Erik R: Nye spillere er kæmpetalenter

Erik Rasmussen forventer store ting af de fire ungdomsspillere, der fra nytår bliver rykket op i FC Midtjyllands førsteholdstrup.



I 2006 har unge spillere som Femi, Adigun Salami og Magnus Troest fået deres gennembrud i FC Midtjylland, og i 2007 kan det blive spillere som Simon Kjær, Jesper Juelsgaard, Yakubu Akilu og målmand Jesper Weinkouff, der slår igennem i det midtjyske. De fire akademispillere er fra foråret del af FC Midtjyllands førsteholdstrup, mens ynglingeholdets topscorer Mark Hjort træner med en gang imellem.

FC Midtjyllands cheftræner Erik Rasmussen glæder sig til at se sine nye folk i aktion.

– Ligesom sidste år, hvor vi rykkede spillere som Salami og Winston Reid op, er det nogle meget store talenter. Det er nogle spillere, der har potentiale til at spille i SAS Ligaen om et år eller to, siger Erik Rasmussen til forza.dk.

Jesper Juelsgaard og Simon Kjær er allerede så interessante for omverdenen, at Champions League-deltagerne Lille forsøgte at købe dem fri for flere millioner kroner, men Erik Rasmussen mener ikke umiddelbart, at de skulle være mere talentfulde end de andre.

– Simon Kjær er en fantastisk ung spiller med god teknik, hurtighed og god styrke i luften. Men de andre er også kæmpetalenter, siger Erik Rasmussen.

Udenlandske opkøbere har igennem efteråret haft kig på FCM-profiler som Mikkel Thygesen, Kristian Bak Nielsen, Dennis Sørensen og Femi, mens unge Adigun Salami er blevet tilbudt en prøvetræning i Chelsea.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Spændende melding

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg