Rafael: Graulund er noget specielt

Nando Rafael har spillet sammen med flere gode angribere, men hans holdkammerat i AGF, Peter Graulund, er noget specielt.



Der er umiddelbart større pres på i denne forårssæson, fordi de er de to eneste etablerede angribere i truppen, som er fit. Liberianeren Dioh Williams misser resten af sæson med en alvorlig ankelskade.

Graulund er utilregnelig god
Tysk-angolanske Nando Rafael har været i store klubber som Ajax Amsterdam, Hertha Berlin og Borussia Mönchengladbach og været på hold med en mængde store stjerner, men i spiller han ifølge sig selv sammen med en helt speciel spiller.

– Jeg har spillet sammen med flere gode angribere, men Peter Graulund har noget specielt. Han er så hurtig. Når han får bolden, ved man, at han vil gøre noget. Som forsvarsspiller ved man aldrig, hvad Peter finder på. Ikke engang mig som hans angrebsmakker. Jeg skal altid være vågen, så vi kan holde øje med, hvor vi befinder os i forhold til hinanden. Jeg holder øje med hans kropssprog for at se, hvad han gør i næste øjeblik. Det bliver et godt makkerskab, siger Nando Rafael til tipsbladet.dk.

Nando Rafael spillede for det meste sammen med Dioh Williams, når de begge var klar i efteråret, og det er lidt noget andet end at være makker med Peter Graulund.

– Det er anderledes at spille sammen med Peter end Dioh. Dioh bevæger sig meget rundt og leder efter bolden, mens Peter har et fantastisk øje for mål inde i boksen, siger Nando Rafael.

Læs også:





LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Slagter stjerner: Noget lort!

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Sender opfordring til Superliga-træner

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

I dialog med Steve Cooper

Melder dansk stortalent transferklar

Argentina – Østrig

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Norge – Senegal

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Næsten halvdelen af Portugal så VM-kamp

Jens Stage-skifte i fare



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen