA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Uwe Rösler henter dansker

Hylder kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Tager kontakt om Kamil Grabara 



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Fredberg henter italiensk legende

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’