Et enkelt point blev det til for FC København, da de gæstede Real Betis torsdag aften på Spaniens solkyst.
Her blev Kevin Diks den helt store helt med en scoring på straffespark til slutresultatet 1-1.
Det er ikke første gang, at FCK-stjernen sparker et vigtigt straffespark, men med et sydende spansk publikum i ørene var han ikke desto mindre imponerende kølig fra pletten.
– Jeg vil ikke være arrogant. Selvfølgelig var der stort pres, men jeg prøvede bare at zone ud. Da jeg ramte den, kunne jeg med det samme mærke, at den ville gå ind, fortæller Kevin Diks til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter kampen.
Efter scoringen var der en del postyr, da Kevin Diks løb ud og tyssede på nogle af Betis' mest inkarnerede fans. Det fik de grøn- og hvidstribede helt op i det røde felt, hvor blandt andet Pablo Fornals fik en advarsel.
Det tager Diks dog ikke så tungt.
– Det er en del af fodbold. De piftede virkelig højt, så må jeg også svare bagefter. Man skal ikke gøre det større, end det er.
Det var et vigtigt point, FCK høstede, med tanke på nederlaget til polske Jagellonia i Parken, og det er selvfølgelig til store glæde for FCK-lejren.
– Den første kamp var virkelig dårlig for os, så vi skulle have nogle point i dag. Det ville jo være helt perfekt, hvis vi kunne få tre, men de scorede et virkelig godt mål efter otte minutter, og så skulle vi tilbage. Det var en ret jævnbyrdig kamp, så jeg ville ikke sige, at vi skulle kæmpe.
– I pausen snakkede vi om, at vi skulle finde Robert endnu mere, fordi deres højre back havde et gult kort. Og han er rigtig god til en-mod-en-dueller. Det var noget af det, jeg sagde til resten af holdet, fortæller Kevin Diks.
Der er dog ikke meget tid til at slikke sårene og glæde sig over resultatet.
Allerede på søndag venter der en livsvigtig kamp for 'Løverne', når de tørner sammen med ærkerivalerne fra Brøndby IF.
– Nu skal alle fokusere på næste kamp. Det bliver en rigtig stor kamp på søndag. Vi ved, der skal ske, afslutter Kevin Diks.
Kampen mellem FCK og Brøndby løber af stablen på Brøndby Stadion klokken 12.00.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Stjerne på plads i Chelsea
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT