Angreb Schmeichel med laser: Ikke fair

Flere danske spillere blev udsat for laserlys i ansigtet under EM-semifinalen onsdag aften.



Kasper Schmeichel gjorde, hvad han kunne, da England blev tilkendt et ganske omdiskuteret straffespark i den forlængede spilletids første halvleg.

Den danske landsholds-keeper, der allerede igennem kampen havde haft flere store redninger, nappede i første omgang Harry Kanes straffespark men kunne i anden omgang ikke gøre noget ved den engelske top-angribers afslutning på riposten.

Optagelser omkring straffesparket viser nu, at en eller flere personer på tribunerne gjorde alt for at genere Kasper Schmeichel frem mod straffesparket. I de sidste sekunder før Harry

Kane sender straffesparket afsted er det ganske tydeligt, at Kasper Schmeichel bliver lyst i hovedet med laser-lys, der ud over at blænde synet momentant også kan forsage mere permanent skade.

Der er derfor om ganske alvorlig chikane mod den danske keeper i en ganske afgørende situation.

Men det var ikke kun omkring straffesparket i den forlængede spilletid, at der blev benyttet laserlys mod de danske spillere. Flere gangen blev der lyst mod de danske spilleres ansigt med det grønne laserlys – eksempelvis ved hjørnespark.

En af de spillere, der selv opdagede chikanen fra de engelske fans undervejs i kampen var forsvarsspilleren Jannik Vestergaard, der efter kampen siger omkring laserlyset i straffesparks-situationen:

– Jeg ved ikke, om der gjorde ved straffet. Det gjorde der allerede i løbet af første halvleg. Der var flere ting, der ikke var fair fra tilskuere, men når der er meget på spil, er alle midler tydeligt tilladte.

– Det lagde jeg mærke til i første halvleg og gjorde opmærksom på det.

Se optagelserne med tydeligt laserlys i ansigtet på Kasper Schmeichel i forbindelse med straffesparks-situationen øverst i videoen. Og læs mere her omkring en tidligere topdommer, der ganske hårdt kritisererer, at straffesparket til England overhovedet blev dømt 





Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Det giver håb for fremtiden

FC København kan få Jens Stage-millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Forhandler med storklub

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt