Rafael: Graulund er noget specielt

Nando Rafael har spillet sammen med flere gode angribere, men hans holdkammerat i AGF, Peter Graulund, er noget specielt.



Der er umiddelbart større pres på i denne forårssæson, fordi de er de to eneste etablerede angribere i truppen, som er fit. Liberianeren Dioh Williams misser resten af sæson med en alvorlig ankelskade.

Graulund er utilregnelig god
Tysk-angolanske Nando Rafael har været i store klubber som Ajax Amsterdam, Hertha Berlin og Borussia Mönchengladbach og været på hold med en mængde store stjerner, men i spiller han ifølge sig selv sammen med en helt speciel spiller.

– Jeg har spillet sammen med flere gode angribere, men Peter Graulund har noget specielt. Han er så hurtig. Når han får bolden, ved man, at han vil gøre noget. Som forsvarsspiller ved man aldrig, hvad Peter finder på. Ikke engang mig som hans angrebsmakker. Jeg skal altid være vågen, så vi kan holde øje med, hvor vi befinder os i forhold til hinanden. Jeg holder øje med hans kropssprog for at se, hvad han gør i næste øjeblik. Det bliver et godt makkerskab, siger Nando Rafael til tipsbladet.dk.

Nando Rafael spillede for det meste sammen med Dioh Williams, når de begge var klar i efteråret, og det er lidt noget andet end at være makker med Peter Graulund.

– Det er anderledes at spille sammen med Peter end Dioh. Dioh bevæger sig meget rundt og leder efter bolden, mens Peter har et fantastisk øje for mål inde i boksen, siger Nando Rafael.

Læs også:





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Flere Superliga-kamp rykkes

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Sønderjyske køber ny cheftræner

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Viaplay med stor AGF-nyhed

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tunesien – Japan

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK