Der skulle ikke gå længe, fra AGF-fanfraktionen Galehuset lukkede sig selv ned, indtil posen med pudsige påfund nu rystes af Brøndby Support.
Galehuset var i sin levetid blandt andet kendt for et stunt med åndemageri for at fjerne spøgelserne over AGF’s træningsanlæg på Fredensvang.
Hos Brøndby er et af problemerne som bekendt udebanekompelset, hvor Brøndby ikke har sejret på fremmed græs i SAS Ligaen siden april sidste år – netop over AGF.
Nu forsøger Brøndby Support så også at gå alternative veje i jagten på sejre i Jylland.
Brøndby IF har i de seneste 24 SAS liga kampe i Jylland, endnu ikke formået at smage sejrens sødme.
Det får nu Brøndby Support til at tage alternativ opbakning i brug: De søger assistance fra clairvoyant, healer og druiden Sosha.
– Vi må erkende, at det har set sort ud for os i det jyske, og at der nærmest har hvilet en forbandelse over Klubbens udekampe. Vi håber at 25. gang er lykkens gang, og at vi vinder på lørdag. Vi vil i hvert fald sætte alle sejl ind på det. Dette initiativ var i første omgang ment som et festligt indslag, men når man møder en som Sosha, der mener at kunne tilføre vores spillere noget ekstra gejst og energi, ja, så skal det i vores situation prøves, fortæller Jimmi Mysander, turarrangør for Brøndby Support
Og den clairvoyante healer Sosha er ikke overraskende enig i, at Brøndby har et problem.
– Jeg kan mærke, at der hviler en energi over Brøndby IF, som ikke bør være der og ikke hører Brøndby IF til. Det er som om, at spillerne fokuserer alt for meget på resultatet og har glemt glæden ved at spille fodbold. Det gør naturligvis, at de ikke fungerer optimalt. Jeg håber at kunne få løst op for dette, og vil før kampen mod Viborg FF lørdag, danse en Ghost-dans, derved vende al den negative energi til noget positivt for spillerne. Det skulle meget gerne resultere i at spillerne kommer til at hvile i deres eget centrum, deres egen styrke, og går ind i et målrettet sammenhold udtaler Sosha.
Brøndby Support sender flere busser af sted til kampen, og lader op på Diskotek Chaplin i Viborg fra kl. 13.00.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
England – DR Congo
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE