Tamme FCK sniger sig videre i Conference League

Det holdt hårdt, men i straffesparkskonkurrencen var FCK skarpest og sendte Banik Ostrava ud af Europa.



Selv om det langtfra var prangende, formåede FC København torsdag aften at spille sig videre i Conference League-kvalifikationen, da Banik Ostrava blev besejret i straffesparkskonkurrence.

Her var begge holds skytter særdeles uskarpe og brændte flere forsøg. Tre af tjekkernes spillere sendte bolden langt over mål. Dermed var scoringer fra Magnus Mattsson og Elias Achouri nok til at sikre københavnsk avancement.

Forinden havde FCK leveret en skidt indsats mod tjekkerne, der var bedst i ordinær tid og vandt 1-0.

Det første møde mellem de to hold var endt 1-0 i københavnernes favør, og kampen skulle i forlænget spilletid, hvor ingen af holdene var i stand til at gøre forskellen.

FCK var inden mødet med tjekkerne stor favorit, og et dansk exit ville have været en fiasko.

I playoffrunden venter nu skotske Kilmarnock, der torsdag sendte Tromsø ud med samlet 3-2. Sender FCK skotterne ud, står der Conference League på menuen i efteråret.

Banik Ostrava var fra første fløjt klart bedst torsdag aften og satte sig på begivenhederne.

Københavnerne havde det svært på det tjekkiske græs, hvor særligt spillet på bolden voldte problemer.

Københavnerne havde svært ved at holde fast i bolden, og alt for mange gange endte det i en lang bold, som tjekkerne vandt. Derfor var FCK nærmest ikke at finde på tjekkernes halvdel i første halvleg.

Det havde allerede brændt på flere gange hos københavnerne, og fem minutter inden pausen blev det for alvor farligt.

Først kom angriberen Erik Prekop forrest på et fladt, tjekkisk indlæg, men Nathan Trott i FCK-målet hev en fin fodparade frem.

Få minutter senere kunne Trott dog ikke stille noget op i målet, da et tjekkisk indlæg igen endte i fødderne på Prekop, der denne gang sikkert sendt bolden i nettet.

Det blev ikke meget bedre efter pausen set med danske briller. Fem minutter inde i anden halvleg var tjekkerne tæt på et 2-0-mål, men FCK's Denis Vavro blokerede i eget felt.

Det var ikke den eneste gang, at Vavro blokerede. Heldigvis for FCK havde midtstopperen en god kamp og kom i vejen for meget.

Hele 82 minutter skulle der gå, før FCK for første gang havde et skud på mål.

Indskiftede Giorgi Gocholeishvili drev bolden ind i det tjekkiske felt og forsøgte sig, men FCK-backens afslutning manglede saft og kraft.

Kræfterne slap langsomt op hos Banik Ostrava, og da FCK samtidig ikke var i stand til at spille sig frem til noget, skulle kampen i forlænget spilletid.

Her var FCK mest på bolden, men efter 100 minutter lavede Munashe Garananga en stor brøler med et farligt boldtab. Heldigvis for københavnerne sendte værterne den efterfølgende friløber i sidenettet.

Selv om FCK i den forlængede spilletid var i teten, var københavnerne ikke tæt på at skabe noget, der mindede om en chance, og derfor skulle det afgøres fra straffesparkspletten.

/ritzau/





Arsenal-stjerne svarer igen




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Osula slår alle andre

Rasmus Højlund i massiv modvind

FCM ansætter ny topboss



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Bombe – Superliga-klub nævnes

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Mexico kommer med markant melding om VM

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘Tottenham er i overhængende fare’

– Der får David at vide, at han er fyret

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

I svime over Filip Jørgensen

Deler nyt om fremtiden



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mourinho tog røven på Zeca

Nu svarer David Nielsen

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Chido Obi nomineret til pris

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning