Nostalgi: Landsholdslegende i 3. division

Det er i disse dage 32 år siden, at Bobby Moore forlod Herning Fremad efter en række kampe i den danske 3. division. Læs den ufortalte historie i Tipsbladet



Eric Djemba-Djemba, Ståle Solbakken og Markus Allbäck: Det er tit lykkedes for danske klubber at hente ret store navne til den danske liga i udlandet, men intet stikker hvad Herning Fremad præsterede i 1978. Selvom vestjyderne kun lå i den tredjebedste danske række, skrev de nemlig kontrakt med selveste Bobby Moore, der 12 år tidligere var anfører for det engelske landshold, der blev verdensmestre på hjemmebane.

Moore er til dato den eneste verdensmester, der har spillet i Danmark, og Helge Sander, der som direktør for Herning Fremad var manden, der hentede englænderen, husker det stadig 32 år senere.

– Det var dels for at forstærke holdet og dels for at skabe opmærksomhed. Jeg vil ikke underkende det sidste. Vi lå jo i skyggen af Ikast, og derfor var det jo meget vigtigt for mig, at der var stor opmærksomhed, så jeg kunne tegne sponsorater. Jeg tænkte, hvem jeg kunne få til af store spillere. Så var det faktisk Ron Webb (Sanders samarbejdspartner i forbindelse med seksdagesløbene i Herning red.), der fik ideen til Bobby Moore, og via en dansk journalist i London fik jeg kontakt til ham. Vi fik skabt et grundlag, og fandt frem til, at vi nok kunne blive enige, siger det nuværende folketingsmedlem til Tipsbladet.

Læs Tipsbladet Indsigt i dag og få hele historien om Bobby Moore i Herning, der blandt andet indeholder overtagelsesforsøg fra en anden dansk klub, den jyske pigegarde og en kikset offsidefælde mod Jyderup.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Flora kan udnytte hjemmebanefordel

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

VM-spiller alvorligt skadet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Medier jubler over USA’s nedtur

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Her er 1/8-finalerne ved VM



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Liam Rosenior tager til Paris

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’