Var der straffe? – Så saver han mig ned

Oliver Sonnes flyvetur i starten af kampen blev tjekket af VAR uden, at det kastede et straffespark af sig.



SILKEBORG (Tipsbladet): Oliver Sonne fik en lufttur, der ville noget helt i begyndelsen af opgøret mod Gent, hvor gæsternes målmand nedlagde Silkeborg-backen i feltet efter et langt træk.

Det gav mindelser om hjemmekampen mod Molde i Europa League-kvalifikationen for en uge siden, hvor Silkeborg lige netop fik straffespark efter 2½ minut, men efter et VAR-tjek mente den østrigske dommer Christian-Petru Ciochirca ikke, der var en forseelse.

Der var ikke de store protester i Silkeborg-lejren over kendelsen, da Sonne havde taget et langt træk, der endte bag mållinjen, men kraften i kontakten fik altså VAR-dommeren og dommerteamet til at tjekke situationen grundigt.

Selv var Oliver Sonne efter kampen ikke skråsikker hverken den ene eller anden vej i forhold til, om der burde have været dømt et straffe, der havde givet SIF endnu mere rygvind i en kamp, Silkeborgs spillere, trænere og fans bagefter følte, de burde have vundet.

– Jeg føler, jeg tager et touch forbi ham, og så saver han mig ned. Jeg tror, dommeren vurderer, at jeg er på vej ud af banen. Dommeren vurderer nok, jeg ikke har en chance for at score. Men altså, om han rører bolden eller ikke gør det, ja han rører ikke bolden. Han rammer mig, siger Oliver Sonne.

– Det er altid svært. Jeg havde ikke scoret, hvis han ikke havde ramt mig, men det giver ham heller ikke ret tage tage benene væk under mig. Det er en vurdering. Dømmer han den fra start, tror jeg, den holder, så havde den været svær at 'overrule', siger Oliver Sonne.

Det var måske sådan én, der havde givet frispark oppe på midterlinjen?
– Præcis. Det kommer ned til, om han dømmer den på stedet eller ej, siger Silkeborg-backen.

Megen opmærksomhed
Oliver Sonne har været et godt angrebsvåben for Silkeborg IF i både denne og de seneste sæsoner, og mod Gent havde backen en af sine offensivt mere stille kampe.

266397

Foto: Alamy

Det var ikke mangel på lyst, vilje eller indsats, men lignede nærmere en konsekvens af, at Gent spillede med engelske Archie Brown som venstre kant, en ung spiller, der meget af karrieren har været back, foruden Nürio Fortuna som klassisk venstre back.

– Jeg ved ikke, om det er måden, man gør det i Belgien, eller om de har set, hvordan vi spiller fodbold. Det er jo rimelig tydeligt, at vi kommer til mange chancer fra backsene, fordi vi samler mange spillere centralt og spiller backsene sent. Cadeau til dem, hvis de har set det og læst på lektien, men det kan også bare være måden, man ofte gør det i Belgien, siger Oliver Sonne.

Gents træk betød til gengæld, at Silkeborg i en række situationer fik god plads bag Gents midtbane, når SIF fik spillet sig gennem presset.

Kampen endte som bekendt 2-2 med stort drama til sidst, hvor Gent først fik scoret i tredje minut af overtiden, hvorefter Tonni Adamsen scorede på kampens sidste berøring.

Silkeborg IF spiller returkamp i Gent på næste torsdag og møder til weekenden Randers i Superligaen.





Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

FC København tjente millioner tirsdag aften

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Højlund roser FC Københavns fans

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Reagerer på katastrofalt rødt kort



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Angriber meldes tæt på

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Brøndby præsenterer stor profil

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Dansk klub har ham på radaren

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Norwich har budt på stor dansk profil

Brøndby vil holde på stjerne

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Dansker bomber løs mod Manchester City

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Her kan du se FC København mod Napoli

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

17-årig starter for FCK mod Napoli

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’