Transfer lurer efter tre vanvittige måneder

Det ligger i luften, at en af Silkeborgs mest markante profiler kan blive solgt senere i denne måned.



SILKEBORG (Tipsbladet): Da Silkeborg IF og Gent torsdag aften mødtes i kvalifikationen til Conference League, brugte de belgiske gæster rigelig med kræfter på at stække SIF's højre back Oliver Sonne.

Belgierne spillede i venstre side med to dygtige venstre backs, herunder engelske Archie Brown, der normalt er back men torsdag lå tæt på Sonne som venstre kant, når Silkeborg havde bolden.

Hjemme i Superligaen har modstanderne gennem længere tid også haft øje for, at Sonne kommer bragende og bliver sat op i Silkeborgs taktiske koncept til at få bolden tæt på eller i modstanderens felt.

Oliver Sonne ser gode muligheder for at komme videre i returkampen i Belgien mod et hold, der viste tegn på både udskiftninger og ikke mindst en ændret spillestil under den ny cheftræner, en stil holdet stadig knokler med.

Det har været et intenst 2024, hvor Peru endte med at udtage Sonne til Copa América efter Silkeborgs pokaltitel i begyndelsen af maj.

De seneste tre måneder må være det mest intense, Oliver Sonne har prøvet i karrieren med en kamp mod Lionel Messis Argentina i Miami, pokalsejren og Europa-kampe.

– Det har været en kæmpe oplevelse for mig og en god sommer og et godt år i sin helhed med en pokalfinale. Tingene begynder at flaske sig, og det har været begivenhedsrigt, især turen med Peru. Det var fede oplevelser og selvfølgelig ekstra fedt at få lov at spille mod Argentina, siger Oliver Sonne til Tipsbladet.

266415

Foto: Alamy

Og man fornemmer det i klubben, hvor forventningen ifølge Tipsbladets kilder er, at Oliver Sonne kan blive solgt hen mod slutningen af transfervinduet, når Silkeborg har vished om, hvorvidt man kvalificerer sig til Conference League eller ej.

Hvad det ender med er endnu ikke afgjort, og backen har kontrakt i Silkeborg to år endnu, så garantier er der ikke.

Men der er gang i tingene i kulissen, fortæller backen.

– Vi arbejder på det, vi arbejder på en løsning. Jeg tror, der er noget timing i det for klubben. De vil helst spille de europæiske kampe med mig, så på den måde handler det om timing, siger Oliver Sonne.

– Der er heldigvis en lille måned endnu, så jeg tror, det kommer. Jeg håber, der kommer til at ske rigtig meget på markedet. Så vi må vente og se, siger Oliver Sonne.

Silkeborg har hentet en håndfuld nye spillere til denne sommer for samlede transfers et godt stykke over ti millioner kroner, og det virker som en realistisk mulighed, at SIF har mulige afløsere til grundig overvejelse, hvis Oliver Sonne eller andre Silkeborg-profiler ender med at blive solgt i de kommende uger.





INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vejle Boldklub – Randers FC

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Jakob Poulsen med dyster melding

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Simeone fatter det ikke

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Viborg FF – AGF

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Roser Superliga-træners søn

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

OB – FC Fredericia

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Blandt dette årtusindes bedste

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Afslører særlig Thomas Frank-detalje



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Langer ud efter Superliga-stjerne

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

– Han fik et lortetilbud fra OB

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det