AGF – FC Midtjylland

Superliga-starten går fredag aften i Aarhus, hvor AGF tager imod de forsvarende danske mestre FC Midtjylland.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 18:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
AGF:
Det stak aldrig rigtig helt af for ‘’De Hvii’e’’ i sidste sæson, om end minimumsmålet om en plads i mesterskabsspillet blev indfriet endnu engang.

Der var dog et godt stykke op til bronzemedaljerne fra sæsonen forinden, udfordringer med at score i åbent spil, et hav af skader i sæsonens afsluttende fase, og så gik det hverken værre eller bedre end, at pokalfinalen mod Silkeborg, som alle sejl var sat ind på at vinde, endte i et bittert nederlag på 1-0.

Et trofæ havde selvfølgelig ændret alt. Men 23/24 endte altså med at blive en forglemmelig sæson i Aarhus, selvom de i sidste ende stak en kæp i hjulet på både FCK og Brøndbys mesterskabsdrømme.

Målene og forventningerne hos AGF må igen være, som minimum, at nå top-seks, og samtidig se om det ikke kan blive til enten sølvtøj i Superligaen eller et pokaltrofæ.

Siden sidst har Rösler sagt farvel til Peacock-Farrell i målet, ligesom Magnus Knudsen, Benjamin Hvidt og Knoester er fortid i klubben.

Ind er til gengæld kommet en nykåret dansk mester i Henrik Dalsgaard, en ny keeper i Leopold Wahlstedt samt flair og fart til offensiven i form af unge Richmond Gyamfi, som er købt fri i Hobro.

AGF’s testkampe har været af blandet karakter, og tæller blandt andet et 4-0 nederlag til netop FC Midtjylland og en 2-1 sejr over Premier League-nedrykkerne Luton.

Truppen mod FCM er uden Tobias Anker, Kevin Yakob, Mikkel Duelund og Peter Bjur.

FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ kommer fra en sæson, som til gengæld var alt andet en forglemmelig.

Den historisk tætte, store og vanvittige guldkamp endte nemlig med FC Midtjylland øverst på skamlen efter en højdramatisk sidste spillerunde.

Brøndby havde ellers matchbolden, men koksede i det hjemme mod AGF, og så var FC Midtjyllands ene point efter et vildt comeback mod Silkeborg, nok til at sende guldet til Heden for fjerde gang i klubbens historie.

Fantastisk bedrift, som også betyder, at meget skal gå galt, hvis FC Midtjylland ikke kommet i et europæisk grupespil. Spørgsmålet er bare, hvilket et det bliver.

Allerede i næste uge går det løs i Champions League-kvalifikationen, hvor der venter modstand fra enten FC Ballkani eller Santa Coloma.

Midtyderne har allerede været særdeles aktive på sommerens transfermarked med tilgange af Ousmane Diao, Pedro Bravo, Denil Castillo, Adam Buksa, Kristoffer Askildsen og Olie Ejeheri, og mon ikke, at Steinlein og co. når at lande et par spillere mere inden transfervinduet klapper i?

Ingason, Dalsgaard, Fraisl og Gigovic er til gengæld fortid i klubben.

FC Midtjylland leverede et par fine præstationer i testkampene blandt andet med en storsejr over AGF og en 4-2 sejr over Schalke 04.

Flere spillere, blandt andre Cho og nyindkøbte Buksa, var ikke del af træningslejren i Østrig, og det er tvivlsomt om, de er i spil til en startplads mod AGF.

Både Buksa, Denil Castillo, Ousmane Diao og Kristoffer Askildsen er en del af kamptruppen, som ikke tæller Cho og Marrony, der er ude med skader.


Karantæner:
AGF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Jensen-Abbew – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Bech

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Paulinho – Sørensen, Castillo, Askildsen, Simsir – Franculino, Brynhildsen

Dom:
FC Midtjylland vandt tre gange ud af tre mulige mod AGF i foråret 2024, men sidste sæsons første indbyrdes opgør endte uafgjort, og det virker heller ikke som et utænkeligt resultat i denne omgang.

Der skal bankes rust af, midtjyderne har en del nye spillere, som skal skal spilles ind på holdet, og AGF kan på de gode dage spille op med alle hold i Superligaen. I særdeleshed hjemme på Ceres Park.

Aarhusianerne kører videre med samme stamme som i sidste sæson, og det kaster point af sig mod ‘’ulvene’’.

1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.35 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende. 





LIVE

LIVE: Skrækmelding for Yussuf Poulsen

FC Midtjylland og Nottingham Forest brager sammen

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Tæt på at sende millioner til FC København

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Her er FCM’s trup til Europa League-brag



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Fem bud på David Nielsens afløser

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret