Transfer lurer efter tre vanvittige måneder

Det ligger i luften, at en af Silkeborgs mest markante profiler kan blive solgt senere i denne måned.



SILKEBORG (Tipsbladet): Da Silkeborg IF og Gent torsdag aften mødtes i kvalifikationen til Conference League, brugte de belgiske gæster rigelig med kræfter på at stække SIF's højre back Oliver Sonne.

Belgierne spillede i venstre side med to dygtige venstre backs, herunder engelske Archie Brown, der normalt er back men torsdag lå tæt på Sonne som venstre kant, når Silkeborg havde bolden.

Hjemme i Superligaen har modstanderne gennem længere tid også haft øje for, at Sonne kommer bragende og bliver sat op i Silkeborgs taktiske koncept til at få bolden tæt på eller i modstanderens felt.

Oliver Sonne ser gode muligheder for at komme videre i returkampen i Belgien mod et hold, der viste tegn på både udskiftninger og ikke mindst en ændret spillestil under den ny cheftræner, en stil holdet stadig knokler med.

Det har været et intenst 2024, hvor Peru endte med at udtage Sonne til Copa América efter Silkeborgs pokaltitel i begyndelsen af maj.

De seneste tre måneder må være det mest intense, Oliver Sonne har prøvet i karrieren med en kamp mod Lionel Messis Argentina i Miami, pokalsejren og Europa-kampe.

– Det har været en kæmpe oplevelse for mig og en god sommer og et godt år i sin helhed med en pokalfinale. Tingene begynder at flaske sig, og det har været begivenhedsrigt, især turen med Peru. Det var fede oplevelser og selvfølgelig ekstra fedt at få lov at spille mod Argentina, siger Oliver Sonne til Tipsbladet.

266415

Foto: Alamy

Og man fornemmer det i klubben, hvor forventningen ifølge Tipsbladets kilder er, at Oliver Sonne kan blive solgt hen mod slutningen af transfervinduet, når Silkeborg har vished om, hvorvidt man kvalificerer sig til Conference League eller ej.

Hvad det ender med er endnu ikke afgjort, og backen har kontrakt i Silkeborg to år endnu, så garantier er der ikke.

Men der er gang i tingene i kulissen, fortæller backen.

– Vi arbejder på det, vi arbejder på en løsning. Jeg tror, der er noget timing i det for klubben. De vil helst spille de europæiske kampe med mig, så på den måde handler det om timing, siger Oliver Sonne.

– Der er heldigvis en lille måned endnu, så jeg tror, det kommer. Jeg håber, der kommer til at ske rigtig meget på markedet. Så vi må vente og se, siger Oliver Sonne.

Silkeborg har hentet en håndfuld nye spillere til denne sommer for samlede transfers et godt stykke over ti millioner kroner, og det virker som en realistisk mulighed, at SIF har mulige afløsere til grundig overvejelse, hvis Oliver Sonne eller andre Silkeborg-profiler ender med at blive solgt i de kommende uger.



Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Riemer svarer på Tøftings kritik

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Alle storroser Dario Osorio

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Lukas Lerager er færdig i FC København

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Dansk stjerne: Det er til grin!

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Skuffer igen

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Millionregn over Ståle Solbakken

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks