SILKEBORG (Tipsbladet): Da Silkeborg IF og Gent torsdag aften mødtes i kvalifikationen til Conference League, brugte de belgiske gæster rigelig med kræfter på at stække SIF's højre back Oliver Sonne.
Belgierne spillede i venstre side med to dygtige venstre backs, herunder engelske Archie Brown, der normalt er back men torsdag lå tæt på Sonne som venstre kant, når Silkeborg havde bolden.
Hjemme i Superligaen har modstanderne gennem længere tid også haft øje for, at Sonne kommer bragende og bliver sat op i Silkeborgs taktiske koncept til at få bolden tæt på eller i modstanderens felt.
Oliver Sonne ser gode muligheder for at komme videre i returkampen i Belgien mod et hold, der viste tegn på både udskiftninger og ikke mindst en ændret spillestil under den ny cheftræner, en stil holdet stadig knokler med.
Det har været et intenst 2024, hvor Peru endte med at udtage Sonne til Copa América efter Silkeborgs pokaltitel i begyndelsen af maj.
De seneste tre måneder må være det mest intense, Oliver Sonne har prøvet i karrieren med en kamp mod Lionel Messis Argentina i Miami, pokalsejren og Europa-kampe.
– Det har været en kæmpe oplevelse for mig og en god sommer og et godt år i sin helhed med en pokalfinale. Tingene begynder at flaske sig, og det har været begivenhedsrigt, især turen med Peru. Det var fede oplevelser og selvfølgelig ekstra fedt at få lov at spille mod Argentina, siger Oliver Sonne til Tipsbladet.

Og man fornemmer det i klubben, hvor forventningen ifølge Tipsbladets kilder er, at Oliver Sonne kan blive solgt hen mod slutningen af transfervinduet, når Silkeborg har vished om, hvorvidt man kvalificerer sig til Conference League eller ej.
Hvad det ender med er endnu ikke afgjort, og backen har kontrakt i Silkeborg to år endnu, så garantier er der ikke.
Men der er gang i tingene i kulissen, fortæller backen.
– Vi arbejder på det, vi arbejder på en løsning. Jeg tror, der er noget timing i det for klubben. De vil helst spille de europæiske kampe med mig, så på den måde handler det om timing, siger Oliver Sonne.
– Der er heldigvis en lille måned endnu, så jeg tror, det kommer. Jeg håber, der kommer til at ske rigtig meget på markedet. Så vi må vente og se, siger Oliver Sonne.
Silkeborg har hentet en håndfuld nye spillere til denne sommer for samlede transfers et godt stykke over ti millioner kroner, og det virker som en realistisk mulighed, at SIF har mulige afløsere til grundig overvejelse, hvis Oliver Sonne eller andre Silkeborg-profiler ender med at blive solgt i de kommende uger.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
– Vi har alle fejlet
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER