Tamme FCK sniger sig videre i Conference League

Det holdt hårdt, men i straffesparkskonkurrencen var FCK skarpest og sendte Banik Ostrava ud af Europa.



Selv om det langtfra var prangende, formåede FC København torsdag aften at spille sig videre i Conference League-kvalifikationen, da Banik Ostrava blev besejret i straffesparkskonkurrence.

Her var begge holds skytter særdeles uskarpe og brændte flere forsøg. Tre af tjekkernes spillere sendte bolden langt over mål. Dermed var scoringer fra Magnus Mattsson og Elias Achouri nok til at sikre københavnsk avancement.

Forinden havde FCK leveret en skidt indsats mod tjekkerne, der var bedst i ordinær tid og vandt 1-0.

Det første møde mellem de to hold var endt 1-0 i københavnernes favør, og kampen skulle i forlænget spilletid, hvor ingen af holdene var i stand til at gøre forskellen.

FCK var inden mødet med tjekkerne stor favorit, og et dansk exit ville have været en fiasko.

I playoffrunden venter nu skotske Kilmarnock, der torsdag sendte Tromsø ud med samlet 3-2. Sender FCK skotterne ud, står der Conference League på menuen i efteråret.

Banik Ostrava var fra første fløjt klart bedst torsdag aften og satte sig på begivenhederne.

Københavnerne havde det svært på det tjekkiske græs, hvor særligt spillet på bolden voldte problemer.

Københavnerne havde svært ved at holde fast i bolden, og alt for mange gange endte det i en lang bold, som tjekkerne vandt. Derfor var FCK nærmest ikke at finde på tjekkernes halvdel i første halvleg.

Det havde allerede brændt på flere gange hos københavnerne, og fem minutter inden pausen blev det for alvor farligt.

Først kom angriberen Erik Prekop forrest på et fladt, tjekkisk indlæg, men Nathan Trott i FCK-målet hev en fin fodparade frem.

Få minutter senere kunne Trott dog ikke stille noget op i målet, da et tjekkisk indlæg igen endte i fødderne på Prekop, der denne gang sikkert sendt bolden i nettet.

Det blev ikke meget bedre efter pausen set med danske briller. Fem minutter inde i anden halvleg var tjekkerne tæt på et 2-0-mål, men FCK's Denis Vavro blokerede i eget felt.

Det var ikke den eneste gang, at Vavro blokerede. Heldigvis for FCK havde midtstopperen en god kamp og kom i vejen for meget.

Hele 82 minutter skulle der gå, før FCK for første gang havde et skud på mål.

Indskiftede Giorgi Gocholeishvili drev bolden ind i det tjekkiske felt og forsøgte sig, men FCK-backens afslutning manglede saft og kraft.

Kræfterne slap langsomt op hos Banik Ostrava, og da FCK samtidig ikke var i stand til at spille sig frem til noget, skulle kampen i forlænget spilletid.

Her var FCK mest på bolden, men efter 100 minutter lavede Munashe Garananga en stor brøler med et farligt boldtab. Heldigvis for københavnerne sendte værterne den efterfølgende friløber i sidenettet.

Selv om FCK i den forlængede spilletid var i teten, var københavnerne ikke tæt på at skabe noget, der mindede om en chance, og derfor skulle det afgøres fra straffesparkspletten.

/ritzau/





Schmedes bekræfter: Vi er interesseret



LIVE

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller


Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FC København-handel er gået i hårdknude

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Afvist af United

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Skandale! I har givet op, DBU



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Hård AGF-afsked

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Kold krig i ni måneder



De viser Brøndby og FCM i Europa

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

– Det virker bare lidt mærkeligt


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Afsløring: Horsens i millionhandel

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger



Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer



‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager