Der skulle ikke gå længe, fra AGF-fanfraktionen Galehuset lukkede sig selv ned, indtil posen med pudsige påfund nu rystes af Brøndby Support.
Galehuset var i sin levetid blandt andet kendt for et stunt med åndemageri for at fjerne spøgelserne over AGF’s træningsanlæg på Fredensvang.
Hos Brøndby er et af problemerne som bekendt udebanekompelset, hvor Brøndby ikke har sejret på fremmed græs i SAS Ligaen siden april sidste år – netop over AGF.
Nu forsøger Brøndby Support så også at gå alternative veje i jagten på sejre i Jylland.
Brøndby IF har i de seneste 24 SAS liga kampe i Jylland, endnu ikke formået at smage sejrens sødme.
Det får nu Brøndby Support til at tage alternativ opbakning i brug: De søger assistance fra clairvoyant, healer og druiden Sosha.
– Vi må erkende, at det har set sort ud for os i det jyske, og at der nærmest har hvilet en forbandelse over Klubbens udekampe. Vi håber at 25. gang er lykkens gang, og at vi vinder på lørdag. Vi vil i hvert fald sætte alle sejl ind på det. Dette initiativ var i første omgang ment som et festligt indslag, men når man møder en som Sosha, der mener at kunne tilføre vores spillere noget ekstra gejst og energi, ja, så skal det i vores situation prøves, fortæller Jimmi Mysander, turarrangør for Brøndby Support
Og den clairvoyante healer Sosha er ikke overraskende enig i, at Brøndby har et problem.
– Jeg kan mærke, at der hviler en energi over Brøndby IF, som ikke bør være der og ikke hører Brøndby IF til. Det er som om, at spillerne fokuserer alt for meget på resultatet og har glemt glæden ved at spille fodbold. Det gør naturligvis, at de ikke fungerer optimalt. Jeg håber at kunne få løst op for dette, og vil før kampen mod Viborg FF lørdag, danse en Ghost-dans, derved vende al den negative energi til noget positivt for spillerne. Det skulle meget gerne resultere i at spillerne kommer til at hvile i deres eget centrum, deres egen styrke, og går ind i et målrettet sammenhold udtaler Sosha.
Brøndby Support sender flere busser af sted til kampen, og lader op på Diskotek Chaplin i Viborg fra kl. 13.00.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Klar til at gå shopamok
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL