SILKEBORG (Tipsbladet): Da Silkeborg IF og Gent torsdag aften mødtes i kvalifikationen til Conference League, brugte de belgiske gæster rigelig med kræfter på at stække SIF's højre back Oliver Sonne.
Belgierne spillede i venstre side med to dygtige venstre backs, herunder engelske Archie Brown, der normalt er back men torsdag lå tæt på Sonne som venstre kant, når Silkeborg havde bolden.
Hjemme i Superligaen har modstanderne gennem længere tid også haft øje for, at Sonne kommer bragende og bliver sat op i Silkeborgs taktiske koncept til at få bolden tæt på eller i modstanderens felt.
Oliver Sonne ser gode muligheder for at komme videre i returkampen i Belgien mod et hold, der viste tegn på både udskiftninger og ikke mindst en ændret spillestil under den ny cheftræner, en stil holdet stadig knokler med.
Det har været et intenst 2024, hvor Peru endte med at udtage Sonne til Copa América efter Silkeborgs pokaltitel i begyndelsen af maj.
De seneste tre måneder må være det mest intense, Oliver Sonne har prøvet i karrieren med en kamp mod Lionel Messis Argentina i Miami, pokalsejren og Europa-kampe.
– Det har været en kæmpe oplevelse for mig og en god sommer og et godt år i sin helhed med en pokalfinale. Tingene begynder at flaske sig, og det har været begivenhedsrigt, især turen med Peru. Det var fede oplevelser og selvfølgelig ekstra fedt at få lov at spille mod Argentina, siger Oliver Sonne til Tipsbladet.

Og man fornemmer det i klubben, hvor forventningen ifølge Tipsbladets kilder er, at Oliver Sonne kan blive solgt hen mod slutningen af transfervinduet, når Silkeborg har vished om, hvorvidt man kvalificerer sig til Conference League eller ej.
Hvad det ender med er endnu ikke afgjort, og backen har kontrakt i Silkeborg to år endnu, så garantier er der ikke.
Men der er gang i tingene i kulissen, fortæller backen.
– Vi arbejder på det, vi arbejder på en løsning. Jeg tror, der er noget timing i det for klubben. De vil helst spille de europæiske kampe med mig, så på den måde handler det om timing, siger Oliver Sonne.
– Der er heldigvis en lille måned endnu, så jeg tror, det kommer. Jeg håber, der kommer til at ske rigtig meget på markedet. Så vi må vente og se, siger Oliver Sonne.
Silkeborg har hentet en håndfuld nye spillere til denne sommer for samlede transfers et godt stykke over ti millioner kroner, og det virker som en realistisk mulighed, at SIF har mulige afløsere til grundig overvejelse, hvis Oliver Sonne eller andre Silkeborg-profiler ender med at blive solgt i de kommende uger.
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
NYHEDER
– En humørdræber
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
NYHEDER