Bedst og værst: England skuffede mod Skotland

Tipsbladet.dk zoomer ind på EM-kampen mellem England og Skotland.



England-Skotland 0-0 (0-0) 

Kampens bedste
England
Mason Mount prøvede og prøvede og prøvede, men han havde ikke let ved at dække op til en tandløs, engelsk offensiv. Mount lavede kampen igennem fine løb og viste sig frem som en både bevægelig og pasningssikker midtbanespiller, der også har en fin dødboldsfod gemt i støvlen. Reece James spillede også en fin kamp i det engelske forsvar, og englænderne kan blandt andet takke Chelsea-backen for, at de ikke kom bagud efter en time, da han stangede kuglen væk på stregen.

Skotland
David Marshall rejste sig flot i det skotske mål efter en horribel indsats mod Tjekkiet, hvor han blandt lod et mål gå ind fra midten. I dag var den gamle Marshall tilbage i målet for skotterne, og han stod med både sikre hænder og fine reflekser. God kamp af den rutinerede keeper, der har haft en svær sæson i engelske Derby County. Også Stephen O’Donnell spillede en flot kamp på backen.

Kampens detalje
Jordan Pickford hev en uimodståelig redning ud af ærmet efter en halv time, da skotterne lagde et indlæg ind fra venstre side, som Steven O’Donnell på flotteste vis flugtede fladt mod målet i det glatte græs. På trods af den sublime afslutning dykkede Pickford ned, som var han en ugle, der jagtede en mus. To verdensklasse aktioner på tre sekunder endte med den engelske målmand som sejrherre. Wow!

Kampens værste
Flere kandidater bringer sig selv i spil til den tvivlsomme ære. Den engelske offensiv stod meget stille under det meste af kampen, og særligt Phil Foden var noget nær usandsynlig. Hvis ikke han havde farvet håret hvidt, var han sandsynligvis blevet komplet overset af publikum på Wembley denne fredag.






Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Norge er videre!

De køber ham for 740 mio.

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Kolding køber stor profil

Kryptisk transfermelding

Elfenbenskysten – Norge

Frankrig – Sverige

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

FCK-stjerne ikke med på træningslejr