Tamme FCK sniger sig videre i Conference League

Det holdt hårdt, men i straffesparkskonkurrencen var FCK skarpest og sendte Banik Ostrava ud af Europa.



Selv om det langtfra var prangende, formåede FC København torsdag aften at spille sig videre i Conference League-kvalifikationen, da Banik Ostrava blev besejret i straffesparkskonkurrence.

Her var begge holds skytter særdeles uskarpe og brændte flere forsøg. Tre af tjekkernes spillere sendte bolden langt over mål. Dermed var scoringer fra Magnus Mattsson og Elias Achouri nok til at sikre københavnsk avancement.

Forinden havde FCK leveret en skidt indsats mod tjekkerne, der var bedst i ordinær tid og vandt 1-0.

Det første møde mellem de to hold var endt 1-0 i københavnernes favør, og kampen skulle i forlænget spilletid, hvor ingen af holdene var i stand til at gøre forskellen.

FCK var inden mødet med tjekkerne stor favorit, og et dansk exit ville have været en fiasko.

I playoffrunden venter nu skotske Kilmarnock, der torsdag sendte Tromsø ud med samlet 3-2. Sender FCK skotterne ud, står der Conference League på menuen i efteråret.

Banik Ostrava var fra første fløjt klart bedst torsdag aften og satte sig på begivenhederne.

Københavnerne havde det svært på det tjekkiske græs, hvor særligt spillet på bolden voldte problemer.

Københavnerne havde svært ved at holde fast i bolden, og alt for mange gange endte det i en lang bold, som tjekkerne vandt. Derfor var FCK nærmest ikke at finde på tjekkernes halvdel i første halvleg.

Det havde allerede brændt på flere gange hos københavnerne, og fem minutter inden pausen blev det for alvor farligt.

Først kom angriberen Erik Prekop forrest på et fladt, tjekkisk indlæg, men Nathan Trott i FCK-målet hev en fin fodparade frem.

Få minutter senere kunne Trott dog ikke stille noget op i målet, da et tjekkisk indlæg igen endte i fødderne på Prekop, der denne gang sikkert sendt bolden i nettet.

Det blev ikke meget bedre efter pausen set med danske briller. Fem minutter inde i anden halvleg var tjekkerne tæt på et 2-0-mål, men FCK's Denis Vavro blokerede i eget felt.

Det var ikke den eneste gang, at Vavro blokerede. Heldigvis for FCK havde midtstopperen en god kamp og kom i vejen for meget.

Hele 82 minutter skulle der gå, før FCK for første gang havde et skud på mål.

Indskiftede Giorgi Gocholeishvili drev bolden ind i det tjekkiske felt og forsøgte sig, men FCK-backens afslutning manglede saft og kraft.

Kræfterne slap langsomt op hos Banik Ostrava, og da FCK samtidig ikke var i stand til at spille sig frem til noget, skulle kampen i forlænget spilletid.

Her var FCK mest på bolden, men efter 100 minutter lavede Munashe Garananga en stor brøler med et farligt boldtab. Heldigvis for københavnerne sendte værterne den efterfølgende friløber i sidenettet.

Selv om FCK i den forlængede spilletid var i teten, var københavnerne ikke tæt på at skabe noget, der mindede om en chance, og derfor skulle det afgøres fra straffesparkspletten.

/ritzau/





Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Færdig? Manchester City har udset afløser



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Jubler over ny Brøndby-chef

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vejle Boldklub – OB

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Benhård Brian Riemer-melding

Nu dukker første historie op



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Håber på FC København-exit

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Interessant afsløring

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne