EfB sender Almebäck retur til Brøndby

Esbjerg benytter årets sidste kamp til at tage behørig afsked med to populære skikkelser i form af Hans Henrik Andreasen og Eddi Gomes. Samtidig siger klubben farvel til lejesvenden Michael Almebäck, der har et halvt år tilbage af sin kontrakt med Brøndby.



Michael Almebäck har spillet sin sidste kamp for Esbjerg. Den svenske back fik en karantæneudløsende advarsel i sidste kamp mod OB. Derfor kan spilleren ikke være med i efterårets sidste kamp mod SønderjyskE, og Esbjerg har ikke planer om at forlænge aftalen med ham. 

På klubbens hjemmeside fremgår det, at: ”Michael Almebäck kom til EfB på en etårig lejeaftale ved årets begyndelse, og udgangspunktet er, at han vender tilbage til Brøndby IF, hvor han har et halvt år tilbage af sin kontrakt”

Almebäck spillede i denne sæson 13 Superliga-kampe for Esbjerg, hvor han aldrig blev et stort hit.

Det gjorde til gengæld Eddi Gomes, der blev hentet i HB Køge i 2014 og kun nåede en halv sæson i klubben, inden han i januar blev solgt for et stort millionbeløb til kinesiske Henan Jianye FC. Han er tilbage på i Esbjerg på søndag for at tage afsked med de fans, han ikke nåede at sige farvel til, inden turen gik til Kina.

Et endnu større navn i Esbjerg tager også sin afsked på søndag, når tilskuerne får muligheden for at hylde Hans Henrik Andreasen. Det 36-årige klubikon er på udkig efter et nyt sted at fortsætte karrieren, eftersom Esbjerg ikke ville forlænge hans kontrakt, der udløber til nytår.





FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Tottenham-flop i stor transfer

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny FC København-stjerne imponerer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Her er FC Københavns pris på William Clem



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Surt show – dumpet!

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Dansker i rekordtransfer

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Har budt en milliard

Jagter dansk landsholdsspiller

Endnu et forbund i kødet på FIFA

DBU indkaldt til møde

Superliga-retur?

Revser FC København: ‘Arrogant’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Peter Graulund med hård Superliga-dom