SILKEBORG (Tipsbladet): Oliver Sonne fik en lufttur, der ville noget helt i begyndelsen af opgøret mod Gent, hvor gæsternes målmand nedlagde Silkeborg-backen i feltet efter et langt træk.
Det gav mindelser om hjemmekampen mod Molde i Europa League-kvalifikationen for en uge siden, hvor Silkeborg lige netop fik straffespark efter 2½ minut, men efter et VAR-tjek mente den østrigske dommer Christian-Petru Ciochirca ikke, der var en forseelse.
Der var ikke de store protester i Silkeborg-lejren over kendelsen, da Sonne havde taget et langt træk, der endte bag mållinjen, men kraften i kontakten fik altså VAR-dommeren og dommerteamet til at tjekke situationen grundigt.
Selv var Oliver Sonne efter kampen ikke skråsikker hverken den ene eller anden vej i forhold til, om der burde have været dømt et straffe, der havde givet SIF endnu mere rygvind i en kamp, Silkeborgs spillere, trænere og fans bagefter følte, de burde have vundet.
– Jeg føler, jeg tager et touch forbi ham, og så saver han mig ned. Jeg tror, dommeren vurderer, at jeg er på vej ud af banen. Dommeren vurderer nok, jeg ikke har en chance for at score. Men altså, om han rører bolden eller ikke gør det, ja han rører ikke bolden. Han rammer mig, siger Oliver Sonne.
– Det er altid svært. Jeg havde ikke scoret, hvis han ikke havde ramt mig, men det giver ham heller ikke ret tage tage benene væk under mig. Det er en vurdering. Dømmer han den fra start, tror jeg, den holder, så havde den været svær at 'overrule', siger Oliver Sonne.
Det var måske sådan én, der havde givet frispark oppe på midterlinjen?
– Præcis. Det kommer ned til, om han dømmer den på stedet eller ej, siger Silkeborg-backen.
Megen opmærksomhed
Oliver Sonne har været et godt angrebsvåben for Silkeborg IF i både denne og de seneste sæsoner, og mod Gent havde backen en af sine offensivt mere stille kampe.

Det var ikke mangel på lyst, vilje eller indsats, men lignede nærmere en konsekvens af, at Gent spillede med engelske Archie Brown som venstre kant, en ung spiller, der meget af karrieren har været back, foruden Nürio Fortuna som klassisk venstre back.
– Jeg ved ikke, om det er måden, man gør det i Belgien, eller om de har set, hvordan vi spiller fodbold. Det er jo rimelig tydeligt, at vi kommer til mange chancer fra backsene, fordi vi samler mange spillere centralt og spiller backsene sent. Cadeau til dem, hvis de har set det og læst på lektien, men det kan også bare være måden, man ofte gør det i Belgien, siger Oliver Sonne.
Gents træk betød til gengæld, at Silkeborg i en række situationer fik god plads bag Gents midtbane, når SIF fik spillet sig gennem presset.
Kampen endte som bekendt 2-2 med stort drama til sidst, hvor Gent først fik scoret i tredje minut af overtiden, hvorefter Tonni Adamsen scorede på kampens sidste berøring.
Silkeborg IF spiller returkamp i Gent på næste torsdag og møder til weekenden Randers i Superligaen.
Han peger på Simon Kjær
– Du har udstråling som tagpap
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
MEDIE