Rafael: Graulund er noget specielt

Nando Rafael har spillet sammen med flere gode angribere, men hans holdkammerat i AGF, Peter Graulund, er noget specielt.



Der er umiddelbart større pres på i denne forårssæson, fordi de er de to eneste etablerede angribere i truppen, som er fit. Liberianeren Dioh Williams misser resten af sæson med en alvorlig ankelskade.

Graulund er utilregnelig god
Tysk-angolanske Nando Rafael har været i store klubber som Ajax Amsterdam, Hertha Berlin og Borussia Mönchengladbach og været på hold med en mængde store stjerner, men i spiller han ifølge sig selv sammen med en helt speciel spiller.

– Jeg har spillet sammen med flere gode angribere, men Peter Graulund har noget specielt. Han er så hurtig. Når han får bolden, ved man, at han vil gøre noget. Som forsvarsspiller ved man aldrig, hvad Peter finder på. Ikke engang mig som hans angrebsmakker. Jeg skal altid være vågen, så vi kan holde øje med, hvor vi befinder os i forhold til hinanden. Jeg holder øje med hans kropssprog for at se, hvad han gør i næste øjeblik. Det bliver et godt makkerskab, siger Nando Rafael til tipsbladet.dk.

Nando Rafael spillede for det meste sammen med Dioh Williams, når de begge var klar i efteråret, og det er lidt noget andet end at være makker med Peter Graulund.

– Det er anderledes at spille sammen med Peter end Dioh. Dioh bevæger sig meget rundt og leder efter bolden, mens Peter har et fantastisk øje for mål inde i boksen, siger Nando Rafael.

Læs også:







LIVE

TransferLIVE: I dialog om nyt trænerjob

Enig med FC Midtjylland-angriber

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Portugal – Spanien

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Jagter dansk erstatning

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

USA – Belgien

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner