PARKEN (Tipsbladet): Ti sekunder igen og et målspark til polske Jagiellonia Bialystok.
Stillingen stod 1-1, men så skete det ufattelige for FC København.
Ti sekunder senere var bolden nemlig i nettet bag Nathan Trott, og dermed kunne FCK skrive en gigantisk nedtur på Conference League-CV'et med et 1-2-nederlag torsdag aften.
Thomas Delaney mødte Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen, og han kan næsten ikke forstå, hvad der er sket.
– Det er fortjent kritik. Jeg synes, at første halvleg var fin. Vi gav dem måske fem-syv minutter omkring de 30 minutter, hvor vi mistede grebet. Ellers er jeg fint tilfreds. At lukke et mål ind på den måde er uacceptabelt, siger Delaney og tilføjer.
– Jeg så ikke hele anden halvleg, da jeg var inde og få behandling. Der var lidt mere uro, end vi gerne ville have. Det handler om at være et godt flow, og selvom vi har vundet med et mål, har vi været tilfreds med vores flow. Det kan vi ikke være i dag.
Det er nærmest ubærligt, at FCK måtte gå fra banen med et nederlag, mener FCK-profilen.
– Den er selvfølgelig tung. Vi kan se, at den sidste del af kampen forløber ikke, som vi vil have det. Vi har ikke et godt flow, og så snakkede vi om at tage det ene point. Om det ikke er en lektion, så skal vi have banket det ind i hovederne nogle gange. Når man har ti sekunder tilbage af kampen, så spiller med efter det kryds, som man har.
Artiklen fortsætter under billedet.
Mærkede noget
FCK skabte fint med chancer, men effektiviteten var en mangelvare.
– Vi har en tendens til ikke at udnytte vores chancer, men jeg tror, at statistikken fortæller det. Vi er acceptable til at skabe chancer, men vi er ikke nærheden af at være gode til at udnytte dem. Så er det svært at komme foran 2- og 3-0 i første halvleg, som vi ikke har prøvet meget på det seneste. Det er vi er klar over og har fokus på det, siger FCK-profilen og tilføjer, om han ser det som et problem.
– Det afhænger af, hvor hurtigt vi kan ændre det, men det er et tema. Vi burde være dygtigere til at score mål, mig selv inklusiv. Når man vælger at sparke den 25 meter over mål mod AaB eller et eller andet hjernedødt.
Udover nederlaget blev det også en trist aften på det personlige plan for Thomas Delaney, Efter 37 minutter måtte han lade sig udskifte med en skade i baglåret.
– Jeg mærkede noget, og så må vi se, hvad det er, siger Delaney og tilføjer, at han ikke tror, at det kommer til at holde ham ude i længere tid.
Næste opgave for FC København er mod Silkeborg søndag aften i Superligaen.
LIVE
Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM
MEDIE
Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn
MEDIE
Bød 75 millioner for dansker – de kræver 135
Her kan du se Bohemians mod FC Midtjylland
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
Her kan du se Debrecen mod FC København
TOPNYHED
FC København skal møde kæmpe ikon
LIVE
TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
NYHEDER
Tre vender tilbage for FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
EKSKLUSIVT
Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
AVIS