Tilfreds Neestrup: “Noget af det mest komplekse”

Jacob Neestrup er overordnet meget tilfreds på bagkant af torsdagens 2-0-sejr over Kilmarnock.



PARKEN (Tipsbladet): FC København vandt ikke nogen skønhedskonkurrence mod Kilmarnock, men de vandt opgøret 2-0, og dermed har "løverne" det ene ben i Conference League-gruppespillet.

Skotterne stod ultra defensivt i Parken og havde længe held med at holde FCK væk, men i det sidste kvarter af kampen lykkedes det hjemmeholdet og score to gange og sikre en komfortabel sejr.

Til stor glæde for Jacob Neestrup.

– Jeg synes, vi præsterer godt i dag. Meget, meget kontrolleret og holder vores modstander på nul afslutninger i anden halvleg. Det er en bøvlet modstander, og den effektive spilletid er meget lav i første halvleg – det er ikke vores skyld, og det gør, at spillet ikke sætter sig, siger Jacob Neestrup.

– Der, hvor vi med rette skal kigge på os selv i dag, er, at vi ikke formår at skabe kontinuerligt åbne chancer over 95 minutter, men jeg synes ikke, at 2-0 er et misvisende resultat. Vi var klart bedst, og det skal vi være. 

Jacob Neestrup kaldte før kampen Kilmarnock for "atypiske", og skotterne overraskede FCK-træneren en smule i Parken.

– Jeg havde troet, de ville presse højere i flere sekvenser, men det gjorde de ikke, og så endte vi med at spille mod en mega, mega lav blok. Det er noget af det mest komplekse, man kan møde, for flere ting skal gå op i en højere enhed.

– Vi ville gerne have skabt flere chancer, men jeg synes ikke, man kan sige, at det var en dårlig præstation – så er det, hvis man kun kigger efter det negative. Vi har gjort et stykke arbejde på vores egne og dansk fodbolds vegne, som man ikke bare kan tage for givet. 

Nordmanden Birger Meling måtte udgå med en skade i første halvleg, og Jacob Neestrup har endnu ikke nogen status på venstrebacken.






Nu er der nyt om Mads Roerslev




LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Frankrig – England

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Smadrer transferrekord

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Spanien har et ekstra øje på Messi

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck