Thomas Frank roser Jacob Neestrup

Thomas Frank har kun ros tilovers for Jacob Neestrup.



Thomas Frank buldrer derudaf og har gigantisk succes i England for Brentford, hvor han gennem flere sæsoner på imponerende vis har konsolideret sig som Premier League-hold.

Danskeren har fortsat blikket rettet mod dansk fodbold, hvor han også selv har en fortid som cheftræner for Brøndby IF, og forud for FC Københavns vigtige kamp mod Chelsea, havde Thomas Frank også overskud til at sætte lidt ord på, hvordan han ville sætte holdet op til en succes i det engelske. I stedet valgte Brentford-manageren at sende en række rosende ord efter Jacob Neestrup.

– Jeg står her ved siden af en træner, som jeg synes gør et rigtig godt job, og jeg synes, er rigtig dygtig, så det er jeg helt sikker på, at han har rigtig godt styr på, siger Thomas Frank til Disney+.

Chelsea skal gennem FC København for at vinde Conference League, men det er det eneste acceptable resultat for den engelske storklub i den mindste af UEFAs turneringer, hvis man spørger den danske manager.

– De skal vinde den (turneringen, red.), der er ikke så meget der. De er klart det bedste hold på alle mulige måder, og det vil være en fiasko, hvis de ikke ender med at vinde. Men det er ikke ensbetydende med, at de gør det.

Det ville ikke være helt dumt, hvis Jacob Neestrup inden kampen har spurgt sin danske kollega, hvordan man slår Chelsea.

Thomas Frank har nemlig en glimrende statistik mod Chelsea, som han har mødt otte gange. Her er det blevet til tre sejre, to uafgjorte og tre nederlag.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Atletico Madrid – Arsenal

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Brian Riemer peger på tre årsager

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bo Svensson svært utilfreds