SILKEBORG (Tipsbladet): Da Silkeborg IF og Gent torsdag aften mødtes i kvalifikationen til Conference League, brugte de belgiske gæster rigelig med kræfter på at stække SIF's højre back Oliver Sonne.
Belgierne spillede i venstre side med to dygtige venstre backs, herunder engelske Archie Brown, der normalt er back men torsdag lå tæt på Sonne som venstre kant, når Silkeborg havde bolden.
Hjemme i Superligaen har modstanderne gennem længere tid også haft øje for, at Sonne kommer bragende og bliver sat op i Silkeborgs taktiske koncept til at få bolden tæt på eller i modstanderens felt.
Oliver Sonne ser gode muligheder for at komme videre i returkampen i Belgien mod et hold, der viste tegn på både udskiftninger og ikke mindst en ændret spillestil under den ny cheftræner, en stil holdet stadig knokler med.
Det har været et intenst 2024, hvor Peru endte med at udtage Sonne til Copa América efter Silkeborgs pokaltitel i begyndelsen af maj.
De seneste tre måneder må være det mest intense, Oliver Sonne har prøvet i karrieren med en kamp mod Lionel Messis Argentina i Miami, pokalsejren og Europa-kampe.
– Det har været en kæmpe oplevelse for mig og en god sommer og et godt år i sin helhed med en pokalfinale. Tingene begynder at flaske sig, og det har været begivenhedsrigt, især turen med Peru. Det var fede oplevelser og selvfølgelig ekstra fedt at få lov at spille mod Argentina, siger Oliver Sonne til Tipsbladet.

Og man fornemmer det i klubben, hvor forventningen ifølge Tipsbladets kilder er, at Oliver Sonne kan blive solgt hen mod slutningen af transfervinduet, når Silkeborg har vished om, hvorvidt man kvalificerer sig til Conference League eller ej.
Hvad det ender med er endnu ikke afgjort, og backen har kontrakt i Silkeborg to år endnu, så garantier er der ikke.
Men der er gang i tingene i kulissen, fortæller backen.
– Vi arbejder på det, vi arbejder på en løsning. Jeg tror, der er noget timing i det for klubben. De vil helst spille de europæiske kampe med mig, så på den måde handler det om timing, siger Oliver Sonne.
– Der er heldigvis en lille måned endnu, så jeg tror, det kommer. Jeg håber, der kommer til at ske rigtig meget på markedet. Så vi må vente og se, siger Oliver Sonne.
Silkeborg har hentet en håndfuld nye spillere til denne sommer for samlede transfers et godt stykke over ti millioner kroner, og det virker som en realistisk mulighed, at SIF har mulige afløsere til grundig overvejelse, hvis Oliver Sonne eller andre Silkeborg-profiler ender med at blive solgt i de kommende uger.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Av, FCK! Her er de værst af alle
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Alexander Lind blæst bagover
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
LIVE: Det er slut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Vender han retur? Lasse Schöne åben
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
BIZART