Kasper Schmeichel spillede torsdag sin blot anden kamp for Nice, da den sydfranske klub var en tur i Israel for at møde Maccabi Tel Aviv i Conference League-kvalifikationen.
Og det var desværre ikke en kamp, som den danske landsholdsmålmand slap særligt godt fra. Kasper Schmeichel kom således på mellemhånd efter 74 minutter, hvor Maccabi Tel Aviv-angriberen Stipe Perica derfor kunne lobbe bolden over danskeren.
Det blev kampens eneste scoring, og efter slutfløjtet har den franske presse så udpeget Kasper Schmeichel som en af årsagerne til, at Nice tabte kampen.
– I en kamp, som Nice dominerede, krævede det blot én klodset aktion af Kasper Schmeichel for at give Maccabi en sejr i den første kamp på hjemmebane, skriver den franske avis L'Equipe således.
På mediet Get French Football News er kritikken af Schmeichel endnu mere hård.
– Kasper Schmeichel har fået en rimelig katastrofal start på tilværelsen i OGC Nice. Han var i høj grad skyld i Maccabi Tel Avivs sejrsmål, og han så utroligt usikker ud i hele kampen. Han udviste en lignende tøvende tilgang mod Strasbourg i weekenden. Hans distribution har heller ikke været overbevisende, skriver Get French Football News således.
Kasper Schmeichel kan søndag forsøge at gøre en bedre figur, når Nice møder Clermont Foot på udebane.
Kasper Schmeichel (35) with a pretty disastrous start to life at OGC Nice – considerably at fault for tonight’s Maccabi Tel Aviv winner, looked incredibly unsure throughout & showed a similar timidity against Strasbourg at the weekend. Distribution also wavering.
— Get French Football News (@GFFN) August 18, 2022
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
LIGE NU