Stort postyr efter mål: “Det er en del af fodbold”

Kevin Diks sætter ord på aftenens point mod Real Betis, hvor indoneseren fik en hovedrolle.



Et enkelt point blev det til for FC København, da de gæstede Real Betis torsdag aften på Spaniens solkyst. 

Her blev Kevin Diks den helt store helt med en scoring på straffespark til slutresultatet 1-1. 

Det er ikke første gang, at FCK-stjernen sparker et vigtigt straffespark, men med et sydende spansk publikum i ørene var han ikke desto mindre imponerende kølig fra pletten. 

– Jeg vil ikke være arrogant. Selvfølgelig var der stort pres, men jeg prøvede bare at zone ud. Da jeg ramte den, kunne jeg med det samme mærke, at den ville gå ind, fortæller Kevin Diks til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter kampen.

Efter scoringen var der en del postyr, da Kevin Diks løb ud og tyssede på nogle af Betis' mest inkarnerede fans. Det fik de grøn- og hvidstribede helt op i det røde felt, hvor blandt andet Pablo Fornals fik en advarsel. 

Det tager Diks dog ikke så tungt.

– Det er en del af fodbold. De piftede virkelig højt, så må jeg også svare bagefter. Man skal ikke gøre det større, end det er. 

Det var et vigtigt point, FCK høstede, med tanke på nederlaget til polske Jagellonia i Parken, og det er selvfølgelig til store glæde for FCK-lejren.

– Den første kamp var virkelig dårlig for os, så vi skulle have nogle point i dag. Det ville jo være helt perfekt, hvis vi kunne få tre, men de scorede et virkelig godt mål efter otte minutter, og så skulle vi tilbage. Det var en ret jævnbyrdig kamp, så jeg ville ikke sige, at vi skulle kæmpe. 

– I pausen snakkede vi om, at vi skulle finde Robert endnu mere, fordi deres højre back havde et gult kort. Og han er rigtig god til en-mod-en-dueller. Det var noget af det, jeg sagde til resten af holdet, fortæller Kevin Diks. 

Der er dog ikke meget tid til at slikke sårene og glæde sig over resultatet.

Allerede på søndag venter der en livsvigtig kamp for 'Løverne', når de tørner sammen med ærkerivalerne fra Brøndby IF. 

– Nu skal alle fokusere på næste kamp. Det bliver en rigtig stor kamp på søndag. Vi ved, der skal ske, afslutter Kevin Diks. 

Kampen mellem FCK og Brøndby løber af stablen på Brøndby Stadion klokken 12.00.







LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Frygter Christian Eriksen-problem



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

AGF køber dansk profil

Liverpool – Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen