Spaniens fodboldherrer sikrede sig søndag EM-titlen i fodbold efter en 2-1-sejr over England i finalen i Berlin.
Indskifteren Mikel Oyarzabal blev matchvinder med sin træffer efter 86 minutters spil i et opgør, hvor alt skete efter pausen.
Her bragte den 22-årige kantspiller Nico Williams tidligt Spanien foran 1-0, og spanierne havde flere chancer for at øge til 2-0, inden indskiftede Cole Palmer udlignede til 1-1 efter 73 minutter.
England havde i slutminutterne en stor dobbeltchance, men har fortsat ikke vundet en stor titel siden triumfen på hjemmebane ved VM i 1966.
Spanien har omvendt nu vundet EM fire gange, hvilket er en titel mere end Tyskland og rekord.
Finalen fik en underholdningsmæssigt meget langsommelig start.
Pasningsstærke Spanien havde som ventet bolden mest, men havde – også som forventet – ikke nemt ved at nedbryde den stærke engelske organisation.
Englands mange stjerner havde samtidig svært ved at holde fast i kuglen, når man erobrede den. Og derfor var spredte spanske afslutninger forbi mål og en del frispark på grænsen til det grove længe det dominerende kampbillede.
Spanien var det mest initiativrige og offensivt indstillede mandskab, men risikovilligheden havde trods alt sine grænser, når man for eksempel pressede højt eller kørte omstillinger.
Derfor blev det også 0-0 i en første halvleg uden rytme eller store chancer. Faktisk var en mellemstor Phil Foden-mulighed efter en dødbold eneste afslutning inden for stængerne før pausen.
Spanierne kom tilbage på banen uden den skadede nøglespiller Rodri, men ikke desto mindre satte holdet hurtigt gang i løjerne.
Efter tålmodigt, hurtigt opspil driblede det 17-årige stjerneskud Lamine Yamal ind i banen og lagde bolden til rette for kantkollegaen Nico Williams, som fladt og sikkert passerede Jordan Pickford.
Målet åbnede for sluserne, og Spanien var i den efterfølgende periode tæt på 2-0 ved Dani Olmo, Álvaro Morata og Williams.
England var i knæ, og i forsøget på at ændre slagets gang skiftede Gareth Southgate allerede efter en times spil anfører Harry Kane ud med Ollie Watkins, der blev matchvinder mod Holland i semifinalen.
Straks efter fyrede Jude Bellingham kuglen snert forbi efter en god vending, men snart foregik det meste af spillet igen i den anden ende.
Yamal tvang Pickford ud i en stor redning, og også indskiftede Mikel Oyarzabal testede den engelske keeper, inden det kort efter pludselig lykkedes England at bringe balance i regnskabet.
Venstreback Marc Cucurella kiksede et indgreb højt i banen og tillod England en omstilling, som indskifteren Cole Palmer afsluttede med et flot, fladt hug fra distancen ind bag keeper Unai Simon.
Yamal var tæt på 2-1, men den spanske forløsning kom først efter 86 minutter, da Mikel Oyarzabal på kanten af offside satte foden på Cucurellas indlæg.
England fik en stor dobbeltchance i sit desperate forsøg på at svare tilbage, men Unai Simon parerede Declan Rices hovedstød, og på målstregen stod Dani Olmo klar med en clearing, da stopperen Marc Guéhi sendte riposten mod nettet.
/ritzau/
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
Vild stime før Danmark-brag
AVIS
Klar på chokskifte
Melder ud om Kasper Hjulmand
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
Ser I med, Brøndby?
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS