Brøndby Support hyrer healer

I kampen for endelig at få en sejr i Jylland har Brøndby Support engageret healeren Sosha til at fjerne al negativ energi omkring holdet.



Der skulle ikke gå længe, fra AGF-fanfraktionen Galehuset lukkede sig selv ned, indtil posen med pudsige påfund nu rystes af Brøndby Support.

Galehuset var i sin levetid blandt andet kendt for et stunt med åndemageri for at fjerne spøgelserne over AGF’s træningsanlæg på Fredensvang.

Hos Brøndby er et af problemerne som bekendt udebanekompelset, hvor Brøndby ikke har sejret på fremmed græs i SAS Ligaen siden april sidste år – netop over AGF.

Nu forsøger Brøndby Support så også at gå alternative veje i jagten på sejre i Jylland.

Brøndby IF har i de seneste 24 SAS liga kampe i Jylland, endnu ikke formået at smage sejrens sødme.

Det får nu Brøndby Support til at tage alternativ opbakning i brug: De søger assistance fra clairvoyant, healer og druiden Sosha.

– Vi må erkende, at det har set sort ud for os i det jyske, og at der nærmest har hvilet en forbandelse over Klubbens udekampe. Vi håber at 25. gang er lykkens gang, og at vi vinder på lørdag. Vi vil i hvert fald sætte alle sejl ind på det. Dette initiativ var i første omgang ment som et festligt indslag, men når man møder en som Sosha, der mener at kunne tilføre vores spillere noget ekstra gejst og energi, ja, så skal det i vores situation prøves, fortæller Jimmi Mysander, turarrangør for Brøndby Support

Og den clairvoyante healer Sosha er ikke overraskende enig i, at Brøndby har et problem.

– Jeg kan mærke, at der hviler en energi over Brøndby IF, som ikke bør være der og ikke hører Brøndby IF til. Det er som om, at spillerne fokuserer alt for meget på resultatet og har glemt glæden ved at spille fodbold. Det gør naturligvis, at de ikke fungerer optimalt. Jeg håber at kunne få løst op for dette, og vil før kampen mod Viborg FF lørdag, danse en Ghost-dans, derved vende al den negative energi til noget positivt for spillerne. Det skulle meget gerne resultere i at spillerne kommer til at hvile i deres eget centrum, deres egen styrke, og går ind i et målrettet sammenhold udtaler Sosha.

Brøndby Support sender flere busser af sted til kampen, og lader op på Diskotek Chaplin i Viborg fra kl. 13.00.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Storklub jagter to danskere

Klar til at gå shopamok

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Dansk profil overrasker: Han er så god



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League