• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

23-årige Kasper Schmeichel skrev i sommers under på en fem-årig kontrakt med verdens ældste fodboldklub, Notts County FC. Nu er kontrakten blevet ophævet, og Schmeichel kan nu finde sig en ny klub.

Af sørenj

Kontraktophævelsen betyder ganske vist, at danske Kasper Schmeichel ikke får resten af sin løn for den fem-årige kontrakt med Notts County, men til gengæld er målmanden nu klar til at bevæge sig et par trin op af karrierestigen, da han også er gratis.

Danskeren har igennem hele sæsonen været blandt klubbens bedste, og det er med tungt hjerte, at klubben lader ham gå, selvom det er til både Schmeichel og holdets bedste.

- Vi ville elske at beholde ham, men det ville være umuligt økonomisk, siger klubbens direktør, Jim Rodwell, ifølge Telegraph.

Schmeichels ugeløn er i følge avisens oplysninger i omegnen af 15.000 pund om ugen, og det har allerede givet problemer for klubbens økonomi. Problemer, der kun ville blive værre, da danskeren har en årlig lønstigning inkluderet i sin kontrakt. Derfor må danskeren ud, siger klubbens bestyrelsesformand.

- Hvis vi ikke kunne sælge ham, kunne værdien af hans kontrakt over de næste fire år have store, økonomiske konsekvenser for klubben. Knægten er gået med til at give afkald på sin fremtidige løn, og det er meget at forlange af så ung en spiller, siger bestyrelsesformanden, Ray Trew, selvom det nok skulle være muligt for Schmeichel at låne til huslejen ved sin far Peter.

Schmeichel er netop blevet kåret som den bedste målmand i League 2, og har været med til at spille klubben op i League 1, den tredjebedste, engelske række. Hans sidste arbejdsdag i klubben bliver dog altså 11. maj i år.