Efter stor FCK-fiasko: Det er uacceptabelt

Thomas Delaney mener, at FCK aldrig skulle have lukket det sidste mål ind mod Jagiellonia Bialystok. Derfor er scoringen også helt uacceptabel.



PARKEN (Tipsbladet): Ti sekunder igen og et målspark til polske Jagiellonia Bialystok. 

Stillingen stod 1-1, men så skete det ufattelige for FC København. 

Ti sekunder senere var bolden nemlig i nettet bag Nathan Trott, og dermed kunne FCK skrive en gigantisk nedtur på Conference League-CV'et med et 1-2-nederlag torsdag aften. 

Thomas Delaney mødte Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen, og han kan næsten ikke forstå, hvad der er sket.

– Det er fortjent kritik. Jeg synes, at første halvleg var fin. Vi gav dem måske fem-syv minutter omkring de 30 minutter, hvor vi mistede grebet. Ellers er jeg fint tilfreds. At lukke et mål ind på den måde er uacceptabelt, siger Delaney og tilføjer.

– Jeg så ikke hele anden halvleg, da jeg var inde og få behandling. Der var lidt mere uro, end vi gerne ville have. Det handler om at være et godt flow, og selvom vi har vundet med et mål, har vi været tilfreds med vores flow. Det kan vi ikke være i dag.

Det er nærmest ubærligt, at FCK måtte gå fra banen med et nederlag, mener FCK-profilen. 

– Den er selvfølgelig tung. Vi kan se, at den sidste del af kampen forløber ikke, som vi vil have det. Vi har ikke et godt flow, og så snakkede vi om at tage det ene point. Om det ikke er en lektion, så skal vi have banket det ind i hovederne nogle gange. Når man har ti sekunder tilbage af kampen, så spiller med efter det kryds, som man har.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Mærkede noget
FCK skabte fint med chancer, men effektiviteten var en mangelvare.

– Vi har en tendens til ikke at udnytte vores chancer, men jeg tror, at statistikken fortæller det. Vi er acceptable til at skabe chancer, men vi er ikke nærheden af at være gode til at udnytte dem. Så er det svært at komme foran 2- og 3-0 i første halvleg, som vi ikke har prøvet meget på det seneste. Det er vi er klar over og har fokus på det, siger FCK-profilen og tilføjer, om han ser det som et problem.

– Det afhænger af, hvor hurtigt vi kan ændre det, men det er et tema. Vi burde være dygtigere til at score mål, mig selv inklusiv. Når man vælger at sparke den 25 meter over mål mod AaB eller et eller andet hjernedødt.

Udover nederlaget blev det også en trist aften på det personlige plan for Thomas Delaney, Efter 37 minutter måtte han lade sig udskifte med en skade i baglåret.

– Jeg mærkede noget, og så må vi se, hvad det er, siger Delaney og tilføjer, at han ikke tror, at det kommer til at holde ham ude i længere tid.

Næste opgave for FC København er mod Silkeborg søndag aften i Superligaen.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

Stort medie fremhæver FCM-flop

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

‘Sur over Brøndby-transfer’

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Legende med chokmelding

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Stor skuffelse

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

– De lignede lort!

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller