Nostalgi: Landsholdslegende i 3. division

Det er i disse dage 32 år siden, at Bobby Moore forlod Herning Fremad efter en række kampe i den danske 3. division. Læs den ufortalte historie i Tipsbladet



Eric Djemba-Djemba, Ståle Solbakken og Markus Allbäck: Det er tit lykkedes for danske klubber at hente ret store navne til den danske liga i udlandet, men intet stikker hvad Herning Fremad præsterede i 1978. Selvom vestjyderne kun lå i den tredjebedste danske række, skrev de nemlig kontrakt med selveste Bobby Moore, der 12 år tidligere var anfører for det engelske landshold, der blev verdensmestre på hjemmebane.

Moore er til dato den eneste verdensmester, der har spillet i Danmark, og Helge Sander, der som direktør for Herning Fremad var manden, der hentede englænderen, husker det stadig 32 år senere.

– Det var dels for at forstærke holdet og dels for at skabe opmærksomhed. Jeg vil ikke underkende det sidste. Vi lå jo i skyggen af Ikast, og derfor var det jo meget vigtigt for mig, at der var stor opmærksomhed, så jeg kunne tegne sponsorater. Jeg tænkte, hvem jeg kunne få til af store spillere. Så var det faktisk Ron Webb (Sanders samarbejdspartner i forbindelse med seksdagesløbene i Herning red.), der fik ideen til Bobby Moore, og via en dansk journalist i London fik jeg kontakt til ham. Vi fik skabt et grundlag, og fandt frem til, at vi nok kunne blive enige, siger det nuværende folketingsmedlem til Tipsbladet.

Læs Tipsbladet Indsigt i dag og få hele historien om Bobby Moore i Herning, der blandt andet indeholder overtagelsesforsøg fra en anden dansk klub, den jyske pigegarde og en kikset offsidefælde mod Jyderup.







LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Bekræfter: Salah-transfer droppet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

FCK misser landsholdsspiller

Han er ny landstræner for Italien

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Rodri er blevet opereret i ryggen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok