Nostalgi: Landsholdslegende i 3. division

Det er i disse dage 32 år siden, at Bobby Moore forlod Herning Fremad efter en række kampe i den danske 3. division. Læs den ufortalte historie i Tipsbladet



Eric Djemba-Djemba, Ståle Solbakken og Markus Allbäck: Det er tit lykkedes for danske klubber at hente ret store navne til den danske liga i udlandet, men intet stikker hvad Herning Fremad præsterede i 1978. Selvom vestjyderne kun lå i den tredjebedste danske række, skrev de nemlig kontrakt med selveste Bobby Moore, der 12 år tidligere var anfører for det engelske landshold, der blev verdensmestre på hjemmebane.

Moore er til dato den eneste verdensmester, der har spillet i Danmark, og Helge Sander, der som direktør for Herning Fremad var manden, der hentede englænderen, husker det stadig 32 år senere.

– Det var dels for at forstærke holdet og dels for at skabe opmærksomhed. Jeg vil ikke underkende det sidste. Vi lå jo i skyggen af Ikast, og derfor var det jo meget vigtigt for mig, at der var stor opmærksomhed, så jeg kunne tegne sponsorater. Jeg tænkte, hvem jeg kunne få til af store spillere. Så var det faktisk Ron Webb (Sanders samarbejdspartner i forbindelse med seksdagesløbene i Herning red.), der fik ideen til Bobby Moore, og via en dansk journalist i London fik jeg kontakt til ham. Vi fik skabt et grundlag, og fandt frem til, at vi nok kunne blive enige, siger det nuværende folketingsmedlem til Tipsbladet.

Læs Tipsbladet Indsigt i dag og få hele historien om Bobby Moore i Herning, der blandt andet indeholder overtagelsesforsøg fra en anden dansk klub, den jyske pigegarde og en kikset offsidefælde mod Jyderup.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Blæst bagover af 18-årig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Raser over VM-tiltag

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Jagter tidligere FCK-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Brøndby henter Alexander Drexel

Spanien – Kap Verde

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Sverige – Tunesien

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Roser Superliga-klub: Godt set!