Kasper Schmeichel gjorde, hvad han kunne, da England blev tilkendt et ganske omdiskuteret straffespark i den forlængede spilletids første halvleg.
Den danske landsholds-keeper, der allerede igennem kampen havde haft flere store redninger, nappede i første omgang Harry Kanes straffespark men kunne i anden omgang ikke gøre noget ved den engelske top-angribers afslutning på riposten.
Optagelser omkring straffesparket viser nu, at en eller flere personer på tribunerne gjorde alt for at genere Kasper Schmeichel frem mod straffesparket. I de sidste sekunder før Harry
Kane sender straffesparket afsted er det ganske tydeligt, at Kasper Schmeichel bliver lyst i hovedet med laser-lys, der ud over at blænde synet momentant også kan forsage mere permanent skade.
Der er derfor om ganske alvorlig chikane mod den danske keeper i en ganske afgørende situation.
Men det var ikke kun omkring straffesparket i den forlængede spilletid, at der blev benyttet laserlys mod de danske spillere. Flere gangen blev der lyst mod de danske spilleres ansigt med det grønne laserlys – eksempelvis ved hjørnespark.
En af de spillere, der selv opdagede chikanen fra de engelske fans undervejs i kampen var forsvarsspilleren Jannik Vestergaard, der efter kampen siger omkring laserlyset i straffesparks-situationen:
– Jeg ved ikke, om der gjorde ved straffet. Det gjorde der allerede i løbet af første halvleg. Der var flere ting, der ikke var fair fra tilskuere, men når der er meget på spil, er alle midler tydeligt tilladte.
– Det lagde jeg mærke til i første halvleg og gjorde opmærksom på det.
Se optagelserne med tydeligt laserlys i ansigtet på Kasper Schmeichel i forbindelse med straffesparks-situationen øverst i videoen. Og læs mere her omkring en tidligere topdommer, der ganske hårdt kritisererer, at straffesparket til England overhovedet blev dømt
LIVE
TransferLIVE: Spurs-profil vil væk
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
OPTAKT
Jordan – Algeriet
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
