Endnu en dansker i Reggina-problemer

Regginas præsident, Lilo Fotti, har endnu engang blandet mafiametoder og fodbold sammen overfor en dansk fodboldlegionær.



Endnu en dansker er havnet i problemer i Reggina. Nicki Bille Nielsen var den første af danskertrioen i klubben, der kom til klubben. Siden kom også Kris Stadsgaard og Mike Tullberg til. Nu har alle tre forladt klubben.

Nicki Bille havde stor succes det første år i klubben, men blev siden lejet ud til mindre Serie C-klubber for at blive helt Serie A-klar. Og så startede problemerne for den offensive spiller.

– Efter et år i Reggina blev jeg lejet ud til Martina Franca og Luchese, men begge serie C-klubber gik fallit og Lilo Fotti, præsidenten i Reggina, lovede, at han nok skulle holde mig økonomisk skadesløs.

– Sandheden var, at han løb fra alle løfter. I et år har jeg ikke fået løn og har levet af den bonus, jeg fik fra det første år i Reggina.

– Der var trusler og ubehagelige samtaler, da jeg truede med advokat for at få vores tilgodehavender.

Nicki Bille Nielsen, der har en fortid i Valby-klubben FREM, besluttede som sine to landsmænd, at nu var det nok med præsidentens mafiametoder.

– Til sidst kunne jeg ikke mere, og i samråd med min agent besluttede vi at ophæve samarbejdet. Det blev dyrt for både Nikola Juric og mig selv, for vi måtte opgive alle økonomiske tilgodehavender for at komme ud af kontrakten, der ellers løber frem til 2009.

Nicki Bille kom til Reggina som 18-årig i 2006. Danskeren har optrådt på de fleste ungdomslandshold.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Mexico – England

Brasilien – Norge

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et angreb på FCK’

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

“Du er en fucking maskine!”

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Portugal – Spanien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Skyder stor FCM-historie ned

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-direktør får job i West Ham

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’