Angreb Schmeichel med laser: Ikke fair

Flere danske spillere blev udsat for laserlys i ansigtet under EM-semifinalen onsdag aften.



Kasper Schmeichel gjorde, hvad han kunne, da England blev tilkendt et ganske omdiskuteret straffespark i den forlængede spilletids første halvleg.

Den danske landsholds-keeper, der allerede igennem kampen havde haft flere store redninger, nappede i første omgang Harry Kanes straffespark men kunne i anden omgang ikke gøre noget ved den engelske top-angribers afslutning på riposten.

Optagelser omkring straffesparket viser nu, at en eller flere personer på tribunerne gjorde alt for at genere Kasper Schmeichel frem mod straffesparket. I de sidste sekunder før Harry

Kane sender straffesparket afsted er det ganske tydeligt, at Kasper Schmeichel bliver lyst i hovedet med laser-lys, der ud over at blænde synet momentant også kan forsage mere permanent skade.

Der er derfor om ganske alvorlig chikane mod den danske keeper i en ganske afgørende situation.

Men det var ikke kun omkring straffesparket i den forlængede spilletid, at der blev benyttet laserlys mod de danske spillere. Flere gangen blev der lyst mod de danske spilleres ansigt med det grønne laserlys – eksempelvis ved hjørnespark.

En af de spillere, der selv opdagede chikanen fra de engelske fans undervejs i kampen var forsvarsspilleren Jannik Vestergaard, der efter kampen siger omkring laserlyset i straffesparks-situationen:

– Jeg ved ikke, om der gjorde ved straffet. Det gjorde der allerede i løbet af første halvleg. Der var flere ting, der ikke var fair fra tilskuere, men når der er meget på spil, er alle midler tydeligt tilladte.

– Det lagde jeg mærke til i første halvleg og gjorde opmærksom på det.

Se optagelserne med tydeligt laserlys i ansigtet på Kasper Schmeichel i forbindelse med straffesparks-situationen øverst i videoen. Og læs mere her omkring en tidligere topdommer, der ganske hårdt kritisererer, at straffesparket til England overhovedet blev dømt 





LIVE

LIVE: Andres Iniesta bliver cheftræner

Manchester City – Aston Villa

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kæmpe røgslør af Brøndby

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Michael Carrick bliver i Manchester United

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK sigter stadig efter 15. juni

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AGF kan ende med millionregning, men…

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bayern München lurer på choktransfer

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby