Notts County lader Schmeichel gå

23-årige Kasper Schmeichel skrev i sommers under på en fem-årig kontrakt med verdens ældste fodboldklub, Notts County FC. Nu er kontrakten blevet ophævet, og Schmeichel kan nu finde sig en ny klub.



Kontraktophævelsen betyder ganske vist, at danske Kasper Schmeichel ikke får resten af sin løn for den fem-årige kontrakt med Notts County, men til gengæld er målmanden nu klar til at bevæge sig et par trin op af karrierestigen, da han også er gratis.

Danskeren har igennem hele sæsonen været blandt klubbens bedste, og det er med tungt hjerte, at klubben lader ham gå, selvom det er til både Schmeichel og holdets bedste.

– Vi ville elske at beholde ham, men det ville være umuligt økonomisk, siger klubbens direktør, Jim Rodwell, ifølge Telegraph.

Schmeichels ugeløn er i følge avisens oplysninger i omegnen af 15.000 pund om ugen, og det har allerede givet problemer for klubbens økonomi. Problemer, der kun ville blive værre, da danskeren har en årlig lønstigning inkluderet i sin kontrakt. Derfor må danskeren ud, siger klubbens bestyrelsesformand.

– Hvis vi ikke kunne sælge ham, kunne værdien af hans kontrakt over de næste fire år have store, økonomiske konsekvenser for klubben. Knægten er gået med til at give afkald på sin fremtidige løn, og det er meget at forlange af så ung en spiller, siger bestyrelsesformanden, Ray Trew, selvom det nok skulle være muligt for Schmeichel at låne til huslejen ved sin far Peter.

Schmeichel er netop blevet kåret som den bedste målmand i League 2, og har været med til at spille klubben op i League 1, den tredjebedste, engelske række. Hans sidste arbejdsdag i klubben bliver dog altså 11. maj i år.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Viborg FF – OB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Han er VM’s bedste spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Svensson giver status på Huescas

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Fin lodtrækning for FCK

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Her er VM-turneringens hold

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England