Tilfreds Neestrup: “Noget af det mest komplekse”

Jacob Neestrup er overordnet meget tilfreds på bagkant af torsdagens 2-0-sejr over Kilmarnock.



PARKEN (Tipsbladet): FC København vandt ikke nogen skønhedskonkurrence mod Kilmarnock, men de vandt opgøret 2-0, og dermed har "løverne" det ene ben i Conference League-gruppespillet.

Skotterne stod ultra defensivt i Parken og havde længe held med at holde FCK væk, men i det sidste kvarter af kampen lykkedes det hjemmeholdet og score to gange og sikre en komfortabel sejr.

Til stor glæde for Jacob Neestrup.

– Jeg synes, vi præsterer godt i dag. Meget, meget kontrolleret og holder vores modstander på nul afslutninger i anden halvleg. Det er en bøvlet modstander, og den effektive spilletid er meget lav i første halvleg – det er ikke vores skyld, og det gør, at spillet ikke sætter sig, siger Jacob Neestrup.

– Der, hvor vi med rette skal kigge på os selv i dag, er, at vi ikke formår at skabe kontinuerligt åbne chancer over 95 minutter, men jeg synes ikke, at 2-0 er et misvisende resultat. Vi var klart bedst, og det skal vi være. 

Jacob Neestrup kaldte før kampen Kilmarnock for "atypiske", og skotterne overraskede FCK-træneren en smule i Parken.

– Jeg havde troet, de ville presse højere i flere sekvenser, men det gjorde de ikke, og så endte vi med at spille mod en mega, mega lav blok. Det er noget af det mest komplekse, man kan møde, for flere ting skal gå op i en højere enhed.

– Vi ville gerne have skabt flere chancer, men jeg synes ikke, man kan sige, at det var en dårlig præstation – så er det, hvis man kun kigger efter det negative. Vi har gjort et stykke arbejde på vores egne og dansk fodbolds vegne, som man ikke bare kan tage for givet. 

Nordmanden Birger Meling måtte udgå med en skade i første halvleg, og Jacob Neestrup har endnu ikke nogen status på venstrebacken.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

AGF – Sønderjyske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

FCK lurer på landsholdsspiller

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest