Kontraktophævelsen betyder ganske vist, at danske Kasper Schmeichel ikke får resten af sin løn for den fem-årige kontrakt med Notts County, men til gengæld er målmanden nu klar til at bevæge sig et par trin op af karrierestigen, da han også er gratis.
Danskeren har igennem hele sæsonen været blandt klubbens bedste, og det er med tungt hjerte, at klubben lader ham gå, selvom det er til både Schmeichel og holdets bedste.
– Vi ville elske at beholde ham, men det ville være umuligt økonomisk, siger klubbens direktør, Jim Rodwell, ifølge Telegraph.
Schmeichels ugeløn er i følge avisens oplysninger i omegnen af 15.000 pund om ugen, og det har allerede givet problemer for klubbens økonomi. Problemer, der kun ville blive værre, da danskeren har en årlig lønstigning inkluderet i sin kontrakt. Derfor må danskeren ud, siger klubbens bestyrelsesformand.
– Hvis vi ikke kunne sælge ham, kunne værdien af hans kontrakt over de næste fire år have store, økonomiske konsekvenser for klubben. Knægten er gået med til at give afkald på sin fremtidige løn, og det er meget at forlange af så ung en spiller, siger bestyrelsesformanden, Ray Trew, selvom det nok skulle være muligt for Schmeichel at låne til huslejen ved sin far Peter.
Schmeichel er netop blevet kåret som den bedste målmand i League 2, og har været med til at spille klubben op i League 1, den tredjebedste, engelske række. Hans sidste arbejdsdag i klubben bliver dog altså 11. maj i år.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
Tunesien – Holland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Skotland – Brasilien
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
OPTAKT
Schweiz – Canada
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Skylder FC København penge – straffes hårdt
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
OPTAKT