Der er overhængende fare for, at Rusland bliver udelukket fra EM i fodbold, og at landet må opgive at afvikle kampene i Skt. Petersborg. Det kan få stor betydning for det danske landshold, der er i gruppe med russerne, og hvor halvdelen af gruppekampene skal spilles i Skt. Petersborg.
Årsagen er den seneste udvikling i den årelange sag om statsstøttede doping i russisk idræt. Det international anti dopingagenturs (WADA) ledende organ, eksekutivkomitéen, mødes den 9. december, hvor den skal drøfte anbefalingerne fra en uafhængig komité, som har efterforsket forhold i Ruslands dopingforseelser.
Den uafhængige komité udsendte mandag en pressemeddelelse, hvor den anbefaler eksekutivkomitéen at udelukke Rusland fra international idræt i fire år.
Direktøren for Anti Doping Danmark, Michael Ask, mener, at samme straf er vejen frem igen.
– Med mindre Rusland kan hive en kanin op ad hatten, så tyder alt på, at der er blevet manipuleret med data. Det vil sige, man har snydt endnu en gang. Så er vores holdning selvfølgelig, at hvis det er tilfældet, skal Rusland udelukkes fra international idræt i et eller andet tidsrum, som må være op til i første omgang WADA at beslutte, siger han til tipsbladet.dk.
Det, WADA skal tage stilling til den 9. december, handler om nogle data, som Rusland har udleveret. Landet fik fjernet sin non-compliant-status for et år siden, blandt andet fordi det lovede at udlevere nogle data om sit anti doping-arbejde. Der manglede dog data for nogle positive dopingprøver, som en whistleblower tidligere havde afsløret. Og det er det, Michael Ask mener med, at Rusland har manipuleret.
En udelukkelse kan komme til at gå ud over OL til sommer og EM i fodbold. Den uafhængige komité under WADA anbefaler endda, at Rusland ikke får lov til at afholde “Major Events”, hvilket meget vel kan komme til at gå ud over Skt. Petersborgs EM-værtskab. Det, mener Michael Ask, bør også være i spil.
– Jeg må indrømme, at det har jeg ikke taget stilling til endnu. Det kommer meget an på, hvilken grad af skyld der ligger hvor i det russiske system. Hvor meget fodboldforbundet i givet fald har med det at gøre, har jeg meget svært ved at gennemskue, siger han.
– Men jeg vil godt sige så meget, at det er en overvejelse værd. Det her handler om politik, mere end det handler om sport. Vi kan konstatere, at Rusland har snydt med deres dopingsystem for at opnå nogle resultater i idræt, og det må de have gjort ud af nogle politiske interesser om det russiske image udadtil. Det er også derfor, det er en af sanktionsmulighederne. Man ved godt, at det er et prestigetab – det vil det være for ethvert land, det vil det også være for Danmark – hvis man mister et værtskab, fordi man har snydt.
Selv hvis WADA eksempelvis udelukker Rusland fra international idræt, kan russerne appellere til den internationale sportsdomstol, CAS. Det vil formentlig udsætte den endelige straf, vurderer Michael Ask. Men så bevæger vi os også ud på så usikker grund, at han ikke tør lægge hovedet på blokken.
Normalt – når der er tale om sager mod individuelle atleter, der eksempelvis er testet positiv – bliver atleterne udelukket midlertidigt, mens sagen kører. Lidt ligesom en person bliver varetægtsfængslet, hvis forbrydelsen er slem nok, og mistanken stærk nok. Men her er der tale om et helt land, og så er det mere uklart.
– Mit gæt vil være – og jeg understreger, at det er et gæt – at man ikke vil gøre noget her og nu. WADA kommer med deres afgørelse den 9. december, og hvis det bliver en udelukkelse på et højt niveau, så er der ingen tvivl om, at Rusland vil anke den sag til CAS. Men indtil CAS har talt, tror jeg ikke, der vil være nogen midlertidig udelukkelse. Det tror jeg faktisk ikke, man har mulighed for, og jeg tror heller ikke, det vil ske, siger Ask fra Anti Doping Danmark.
– Det interessante er, hvor lang tid det vil tage. Det kan jeg heller ikke svare på. Men jeg tror, alle har en interesse i, at det her bliver afgjort så hurtigt som muligt. Vi har OL til sommer, og vi har et EM i fodbold, der skal spilles. Så et bud vil være, at CAS vil afgøre den sag så hurtigt som muligt.
Ruslands dopingsag er i det hele taget så kompliceret og så uhørt, at det er svært at forudsige præcis, hvad der kommer til at ske. Da WADA erklærede Rusland non-compliant senest, var landet udelukket fra OL, men de enkelte atleter fik lov til at stille op under neutralt flag. Men det har Michael Ask svært ved at se i fodbold. Det er trods alt ikke en individuel sport.
– Man kan jo ikke udelukke, at Rusland som land ikke får lov til at stille op til EM. Men i modsætning til individuel sport kan man ikke forestille sig 11 fodboldspillere plus reserver stille op i grå trøjer og bare sige, at de spiller for et neutralt land. Det er en meget interessant problemstilling, siger anti doping-chefen.
Michael Ask er desuden formand for iNADO, som er sammenslutningen af national anti doingagenturer. Han tilføjer, at iNADO vil sørge for at minde WADA om, at WADA i fjor varslede hårde straffe til Rusland, hvis det viste sig, at landet havde manipuleret med data om dopingprøver.
Rusland har endnu ikke afgivet en officiel forklaring på datafejlene, og deadlinen for at gøre det er udløbet. Det ventes dog, at landet vil appellere til CAS, hvis WADA idømmer det hårde sanktioner som udelukkelse og fratagelse af værtskab.
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC København
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Arsenal snublede i guldkampen
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
Tottenham under stregen
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
DAGENS SPILFORSLAG
