Var der straffe? – Så saver han mig ned

Oliver Sonnes flyvetur i starten af kampen blev tjekket af VAR uden, at det kastede et straffespark af sig.



SILKEBORG (Tipsbladet): Oliver Sonne fik en lufttur, der ville noget helt i begyndelsen af opgøret mod Gent, hvor gæsternes målmand nedlagde Silkeborg-backen i feltet efter et langt træk.

Det gav mindelser om hjemmekampen mod Molde i Europa League-kvalifikationen for en uge siden, hvor Silkeborg lige netop fik straffespark efter 2½ minut, men efter et VAR-tjek mente den østrigske dommer Christian-Petru Ciochirca ikke, der var en forseelse.

Der var ikke de store protester i Silkeborg-lejren over kendelsen, da Sonne havde taget et langt træk, der endte bag mållinjen, men kraften i kontakten fik altså VAR-dommeren og dommerteamet til at tjekke situationen grundigt.

Selv var Oliver Sonne efter kampen ikke skråsikker hverken den ene eller anden vej i forhold til, om der burde have været dømt et straffe, der havde givet SIF endnu mere rygvind i en kamp, Silkeborgs spillere, trænere og fans bagefter følte, de burde have vundet.

– Jeg føler, jeg tager et touch forbi ham, og så saver han mig ned. Jeg tror, dommeren vurderer, at jeg er på vej ud af banen. Dommeren vurderer nok, jeg ikke har en chance for at score. Men altså, om han rører bolden eller ikke gør det, ja han rører ikke bolden. Han rammer mig, siger Oliver Sonne.

– Det er altid svært. Jeg havde ikke scoret, hvis han ikke havde ramt mig, men det giver ham heller ikke ret tage tage benene væk under mig. Det er en vurdering. Dømmer han den fra start, tror jeg, den holder, så havde den været svær at 'overrule', siger Oliver Sonne.

Det var måske sådan én, der havde givet frispark oppe på midterlinjen?
– Præcis. Det kommer ned til, om han dømmer den på stedet eller ej, siger Silkeborg-backen.

Megen opmærksomhed
Oliver Sonne har været et godt angrebsvåben for Silkeborg IF i både denne og de seneste sæsoner, og mod Gent havde backen en af sine offensivt mere stille kampe.

266397

Foto: Alamy

Det var ikke mangel på lyst, vilje eller indsats, men lignede nærmere en konsekvens af, at Gent spillede med engelske Archie Brown som venstre kant, en ung spiller, der meget af karrieren har været back, foruden Nürio Fortuna som klassisk venstre back.

– Jeg ved ikke, om det er måden, man gør det i Belgien, eller om de har set, hvordan vi spiller fodbold. Det er jo rimelig tydeligt, at vi kommer til mange chancer fra backsene, fordi vi samler mange spillere centralt og spiller backsene sent. Cadeau til dem, hvis de har set det og læst på lektien, men det kan også bare være måden, man ofte gør det i Belgien, siger Oliver Sonne.

Gents træk betød til gengæld, at Silkeborg i en række situationer fik god plads bag Gents midtbane, når SIF fik spillet sig gennem presset.

Kampen endte som bekendt 2-2 med stort drama til sidst, hvor Gent først fik scoret i tredje minut af overtiden, hvorefter Tonni Adamsen scorede på kampens sidste berøring.

Silkeborg IF spiller returkamp i Gent på næste torsdag og møder til weekenden Randers i Superligaen.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Zorniger i chok: Er det en joke?

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Hård dom over Franks fremtid



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

– Hold nu kæft med Arsenal!

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Nægtet Brøndby-skifte

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Riemer reagerer på Frank-fyring

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Dansk målsluger skifter til topklub

Forventer kæmpe jobtilbud



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Ronaldo vinder kampen’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

– Det var en skuffelse

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Thomas Frank fyret

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring