Tamme FCK sniger sig videre i Conference League

Det holdt hårdt, men i straffesparkskonkurrencen var FCK skarpest og sendte Banik Ostrava ud af Europa.



Selv om det langtfra var prangende, formåede FC København torsdag aften at spille sig videre i Conference League-kvalifikationen, da Banik Ostrava blev besejret i straffesparkskonkurrence.

Her var begge holds skytter særdeles uskarpe og brændte flere forsøg. Tre af tjekkernes spillere sendte bolden langt over mål. Dermed var scoringer fra Magnus Mattsson og Elias Achouri nok til at sikre københavnsk avancement.

Forinden havde FCK leveret en skidt indsats mod tjekkerne, der var bedst i ordinær tid og vandt 1-0.

Det første møde mellem de to hold var endt 1-0 i københavnernes favør, og kampen skulle i forlænget spilletid, hvor ingen af holdene var i stand til at gøre forskellen.

FCK var inden mødet med tjekkerne stor favorit, og et dansk exit ville have været en fiasko.

I playoffrunden venter nu skotske Kilmarnock, der torsdag sendte Tromsø ud med samlet 3-2. Sender FCK skotterne ud, står der Conference League på menuen i efteråret.

Banik Ostrava var fra første fløjt klart bedst torsdag aften og satte sig på begivenhederne.

Københavnerne havde det svært på det tjekkiske græs, hvor særligt spillet på bolden voldte problemer.

Københavnerne havde svært ved at holde fast i bolden, og alt for mange gange endte det i en lang bold, som tjekkerne vandt. Derfor var FCK nærmest ikke at finde på tjekkernes halvdel i første halvleg.

Det havde allerede brændt på flere gange hos københavnerne, og fem minutter inden pausen blev det for alvor farligt.

Først kom angriberen Erik Prekop forrest på et fladt, tjekkisk indlæg, men Nathan Trott i FCK-målet hev en fin fodparade frem.

Få minutter senere kunne Trott dog ikke stille noget op i målet, da et tjekkisk indlæg igen endte i fødderne på Prekop, der denne gang sikkert sendt bolden i nettet.

Det blev ikke meget bedre efter pausen set med danske briller. Fem minutter inde i anden halvleg var tjekkerne tæt på et 2-0-mål, men FCK's Denis Vavro blokerede i eget felt.

Det var ikke den eneste gang, at Vavro blokerede. Heldigvis for FCK havde midtstopperen en god kamp og kom i vejen for meget.

Hele 82 minutter skulle der gå, før FCK for første gang havde et skud på mål.

Indskiftede Giorgi Gocholeishvili drev bolden ind i det tjekkiske felt og forsøgte sig, men FCK-backens afslutning manglede saft og kraft.

Kræfterne slap langsomt op hos Banik Ostrava, og da FCK samtidig ikke var i stand til at spille sig frem til noget, skulle kampen i forlænget spilletid.

Her var FCK mest på bolden, men efter 100 minutter lavede Munashe Garananga en stor brøler med et farligt boldtab. Heldigvis for københavnerne sendte værterne den efterfølgende friløber i sidenettet.

Selv om FCK i den forlængede spilletid var i teten, var københavnerne ikke tæt på at skabe noget, der mindede om en chance, og derfor skulle det afgøres fra straffesparkspletten.

/ritzau/





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Flere ændringer på vej i FC København  

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Victor Froholdt bliver matchvinder

Hylder Mads Hermansen

– Det er lort!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Han afløser Sune Smith lige nu

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Brøndby IF – Sønderjyske

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Suspenderes efter racisme-anklager

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Sune Smith-Nielsen færdig

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Viola vinder toscanerderby

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers