SILKEBORG (Tipsbladet): Oliver Sonne fik en lufttur, der ville noget helt i begyndelsen af opgøret mod Gent, hvor gæsternes målmand nedlagde Silkeborg-backen i feltet efter et langt træk.
Det gav mindelser om hjemmekampen mod Molde i Europa League-kvalifikationen for en uge siden, hvor Silkeborg lige netop fik straffespark efter 2½ minut, men efter et VAR-tjek mente den østrigske dommer Christian-Petru Ciochirca ikke, der var en forseelse.
Der var ikke de store protester i Silkeborg-lejren over kendelsen, da Sonne havde taget et langt træk, der endte bag mållinjen, men kraften i kontakten fik altså VAR-dommeren og dommerteamet til at tjekke situationen grundigt.
Selv var Oliver Sonne efter kampen ikke skråsikker hverken den ene eller anden vej i forhold til, om der burde have været dømt et straffe, der havde givet SIF endnu mere rygvind i en kamp, Silkeborgs spillere, trænere og fans bagefter følte, de burde have vundet.
– Jeg føler, jeg tager et touch forbi ham, og så saver han mig ned. Jeg tror, dommeren vurderer, at jeg er på vej ud af banen. Dommeren vurderer nok, jeg ikke har en chance for at score. Men altså, om han rører bolden eller ikke gør det, ja han rører ikke bolden. Han rammer mig, siger Oliver Sonne.
– Det er altid svært. Jeg havde ikke scoret, hvis han ikke havde ramt mig, men det giver ham heller ikke ret tage tage benene væk under mig. Det er en vurdering. Dømmer han den fra start, tror jeg, den holder, så havde den været svær at 'overrule', siger Oliver Sonne.
Det var måske sådan én, der havde givet frispark oppe på midterlinjen?
– Præcis. Det kommer ned til, om han dømmer den på stedet eller ej, siger Silkeborg-backen.
Megen opmærksomhed
Oliver Sonne har været et godt angrebsvåben for Silkeborg IF i både denne og de seneste sæsoner, og mod Gent havde backen en af sine offensivt mere stille kampe.

Det var ikke mangel på lyst, vilje eller indsats, men lignede nærmere en konsekvens af, at Gent spillede med engelske Archie Brown som venstre kant, en ung spiller, der meget af karrieren har været back, foruden Nürio Fortuna som klassisk venstre back.
– Jeg ved ikke, om det er måden, man gør det i Belgien, eller om de har set, hvordan vi spiller fodbold. Det er jo rimelig tydeligt, at vi kommer til mange chancer fra backsene, fordi vi samler mange spillere centralt og spiller backsene sent. Cadeau til dem, hvis de har set det og læst på lektien, men det kan også bare være måden, man ofte gør det i Belgien, siger Oliver Sonne.
Gents træk betød til gengæld, at Silkeborg i en række situationer fik god plads bag Gents midtbane, når SIF fik spillet sig gennem presset.
Kampen endte som bekendt 2-2 med stort drama til sidst, hvor Gent først fik scoret i tredje minut af overtiden, hvorefter Tonni Adamsen scorede på kampens sidste berøring.
Silkeborg IF spiller returkamp i Gent på næste torsdag og møder til weekenden Randers i Superligaen.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
Tullberg tror på overraskelsen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Giver to spillere livstidskarantæne
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
LIVE: Arsenal jagter gratis Bundesliga-profil
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?