Rafael: Graulund er noget specielt

Nando Rafael har spillet sammen med flere gode angribere, men hans holdkammerat i AGF, Peter Graulund, er noget specielt.



Der er umiddelbart større pres på i denne forårssæson, fordi de er de to eneste etablerede angribere i truppen, som er fit. Liberianeren Dioh Williams misser resten af sæson med en alvorlig ankelskade.

Graulund er utilregnelig god
Tysk-angolanske Nando Rafael har været i store klubber som Ajax Amsterdam, Hertha Berlin og Borussia Mönchengladbach og været på hold med en mængde store stjerner, men i spiller han ifølge sig selv sammen med en helt speciel spiller.

– Jeg har spillet sammen med flere gode angribere, men Peter Graulund har noget specielt. Han er så hurtig. Når han får bolden, ved man, at han vil gøre noget. Som forsvarsspiller ved man aldrig, hvad Peter finder på. Ikke engang mig som hans angrebsmakker. Jeg skal altid være vågen, så vi kan holde øje med, hvor vi befinder os i forhold til hinanden. Jeg holder øje med hans kropssprog for at se, hvad han gør i næste øjeblik. Det bliver et godt makkerskab, siger Nando Rafael til tipsbladet.dk.

Nando Rafael spillede for det meste sammen med Dioh Williams, når de begge var klar i efteråret, og det er lidt noget andet end at være makker med Peter Graulund.

– Det er anderledes at spille sammen med Peter end Dioh. Dioh bevæger sig meget rundt og leder efter bolden, mens Peter har et fantastisk øje for mål inde i boksen, siger Nando Rafael.

Læs også:







LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kasper Schmeichel færdig i Celtic



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Dansk profil overrasker: Han er så god

Klar til at gå shopamok

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte