Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 18:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
AGF:
Det stak aldrig rigtig helt af for ‘’De Hvii’e’’ i sidste sæson, om end minimumsmålet om en plads i mesterskabsspillet blev indfriet endnu engang.
Der var dog et godt stykke op til bronzemedaljerne fra sæsonen forinden, udfordringer med at score i åbent spil, et hav af skader i sæsonens afsluttende fase, og så gik det hverken værre eller bedre end, at pokalfinalen mod Silkeborg, som alle sejl var sat ind på at vinde, endte i et bittert nederlag på 1-0.
Et trofæ havde selvfølgelig ændret alt. Men 23/24 endte altså med at blive en forglemmelig sæson i Aarhus, selvom de i sidste ende stak en kæp i hjulet på både FCK og Brøndbys mesterskabsdrømme.
Målene og forventningerne hos AGF må igen være, som minimum, at nå top-seks, og samtidig se om det ikke kan blive til enten sølvtøj i Superligaen eller et pokaltrofæ.
Siden sidst har Rösler sagt farvel til Peacock-Farrell i målet, ligesom Magnus Knudsen, Benjamin Hvidt og Knoester er fortid i klubben.
Ind er til gengæld kommet en nykåret dansk mester i Henrik Dalsgaard, en ny keeper i Leopold Wahlstedt samt flair og fart til offensiven i form af unge Richmond Gyamfi, som er købt fri i Hobro.
AGF’s testkampe har været af blandet karakter, og tæller blandt andet et 4-0 nederlag til netop FC Midtjylland og en 2-1 sejr over Premier League-nedrykkerne Luton.
Truppen mod FCM er uden Tobias Anker, Kevin Yakob, Mikkel Duelund og Peter Bjur.
FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ kommer fra en sæson, som til gengæld var alt andet en forglemmelig.
Den historisk tætte, store og vanvittige guldkamp endte nemlig med FC Midtjylland øverst på skamlen efter en højdramatisk sidste spillerunde.
Brøndby havde ellers matchbolden, men koksede i det hjemme mod AGF, og så var FC Midtjyllands ene point efter et vildt comeback mod Silkeborg, nok til at sende guldet til Heden for fjerde gang i klubbens historie.
Fantastisk bedrift, som også betyder, at meget skal gå galt, hvis FC Midtjylland ikke kommet i et europæisk grupespil. Spørgsmålet er bare, hvilket et det bliver.
Allerede i næste uge går det løs i Champions League-kvalifikationen, hvor der venter modstand fra enten FC Ballkani eller Santa Coloma.
Midtyderne har allerede været særdeles aktive på sommerens transfermarked med tilgange af Ousmane Diao, Pedro Bravo, Denil Castillo, Adam Buksa, Kristoffer Askildsen og Olie Ejeheri, og mon ikke, at Steinlein og co. når at lande et par spillere mere inden transfervinduet klapper i?
Ingason, Dalsgaard, Fraisl og Gigovic er til gengæld fortid i klubben.
FC Midtjylland leverede et par fine præstationer i testkampene blandt andet med en storsejr over AGF og en 4-2 sejr over Schalke 04.
Flere spillere, blandt andre Cho og nyindkøbte Buksa, var ikke del af træningslejren i Østrig, og det er tvivlsomt om, de er i spil til en startplads mod AGF.
Både Buksa, Denil Castillo, Ousmane Diao og Kristoffer Askildsen er en del af kamptruppen, som ikke tæller Cho og Marrony, der er ude med skader.
Karantæner:
AGF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Jensen-Abbew – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Bech
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Paulinho – Sørensen, Castillo, Askildsen, Simsir – Franculino, Brynhildsen
Dom:
FC Midtjylland vandt tre gange ud af tre mulige mod AGF i foråret 2024, men sidste sæsons første indbyrdes opgør endte uafgjort, og det virker heller ikke som et utænkeligt resultat i denne omgang.
Der skal bankes rust af, midtjyderne har en del nye spillere, som skal skal spilles ind på holdet, og AGF kan på de gode dage spille op med alle hold i Superligaen. I særdeleshed hjemme på Ceres Park.
Aarhusianerne kører videre med samme stamme som i sidste sæson, og det kaster point af sig mod ‘’ulvene’’.
1-1.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.35 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
AVIS
Storklub har taget kontakt
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
TRANSFER