Rafael: Graulund er noget specielt

Nando Rafael har spillet sammen med flere gode angribere, men hans holdkammerat i AGF, Peter Graulund, er noget specielt.



Der er umiddelbart større pres på i denne forårssæson, fordi de er de to eneste etablerede angribere i truppen, som er fit. Liberianeren Dioh Williams misser resten af sæson med en alvorlig ankelskade.

Graulund er utilregnelig god
Tysk-angolanske Nando Rafael har været i store klubber som Ajax Amsterdam, Hertha Berlin og Borussia Mönchengladbach og været på hold med en mængde store stjerner, men i spiller han ifølge sig selv sammen med en helt speciel spiller.

– Jeg har spillet sammen med flere gode angribere, men Peter Graulund har noget specielt. Han er så hurtig. Når han får bolden, ved man, at han vil gøre noget. Som forsvarsspiller ved man aldrig, hvad Peter finder på. Ikke engang mig som hans angrebsmakker. Jeg skal altid være vågen, så vi kan holde øje med, hvor vi befinder os i forhold til hinanden. Jeg holder øje med hans kropssprog for at se, hvad han gør i næste øjeblik. Det bliver et godt makkerskab, siger Nando Rafael til tipsbladet.dk.

Nando Rafael spillede for det meste sammen med Dioh Williams, når de begge var klar i efteråret, og det er lidt noget andet end at være makker med Peter Graulund.

– Det er anderledes at spille sammen med Peter end Dioh. Dioh bevæger sig meget rundt og leder efter bolden, mens Peter har et fantastisk øje for mål inde i boksen, siger Nando Rafael.

Læs også:





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

FC København interesseret i Jonas Kersken

‘Rødt kort er svært at vurdere’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Superliga-træner måtte give meget svær besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

‘De har haft det værste transfervindue’

Udeladt – kan slet ikke spille

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Randers FC – Silkeborg IF

Sønderjyske – FC Midtjylland