Thomas Frank buldrer derudaf og har gigantisk succes i England for Brentford, hvor han gennem flere sæsoner på imponerende vis har konsolideret sig som Premier League-hold.
Danskeren har fortsat blikket rettet mod dansk fodbold, hvor han også selv har en fortid som cheftræner for Brøndby IF, og forud for FC Københavns vigtige kamp mod Chelsea, havde Thomas Frank også overskud til at sætte lidt ord på, hvordan han ville sætte holdet op til en succes i det engelske. I stedet valgte Brentford-manageren at sende en række rosende ord efter Jacob Neestrup.
– Jeg står her ved siden af en træner, som jeg synes gør et rigtig godt job, og jeg synes, er rigtig dygtig, så det er jeg helt sikker på, at han har rigtig godt styr på, siger Thomas Frank til Disney+.
Chelsea skal gennem FC København for at vinde Conference League, men det er det eneste acceptable resultat for den engelske storklub i den mindste af UEFAs turneringer, hvis man spørger den danske manager.
– De skal vinde den (turneringen, red.), der er ikke så meget der. De er klart det bedste hold på alle mulige måder, og det vil være en fiasko, hvis de ikke ender med at vinde. Men det er ikke ensbetydende med, at de gør det.
Det ville ikke være helt dumt, hvis Jacob Neestrup inden kampen har spurgt sin danske kollega, hvordan man slår Chelsea.
Thomas Frank har nemlig en glimrende statistik mod Chelsea, som han har mødt otte gange. Her er det blevet til tre sejre, to uafgjorte og tre nederlag.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
EKSKLUSIVT