Nostalgi: Landsholdslegende i 3. division

Det er i disse dage 32 år siden, at Bobby Moore forlod Herning Fremad efter en række kampe i den danske 3. division. Læs den ufortalte historie i Tipsbladet



Eric Djemba-Djemba, Ståle Solbakken og Markus Allbäck: Det er tit lykkedes for danske klubber at hente ret store navne til den danske liga i udlandet, men intet stikker hvad Herning Fremad præsterede i 1978. Selvom vestjyderne kun lå i den tredjebedste danske række, skrev de nemlig kontrakt med selveste Bobby Moore, der 12 år tidligere var anfører for det engelske landshold, der blev verdensmestre på hjemmebane.

Moore er til dato den eneste verdensmester, der har spillet i Danmark, og Helge Sander, der som direktør for Herning Fremad var manden, der hentede englænderen, husker det stadig 32 år senere.

– Det var dels for at forstærke holdet og dels for at skabe opmærksomhed. Jeg vil ikke underkende det sidste. Vi lå jo i skyggen af Ikast, og derfor var det jo meget vigtigt for mig, at der var stor opmærksomhed, så jeg kunne tegne sponsorater. Jeg tænkte, hvem jeg kunne få til af store spillere. Så var det faktisk Ron Webb (Sanders samarbejdspartner i forbindelse med seksdagesløbene i Herning red.), der fik ideen til Bobby Moore, og via en dansk journalist i London fik jeg kontakt til ham. Vi fik skabt et grundlag, og fandt frem til, at vi nok kunne blive enige, siger det nuværende folketingsmedlem til Tipsbladet.

Læs Tipsbladet Indsigt i dag og få hele historien om Bobby Moore i Herning, der blandt andet indeholder overtagelsesforsøg fra en anden dansk klub, den jyske pigegarde og en kikset offsidefælde mod Jyderup.





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Atletico Madrid interesseret i dansker

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Manchester City – Brentford

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

FC København sælger Nathan Trott