PARKEN (Tipsbladet): FC København vandt ikke nogen skønhedskonkurrence mod Kilmarnock, men de vandt opgøret 2-0, og dermed har "løverne" det ene ben i Conference League-gruppespillet.
Skotterne stod ultra defensivt i Parken og havde længe held med at holde FCK væk, men i det sidste kvarter af kampen lykkedes det hjemmeholdet og score to gange og sikre en komfortabel sejr.
Til stor glæde for Jacob Neestrup.
– Jeg synes, vi præsterer godt i dag. Meget, meget kontrolleret og holder vores modstander på nul afslutninger i anden halvleg. Det er en bøvlet modstander, og den effektive spilletid er meget lav i første halvleg – det er ikke vores skyld, og det gør, at spillet ikke sætter sig, siger Jacob Neestrup.
– Der, hvor vi med rette skal kigge på os selv i dag, er, at vi ikke formår at skabe kontinuerligt åbne chancer over 95 minutter, men jeg synes ikke, at 2-0 er et misvisende resultat. Vi var klart bedst, og det skal vi være.
Jacob Neestrup kaldte før kampen Kilmarnock for "atypiske", og skotterne overraskede FCK-træneren en smule i Parken.
– Jeg havde troet, de ville presse højere i flere sekvenser, men det gjorde de ikke, og så endte vi med at spille mod en mega, mega lav blok. Det er noget af det mest komplekse, man kan møde, for flere ting skal gå op i en højere enhed.
– Vi ville gerne have skabt flere chancer, men jeg synes ikke, man kan sige, at det var en dårlig præstation – så er det, hvis man kun kigger efter det negative. Vi har gjort et stykke arbejde på vores egne og dansk fodbolds vegne, som man ikke bare kan tage for givet.
Nordmanden Birger Meling måtte udgå med en skade i første halvleg, og Jacob Neestrup har endnu ikke nogen status på venstrebacken.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER