Stort postyr efter mål: “Det er en del af fodbold”

Kevin Diks sætter ord på aftenens point mod Real Betis, hvor indoneseren fik en hovedrolle.



Et enkelt point blev det til for FC København, da de gæstede Real Betis torsdag aften på Spaniens solkyst. 

Her blev Kevin Diks den helt store helt med en scoring på straffespark til slutresultatet 1-1. 

Det er ikke første gang, at FCK-stjernen sparker et vigtigt straffespark, men med et sydende spansk publikum i ørene var han ikke desto mindre imponerende kølig fra pletten. 

– Jeg vil ikke være arrogant. Selvfølgelig var der stort pres, men jeg prøvede bare at zone ud. Da jeg ramte den, kunne jeg med det samme mærke, at den ville gå ind, fortæller Kevin Diks til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter kampen.

Efter scoringen var der en del postyr, da Kevin Diks løb ud og tyssede på nogle af Betis' mest inkarnerede fans. Det fik de grøn- og hvidstribede helt op i det røde felt, hvor blandt andet Pablo Fornals fik en advarsel. 

Det tager Diks dog ikke så tungt.

– Det er en del af fodbold. De piftede virkelig højt, så må jeg også svare bagefter. Man skal ikke gøre det større, end det er. 

Det var et vigtigt point, FCK høstede, med tanke på nederlaget til polske Jagellonia i Parken, og det er selvfølgelig til store glæde for FCK-lejren.

– Den første kamp var virkelig dårlig for os, så vi skulle have nogle point i dag. Det ville jo være helt perfekt, hvis vi kunne få tre, men de scorede et virkelig godt mål efter otte minutter, og så skulle vi tilbage. Det var en ret jævnbyrdig kamp, så jeg ville ikke sige, at vi skulle kæmpe. 

– I pausen snakkede vi om, at vi skulle finde Robert endnu mere, fordi deres højre back havde et gult kort. Og han er rigtig god til en-mod-en-dueller. Det var noget af det, jeg sagde til resten af holdet, fortæller Kevin Diks. 

Der er dog ikke meget tid til at slikke sårene og glæde sig over resultatet.

Allerede på søndag venter der en livsvigtig kamp for 'Løverne', når de tørner sammen med ærkerivalerne fra Brøndby IF. 

– Nu skal alle fokusere på næste kamp. Det bliver en rigtig stor kamp på søndag. Vi ved, der skal ske, afslutter Kevin Diks. 

Kampen mellem FCK og Brøndby løber af stablen på Brøndby Stadion klokken 12.00.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

AGF kan ende med millionregning, men…

Harry Maguire i chok

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brighton – Manchester United

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk toptræner lander stort job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage