PARKEN (Tipsbladet): FC København vandt ikke nogen skønhedskonkurrence mod Kilmarnock, men de vandt opgøret 2-0, og dermed har "løverne" det ene ben i Conference League-gruppespillet.
Skotterne stod ultra defensivt i Parken og havde længe held med at holde FCK væk, men i det sidste kvarter af kampen lykkedes det hjemmeholdet og score to gange og sikre en komfortabel sejr.
Til stor glæde for Jacob Neestrup.
– Jeg synes, vi præsterer godt i dag. Meget, meget kontrolleret og holder vores modstander på nul afslutninger i anden halvleg. Det er en bøvlet modstander, og den effektive spilletid er meget lav i første halvleg – det er ikke vores skyld, og det gør, at spillet ikke sætter sig, siger Jacob Neestrup.
– Der, hvor vi med rette skal kigge på os selv i dag, er, at vi ikke formår at skabe kontinuerligt åbne chancer over 95 minutter, men jeg synes ikke, at 2-0 er et misvisende resultat. Vi var klart bedst, og det skal vi være.
Jacob Neestrup kaldte før kampen Kilmarnock for "atypiske", og skotterne overraskede FCK-træneren en smule i Parken.
– Jeg havde troet, de ville presse højere i flere sekvenser, men det gjorde de ikke, og så endte vi med at spille mod en mega, mega lav blok. Det er noget af det mest komplekse, man kan møde, for flere ting skal gå op i en højere enhed.
– Vi ville gerne have skabt flere chancer, men jeg synes ikke, man kan sige, at det var en dårlig præstation – så er det, hvis man kun kigger efter det negative. Vi har gjort et stykke arbejde på vores egne og dansk fodbolds vegne, som man ikke bare kan tage for givet.
Nordmanden Birger Meling måtte udgå med en skade i første halvleg, og Jacob Neestrup har endnu ikke nogen status på venstrebacken.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW