Bedst og værst: Drømmekasse bliver svær at overgå

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Skotland og Tjekkiet.



Skotland – Tjekkiet 0-2 (0-1) 

Patrik Schick, 0-1 (42.)
Patrik Schick, 0-2 (52.)

Kampens bedste
Skotland

Skotternes største stjerne er anfører Andrew Robertson, og han var også en af de bedste på dagen. Meget af spillet gik igennem Liverpool-backen, der også var involveret i skabelsen af flere chancer med gode indlæg og afleveringer. Han leverede også en enorm arbejdsindsats og stod for dødboldene.

Tjekkiet
Det er ikke til at komme udenom Patrik Schick, når man skal finde kampens bedste spiller. Den tjekkiske Bayer Leverkusen-angriber scorede to mål og var af den grund helt og aldeles afgørende for sejren.

Men man må retfærdigvis også nævne målmand Tomas Vaclik, som stod en forrygende kamp i malet. Han diskede op med en hel del stærke redninger, og især i midten af anden halvleg stod han for en flot redning på et forsøg fra Lyndon Dykes.

Kampens værste
Det var ikke Lyndon Dykes’ bedste dag på kontoret. Det var ikke meget der lykkedes for angriberen, der til daglig spiller for Queens Park Rangers. Den 188 centimeter høje skotte brændte to store chancer i løbet af kampen, og det var heller ikke mange præcise afleveringer, han diskede op med. Til gengæld var han ikke bange for at gå ind i luftdueller, som han også vandt et par stykker af.

Kampens detalje
EM-slutrundens bedste mål er måske allerede scoret. I hvert fald leverede Patrik Schick det nok hidtil bedste mål, da han scorede til 2-0. Her så angriberen, at den skotske keeper var langt ude af sit mål, og trykkede af. Det var en god idé, for målmanden nåede ikke tilbage, og bolden sejlede flot i mål. Det var et ekstremt godt spark, og den bliver svær at komme udenom, når slutrundens bedste scoring skal kåres.

Ifølge Opta sparkede Schick på mål fra 49,7 yards – svarende 45 meter – og ingen har nogensinde scoret til EM fra den distance.  

Se den vilde scoring i videoen øverst i artiklen. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe på vej

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil