FCN pryglede Partizan og er tæt på gruppespil

FC Nordsjælland sprudlede og tævede på hjemmebane Partizan 5-0 i en kamp med stor klasseforskel.



FC Nordsjælland er meget tæt på at sikre sig adgang til gruppespillet i Conference League, som er den tredjebedste europæiske klubturnering.

Torsdag bankede Farum-holdet på hjemmebane den serbiske storklub Partizan 5-0 på hjemmebane i ren opvisningsstil.

Venstreback Martin Frese åbnede ballet med et perlemål, angrebsprofilen Marcus Ingvartsen fulgte op med to træffere fra straffesparkspletten, og højreback Oliver Villadsen bidrog også til festen, der blev lukket med et selvmål.

FCN skabte dermed et fremragende udgangspunkt før returkampen i Beograd om en uge.

Med til historien hører, at Partizan blev nummer fire i Serbien i sidste sæson og styrkemæssigt er et godt stykke fra tidligere tiders storhed. Men det skal ikke tage noget fra Johannes Hoff Thorups tropper.

Holdet løste mod et i perioder meget lavtstående og kompakt udehold, der fik solid opbakning fra et proppet og medlevende udebaneafsnit, opgaven til topkarakter.

Det tæller dog lidt ned, at sejren ikke blev større. Det var således chancer til mere.

FCN var ligesom mod Silkeborg søndag uden stjerneangriberen Ernest Nuamah, der angiveligt er tæt på et rekordstort skifte til franske Lyon. Men FCN-offensiven viste med al tydelighed, at der er en fremtid uden ghaneseren.

Blandt andet landsmanden Ibrahim Osman boltrede sig og gjorde flere gange Partizans højreback rundtosset med sine besnærende driblinger og rappe fodskift.

Partizan valgte fra start en klokkeklar taktik: Stå ultratæt i kæderne lavt på banen.

Desværre for serberne har FCN en del af erfaring med at spille over for netop den taktik, og den slog da også fejl fra nærmest første fløjt.

FCN-kombinationerne flød, og Partizan kunne ikke følge med. Efter 11 minutter forsøgte en Partizan-spiller med ringe succes at cleare, og bolden dumpede ned for Martin Frese uden for feltet.

Venstrebacken tæmmede kuglen med brystet og bragede den op i modsatte hjørne bag den tidligere AGF-keeper Aleksandar Jovanovic til 1-0.

Selv om Partizan havde opbakning i ryggen, var det meget begrænset, hvad gæsterne havde at byde ind med frem ad banen.

I stedet truede FCN konstant, og både Benjamin Nygren og Marcus Ingvartsen burde være kommet på tavlen, inden det efter 42 minutter omsider blev 2-0.

En serber havde hånd på i eget felt, og fra straffesparkspletten tog Ingvartsen med en kropsfinte revanche for sin afbrænder med en stensikker scoring.

Partizan havde et kort opblomstring i starten af anden halvleg, men FCN tog igen fat i bolden og fortsatte sin imponerende produktion af chancer.

Midtvejs gennem anden halvleg gentog Ingvartsen sin bedrift fra første halvleg efter en ny serbisk hånd på bolden i eget felt, og fem minutter senere var den gal igen.

Osman dansede forbi et par modstandere og sendte bolden ind foran mål, hvor indskiftede Oliver Antman med hælen skubbede bold hen til Oliver Villadsen, der nemt øgede til 4-0.

Osman burde selv at øget til 5-0 i et par situationer, og det samme havde den 18-årige ghanesers afløser, Mads Hansen, flere muligheder for, men det blev i stedet en uheldig forsvarsspiller, der lod sig noterede for sidste mål efter et afrettet indlæg og en katastrofal aktion af keeper Jovanovic.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Reagerer på vilde anklager

Dommerekspert enig med Tullberg: Uforklarligt!

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Brian Riemer giver klar besked

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Kæmpe kærlighedserklæring



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

I svime: Som en ny spiller

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Narteys krav til ny kontrakt

Froholdt på tavlen i storkamp

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Var direkte fra træningsbanen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Rasmus Højlund i massiv modvind

– Han har måske været lagt lidt på is

Alpha retter hård kritik

Han er Eriksen og co’s nye træner

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Højlund står til at slå personlige rekorder

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig