Efter sejr i første kamp for både Holland og Frankrig kunne de to gruppefavoritter begge være fint tjent med 0-0, da de tørnede sammen i gruppe D fredag aften ved EM.
Men i den hollandske lejr er der alligevel ærgrelse at spore. Europamesteren fra 1988 havde nemlig bolden i nettet midtvejs i anden halvleg, da Xavi Simons bragede den ind fra kanten af feltet.
Efter et langt VAR-tjek valgte dommer Anthony Taylor dog at annullere målet, fordi Denzel Dumfries i offsideposition var til gene for den franske keeper Mike Maignan.
Den dom var Dumfries dog alt andet end enig i.
– Jeg står ved siden af målmanden, men ikke i skudbanen. Jeg hindrer ham heller ikke, for han kunne ikke nå bolden alligevel, siger Denzel Dumfries til det hollandske medie VI ifølge Bold.
VAR-tjekket tog adskillige minutter, og Dumfries' træner Ronald Koeman var ikke imponeret over dommerens vurdering af situationen.
– Det er rigtigt, at Dumfries stod i en offsideposition. Men han forstyrrer ikke målmanden. Og når det ikke sker, er det et mål i min optik, lyder det fra Koeman ifølge Reuters.
– Skulle de bruge fem minutter på at tjekke det, fordi det var svært? Jeg forstår det ikke. Han forstyrrer ikke målmanden, understreger den hollandske landstræner.
Simons, som blev frataget matchvinderrollen, var mere diplomatisk og fokuserede mere på det godkendte resultat.
– Jeg kan sige alt muligt, men det ændrer ikke på noget. Det er dommerens beslutning, og vi må videre. Det vigtigste var at levere en god indsats. Vi kender Frankrigs kvaliteter. Vi ønskede selvfølgelig sejren, men vi fik et point, siger midtbanespilleren.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Pause – Schweiz kan ikke finde muligheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Zanka ville spille gratis for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER