Transfer lurer efter tre vanvittige måneder

Det ligger i luften, at en af Silkeborgs mest markante profiler kan blive solgt senere i denne måned.



SILKEBORG (Tipsbladet): Da Silkeborg IF og Gent torsdag aften mødtes i kvalifikationen til Conference League, brugte de belgiske gæster rigelig med kræfter på at stække SIF's højre back Oliver Sonne.

Belgierne spillede i venstre side med to dygtige venstre backs, herunder engelske Archie Brown, der normalt er back men torsdag lå tæt på Sonne som venstre kant, når Silkeborg havde bolden.

Hjemme i Superligaen har modstanderne gennem længere tid også haft øje for, at Sonne kommer bragende og bliver sat op i Silkeborgs taktiske koncept til at få bolden tæt på eller i modstanderens felt.

Oliver Sonne ser gode muligheder for at komme videre i returkampen i Belgien mod et hold, der viste tegn på både udskiftninger og ikke mindst en ændret spillestil under den ny cheftræner, en stil holdet stadig knokler med.

Det har været et intenst 2024, hvor Peru endte med at udtage Sonne til Copa América efter Silkeborgs pokaltitel i begyndelsen af maj.

De seneste tre måneder må være det mest intense, Oliver Sonne har prøvet i karrieren med en kamp mod Lionel Messis Argentina i Miami, pokalsejren og Europa-kampe.

– Det har været en kæmpe oplevelse for mig og en god sommer og et godt år i sin helhed med en pokalfinale. Tingene begynder at flaske sig, og det har været begivenhedsrigt, især turen med Peru. Det var fede oplevelser og selvfølgelig ekstra fedt at få lov at spille mod Argentina, siger Oliver Sonne til Tipsbladet.

266415

Foto: Alamy

Og man fornemmer det i klubben, hvor forventningen ifølge Tipsbladets kilder er, at Oliver Sonne kan blive solgt hen mod slutningen af transfervinduet, når Silkeborg har vished om, hvorvidt man kvalificerer sig til Conference League eller ej.

Hvad det ender med er endnu ikke afgjort, og backen har kontrakt i Silkeborg to år endnu, så garantier er der ikke.

Men der er gang i tingene i kulissen, fortæller backen.

– Vi arbejder på det, vi arbejder på en løsning. Jeg tror, der er noget timing i det for klubben. De vil helst spille de europæiske kampe med mig, så på den måde handler det om timing, siger Oliver Sonne.

– Der er heldigvis en lille måned endnu, så jeg tror, det kommer. Jeg håber, der kommer til at ske rigtig meget på markedet. Så vi må vente og se, siger Oliver Sonne.

Silkeborg har hentet en håndfuld nye spillere til denne sommer for samlede transfers et godt stykke over ti millioner kroner, og det virker som en realistisk mulighed, at SIF har mulige afløsere til grundig overvejelse, hvis Oliver Sonne eller andre Silkeborg-profiler ender med at blive solgt i de kommende uger.





LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Fortryder FC Barcelona-transfer

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Jess Thorup indlagt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Hold nu kæft, hvor er han god!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Salah sender særlig besked

Så er det officielt