FC Nordsjælland møder torsdag FCSB fra Rumænien i Conference League-kvalifikationen, og her skal de to mandskaber over to kampe afgøre, hvem der skal videre til næste runde.
I FCSB skal FC Nordsjælland op imod et af Rumæniens bedste hold, men klubben er måske mest kendt for ejeren Gigi Becali, der er en omvandrende tornado, som nærmest uge for uge leverer den ene opsigtsvækkende udtalelse efter den anden.
Således også om FC Nordsjælland, som han mildt sagt ikke er specielt imponeret over. Det gælder dog ikke bare FC Nordsjælland, men danske hold i det hele taget.
– Jeg kender dem ikke (FC Nordsjælland, red.). Mine medarbejdere siger, det er et stærkt hold, men jeg aner intet om danskere. Men altså, det er danskere – ikke italienere, spaniere, franskmænd eller englændere. Jeg ved ikke rigtigt noget om fodboldhold – kun rumænske. Dem kan vi ikke spille mod hele tiden, og så må vi spille mod hold fra udlandet. Nu er det så nogle danskere – vi kommer til at smadre dem, siger Gigi Becali til rumænske medier.
Når Gigi Becali udtaler, at han ikke ved noget om danske hold eller har kendskab til nogle, er det formentlig en sandhed med modifikationer – han bør i hvert fald kunne huske Silkeborg IF. I sidste sæson tørnede FCSB og Silkeborg IF sammen to gange i Conference League-gruppespillet, og Kent Nielsens mandskab vandt 5-0 både hjemme og ude.
Efterfølgende gik klubejeren amok i rumænske medier.
– Det er den største joke i mit liv. Folk holder mig for nar. Jeg har talt så mange gange om, at jeg vil trække mig tilbage fra fodbolden, og nu vil du se, at jeg implementerer min plan langsomt.
– Og nej, jeg kommer ikke til at tale med nogen om det. Jeg er træt af alle mulige undskydninger. Jeg er Rumæniens største sucker, fordi jeg bliver ved med at poste penge i transfers. Jeg er blevet til grin.
– Nogle er kede af, at de ikke spiller, men når de spiller, så får de folk til at grine. Jeg går på pension hurtigst muligt. Og det bliver ikke noget, jeg kommer til at diskutere, for der er ikke nogen, der bestemmer over mine penge, sagde Becali efter det andet 0-5-nederlag til Silkeborg.
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har i flere år været bekendt med Gigi Becali, som han kalder “en af de mest vanvittige klubejere i Europa”.
– Vi taler vaccineskepsis nær sølvpapirshat-niveau, som angiveligt fik mange Steaua-spillere til ikke at få coronavaccine, fremmedfjendske udtalelser, aggressiv homofobi, økonomiske forbrydelser og trusler mod blandt andre journalister, der ‘burde skydes’. Han er dælme et wildcard, lyder det.
FC Nordsjælland starter på udebane i Rumænien på torsdag, mens der er returkamp på Right to Dream Park en uge senere.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Bayern München er i pokalfinalen
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
