Notts County lader Schmeichel gå

23-årige Kasper Schmeichel skrev i sommers under på en fem-årig kontrakt med verdens ældste fodboldklub, Notts County FC. Nu er kontrakten blevet ophævet, og Schmeichel kan nu finde sig en ny klub.



Kontraktophævelsen betyder ganske vist, at danske Kasper Schmeichel ikke får resten af sin løn for den fem-årige kontrakt med Notts County, men til gengæld er målmanden nu klar til at bevæge sig et par trin op af karrierestigen, da han også er gratis.

Danskeren har igennem hele sæsonen været blandt klubbens bedste, og det er med tungt hjerte, at klubben lader ham gå, selvom det er til både Schmeichel og holdets bedste.

– Vi ville elske at beholde ham, men det ville være umuligt økonomisk, siger klubbens direktør, Jim Rodwell, ifølge Telegraph.

Schmeichels ugeløn er i følge avisens oplysninger i omegnen af 15.000 pund om ugen, og det har allerede givet problemer for klubbens økonomi. Problemer, der kun ville blive værre, da danskeren har en årlig lønstigning inkluderet i sin kontrakt. Derfor må danskeren ud, siger klubbens bestyrelsesformand.

– Hvis vi ikke kunne sælge ham, kunne værdien af hans kontrakt over de næste fire år have store, økonomiske konsekvenser for klubben. Knægten er gået med til at give afkald på sin fremtidige løn, og det er meget at forlange af så ung en spiller, siger bestyrelsesformanden, Ray Trew, selvom det nok skulle være muligt for Schmeichel at låne til huslejen ved sin far Peter.

Schmeichel er netop blevet kåret som den bedste målmand i League 2, og har været med til at spille klubben op i League 1, den tredjebedste, engelske række. Hans sidste arbejdsdag i klubben bliver dog altså 11. maj i år.





Det tyder på en FCK-ydmygelse




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Atletico Madrid henter PSG-stopper for 300 mio

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Officielt: FC København sælger stjerne

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Supercomputer: De vinder Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Skyder Brøndby-transfer ned

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De rykker op i Superligaen