England-Skotland 0-0 (0-0)
Kampens bedste
England
Mason Mount prøvede og prøvede og prøvede, men han havde ikke let ved at dække op til en tandløs, engelsk offensiv. Mount lavede kampen igennem fine løb og viste sig frem som en både bevægelig og pasningssikker midtbanespiller, der også har en fin dødboldsfod gemt i støvlen. Reece James spillede også en fin kamp i det engelske forsvar, og englænderne kan blandt andet takke Chelsea-backen for, at de ikke kom bagud efter en time, da han stangede kuglen væk på stregen.
Skotland
David Marshall rejste sig flot i det skotske mål efter en horribel indsats mod Tjekkiet, hvor han blandt lod et mål gå ind fra midten. I dag var den gamle Marshall tilbage i målet for skotterne, og han stod med både sikre hænder og fine reflekser. God kamp af den rutinerede keeper, der har haft en svær sæson i engelske Derby County. Også Stephen O’Donnell spillede en flot kamp på backen.
Kampens detalje
Jordan Pickford hev en uimodståelig redning ud af ærmet efter en halv time, da skotterne lagde et indlæg ind fra venstre side, som Steven O’Donnell på flotteste vis flugtede fladt mod målet i det glatte græs. På trods af den sublime afslutning dykkede Pickford ned, som var han en ugle, der jagtede en mus. To verdensklasse aktioner på tre sekunder endte med den engelske målmand som sejrherre. Wow!
Kampens værste
Flere kandidater bringer sig selv i spil til den tvivlsomme ære. Den engelske offensiv stod meget stille under det meste af kampen, og særligt Phil Foden var noget nær usandsynlig. Hvis ikke han havde farvet håret hvidt, var han sandsynligvis blevet komplet overset af publikum på Wembley denne fredag.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
Danskerne har stor tiltro til Norge
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TRANSFER
