Angreb Schmeichel med laser: Ikke fair

Flere danske spillere blev udsat for laserlys i ansigtet under EM-semifinalen onsdag aften.



Kasper Schmeichel gjorde, hvad han kunne, da England blev tilkendt et ganske omdiskuteret straffespark i den forlængede spilletids første halvleg.

Den danske landsholds-keeper, der allerede igennem kampen havde haft flere store redninger, nappede i første omgang Harry Kanes straffespark men kunne i anden omgang ikke gøre noget ved den engelske top-angribers afslutning på riposten.

Optagelser omkring straffesparket viser nu, at en eller flere personer på tribunerne gjorde alt for at genere Kasper Schmeichel frem mod straffesparket. I de sidste sekunder før Harry

Kane sender straffesparket afsted er det ganske tydeligt, at Kasper Schmeichel bliver lyst i hovedet med laser-lys, der ud over at blænde synet momentant også kan forsage mere permanent skade.

Der er derfor om ganske alvorlig chikane mod den danske keeper i en ganske afgørende situation.

Men det var ikke kun omkring straffesparket i den forlængede spilletid, at der blev benyttet laserlys mod de danske spillere. Flere gangen blev der lyst mod de danske spilleres ansigt med det grønne laserlys – eksempelvis ved hjørnespark.

En af de spillere, der selv opdagede chikanen fra de engelske fans undervejs i kampen var forsvarsspilleren Jannik Vestergaard, der efter kampen siger omkring laserlyset i straffesparks-situationen:

– Jeg ved ikke, om der gjorde ved straffet. Det gjorde der allerede i løbet af første halvleg. Der var flere ting, der ikke var fair fra tilskuere, men når der er meget på spil, er alle midler tydeligt tilladte.

– Det lagde jeg mærke til i første halvleg og gjorde opmærksom på det.

Se optagelserne med tydeligt laserlys i ansigtet på Kasper Schmeichel i forbindelse med straffesparks-situationen øverst i videoen. Og læs mere her omkring en tidligere topdommer, der ganske hårdt kritisererer, at straffesparket til England overhovedet blev dømt 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Argentina – Kap Verde

FC København i forhandlinger med svensk klub



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er prisen på Aral Simsir

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Colombia – Ghana

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Åbner for sommertransfer

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

– Schwartau-handel giver ingen mening