Var der straffe? – Så saver han mig ned

Oliver Sonnes flyvetur i starten af kampen blev tjekket af VAR uden, at det kastede et straffespark af sig.



SILKEBORG (Tipsbladet): Oliver Sonne fik en lufttur, der ville noget helt i begyndelsen af opgøret mod Gent, hvor gæsternes målmand nedlagde Silkeborg-backen i feltet efter et langt træk.

Det gav mindelser om hjemmekampen mod Molde i Europa League-kvalifikationen for en uge siden, hvor Silkeborg lige netop fik straffespark efter 2½ minut, men efter et VAR-tjek mente den østrigske dommer Christian-Petru Ciochirca ikke, der var en forseelse.

Der var ikke de store protester i Silkeborg-lejren over kendelsen, da Sonne havde taget et langt træk, der endte bag mållinjen, men kraften i kontakten fik altså VAR-dommeren og dommerteamet til at tjekke situationen grundigt.

Selv var Oliver Sonne efter kampen ikke skråsikker hverken den ene eller anden vej i forhold til, om der burde have været dømt et straffe, der havde givet SIF endnu mere rygvind i en kamp, Silkeborgs spillere, trænere og fans bagefter følte, de burde have vundet.

– Jeg føler, jeg tager et touch forbi ham, og så saver han mig ned. Jeg tror, dommeren vurderer, at jeg er på vej ud af banen. Dommeren vurderer nok, jeg ikke har en chance for at score. Men altså, om han rører bolden eller ikke gør det, ja han rører ikke bolden. Han rammer mig, siger Oliver Sonne.

– Det er altid svært. Jeg havde ikke scoret, hvis han ikke havde ramt mig, men det giver ham heller ikke ret tage tage benene væk under mig. Det er en vurdering. Dømmer han den fra start, tror jeg, den holder, så havde den været svær at 'overrule', siger Oliver Sonne.

Det var måske sådan én, der havde givet frispark oppe på midterlinjen?
– Præcis. Det kommer ned til, om han dømmer den på stedet eller ej, siger Silkeborg-backen.

Megen opmærksomhed
Oliver Sonne har været et godt angrebsvåben for Silkeborg IF i både denne og de seneste sæsoner, og mod Gent havde backen en af sine offensivt mere stille kampe.

266397

Foto: Alamy

Det var ikke mangel på lyst, vilje eller indsats, men lignede nærmere en konsekvens af, at Gent spillede med engelske Archie Brown som venstre kant, en ung spiller, der meget af karrieren har været back, foruden Nürio Fortuna som klassisk venstre back.

– Jeg ved ikke, om det er måden, man gør det i Belgien, eller om de har set, hvordan vi spiller fodbold. Det er jo rimelig tydeligt, at vi kommer til mange chancer fra backsene, fordi vi samler mange spillere centralt og spiller backsene sent. Cadeau til dem, hvis de har set det og læst på lektien, men det kan også bare være måden, man ofte gør det i Belgien, siger Oliver Sonne.

Gents træk betød til gengæld, at Silkeborg i en række situationer fik god plads bag Gents midtbane, når SIF fik spillet sig gennem presset.

Kampen endte som bekendt 2-2 med stort drama til sidst, hvor Gent først fik scoret i tredje minut af overtiden, hvorefter Tonni Adamsen scorede på kampens sidste berøring.

Silkeborg IF spiller returkamp i Gent på næste torsdag og møder til weekenden Randers i Superligaen.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tunesien – Holland

De er enige med Mathias Jensen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Åbner op for sommertransfer

I dialog om dansk bomber

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FCK går på rov i Viborg

FC Barcelona køber VM-angriber

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

FC Midtjylland forlænger med stort talent