Brøndby Support hyrer healer

I kampen for endelig at få en sejr i Jylland har Brøndby Support engageret healeren Sosha til at fjerne al negativ energi omkring holdet.



Der skulle ikke gå længe, fra AGF-fanfraktionen Galehuset lukkede sig selv ned, indtil posen med pudsige påfund nu rystes af Brøndby Support.

Galehuset var i sin levetid blandt andet kendt for et stunt med åndemageri for at fjerne spøgelserne over AGF’s træningsanlæg på Fredensvang.

Hos Brøndby er et af problemerne som bekendt udebanekompelset, hvor Brøndby ikke har sejret på fremmed græs i SAS Ligaen siden april sidste år – netop over AGF.

Nu forsøger Brøndby Support så også at gå alternative veje i jagten på sejre i Jylland.

Brøndby IF har i de seneste 24 SAS liga kampe i Jylland, endnu ikke formået at smage sejrens sødme.

Det får nu Brøndby Support til at tage alternativ opbakning i brug: De søger assistance fra clairvoyant, healer og druiden Sosha.

– Vi må erkende, at det har set sort ud for os i det jyske, og at der nærmest har hvilet en forbandelse over Klubbens udekampe. Vi håber at 25. gang er lykkens gang, og at vi vinder på lørdag. Vi vil i hvert fald sætte alle sejl ind på det. Dette initiativ var i første omgang ment som et festligt indslag, men når man møder en som Sosha, der mener at kunne tilføre vores spillere noget ekstra gejst og energi, ja, så skal det i vores situation prøves, fortæller Jimmi Mysander, turarrangør for Brøndby Support

Og den clairvoyante healer Sosha er ikke overraskende enig i, at Brøndby har et problem.

– Jeg kan mærke, at der hviler en energi over Brøndby IF, som ikke bør være der og ikke hører Brøndby IF til. Det er som om, at spillerne fokuserer alt for meget på resultatet og har glemt glæden ved at spille fodbold. Det gør naturligvis, at de ikke fungerer optimalt. Jeg håber at kunne få løst op for dette, og vil før kampen mod Viborg FF lørdag, danse en Ghost-dans, derved vende al den negative energi til noget positivt for spillerne. Det skulle meget gerne resultere i at spillerne kommer til at hvile i deres eget centrum, deres egen styrke, og går ind i et målrettet sammenhold udtaler Sosha.

Brøndby Support sender flere busser af sted til kampen, og lader op på Diskotek Chaplin i Viborg fra kl. 13.00.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

FC København sælger Nathan Trott

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Køber snart Brøndby-angriber

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Barcelona – Real Madrid

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige