Rafael: Graulund er noget specielt

Nando Rafael har spillet sammen med flere gode angribere, men hans holdkammerat i AGF, Peter Graulund, er noget specielt.



Der er umiddelbart større pres på i denne forårssæson, fordi de er de to eneste etablerede angribere i truppen, som er fit. Liberianeren Dioh Williams misser resten af sæson med en alvorlig ankelskade.

Graulund er utilregnelig god
Tysk-angolanske Nando Rafael har været i store klubber som Ajax Amsterdam, Hertha Berlin og Borussia Mönchengladbach og været på hold med en mængde store stjerner, men i spiller han ifølge sig selv sammen med en helt speciel spiller.

– Jeg har spillet sammen med flere gode angribere, men Peter Graulund har noget specielt. Han er så hurtig. Når han får bolden, ved man, at han vil gøre noget. Som forsvarsspiller ved man aldrig, hvad Peter finder på. Ikke engang mig som hans angrebsmakker. Jeg skal altid være vågen, så vi kan holde øje med, hvor vi befinder os i forhold til hinanden. Jeg holder øje med hans kropssprog for at se, hvad han gør i næste øjeblik. Det bliver et godt makkerskab, siger Nando Rafael til tipsbladet.dk.

Nando Rafael spillede for det meste sammen med Dioh Williams, når de begge var klar i efteråret, og det er lidt noget andet end at være makker med Peter Graulund.

– Det er anderledes at spille sammen med Peter end Dioh. Dioh bevæger sig meget rundt og leder efter bolden, mens Peter har et fantastisk øje for mål inde i boksen, siger Nando Rafael.

Læs også:





LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Rodri er blevet opereret i ryggen

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Transferjournalist med Nørgaard-melding

FCK misser landsholdsspiller

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Har budt en milliard

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Zinedine Zidane præsenteret

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Gaveregn over FC Midtjylland

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer