AGF – FC Midtjylland

Superliga-starten går fredag aften i Aarhus, hvor AGF tager imod de forsvarende danske mestre FC Midtjylland.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 18:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
AGF:
Det stak aldrig rigtig helt af for ‘’De Hvii’e’’ i sidste sæson, om end minimumsmålet om en plads i mesterskabsspillet blev indfriet endnu engang.

Der var dog et godt stykke op til bronzemedaljerne fra sæsonen forinden, udfordringer med at score i åbent spil, et hav af skader i sæsonens afsluttende fase, og så gik det hverken værre eller bedre end, at pokalfinalen mod Silkeborg, som alle sejl var sat ind på at vinde, endte i et bittert nederlag på 1-0.

Et trofæ havde selvfølgelig ændret alt. Men 23/24 endte altså med at blive en forglemmelig sæson i Aarhus, selvom de i sidste ende stak en kæp i hjulet på både FCK og Brøndbys mesterskabsdrømme.

Målene og forventningerne hos AGF må igen være, som minimum, at nå top-seks, og samtidig se om det ikke kan blive til enten sølvtøj i Superligaen eller et pokaltrofæ.

Siden sidst har Rösler sagt farvel til Peacock-Farrell i målet, ligesom Magnus Knudsen, Benjamin Hvidt og Knoester er fortid i klubben.

Ind er til gengæld kommet en nykåret dansk mester i Henrik Dalsgaard, en ny keeper i Leopold Wahlstedt samt flair og fart til offensiven i form af unge Richmond Gyamfi, som er købt fri i Hobro.

AGF’s testkampe har været af blandet karakter, og tæller blandt andet et 4-0 nederlag til netop FC Midtjylland og en 2-1 sejr over Premier League-nedrykkerne Luton.

Truppen mod FCM er uden Tobias Anker, Kevin Yakob, Mikkel Duelund og Peter Bjur.

FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ kommer fra en sæson, som til gengæld var alt andet en forglemmelig.

Den historisk tætte, store og vanvittige guldkamp endte nemlig med FC Midtjylland øverst på skamlen efter en højdramatisk sidste spillerunde.

Brøndby havde ellers matchbolden, men koksede i det hjemme mod AGF, og så var FC Midtjyllands ene point efter et vildt comeback mod Silkeborg, nok til at sende guldet til Heden for fjerde gang i klubbens historie.

Fantastisk bedrift, som også betyder, at meget skal gå galt, hvis FC Midtjylland ikke kommet i et europæisk grupespil. Spørgsmålet er bare, hvilket et det bliver.

Allerede i næste uge går det løs i Champions League-kvalifikationen, hvor der venter modstand fra enten FC Ballkani eller Santa Coloma.

Midtyderne har allerede været særdeles aktive på sommerens transfermarked med tilgange af Ousmane Diao, Pedro Bravo, Denil Castillo, Adam Buksa, Kristoffer Askildsen og Olie Ejeheri, og mon ikke, at Steinlein og co. når at lande et par spillere mere inden transfervinduet klapper i?

Ingason, Dalsgaard, Fraisl og Gigovic er til gengæld fortid i klubben.

FC Midtjylland leverede et par fine præstationer i testkampene blandt andet med en storsejr over AGF og en 4-2 sejr over Schalke 04.

Flere spillere, blandt andre Cho og nyindkøbte Buksa, var ikke del af træningslejren i Østrig, og det er tvivlsomt om, de er i spil til en startplads mod AGF.

Både Buksa, Denil Castillo, Ousmane Diao og Kristoffer Askildsen er en del af kamptruppen, som ikke tæller Cho og Marrony, der er ude med skader.


Karantæner:
AGF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Jensen-Abbew – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Bech

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Paulinho – Sørensen, Castillo, Askildsen, Simsir – Franculino, Brynhildsen

Dom:
FC Midtjylland vandt tre gange ud af tre mulige mod AGF i foråret 2024, men sidste sæsons første indbyrdes opgør endte uafgjort, og det virker heller ikke som et utænkeligt resultat i denne omgang.

Der skal bankes rust af, midtjyderne har en del nye spillere, som skal skal spilles ind på holdet, og AGF kan på de gode dage spille op med alle hold i Superligaen. I særdeleshed hjemme på Ceres Park.

Aarhusianerne kører videre med samme stamme som i sidste sæson, og det kaster point af sig mod ‘’ulvene’’.

1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.35 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende. 





Han stiller ultimative krav




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Voldsom udmelding om Froholdt

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

AaB-krisen fortsætter

– En gigantisk nedtur!

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Markant transfermelding om Højlund

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

De må have mareridt om ham i nat!

Brøndby i transfer-kovending?

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

AGF-fans raser over Superliga-klub

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Tilbage efter lang pause

AGF smider sejren i de døende sekunder

United overvejer disse fem managers

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Barcelona i kæmpesejr

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation