Selv om det langtfra var prangende, formåede FC København torsdag aften at spille sig videre i Conference League-kvalifikationen, da Banik Ostrava blev besejret i straffesparkskonkurrence.
Her var begge holds skytter særdeles uskarpe og brændte flere forsøg. Tre af tjekkernes spillere sendte bolden langt over mål. Dermed var scoringer fra Magnus Mattsson og Elias Achouri nok til at sikre københavnsk avancement.
Forinden havde FCK leveret en skidt indsats mod tjekkerne, der var bedst i ordinær tid og vandt 1-0.
Det første møde mellem de to hold var endt 1-0 i københavnernes favør, og kampen skulle i forlænget spilletid, hvor ingen af holdene var i stand til at gøre forskellen.
FCK var inden mødet med tjekkerne stor favorit, og et dansk exit ville have været en fiasko.
I playoffrunden venter nu skotske Kilmarnock, der torsdag sendte Tromsø ud med samlet 3-2. Sender FCK skotterne ud, står der Conference League på menuen i efteråret.
Banik Ostrava var fra første fløjt klart bedst torsdag aften og satte sig på begivenhederne.
Københavnerne havde det svært på det tjekkiske græs, hvor særligt spillet på bolden voldte problemer.
Københavnerne havde svært ved at holde fast i bolden, og alt for mange gange endte det i en lang bold, som tjekkerne vandt. Derfor var FCK nærmest ikke at finde på tjekkernes halvdel i første halvleg.
Det havde allerede brændt på flere gange hos københavnerne, og fem minutter inden pausen blev det for alvor farligt.
Først kom angriberen Erik Prekop forrest på et fladt, tjekkisk indlæg, men Nathan Trott i FCK-målet hev en fin fodparade frem.
Få minutter senere kunne Trott dog ikke stille noget op i målet, da et tjekkisk indlæg igen endte i fødderne på Prekop, der denne gang sikkert sendt bolden i nettet.
Det blev ikke meget bedre efter pausen set med danske briller. Fem minutter inde i anden halvleg var tjekkerne tæt på et 2-0-mål, men FCK's Denis Vavro blokerede i eget felt.
Det var ikke den eneste gang, at Vavro blokerede. Heldigvis for FCK havde midtstopperen en god kamp og kom i vejen for meget.
Hele 82 minutter skulle der gå, før FCK for første gang havde et skud på mål.
Indskiftede Giorgi Gocholeishvili drev bolden ind i det tjekkiske felt og forsøgte sig, men FCK-backens afslutning manglede saft og kraft.
Kræfterne slap langsomt op hos Banik Ostrava, og da FCK samtidig ikke var i stand til at spille sig frem til noget, skulle kampen i forlænget spilletid.
Her var FCK mest på bolden, men efter 100 minutter lavede Munashe Garananga en stor brøler med et farligt boldtab. Heldigvis for københavnerne sendte værterne den efterfølgende friløber i sidenettet.
Selv om FCK i den forlængede spilletid var i teten, var københavnerne ikke tæt på at skabe noget, der mindede om en chance, og derfor skulle det afgøres fra straffesparkspletten.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
NYHEDER