Tilfreds Neestrup: “Noget af det mest komplekse”

Jacob Neestrup er overordnet meget tilfreds på bagkant af torsdagens 2-0-sejr over Kilmarnock.



PARKEN (Tipsbladet): FC København vandt ikke nogen skønhedskonkurrence mod Kilmarnock, men de vandt opgøret 2-0, og dermed har "løverne" det ene ben i Conference League-gruppespillet.

Skotterne stod ultra defensivt i Parken og havde længe held med at holde FCK væk, men i det sidste kvarter af kampen lykkedes det hjemmeholdet og score to gange og sikre en komfortabel sejr.

Til stor glæde for Jacob Neestrup.

– Jeg synes, vi præsterer godt i dag. Meget, meget kontrolleret og holder vores modstander på nul afslutninger i anden halvleg. Det er en bøvlet modstander, og den effektive spilletid er meget lav i første halvleg – det er ikke vores skyld, og det gør, at spillet ikke sætter sig, siger Jacob Neestrup.

– Der, hvor vi med rette skal kigge på os selv i dag, er, at vi ikke formår at skabe kontinuerligt åbne chancer over 95 minutter, men jeg synes ikke, at 2-0 er et misvisende resultat. Vi var klart bedst, og det skal vi være. 

Jacob Neestrup kaldte før kampen Kilmarnock for "atypiske", og skotterne overraskede FCK-træneren en smule i Parken.

– Jeg havde troet, de ville presse højere i flere sekvenser, men det gjorde de ikke, og så endte vi med at spille mod en mega, mega lav blok. Det er noget af det mest komplekse, man kan møde, for flere ting skal gå op i en højere enhed.

– Vi ville gerne have skabt flere chancer, men jeg synes ikke, man kan sige, at det var en dårlig præstation – så er det, hvis man kun kigger efter det negative. Vi har gjort et stykke arbejde på vores egne og dansk fodbolds vegne, som man ikke bare kan tage for givet. 

Nordmanden Birger Meling måtte udgå med en skade i første halvleg, og Jacob Neestrup har endnu ikke nogen status på venstrebacken.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

VM-spiller alvorligt skadet

Argentina afværger fiasko – vildt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Schweiz – Colombia

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Medier jubler over USA’s nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Stor nedtur for Superliga-komet

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde