SILKEBORG (Tipsbladet): Da Silkeborg IF og Gent torsdag aften mødtes i kvalifikationen til Conference League, brugte de belgiske gæster rigelig med kræfter på at stække SIF's højre back Oliver Sonne.
Belgierne spillede i venstre side med to dygtige venstre backs, herunder engelske Archie Brown, der normalt er back men torsdag lå tæt på Sonne som venstre kant, når Silkeborg havde bolden.
Hjemme i Superligaen har modstanderne gennem længere tid også haft øje for, at Sonne kommer bragende og bliver sat op i Silkeborgs taktiske koncept til at få bolden tæt på eller i modstanderens felt.
Oliver Sonne ser gode muligheder for at komme videre i returkampen i Belgien mod et hold, der viste tegn på både udskiftninger og ikke mindst en ændret spillestil under den ny cheftræner, en stil holdet stadig knokler med.
Det har været et intenst 2024, hvor Peru endte med at udtage Sonne til Copa América efter Silkeborgs pokaltitel i begyndelsen af maj.
De seneste tre måneder må være det mest intense, Oliver Sonne har prøvet i karrieren med en kamp mod Lionel Messis Argentina i Miami, pokalsejren og Europa-kampe.
– Det har været en kæmpe oplevelse for mig og en god sommer og et godt år i sin helhed med en pokalfinale. Tingene begynder at flaske sig, og det har været begivenhedsrigt, især turen med Peru. Det var fede oplevelser og selvfølgelig ekstra fedt at få lov at spille mod Argentina, siger Oliver Sonne til Tipsbladet.

Og man fornemmer det i klubben, hvor forventningen ifølge Tipsbladets kilder er, at Oliver Sonne kan blive solgt hen mod slutningen af transfervinduet, når Silkeborg har vished om, hvorvidt man kvalificerer sig til Conference League eller ej.
Hvad det ender med er endnu ikke afgjort, og backen har kontrakt i Silkeborg to år endnu, så garantier er der ikke.
Men der er gang i tingene i kulissen, fortæller backen.
– Vi arbejder på det, vi arbejder på en løsning. Jeg tror, der er noget timing i det for klubben. De vil helst spille de europæiske kampe med mig, så på den måde handler det om timing, siger Oliver Sonne.
– Der er heldigvis en lille måned endnu, så jeg tror, det kommer. Jeg håber, der kommer til at ske rigtig meget på markedet. Så vi må vente og se, siger Oliver Sonne.
Silkeborg har hentet en håndfuld nye spillere til denne sommer for samlede transfers et godt stykke over ti millioner kroner, og det virker som en realistisk mulighed, at SIF har mulige afløsere til grundig overvejelse, hvis Oliver Sonne eller andre Silkeborg-profiler ender med at blive solgt i de kommende uger.
LIVE
TransferLIVE: Lang transfernæse til AaB?
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
FC København tjente millioner tirsdag aften
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER