– Er de med, tror danskerne de vinder EM eller VM

Når først det danske landshold er med til en slutrunde, er forventningerne høje, mener landstræner Åge Hareide.



Der er bare lidt mere end et døgn, til Danmark indleder EM-slutrunden med et opgør mod Finland, og Danmarks landstræner er altså Kasper Hjulmand, ikke Åge Hareide.

Nordmanden kvalificerede Danmark til slutrunden, men fik altså ikke lov til at få slutrunden med, da den blev udskudt til 2021.

Åge Hareide lægger ikke skjul på, at han gerne havde haft oplevelsen med, men han ved også, at forventningerne til Danmark havde været store.

– Danskerne er meget specielle. Når de først kommer med til et mesterskab, tror de alle, at de vinder EM eller VM. Det, at de blev europamester i 1992, gør alle stærke i tropen på, at det sker igen lige meget hvad. Det er et patriotisk folkefærd, som bliver meget, meget glade, når de vinder. Enormt. Dder er dog også et voldsomt følelsesspænd hos fansene. Når resultaterne kke er gode, er det noget rigtigt møg. Det er meget mørkt, siger nordmanden til Adressa

Hareide er i dag træner for Rosenborg, han oplevede for tre år siden både op- og nedturen med Danmark – det gjorde han, da han førte landsholdet videre fra VM-gruppen med Frankrig, Australien og Peru. Danmark røg ud i ottendedelsfinalen efter straffesparkskonkurrence til Kroatien.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Randers FC – OB

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Silkeborg IF – FC København

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Ruben Amorim favorit til dette job

Vejle Boldklub – FC Fredericia



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Barcelona – Real Madrid

De er tilbage i Superligaen

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Magiske Messi slår til igen

Atletico Madrid interesseret i dansker