Rafael: Graulund er noget specielt

Nando Rafael har spillet sammen med flere gode angribere, men hans holdkammerat i AGF, Peter Graulund, er noget specielt.



Der er umiddelbart større pres på i denne forårssæson, fordi de er de to eneste etablerede angribere i truppen, som er fit. Liberianeren Dioh Williams misser resten af sæson med en alvorlig ankelskade.

Graulund er utilregnelig god
Tysk-angolanske Nando Rafael har været i store klubber som Ajax Amsterdam, Hertha Berlin og Borussia Mönchengladbach og været på hold med en mængde store stjerner, men i spiller han ifølge sig selv sammen med en helt speciel spiller.

– Jeg har spillet sammen med flere gode angribere, men Peter Graulund har noget specielt. Han er så hurtig. Når han får bolden, ved man, at han vil gøre noget. Som forsvarsspiller ved man aldrig, hvad Peter finder på. Ikke engang mig som hans angrebsmakker. Jeg skal altid være vågen, så vi kan holde øje med, hvor vi befinder os i forhold til hinanden. Jeg holder øje med hans kropssprog for at se, hvad han gør i næste øjeblik. Det bliver et godt makkerskab, siger Nando Rafael til tipsbladet.dk.

Nando Rafael spillede for det meste sammen med Dioh Williams, når de begge var klar i efteråret, og det er lidt noget andet end at være makker med Peter Graulund.

– Det er anderledes at spille sammen med Peter end Dioh. Dioh bevæger sig meget rundt og leder efter bolden, mens Peter har et fantastisk øje for mål inde i boksen, siger Nando Rafael.

Læs også:





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Norge – England

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Norsk ekspert håner Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Argentina – Schweiz



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Uventet transferdrejning

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Spanien – Belgien

OB henter finsk landsholdsspiller