Basker sikrer Spanien nyt EM-trofæ

Mikel Oyarzabal blev matchvinder efter 86 minutter, da Spanien dukkede England 2-1 i EM-finalen.



Spaniens fodboldherrer sikrede sig søndag EM-titlen i fodbold efter en 2-1-sejr over England i finalen i Berlin.

Indskifteren Mikel Oyarzabal blev matchvinder med sin træffer efter 86 minutters spil i et opgør, hvor alt skete efter pausen.

Her bragte den 22-årige kantspiller Nico Williams tidligt Spanien foran 1-0, og spanierne havde flere chancer for at øge til 2-0, inden indskiftede Cole Palmer udlignede til 1-1 efter 73 minutter.

England havde i slutminutterne en stor dobbeltchance, men har fortsat ikke vundet en stor titel siden triumfen på hjemmebane ved VM i 1966.

Spanien har omvendt nu vundet EM fire gange, hvilket er en titel mere end Tyskland og rekord.

Finalen fik en underholdningsmæssigt meget langsommelig start.

Pasningsstærke Spanien havde som ventet bolden mest, men havde – også som forventet – ikke nemt ved at nedbryde den stærke engelske organisation.

Englands mange stjerner havde samtidig svært ved at holde fast i kuglen, når man erobrede den. Og derfor var spredte spanske afslutninger forbi mål og en del frispark på grænsen til det grove længe det dominerende kampbillede.

Spanien var det mest initiativrige og offensivt indstillede mandskab, men risikovilligheden havde trods alt sine grænser, når man for eksempel pressede højt eller kørte omstillinger.

Derfor blev det også 0-0 i en første halvleg uden rytme eller store chancer. Faktisk var en mellemstor Phil Foden-mulighed efter en dødbold eneste afslutning inden for stængerne før pausen.

Spanierne kom tilbage på banen uden den skadede nøglespiller Rodri, men ikke desto mindre satte holdet hurtigt gang i løjerne.

Efter tålmodigt, hurtigt opspil driblede det 17-årige stjerneskud Lamine Yamal ind i banen og lagde bolden til rette for kantkollegaen Nico Williams, som fladt og sikkert passerede Jordan Pickford.

Målet åbnede for sluserne, og Spanien var i den efterfølgende periode tæt på 2-0 ved Dani Olmo, Álvaro Morata og Williams.

England var i knæ, og i forsøget på at ændre slagets gang skiftede Gareth Southgate allerede efter en times spil anfører Harry Kane ud med Ollie Watkins, der blev matchvinder mod Holland i semifinalen.

Straks efter fyrede Jude Bellingham kuglen snert forbi efter en god vending, men snart foregik det meste af spillet igen i den anden ende.

Yamal tvang Pickford ud i en stor redning, og også indskiftede Mikel Oyarzabal testede den engelske keeper, inden det kort efter pludselig lykkedes England at bringe balance i regnskabet.

Venstreback Marc Cucurella kiksede et indgreb højt i banen og tillod England en omstilling, som indskifteren Cole Palmer afsluttede med et flot, fladt hug fra distancen ind bag keeper Unai Simon.

Yamal var tæt på 2-1, men den spanske forløsning kom først efter 86 minutter, da Mikel Oyarzabal på kanten af offside satte foden på Cucurellas indlæg.

England fik en stor dobbeltchance i sit desperate forsøg på at svare tilbage, men Unai Simon parerede Declan Rices hovedstød, og på målstregen stod Dani Olmo klar med en clearing, da stopperen Marc Guéhi sendte riposten mod nettet.

/ritzau/





Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

– Han har været en decideret atombombe

Benhård transfermelding

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Overvejer Mathias Jensen-køb

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Magisk aften for FC København-stjerne

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

– Du har udstråling som tagpap

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Han peger på Simon Kjær

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Et frygteligt scenarie

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Henter dansker – får god pakke