Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 18:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
AGF:
Det stak aldrig rigtig helt af for ‘’De Hvii’e’’ i sidste sæson, om end minimumsmålet om en plads i mesterskabsspillet blev indfriet endnu engang.
Der var dog et godt stykke op til bronzemedaljerne fra sæsonen forinden, udfordringer med at score i åbent spil, et hav af skader i sæsonens afsluttende fase, og så gik det hverken værre eller bedre end, at pokalfinalen mod Silkeborg, som alle sejl var sat ind på at vinde, endte i et bittert nederlag på 1-0.
Et trofæ havde selvfølgelig ændret alt. Men 23/24 endte altså med at blive en forglemmelig sæson i Aarhus, selvom de i sidste ende stak en kæp i hjulet på både FCK og Brøndbys mesterskabsdrømme.
Målene og forventningerne hos AGF må igen være, som minimum, at nå top-seks, og samtidig se om det ikke kan blive til enten sølvtøj i Superligaen eller et pokaltrofæ.
Siden sidst har Rösler sagt farvel til Peacock-Farrell i målet, ligesom Magnus Knudsen, Benjamin Hvidt og Knoester er fortid i klubben.
Ind er til gengæld kommet en nykåret dansk mester i Henrik Dalsgaard, en ny keeper i Leopold Wahlstedt samt flair og fart til offensiven i form af unge Richmond Gyamfi, som er købt fri i Hobro.
AGF’s testkampe har været af blandet karakter, og tæller blandt andet et 4-0 nederlag til netop FC Midtjylland og en 2-1 sejr over Premier League-nedrykkerne Luton.
Truppen mod FCM er uden Tobias Anker, Kevin Yakob, Mikkel Duelund og Peter Bjur.
FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ kommer fra en sæson, som til gengæld var alt andet en forglemmelig.
Den historisk tætte, store og vanvittige guldkamp endte nemlig med FC Midtjylland øverst på skamlen efter en højdramatisk sidste spillerunde.
Brøndby havde ellers matchbolden, men koksede i det hjemme mod AGF, og så var FC Midtjyllands ene point efter et vildt comeback mod Silkeborg, nok til at sende guldet til Heden for fjerde gang i klubbens historie.
Fantastisk bedrift, som også betyder, at meget skal gå galt, hvis FC Midtjylland ikke kommet i et europæisk grupespil. Spørgsmålet er bare, hvilket et det bliver.
Allerede i næste uge går det løs i Champions League-kvalifikationen, hvor der venter modstand fra enten FC Ballkani eller Santa Coloma.
Midtyderne har allerede været særdeles aktive på sommerens transfermarked med tilgange af Ousmane Diao, Pedro Bravo, Denil Castillo, Adam Buksa, Kristoffer Askildsen og Olie Ejeheri, og mon ikke, at Steinlein og co. når at lande et par spillere mere inden transfervinduet klapper i?
Ingason, Dalsgaard, Fraisl og Gigovic er til gengæld fortid i klubben.
FC Midtjylland leverede et par fine præstationer i testkampene blandt andet med en storsejr over AGF og en 4-2 sejr over Schalke 04.
Flere spillere, blandt andre Cho og nyindkøbte Buksa, var ikke del af træningslejren i Østrig, og det er tvivlsomt om, de er i spil til en startplads mod AGF.
Både Buksa, Denil Castillo, Ousmane Diao og Kristoffer Askildsen er en del af kamptruppen, som ikke tæller Cho og Marrony, der er ude med skader.
Karantæner:
AGF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Jensen-Abbew – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Bech
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Paulinho – Sørensen, Castillo, Askildsen, Simsir – Franculino, Brynhildsen
Dom:
FC Midtjylland vandt tre gange ud af tre mulige mod AGF i foråret 2024, men sidste sæsons første indbyrdes opgør endte uafgjort, og det virker heller ikke som et utænkeligt resultat i denne omgang.
Der skal bankes rust af, midtjyderne har en del nye spillere, som skal skal spilles ind på holdet, og AGF kan på de gode dage spille op med alle hold i Superligaen. I særdeleshed hjemme på Ceres Park.
Aarhusianerne kører videre med samme stamme som i sidste sæson, og det kaster point af sig mod ‘’ulvene’’.
1-1.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.35 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Benhård Brian Riemer-melding
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Liverpool vender dobbeltopgøret
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr