Notts County lader Schmeichel gå

23-årige Kasper Schmeichel skrev i sommers under på en fem-årig kontrakt med verdens ældste fodboldklub, Notts County FC. Nu er kontrakten blevet ophævet, og Schmeichel kan nu finde sig en ny klub.



Kontraktophævelsen betyder ganske vist, at danske Kasper Schmeichel ikke får resten af sin løn for den fem-årige kontrakt med Notts County, men til gengæld er målmanden nu klar til at bevæge sig et par trin op af karrierestigen, da han også er gratis.

Danskeren har igennem hele sæsonen været blandt klubbens bedste, og det er med tungt hjerte, at klubben lader ham gå, selvom det er til både Schmeichel og holdets bedste.

– Vi ville elske at beholde ham, men det ville være umuligt økonomisk, siger klubbens direktør, Jim Rodwell, ifølge Telegraph.

Schmeichels ugeløn er i følge avisens oplysninger i omegnen af 15.000 pund om ugen, og det har allerede givet problemer for klubbens økonomi. Problemer, der kun ville blive værre, da danskeren har en årlig lønstigning inkluderet i sin kontrakt. Derfor må danskeren ud, siger klubbens bestyrelsesformand.

– Hvis vi ikke kunne sælge ham, kunne værdien af hans kontrakt over de næste fire år have store, økonomiske konsekvenser for klubben. Knægten er gået med til at give afkald på sin fremtidige løn, og det er meget at forlange af så ung en spiller, siger bestyrelsesformanden, Ray Trew, selvom det nok skulle være muligt for Schmeichel at låne til huslejen ved sin far Peter.

Schmeichel er netop blevet kåret som den bedste målmand i League 2, og har været med til at spille klubben op i League 1, den tredjebedste, engelske række. Hans sidste arbejdsdag i klubben bliver dog altså 11. maj i år.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

FC København – Lyngby BK

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’