FC Nordsjælland er meget tæt på at sikre sig adgang til gruppespillet i Conference League, som er den tredjebedste europæiske klubturnering.
Torsdag bankede Farum-holdet på hjemmebane den serbiske storklub Partizan 5-0 på hjemmebane i ren opvisningsstil.
Venstreback Martin Frese åbnede ballet med et perlemål, angrebsprofilen Marcus Ingvartsen fulgte op med to træffere fra straffesparkspletten, og højreback Oliver Villadsen bidrog også til festen, der blev lukket med et selvmål.
FCN skabte dermed et fremragende udgangspunkt før returkampen i Beograd om en uge.
Med til historien hører, at Partizan blev nummer fire i Serbien i sidste sæson og styrkemæssigt er et godt stykke fra tidligere tiders storhed. Men det skal ikke tage noget fra Johannes Hoff Thorups tropper.
Holdet løste mod et i perioder meget lavtstående og kompakt udehold, der fik solid opbakning fra et proppet og medlevende udebaneafsnit, opgaven til topkarakter.
Det tæller dog lidt ned, at sejren ikke blev større. Det var således chancer til mere.
FCN var ligesom mod Silkeborg søndag uden stjerneangriberen Ernest Nuamah, der angiveligt er tæt på et rekordstort skifte til franske Lyon. Men FCN-offensiven viste med al tydelighed, at der er en fremtid uden ghaneseren.
Blandt andet landsmanden Ibrahim Osman boltrede sig og gjorde flere gange Partizans højreback rundtosset med sine besnærende driblinger og rappe fodskift.
Partizan valgte fra start en klokkeklar taktik: Stå ultratæt i kæderne lavt på banen.
Desværre for serberne har FCN en del af erfaring med at spille over for netop den taktik, og den slog da også fejl fra nærmest første fløjt.
FCN-kombinationerne flød, og Partizan kunne ikke følge med. Efter 11 minutter forsøgte en Partizan-spiller med ringe succes at cleare, og bolden dumpede ned for Martin Frese uden for feltet.
Venstrebacken tæmmede kuglen med brystet og bragede den op i modsatte hjørne bag den tidligere AGF-keeper Aleksandar Jovanovic til 1-0.
Selv om Partizan havde opbakning i ryggen, var det meget begrænset, hvad gæsterne havde at byde ind med frem ad banen.
I stedet truede FCN konstant, og både Benjamin Nygren og Marcus Ingvartsen burde være kommet på tavlen, inden det efter 42 minutter omsider blev 2-0.
En serber havde hånd på i eget felt, og fra straffesparkspletten tog Ingvartsen med en kropsfinte revanche for sin afbrænder med en stensikker scoring.
Partizan havde et kort opblomstring i starten af anden halvleg, men FCN tog igen fat i bolden og fortsatte sin imponerende produktion af chancer.
Midtvejs gennem anden halvleg gentog Ingvartsen sin bedrift fra første halvleg efter en ny serbisk hånd på bolden i eget felt, og fem minutter senere var den gal igen.
Osman dansede forbi et par modstandere og sendte bolden ind foran mål, hvor indskiftede Oliver Antman med hælen skubbede bold hen til Oliver Villadsen, der nemt øgede til 4-0.
Osman burde selv at øget til 5-0 i et par situationer, og det samme havde den 18-årige ghanesers afløser, Mads Hansen, flere muligheder for, men det blev i stedet en uheldig forsvarsspiller, der lod sig noterede for sidste mål efter et afrettet indlæg og en katastrofal aktion af keeper Jovanovic.
/ritzau/
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Real Madrid taber
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Aston Villa og Chelsea smider point
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
FCK afværger historisk nederlag
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Neymar overvejer karrierestop
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER