Efter stor FCK-fiasko: Det er uacceptabelt

Thomas Delaney mener, at FCK aldrig skulle have lukket det sidste mål ind mod Jagiellonia Bialystok. Derfor er scoringen også helt uacceptabel.



PARKEN (Tipsbladet): Ti sekunder igen og et målspark til polske Jagiellonia Bialystok. 

Stillingen stod 1-1, men så skete det ufattelige for FC København. 

Ti sekunder senere var bolden nemlig i nettet bag Nathan Trott, og dermed kunne FCK skrive en gigantisk nedtur på Conference League-CV'et med et 1-2-nederlag torsdag aften. 

Thomas Delaney mødte Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen, og han kan næsten ikke forstå, hvad der er sket.

– Det er fortjent kritik. Jeg synes, at første halvleg var fin. Vi gav dem måske fem-syv minutter omkring de 30 minutter, hvor vi mistede grebet. Ellers er jeg fint tilfreds. At lukke et mål ind på den måde er uacceptabelt, siger Delaney og tilføjer.

– Jeg så ikke hele anden halvleg, da jeg var inde og få behandling. Der var lidt mere uro, end vi gerne ville have. Det handler om at være et godt flow, og selvom vi har vundet med et mål, har vi været tilfreds med vores flow. Det kan vi ikke være i dag.

Det er nærmest ubærligt, at FCK måtte gå fra banen med et nederlag, mener FCK-profilen. 

– Den er selvfølgelig tung. Vi kan se, at den sidste del af kampen forløber ikke, som vi vil have det. Vi har ikke et godt flow, og så snakkede vi om at tage det ene point. Om det ikke er en lektion, så skal vi have banket det ind i hovederne nogle gange. Når man har ti sekunder tilbage af kampen, så spiller med efter det kryds, som man har.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Mærkede noget
FCK skabte fint med chancer, men effektiviteten var en mangelvare.

– Vi har en tendens til ikke at udnytte vores chancer, men jeg tror, at statistikken fortæller det. Vi er acceptable til at skabe chancer, men vi er ikke nærheden af at være gode til at udnytte dem. Så er det svært at komme foran 2- og 3-0 i første halvleg, som vi ikke har prøvet meget på det seneste. Det er vi er klar over og har fokus på det, siger FCK-profilen og tilføjer, om han ser det som et problem.

– Det afhænger af, hvor hurtigt vi kan ændre det, men det er et tema. Vi burde være dygtigere til at score mål, mig selv inklusiv. Når man vælger at sparke den 25 meter over mål mod AaB eller et eller andet hjernedødt.

Udover nederlaget blev det også en trist aften på det personlige plan for Thomas Delaney, Efter 37 minutter måtte han lade sig udskifte med en skade i baglåret.

– Jeg mærkede noget, og så må vi se, hvad det er, siger Delaney og tilføjer, at han ikke tror, at det kommer til at holde ham ude i længere tid.

Næste opgave for FC København er mod Silkeborg søndag aften i Superligaen.



Rangerer Eriksen over superstjerner

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Nartey blæser alt modstand til vægs

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Raser over dansk stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Hold da op – den er helt gal

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Forlænger med to Superliga-talenter

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

City-ejer sælger klub

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Supercomputer: Værste nogensinde!