Thomas Frank buldrer derudaf og har gigantisk succes i England for Brentford, hvor han gennem flere sæsoner på imponerende vis har konsolideret sig som Premier League-hold.
Danskeren har fortsat blikket rettet mod dansk fodbold, hvor han også selv har en fortid som cheftræner for Brøndby IF, og forud for FC Københavns vigtige kamp mod Chelsea, havde Thomas Frank også overskud til at sætte lidt ord på, hvordan han ville sætte holdet op til en succes i det engelske. I stedet valgte Brentford-manageren at sende en række rosende ord efter Jacob Neestrup.
– Jeg står her ved siden af en træner, som jeg synes gør et rigtig godt job, og jeg synes, er rigtig dygtig, så det er jeg helt sikker på, at han har rigtig godt styr på, siger Thomas Frank til Disney+.
Chelsea skal gennem FC København for at vinde Conference League, men det er det eneste acceptable resultat for den engelske storklub i den mindste af UEFAs turneringer, hvis man spørger den danske manager.
– De skal vinde den (turneringen, red.), der er ikke så meget der. De er klart det bedste hold på alle mulige måder, og det vil være en fiasko, hvis de ikke ender med at vinde. Men det er ikke ensbetydende med, at de gør det.
Det ville ikke være helt dumt, hvis Jacob Neestrup inden kampen har spurgt sin danske kollega, hvordan man slår Chelsea.
Thomas Frank har nemlig en glimrende statistik mod Chelsea, som han har mødt otte gange. Her er det blevet til tre sejre, to uafgjorte og tre nederlag.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
Tottenham henter forløsende sejr
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT