Der skulle ikke gå længe, fra AGF-fanfraktionen Galehuset lukkede sig selv ned, indtil posen med pudsige påfund nu rystes af Brøndby Support.
Galehuset var i sin levetid blandt andet kendt for et stunt med åndemageri for at fjerne spøgelserne over AGF’s træningsanlæg på Fredensvang.
Hos Brøndby er et af problemerne som bekendt udebanekompelset, hvor Brøndby ikke har sejret på fremmed græs i SAS Ligaen siden april sidste år – netop over AGF.
Nu forsøger Brøndby Support så også at gå alternative veje i jagten på sejre i Jylland.
Brøndby IF har i de seneste 24 SAS liga kampe i Jylland, endnu ikke formået at smage sejrens sødme.
Det får nu Brøndby Support til at tage alternativ opbakning i brug: De søger assistance fra clairvoyant, healer og druiden Sosha.
– Vi må erkende, at det har set sort ud for os i det jyske, og at der nærmest har hvilet en forbandelse over Klubbens udekampe. Vi håber at 25. gang er lykkens gang, og at vi vinder på lørdag. Vi vil i hvert fald sætte alle sejl ind på det. Dette initiativ var i første omgang ment som et festligt indslag, men når man møder en som Sosha, der mener at kunne tilføre vores spillere noget ekstra gejst og energi, ja, så skal det i vores situation prøves, fortæller Jimmi Mysander, turarrangør for Brøndby Support
Og den clairvoyante healer Sosha er ikke overraskende enig i, at Brøndby har et problem.
– Jeg kan mærke, at der hviler en energi over Brøndby IF, som ikke bør være der og ikke hører Brøndby IF til. Det er som om, at spillerne fokuserer alt for meget på resultatet og har glemt glæden ved at spille fodbold. Det gør naturligvis, at de ikke fungerer optimalt. Jeg håber at kunne få løst op for dette, og vil før kampen mod Viborg FF lørdag, danse en Ghost-dans, derved vende al den negative energi til noget positivt for spillerne. Det skulle meget gerne resultere i at spillerne kommer til at hvile i deres eget centrum, deres egen styrke, og går ind i et målrettet sammenhold udtaler Sosha.
Brøndby Support sender flere busser af sted til kampen, og lader op på Diskotek Chaplin i Viborg fra kl. 13.00.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED