Transfer lurer efter tre vanvittige måneder

Det ligger i luften, at en af Silkeborgs mest markante profiler kan blive solgt senere i denne måned.



SILKEBORG (Tipsbladet): Da Silkeborg IF og Gent torsdag aften mødtes i kvalifikationen til Conference League, brugte de belgiske gæster rigelig med kræfter på at stække SIF's højre back Oliver Sonne.

Belgierne spillede i venstre side med to dygtige venstre backs, herunder engelske Archie Brown, der normalt er back men torsdag lå tæt på Sonne som venstre kant, når Silkeborg havde bolden.

Hjemme i Superligaen har modstanderne gennem længere tid også haft øje for, at Sonne kommer bragende og bliver sat op i Silkeborgs taktiske koncept til at få bolden tæt på eller i modstanderens felt.

Oliver Sonne ser gode muligheder for at komme videre i returkampen i Belgien mod et hold, der viste tegn på både udskiftninger og ikke mindst en ændret spillestil under den ny cheftræner, en stil holdet stadig knokler med.

Det har været et intenst 2024, hvor Peru endte med at udtage Sonne til Copa América efter Silkeborgs pokaltitel i begyndelsen af maj.

De seneste tre måneder må være det mest intense, Oliver Sonne har prøvet i karrieren med en kamp mod Lionel Messis Argentina i Miami, pokalsejren og Europa-kampe.

– Det har været en kæmpe oplevelse for mig og en god sommer og et godt år i sin helhed med en pokalfinale. Tingene begynder at flaske sig, og det har været begivenhedsrigt, især turen med Peru. Det var fede oplevelser og selvfølgelig ekstra fedt at få lov at spille mod Argentina, siger Oliver Sonne til Tipsbladet.

266415

Foto: Alamy

Og man fornemmer det i klubben, hvor forventningen ifølge Tipsbladets kilder er, at Oliver Sonne kan blive solgt hen mod slutningen af transfervinduet, når Silkeborg har vished om, hvorvidt man kvalificerer sig til Conference League eller ej.

Hvad det ender med er endnu ikke afgjort, og backen har kontrakt i Silkeborg to år endnu, så garantier er der ikke.

Men der er gang i tingene i kulissen, fortæller backen.

– Vi arbejder på det, vi arbejder på en løsning. Jeg tror, der er noget timing i det for klubben. De vil helst spille de europæiske kampe med mig, så på den måde handler det om timing, siger Oliver Sonne.

– Der er heldigvis en lille måned endnu, så jeg tror, det kommer. Jeg håber, der kommer til at ske rigtig meget på markedet. Så vi må vente og se, siger Oliver Sonne.

Silkeborg har hentet en håndfuld nye spillere til denne sommer for samlede transfers et godt stykke over ti millioner kroner, og det virker som en realistisk mulighed, at SIF har mulige afløsere til grundig overvejelse, hvis Oliver Sonne eller andre Silkeborg-profiler ender med at blive solgt i de kommende uger.



Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

– Det er fuldkommen meningsløst

AaB-talent prøver sig af i Italien

Viktor Claesson bliver i FC København

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’